Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza Instytutu Polskiego w Sztokholmie

Marta Lubaszewska

Nowa siedziba Instytutu Polskiego w Sztokholmie promuje polski design.

Wnętrza Instytutu Polskiego w Sztokholmie
Wnętrza Instytutu Polskiego w Sztokholmie
fot. Bogusław Rawiński

Instytut Polski w Sztokholmie to instytucja promująca w Szwecji polską kulturę i naukę. Jest inicjatorem i partnerem polsko-szwedzkich projektów kulturalnych. W maju tego roku Instytut zmienił swoją siedzibę. Przeniósł się z zabytkowej willi w eleganckiej dzielnicy Östermalm do biura w  artystycznej, pełnej życia dzielnicy Södermalm. Nowe biuro mieści się w kamienicy przy Mosebacke Torg 4. Wnętrza zostały zaprojektowane przez polskich architektów z pracowni SomaArchitekci.

Meble, tapety, dywany - każdy szczegół wyposażenia pokazuje, że polscy projektanci mają wiele do zaoferowania wrażliwym na piękno Skandynawom.  Nowe wnętrza Instytutu dowodzą, że nasz rodzimy design nie tylko nie odstaje od światowych trendów, ale także może odnieść sukces w ojczyźnie IKEI. Wyposażenie biura Instytutu to najznakomitsze projekty polskich designerów z ostatnich lat. Znajdziemy tutaj meble firmy Balma z kolekcji MIXT, wyprodukowane według projektu Piotra Kuchcińskiego, sofę oraz fotele Noti czy krzesła Iker Alterego. Dębowe stoły znajdujące się w sali konferencyjnej zaprojektował Oskar Zięba. W lokalu znajdziemy również słynne stołki PLOPP tego samego projektanta.

Wśród nowoczesnego wzornictwa wpleciono polskie elementy ludowe. Ściany ozdobiono tapetami Anny Stępkowskiej-Nowak. Artystka przetworzyła tradycyjny motyw łowicki, tworząc niepowtarzalny nowoczesny wzór, który wpisuje się w modny ostatnio styl etno designu. Również przypominające wycinankę, dywany Moho, zainspirowane zostały polską sztuka ludową. Należy przypomnieć, że dywany te zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Red Dot Design oraz nagrodą magazynu Wallpaper.

Przestrzeń Instytutu wypełniają także meble designerów zrzeszonych w kolektywie Malafor, a w dwóch pomieszczeniach można zobaczyć interaktywną szafę, nazwaną przez projektantkę, Agnieszkę Bartosiewicz, ''Bufetem Emocja''. Nawet produkowane w Szwecji ceramiczne kubki, w których podczas spotkań podawana jest kawa czy herbata są niebanalnym polskim projektem Anny Ostrowskiej.

Skomentuj:

Wnętrza Instytutu Polskiego w Sztokholmie