Oryginał kontra "mebel inspirowany", czyli jak rozpoznać podróbkę? Krzesło Panton

red.

Panton Chair to jeden z najczęściej podrabianych mebli na świecie. Czym różni się "mebel inspirowany" od oryginału? Sprawdzamy!

panton, oryginalne krzesło panton, podróbka kontra oryginał, jak odróżnić podróbkę
Rodzina krzeseł Panton produkowanych przez firmę Vitra.
Fot. Vitra

Niektóre meble na stałe wpisały się w historię wzornictwa, zyskały status "ikon designu". Takie przedmioty są unikalne i ponadczasowe - nigdy się nie zestarzeją. Można je oglądać na licznych wystawach i w muzeach wzornictwa na całym świecie. Prawa autorskie do "ikon" ma tylko kilka firm i tylko one produkują oryginalne meble. Dokładnie takie, jak w zamyśle projektanta.

Posiadanie takiego mebla jest pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu i dobrego gustu. Często stolik, krzesło czy lampka od światowej sławy projektanta kosztuje majątek. Płacimy za wyjątkową jakość wykonania, najlepsze materiały i... kawał historii. W sklepach można znaleźć całą masę mebli inspirowanych klasykami designu. Na pierwszy rzut oka meble te wydają się niemal nie do odróżnienia. Są jednak mniej trwałe, wykonane z gorszych materiałów i występują często w kolorach, o których projektantowi nawet się nie śniło.

panton, oryginalne krzesło panton, podróbka kontra oryginał, jak odróżnić podróbkę

Fot. Vitra/ Verner Panton, Rolf Fehlbaum, Manfred Diebold i Josef Stürmlinger

Jednym z najczęściej podrabianych mebli na świecie jest krzesło Panton Chair. Verner Panton oraz marka Vitra, pracowali nad nim od 1960 roku. W 1967 roku powstał gotowy do produkcji seryjnej model. To pierwsze krzesło, które udało się wykonać z jednego kawałka plastiku! Od momentu wejścia na rynek, mebel ten cały czas udoskonalano, by ostatecznie przypominał pierwowzór oryginalnego pomysłu projektanta - z twardego, barwionego plastiku (dziś polipropylen) o matowej powierzchni. W sprzedaży jest także błyszcząca wersja - Panton Classic oraz wersja dla dzieci - Panton Junior. Licencję na wykonanie krzeseł ma wyłącznie firma Vitra.

Oryginalne krzesło Panton ma 61 cm głębokości, 83 cm wysokości i 50 cm szerokości. Wersja lakierowana Panton Clasic Chair, występuje wyłącznie w trzech kolorach - białym, czarnym i czerwonym. Matowe krzesło dostępne jest w 6 kolorach - białym, czarnym, szarym, pomarańczowym, czerwonym i oliwkowym. Na podstawie każdego oryginalnego krzesła, wyraźnie widać podpis projektanta - Verner Panton. Na krześle jest także logo firmy Vitra oraz odpowiednie sygnatury

Vitra od wielu lat walczy ze sklepami sprzedającymi "meble inspirowane". Organizowane są wykłady, szkolenia, warsztaty i konkursy. Sprawy o łamanie praw autorskich trafiają także do sądu. Nie jesteśmy za kupowaniem "mebli inspirowanych", lub inaczej mówiąc podróbek. A Wy co o tym sądzicie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Oryginał kontra "mebel inspirowany", czyli jak rozpoznać podróbkę? Krzesło Panton