Bellis perennis
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) zwana stokrotką łąkową to występująca na łąkach i trawnikach bylina, uprawiana jako roślina dwuletnia. Stokrotka polna to dziko rosnące stokrotki mają kwiatostany zwane koszyczkami, z żółtym środkiem. Ten środek złożony jest z krótkich kwiatków rurkowych, a otaczają go białe kwiaty języczkowe (które wydają nam się tylko płatkami). Stokrotka ogrodowa- widujemy ją na łąkach i czasem miejskich trawnikach (niektóre mieszanki traw mają domieszkę nasion stokrotek). Trawnik ze stokrotkami można spokojnie kosić przy ustawieniu wysokości noży na 4-5 cm. Liście stokrotek zebrane w rozety są bardzo niziutkie i jeśli nawet zetniemy kosiarką kwiatki, to z rozet szybko wyrosną nowe, które ślicznie wyglądają na tle murawy.
Stokrotka zwyczajna wytwarza rozetę małych łopatkowych liści. Z jej nasady wyrastają krótkie rozłogi, a z nich nowe rozety. Kwiatostanem jest pojedynczy koszyczek, w którym krótkie żółte kwiatki rurkowate otoczone są okółkiem długich ( do około 1 cm) kwiatów języczkowatych. U form uprawnych, określanych jako stokrotka ogrodowa inaczej trwała, odmiany pełne składają się wyłącznie z kwiatów języczkowatych lub długich rurkowatych i osiągają znacznie większe rozmiary (do 6 cm średnicy). Stokrotka jest roślina jadalną. Kwiaty można dodawać do zup i sałatek.
Stokrotka to roślina, która dorasta do 15 cm wysokości.
W każdym sklepie ogrodniczym na półce z nasionami znajdziemy torebki z nasionami stokrotek w różnych odmianach. Pora ich wysiewania przypada w czerwcu. Możemy przygotować specjalny zagonek - przekopać go z kompostem, zagrabić, wyznaczyć rowki (głębokości 1 cm) i wysiać w nich nasiona (niezbyt gęsto). Wschodzące siewki podlewamy i systematycznie czyścimy z chwastów. Pod koniec sierpnia siewki przesadzamy na miejsce przeznaczenia - na rabatę lub obrzeże trawnika.
Jeśli nie uda się kupić mieszanki zawierającej nasiona stokrotek to, przy najbliższym pobycie na łące można wykopać z korzeniami 2-3 rozetki i posadzić je pośród trawy na trawniku. Wykopujemy dołki i podsypujemy trochę ziemi do kwiatów, w niej sadzimy malutkie stokrotki, podlewamy. W następnym roku będziemy mieć już kilkanaście stokrotek na zielonym dywanie, a w kolejnych latach - setki. W taki sposób "zastokrotkowałam" przed kilku laty mój trawnik przed domem i teraz kwiatki żyją własnym życiem. Są odporne na mróz, a w ciągu ostatniej zimy przerwały kwitnienie tylko na okres zalegania pokrywy śniegowej. Właściwie kwitną cały rok.
W skrzynkach i pojemnikach balkonowych sadzimy w marcu najczęściej stokrotki o pełnych kwiatach: czerwonych, różowych , białych, biało-różowych, niektóre odmiany mają żółte środki. Ich kwiatostany mają średnicę 2-3 cm. One także nie boją się zimna i na pewno nie zaszkodzi im plucha śniegowo-deszczowa. Możemy je sadzić ze spokojnym sumieniem już teraz. Te szlachetniejsze odmiany stokrotek nie kwitną tak długo - najwyżej do lipca. Potem trzeba je wymienić np. na pelargonie. Stokrotka kwiaty doniczkowe można kupić w kwietniu w postaci sadzonek, które właśnie rozpoczynają kwitnienie i mają mnóstwo pączków. Takie stokrotki będą kwitnąć do lata. Jeśli nie zetniemy z nich kwiatostanów, zawiążą nasiona, które mogą same się wysiać w ogrodzie lub w skrzynce.
Głównie wiosną i jesienią, także zimą, jeśli ziemia jest rozmarznięta. Stokrotki wieloletnie kwitną od marca do listopada, więc możemy się cieszyć ich uroczymy kwiatostanami nawet przez 8 miesięcy.
Starych stokrotek nie trzeba koniecznie wyrzucać, można je przesadzić do ogrodu, gdzie zawiążą nasiona i same się rozsieją. Do jesieni będziemy mieć sporo siewek w postaci małych rozetek liściowych, które zakwitną w następnym roku. Z tym, że kwiaty, które wydadzą te młode siewki mogą się nieco różnić o kwiatów odmiany zakupionej w tym roku. Dzięki temu będzie ciekawiej.
Zresztą różne odmiany stokrotek łatwo się ze sobą krzyżują. Na moim trawniku rosną stokrotki w typie łąkowych, ale także z kwiatkami średniej wielkości w lekko różowym kolorycie - wyraźne krzyżówki ze szlachetnymi odmianami. Po prostu pszczoły latają i zapylają, a materiał genetyczny się krzyżuje.
Przeciętna ziemia ogrodowa o lekko kwaśnym odczynie. Stokrotki w ogrodzie lubią stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Przed zimą młode rośliny powinny zostać lekko osłonięte. Na zimę rośliny warto przykryć gałązkami krzewów iglastych. Wiosna stokrotki zakwitną, gdy tylko przez kilkanaście dni utrzyma się temperatura powyżej zera. To właśnie dlatego, ze stokrotki zakwitają w drugim roku po posianiu, nazywamy je roślinami dwuletnimi.
Z nasion wysiewanych w maju-czerwcu na rozsadniku, z których siewki po koniec sierpnia przesadza się na miejsce stałe. Nasion z uprawianych w ogrodzie kwiatów nie warto zbierać, bo uzyskuje się z nich drobne i różnie wyglądające rośliny. Odmiany można rozmnażać przez oddzielanie i ukorzenianie młodych rozet.
Wycinanie przekwitłych kwiatostanów zapobiega wyrastaniu licznych samosiewek i poprawia wygląd roślin. Stare rozety się usuwa.
Podlewanie i nawożenie
Regularne podlewanie i umiarkowane zasilanie nawozem wieloskładnikowym.
Choroby i szkodniki
W miejscach cienistych i wilgotnych zagraża szara pleśń.
Zastosowanie stokrotek w ogrodzie
Na kobiercowe kwietniki i na obwódki, jako uzupełnienie rabat wiosennych roślin cebulowych, do obsadzania pojemników i jako kwiat cięty na małe bukieciki.
Saponiny triterpenowe są obecne w świeżo rozwiniętych kwiatach stokrotki. Zawierają one również garbniki, gorycze i flawonoidy. Młode liście stokrotki są bogate w witaminę C, a także sole mineralne, takie jak potas, wapń i fosfor, żelazo i magnez. Te delikatne rośliny warto zbierać i stosować dla urody oraz w leczeniu różnych dolegliwości.
Stokrotki mają wysoką zawartość flawonoidów i garbników, które mogą być stosowane w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, stany zapalne, egzemy i wypryski. Właściwości lecznicze zarówno liści, jak i kwiatów mogą być stosowane do naparu lub odwaru w leczeniu schorzeń skóry. Mogą być również stosowane do stosowania kompresów i wycierania dotkniętych obszarów. Świeżo potarty liść może być stosowany na małe skaleczenia lub ukąszenia, aby zapewnić ulgę.
INNE
Czytaj więcej o "Stokrotka pospolita"