Styl eklektyczny: salon. Materiały, kolory, meble, dodatki, oświetlenie w stylu eklektycznym
Eklektyzm jako styl pojawił się w XIX wieku i pierwotnie oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Dziś każde wnętrze, którego nie można przypisać do jednego konkretnego stylu, zwykle nazywa się eklektycznym.
Czym jest eklektyzm? Motyw przewodni w stylu eklektycznym
Czy to oznacza, że można tak nazwać dowolne chaotyczne zestawienie mebli i dodatków? Zdecydowanie nie. Jak każda koncepcja, eklektyzm rządzi się pewnymi zasadami, a poza tym jest jednym z najtrudniejszych stylów. Wiele osób uważa, że jeśli nie podoba ci się żaden konkretny styl, ale losowo łączysz swoje ulubione elementy wystroju w jednej przestrzeni, możesz stworzyć eklektyczne wnętrze. Pomysł ten jest bardzo daleki od prawdy, ponieważ eklektyzm wymaga takiej samej, jeśli nie większej dyscypliny i wiedzy, niż jakikolwiek inny kierunek stylistyczny.
Dobrze zaprojektowany eklektyczny salon nie musi być chaotyczny pomimo mieszanki różnych okresów, stylów wystroju, faktur, kolorów i wzorów. Eklektyzm to raczej poszukiwanie harmonii w różnych i często kontrastujących stylach, aby stworzyć jednolitą przestrzeń.
Jak urządzić salon eklektyczny?
Eklektyczne przestrzenie pokazują wnętrze osoby, która w nich mieszka, pozostawiając dużo miejsca na indywidualną kreatywność. Eklektyzm jest zawsze nieszablonowy, a jeśli lubisz różne trendy estetyczne i projektowe, odnajdujesz piękno w nietypowych, nieoczekiwanych połączeniach, to ten styl jest dla ciebie.
W aranżacji wnętrz oznacza to, że obok super minimalistycznych, a nawet futurystycznych przedmiotów, w jednym pomieszczeniu mogą znajdować się bardzo stare i stylowe meble. Kolory i tekstury można również mieszać, ponieważ styl eklektyczny polega na mieszaniu i dopasowywaniu. Oczywiście wszystkie detale wnętrza powinny dobrze ze sobą współgrać. Wnętrza eklektyczne bywają dość indywidualne i artystyczne.
Meble eklektyczne. Eklektyczny design sprawdza się, gdy wszystkie meble w różnych stylach uzupełniają się i podkreślają, a elementy przestrzeni są ze sobą ideowo połączone. Jako jednoczące tło z reguły stosuje się neutralny kolor. Można stworzyć kombinację wszystkich różnych stylów, takich jak tradycyjny klasyczny, etniczny, nowoczesny, retro, śródziemnomorski, co pozwala osiągnąć niesamowite rezultaty. Czasami może wydawać się niesmaczny lub zbyt wyrafinowany, eklektyzm bywa też krytykowany za brak konsekwencji.
W eklektycznym salonie: zasady aranżacji wnętrza
Wybieraj elementy wyposażenia, które znacznie różnią się epoką lub stylem. Na przykład pod nowoczesnym lustrem w czarnej oprawie dobrze sprawdzi się klasyczny biały drewniany stół z zakrzywionymi nogami. Ogranicz liczbę stylów, które chcesz łączyć, powiedzmy do trzech, w przeciwnym razie ryzykujesz, że salon będzie wyglądał na chaotyczny. Określ żądaną atmosferę, którą chcesz stworzyć, a następnie mieszaj wybrane style w odpowiednich proporcjach. Znajdź coś wspólnego dla wszystkich elementów. Często jest to kolor. Baw się wybranymi odcieniami mebli i akcesoriów, aby ujednolicić przestrzeń.
Idealnie jest zastosować nie więcej niż cztery kolory: jeden jako podkład pod duże powierzchnie jak ściany i podłogi (zwykle świetnie sprawdzają się neutralne lub ciemne stonowane kolory), drugi jako podkład - sofy, dywany, meble, a potem 2-3 do małych jasnych akcentów - na przykład dekoracyjne poduszki, przedmioty artystyczne, lampy.
Osobną kwestią jest dekoracja ścienna. W eklektycznych wnętrzach klasyczne pejzaże mogą współistnieć z czarno-białą fotografią lub sztuką współczesną. Aby jednak ekspozycja wyglądała harmonijnie, trzeba znać dwa małe triki. Pierwszy to ilość – gdy na ścianie wisi duża liczba przedmiotów, nasze oczy postrzegają to wszystko razem i nie zwracają uwagi na szczegóły. Po drugie, używając tych samych ram lub elementów wystroju.
Gra kolorów w stylu eklektycznym
Kolor jest integralną częścią eklektycznego wnętrza salonu. Możesz wybrać bardziej nowoczesny styl eklektyczny, w którym dominujące odcienie szarości i bieli staną się neutralnym tłem. Pamiętaj, eklektyzm to styl definiowany przez ciebie, a nie przez konkretnego projektanta czy trend. Wybierz kolory, które naprawdę lubisz.
Niezależnie od tego, czy mieszasz jasne kolory, czy tworzysz niezwykłą kombinację różnych epok w wystroju, wybierz dowolny kolor jako jednoczący element projektu i wybierając wykończenia, meble i wystrój, stale do niego wracaj, łatwiej jest wtedy stworzyć spójny wygląd.
Przeplatanie się stylów i epok w salonie eklektycznym
Eklektyczny salon może mieć nowoczesne wnętrze z elementami zapożyczonymi z innej epoki. Twoja przestrzeń może być skomplikowaną mieszanką trzech lub czterech stylów. Niech tylko jeden z nich dominuje, a pozostałe posłużą jako akcenty. Zwróć uwagę na tło i styl wystroju, często decydują o kierunku stylistycznym projektu. Wyrafinowane, neutralne tła z czystymi, prostymi liniami mebli podkreślają nowoczesną estetykę, a miękkie krzywizny, odważne kolory i skomplikowane wzory przenoszą cię do motywów vintage i klasycznych.
Użyj różnych tekstur w eklektycznym stylu
Mieszanie faktur to świetny sposób na stworzenie eklektycznego wnętrza salonu, ponieważ zazwyczaj jest to łatwiejsze niż mieszanie kolorów czy wzorów. Połącz drewniane meble z metalowymi okuciami, miękkie przedmioty z twardymi, szorstkie, teksturowane tekstylia z aksamitem lub jedwabiem. Dodaje to wizualnej głębi, czyniąc salon dynamicznym i wielowarstwowym.
Salon w stylu eklektycznym - podsumowanie
Salon eklektyczny może zawierać następujące elementy:
- bogato zdobione meble, również meble w stylu retro,
- tkaniny w kolorze butelkowej zieleni, poduszki zdobione bogatą ornamentyką,
- ściany w stonowanej kolorystyce,
- łączenie stylów - można wprowadzić tu styl skandynawski, styl industrialny, styl prowansalski, urban jungle, styl klasyczny,
- piękne przedmioty z duszą - styl vintage, industrialne lampy,
- nowoczesne grafiki w różnych kolorach,
- rodzinne pamiątki.
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie