Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl eklektyczny: kuchnia

Red./C

Eklektyczny styl łączy w sobie różne trendy. Jednak projektując wnętrze w tym stylu, zadbaj, aby było ono spójne w projekcie i układzie. Ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku aranżacji kuchni. Podpowiadamy, jak powinna się prezentować eklektyczna kuchnia.

Styl eklektyczny - kuchnia
Styl eklektyczny - kuchnia
Shutterstock

Kuchnia w stylu eklektycznym - co ją charakteryzuje?

Cały urok i istota stylu eklektycznego polega na tym, że nie ma w nim ściśle określonych reguł. Można łączyć i miksować dowolne elementy z różnych kierunków, byle tylko ze sobą współgrały i tworzyły ciekawą aranżację. Najważniejszą zasadą jest zachowanie równowagi i harmonii, aby to, co stworzysz, nie wyglądało na przypadkowe dopasowanie. Może to być dość trudne, jeśli nie masz odpowiedniego wyczucia, dlatego dobrze jest powierzyć zadanie aranżacji wnętrza projektantowi. W stylu eklektycznym wskazane jest szczególnie połączenie starego z nowoczesnym oraz używanie kontrastów. Możesz na przykład postawić duży rustykalny stół w minimalistycznej kuchni i wypełnić go dekoracjami w stylu skandynawskim. Dopóki całość wygląda harmonijnie i ze smakiem, można mówić o prawidłowym stosowaniu eklektyzmu.

Styl eklektyczny w eklektycznej kuchni to prawdziwa mozaika różnorodnych mebli, detali i faktur. Polega na łączeniu pozornie niepasujących do siebie dodatków stylistycznych, kolorów i faktur. Cała sztuka urządzania wnętrz eklektycznych polega na tym, że wybrane zestawienia to przypadkowe przedmioty i meble, które razem tworzą jedną i estetyczną całość. Proces ten wymaga dużej uwagi i wrażliwości na postrzeganie kolorów, faktur i nieoczywistych zestawień.

Styl eklektyczny - kuchnia
Styl eklektyczny - kuchnia
Shutterstock

Dla kogo odpowiednia jest kuchnia eklektyczna?

Eklektyczny styl wnętrz jest idealny dla kreatywnych ludzi o wielu zainteresowaniach i tych, którzy są w ciągłym ruchu. Miłośnicy mody, sztuki i historii polubią eklektyczny styl. Pozwala on bowiem pokazać zamiłowanie do mebli, oświetlenia, kolekcji graficznych, wzorów i tekstyliów. Tutaj w jednym wnętrzu można zgromadzić zarówno dzieła współczesnych projektantów, kultowe meble vintage, jak i swoją ulubioną komodę w stylu Ludwika Filipa.

W eklektycznej kuchni - uporządkowany bałagan we wnętrzu

Styl eklektyczny polega na łączeniu ze sobą różnych trendów projektowych lub ich elementów. Wykorzystanie go w aranżacji mieszkania wymaga wyczucia i gustu, aby aranżacja wnętrza nie stała się chaotyczna i nieprzemyślana. Jednak nie wystarczy po prostu postawić kilka przypadkowych mebli obok siebie. Kształtowanie wnętrza jest nieco bardziej skomplikowane, ale warto spróbować, ponieważ efektem jest kuchnia w stylu eklektycznym, która wynagrodzi twój wysiłek.

Styl eklektyczny - kuchnia
Styl eklektyczny - kuchnia
Projekt i stylizacja: Loft Factory – Agata Kasprzyk-Olszewska, współpraca Klaudia Tęcza/Fot. Piotr Gęsicki

Urządzamy kuchnię eklektyczną - nowoczesna prostota w modnym wystroju i meblach

Nie ma jednej zasady, która ułatwiłaby wybór przy tworzeniu eklektycznych aranżacji, ale liczy się wyczucie proporcji. Inspiracji szukaj we wnętrzach eklektycznych – nie chodzi o kopiowanie, a o wybór metody. W tym stylu doskonale łączą się nowoczesne, bardzo proste i stylowe meble.

To samo dotyczy palety kolorów oraz kombinacji kształtów, wzorów i materiałów. Co zaskakujące, znacznie łatwiej jest dopasować rzeczy o charakterystycznym stylu i wyposażeniu. Urządzając wnętrze kuchni w stylu eklektycznym, można na przykład dobrać krzesła które różnią się od siebie stylizacją. Pamiętaj tylko, że taka mieszanka musi mieć harmonijny charakter – nie wprowadzaj do wnętrza chaosu, bo aranżacja przytłoczy pomieszczenie.

Styl eklektyczny - kuchnia
Styl eklektyczny - kuchnia
Shutterstock

Kuchnie eklektyczne - odważnie wykorzystuj kontrast

Aby stworzyć eklektyczne wnętrze, wystarczy odrobina odwagi, by łączyć style z różnych epok i kultur. Jednak styl eklektyczny jest zawsze zdominowany przez styl podstawowy i dwa lub trzy inne przeciwstawne mu style. Zazwyczaj eklektyzm w aranżacji wnętrz uzyskuje się poprzez łączenie nowoczesnego miejskiego stylu z antykami. Masywne drewniane meble staną się wizualnie lekkie, jeśli ustawisz je w otoczeniu innych mebli o prostych kształtach.

W aranżacji eklektycznej powinien dominować jeden styl, który nada wnętrzu charakteru. Inaczej uzyskamy efekt zagraconego domu, a nie awangardowego eklektyzmu. Ważne są tu kontrasty: rzeczy w innym stylu, z różnych epok i obszarów kulturowych uzupełniają się, tworzą niepowtarzalne kompozycje i nowe definicje stylu. Oczywiście przy całej tej swobodzie musimy pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie, w którym przetwarza się i przygotowuje żywność. W strategicznie ważnych miejscach na ścianach powinien znaleźć się materiał łatwy do utrzymania w czystości. Musisz też tak zaaranżować wnętrze, aby pozostawić wystarczająco miejsca na poruszanie się między kuchnią, lodówką czy szafkami.

Wybór materiałów do kuchni eklektycznej

Do wykonania szafek kuchennych w stylu eklektycznym dobrze jest wykorzystać naturalne drewno. Drewniany blat powinien mieć około 3 cm grubości, im grubszy blat, tym cięższy stół, a tym samym wokół niego możesz umieścić więcej lekkich, nowoczesnych dodatków. Kuchnia powinna być też przestronna. Jeśli w kuchni z małym oknem zastosujemy na ścianach ciemny materiał, ta będzie wyglądać na jeszcze mniejszą, dlatego w takim wypadku lepiej wybrać meble w kolorze białym.

Drewno na podłodze w kuchni jest niepraktyczne. Każdy, kto zdecyduje się na podłogę drewnianą, musi liczyć się z tym, że stosunkowo szybko się zużyje. Warto wybrać materiał solidny, taki jak teak, jatobu czy inne egzotyczne gatunki drewna. Są lepszej jakości, trwalsze i nie pochłaniają tak dużo wilgoci, jak nasze rodzime drewno.

Eklektyczne kuchnie - podsumowanie

Kiedy planujemy urządzić kuchnię eklektyczną, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • aranżacyjny miszmasz połączenie różnych stylów,
  • eleganckie wyposażenie wyprodukowane w połowie XIX wieku,
  • kuchenne dodatki w różnych kolorach (intensywnych kolorach) zachwycające rozmaitością form,
  • postaw na kreatywność, przestrzeń i wzory,
  • stół po dziadkach połączony z nowoczesnymi krzesłami.
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl eklektyczny: kuchnia