Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kultowe kino Muranów ma nowe wnętrze

red.

Popularne śród warszawiaków Kino Muranów zyskało nowe wnętrze. Remont przeszły hol z kawiarną, foyer, toalety.

Kino Muranów zostało wybudowane w Warszawie po II wojnie światowej w duchu socrealizmu jako pierwsze dwusalowe kino w Polsce, mieszczące ok 700 widzów. Wnętrze zostało wykonane z dużym rozmachem zarówno w ukształtowaniu założenia funkcjonalnego, jak i w użytych materiałach. Posadzki głównych pomieszczeń, słupy i filary, a także część pilastrów i ścian wyłożone zostały skrawkami marmuru. We wnętrzu nie zabrakło także rzeźb i sztukaterii oraz charakterystycznego, kasetonowego sufitu w głównym holu.

Od czasów świetności kina minęło jednak wiele czasu. Wnętrza konserwowano niskim kosztem, co niestety było widoczne. W 2000 roku większa cześć wystroju wspaniałego kamiennego wnętrza została przykryta ściankami z karton-gipsu. Wydawało się, że z dawnego uroku nic już nie pozostało.

Odnowienia wnętrz Kina Muranów podjęła się pracownia MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci / Marta Frejda, Michał Gratkowski. Projekt miał na celu przywrócenie dawnej świetności wnętrza hallu i foyer kina, jak i wprowadzenie udogodnień funkcjonalnych.

Motywem przewodnim projektu była iluzja, która jest nieodłącznym elementem filmów. Projektowana przestrzeń foyer staje się miejscem przejścia z rzeczywistości do stanu odrealnienia, a także miejscem kontemplacji po seansie. Dodatkowo strefa foyer staje się wspaniałym miejscem do spotkań i dyskusji nie tylko na tematy filmowe. Wszystko zaczęło działać jako miejsce spotkań – kawiarnia– wyjaśniają projektanci.

Dodawane w minionych latach ścianki czy podesty zostały usunięte. Odsłonięty marmur został odświeżony i wypolerowany, aby przywrócić jego dawny blask. Cała istniejąca mozaika marmurowej posadzki została wypolerowana i oczyszczona. Projektanci postanowili ocalić dawny charakter wnętrz i tylko wprowadzić delikatne dodatki. Ważnym elementem nowego wystroju są lustrzane panele – umieszczone w postaci wertykalnych pasów na ścianach oraz na froncie baru.

Na nowo wedle wytycznych inwestora i najemcy baru - została zaprojektowana cała strefa baru wraz i informacją menu oraz polkami na kieliszki i alkohole. Nowy wystrój zyskały także toalety, dodatkowo wprowadzono toaletę dla niepełnosprawnych.

Materiały użyte w projekcie  nadają wnętrzu elegancji i ciepła a także idealnie wpisują się w estetykę lat 50.

Skomentuj:

Kultowe kino Muranów ma nowe wnętrze