Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mam małe mieszkanie - i co dalej?

Marta Lubaszewska

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Beata Walaszek z Monodesign

Pytanie:

Dzień dobry Państwu! Odbieram mieszkanko niecałe 36 m2 , nie mam bladego pojęcia jak urządzić. Chciałabym pokój podzielić na 2, zlikwidować ścianę do kuchni, wyciągnąć szafę na przedpokoju do1,80 , zlikwidować drzwi oprócz łazienkowych. Nie widziałam mieszkania na gruncie więc nie wiem jak to będzie wyglądać. Proszę mi pomóc.

Pozdrawiam,

Wanda Majewska  

Odpowiedź:

Niewielki metraż, na którym trzeba zagospodarować przestrzeń dla wielu funkcji zawsze stanowi niemałe wyzwanie.

Kilka zabiegów które umożliwią poprawienie funkcjonalności mieszkania.

1. Połączenie przestrzeni przez wyburzenie ścianek.

Jeśli jest taka możliwość, jak w Pani przypadku, dobrze aby przestrzeń kuchni połączyć z salonem.

Zależało Pani na dużej szafie, sugerując powiększenie szafy w przedpokoju do 180 cm. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem byłoby wyburzenie ścianki pomiędzy kuchnią  a przedpokojem i umieszczenie szafy w salonie. Być może brzmi to trochę dziwnie, ale taki zabieg  pozwoli nam uniknąć  wąskiego, długiego korytarza, który w takiej formie spełnia tylko funkcję komunikacyjną. Szafa w salonie wcale nie musi wyglądać jak szafa. Można tak zaprojektować mebel aby przypominał ściankę na której wisi telewizor. Brak uchwytów, przemyślany harmonijny układ frontów pozwolą nam stworzyć takie wrażenie. Dzięki temu rozwiązaniu, zyskuje Pani szafę na ponad 3 m długą, a przestrzeń korytarza staje się przestrzenią ogólną. Ponieważ część przedpokoju zostaje, można tam umieścić kilka wieszaków na kurtki czy niewielką szafkę na buty. Jeśli powiesimy duże lustro przedpokoik optycznie się zwiększy.

2. Wielofunkcyjność miejsc i mebli

W tak małych mieszkaniach dobrze, jeśli uda się  zastosować wielofunkcyjne wyposażenie.

W Pani przypadku zaproponowałam przedłużenie blatu w kuchni , co łączy w sobie funkcje roboczą wraz miejscem na szybki posiłek.

Wnęka przy balkonie może stać się miejscem do pracy. Zamiast tradycyjnego biurka możemy postawić tam stół który może być również stołem jadalnym kiedy przyjdą goście.

Odradzam raczej dzielenie ściankami na stałe przestrzeni na dwa pokoje. Proponuję  zastosowanie systemów przesuwnych, coś w rodzaju drzwi do szafy. Na co dzień cała przestrzeń może być otwarta, jeśli jednak potrzebujemy np. popracować w ciszy, a drugi domownik ogląda TV możemy zasunąć drzwi i w ten sposób zyskujemy dwa pomieszczenia. Wnęka, w której zaproponowałam biurko jest z wyjściem na balkon dzięki czemu niewielka powierzchnia, która zostanie nam po zasunięciu drzwi zwiększy się optycznie. Mieszkanie ma dwa mniejsze okien i jedno balkonowe, przez co nawet po zamknięciu przestrzeni do pracy obie przestrzenie pozostają ze światłem dziennym.

Funkcję odpoczynku i spania proponuje połączyć. Właściwie to nie ma innej możliwości. Po rozłożeniu sofy do spania pozostaje nam na tyle miejsca aby swobodnie dostać się do szafy.

3. Kolorystyka

Proponuję jasne kolory w dużych plamach. Pomoże to nie tylko optycznie zwiększyć powierzchnię ale i uzyskać poczucie ładu i harmonii co na tak niewielkiej przestrzeni nie będzie łatwe.

Kilka ciemniejszych akcentów pozwoli nieco przełamać monochromatyczność.

Dodatkowo szafę proponuje w kolorze ścian co pomoże ją wizualnie zgubić. Fronty mogą być wykończone szkłem lub lakierem co odbije światło i rozjaśni przestrzeń.

4. Oświetlenie

Proponuję zastosowanie oświetlenia poprzez reflektory natynkowe. Ważne, aby była możliwość ustawiania  ich pod różnym kątem i miały odpowiednią moc. Dzięki temu jeśli np. będziemy chcieli wysunąć stół  aby zjeść przy nim posiłek, możemy tak ustawić oświetlenie aby stół był dobrze doświetlony. Jeśli przesuniemy go znów pod ścianę, oświetlenie możemy z powrotem skierować na biurko. 
 
Beata Walaszek

Architekt Wnętrz

    Więcej o:

Skomentuj:

Mam małe mieszkanie - i co dalej?