Jak dobrać grzejnik do stylu wnętrza?
Kiedyś we wszystkich pomieszczeniach montowano zazwyczaj takie same grzejniki – przeważnie białe w kształcie prostokąta. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by w każdym wnętrzu znalazł się grzejnik o odmiennym designie, pasujący do niego pod względem estetycznym, a jednocześnie spełniający nasze wymagania.
Grzejniki mogą mieć różny kształt, kolor i formę – czasem bardzo oryginalną. Dzięki temu z łatwością można je dopasować do aranżacji każdego wnętrza. Bez trudu znajdziemy model pasujący do pomieszczenia w stylu industrialnym, skandynawskim czy retro. Grzejnik może być dziś jednym z głównych elementów wystroju, rzucającym się w oczy akcentem lub, przeciwnie, być niewidocznym urządzeniem. Decydując się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie parametry techniczne ma wybrany model.
Aby grzejniki dobrze grzały, muszą mieć odpowiednią moc. Wstępnie możemy oszacować ją sami, korzystając z aplikacji dostępnych na stronach producentów. Pamiętajmy jednak o tym, aby te wartości przed zakupem sprawdził specjalista. Grzejniki bowiem mają różną moc, która zależy od parametrów przyjętych w obliczeniach, czyli od temperatury wody grzejnej dopływającej do grzejnika i powracającej z niego do źródła ciepła oraz temperatury w pomieszczeniu.
Grzejniki - jaki mamy wybór?
- Grzejniki płytowe. Produkowane są ze stali. Mogą mieć 20‒90 cm wysokości i długość 40‒300 cm. Mają jedną, dwie lub trzy płyty grzejne, ewentualnie dodatkowo ożebrowane. Przednia płyta dostępna jest w różnych wersjach.
- Członowe. Mogą być z aluminium, które gwarantuje, że grzejnik szybko odbiera ciepło od ogrzanej wody, a następnie równie szybko przekazuje je do powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, lub ze stali – wielu producentów oferuje je w wersji nietypowej, na przykład dostosowanej do krzywizny ściany. W wysokich pomieszczeniach można je wykorzystać jako nietypową ściankę działową.
- Drabinkowe. Najczęściej składają się z dwóch pionowych przewodów połączonych poziomymi, prostymi lub wygiętymi rurkami. Część drabinek ma fabrycznie zamontowane akcesoria, do innych trzeba je dokupić. W łazience przyda się takie wyposażenie jak relingi, wieszaki i uchwyty. Niektóre modele mogą mieć też lustro, półkę na ręczniki lub kosmetyki. Część producentów oferuje modele z grzałką elektryczną, którą wykorzystuje się jako alternatywne źródło ciepła.
- Konwektorowe. Od pozostałych grzejników różni je sposób oddawania ciepła, które przekazują do pomieszczenia nie przez promieniowanie, ale przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży we wnętrzu. Przepływ powietrza może odbywać się w nich na drodze konwekcji naturalnej lub wymuszonej wentylatorem zasilanym prądem.
Można je zawiesić na ścianie, ale dostępne są też modele stojące bądź kanałowe.
Grzejniki w wersji dekoracyjnej
Grzejniki dekoracyjne przykuwają uwagę ciekawym kształtem, formą lub wykończeniem. Niektóre mają formę płyty, na przykład z lustrem lub taflą ze szkła hartowanego. Producenci oferują nadruk na szkle, na przykład fotografii z wakacji lub ulubionej grafiki. Niektóre grzejniki mogą mieć nietypowe tłoczenia i kolor. Płytowe grzejniki dekoracyjne najczęściej dostępne są w wersji pionowej, ale można też znaleźć takie, które wiesza się poziomo na ścianie. Modele o odpowiedniej konstrukcji ustawia się na podłodze jako niebanalną rzeźbę lub praktyczny barek, ławkę czy wieszak.
Gdzie umieścić grzejnik?
Za najbardziej korzystne uznaje się umiejscowienie grzejnika jak najbliżej okna, drzwi balkonowych i tarasowych, czyli tam, gdzie są największe straty ciepła. Lokalizacja grzejników w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia sprawia, że powietrze wokół nich nagrzewa się bardzo szybko i ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację. Unosi się ku sufitowi i przesuwa w kierunku przeciwległej ściany, tam opada i powraca w kierunku grzejnika. Sytuując grzejnik na ścianie pod oknem, zwróćmy uwagę na odległość jego dolnej krawędzi od posadzki oraz górnej od parapetu – powinna ona wynosić 10–12 cm. Drzwi balkonowe czy portfenetry ograniczają możliwość montażu grzejników pod oknem, optymalnym rozwiązaniem są wówczas modele kanałowe montowane w podłodze. Ich wymiary także dopasowujemy do wielkości pomieszczenia.
Sprawdzona klasyka
Grzejniki w stylu klasycznym czy retro są często wybierane do apartamentów w odrestaurowanych kamienicach i wnętrz nawiązujących wzorniczo do minionych epok. Popularnym rozwiązaniem są tu modele żeberkowe, które dostępne są w różnych kolorach oraz wykończeniach specjalnych. Doskonale sprawdzają się jako grzejniki poziome np. pod okno oraz w wersji z wyższymi elementami, jako grzejniki pionowe. Innym rozwiązaniem są grzejniki żeliwne, które na nowo cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich kunsztowne zdobienia, masywna konstrukcja i autentyczność czynią je istotnym dodatkiem do klasycznych mieszkań. Jeżeli nie chcemy mocnego akcentu w postaci zdobnego grzejnika, możemy postawić na minimalistyczny, płaski grzejnik, wtapiający się w ścianę.
PRODUCENCI GRZEJNIKÓW, ZWŁASZCZA MODELI DEKORACYJNYCH ORAZ ŁAZIENKOWYCH, ZADBALI RÓWNIEŻ O EFEKTOWNY WYGLĄD PODŁĄCZENIA TYCH URZĄDZEŃ DO INSTALACJI. CZĘSTO WYKORZYSTUJE SIĘ TU ZESPOLONE ZESTAWY PRZYŁĄCZENIOWE. POD ELEGANCKĄ OBUDOWĄ LUB MASKOWNICĄ UKRYTY JEST ZAWÓR TERMOSTATYCZNY ORAZ ODCINAJĄCY, A NA ZEWNĄTRZ WIDAĆ TYLKO GŁOWICĘ.
Nowoczesność w kilku odsłonach
Minimalizm i prostota – to uproszczona definicja stylu nowoczesnego. Zazwyczaj w nowoczesnych aranżacjach dominują jasne barwy, chociaż zdarzają się też ciemne powierzchnie – np. czarne i szare. W nowoczesnych pomieszczeniach grzejnika się nie ukrywa, wręcz przeciwnie może on tu być ozdobą, głównym akcentem przyciągającym wzrok. A jest w czym wybierać. Jedne modele wyglądają jak współczesne dzieła sztuki, inne można zestawiać według naszych upodobań oraz potrzeb, tak pod względem kolorystyki, jak i mocy. Znajdziemy również takie, które zachwycą nas swoją oszczędną, prostą formą.
Stylowa surowość
We wnętrzach typu loft chętnie wybierane są grzejniki industrialne, podkreślające surowy charakter aranżacji. W takiej przestrzeni wykorzystuje się też grzejniki dekoracyjne o ascetycznym wyglądzie. Będą to zatem proste lub ożebrowane kolumny w kolorze czarnym, metalicznym lub wykonane ze stali zabezpieczonej bezbarwnym lakierem. Wiele z nich ma dość dużą moc grzewczą, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w otwartych, wysokich pomieszczeniach.
Skandynawska harmonia
We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim króluje prostota formy i minimalizm. Drewno, jasne ściany oraz funkcjonalne meble skutecznie podkreślają jego naturalność. Wygodny i prosty styl doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach. Dobrze będą tu wyglądać grzejniki w pastelowych kolorach, wszelkie imitacje drewna, a także geometryczne kształty. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również solidne, białe grzejniki dekoracyjne.
Eklektyzm w modzie
Eklektyzm pozwala na zabawę w aranżacyjne eksperymenty. W stylu tym znajdziemy elementy vintage, ponieważ umiejętnie łączy on nowe ze starym. Jest tu dużo nowoczesności, jednak nie brakuje również klasycznego zacięcia. Styl eklektyczny jest pełen sprzeczności, barwnego melanżu i kontrastów. Nie ma w nim sprecyzowanych reguł, kluczem do sukcesu w tym wypadku jest artystyczna i wnętrzarska intuicja. Oznacza to, że wybierając grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym, można zdecydować się na modele tradycyjne lub bardzo nowoczesne, które wizualnie podkreślą charakter wnętrza.
- Więcej o:
Najgorętsze trendy w salonie w 2025 roku według projektantów wnętrz
Pomysły na zabudowanie wnęki – funkcjonalne i estetyczne aranżacje wnętrz
Stylowe małe mieszkanie
Minimalizm i neutralne kolory wyznaczają trendy w 2025 roku
Biało-szare wnętrza: elegancja w prostocie
Dekoracyjne belki sufitowe
Efekt ombre na ścianach – subtelna gra kolorem
Mieszkanie w starej kamienicy – urok, historia i wyzwania codzienności