Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Eleganckie, małe mieszkanie w kamienicy na warszawskiej starówce

Tekst: Ewa Staręga

W małym mieszkaniu w kamienicy, na powierzchni 29 m2, trzeba było zmieścić salon, kuchnię, jadalnię, sypialnię, miejsce do pracy, łazienkę i hol wejściowy. A przy tym z pomocą wyposażenia oraz kolorystyki nadać wnętrzu elegancki charakter i jednocześnie oszczędnie rozporządzać przestrzenią, tak aby jej zbytnio nie zapełnić.

Elegancki salon z aneksem kuchennym w starej kamienicy  - aranżacja pomieszczenia
W niedużym pokoju dziennym udało się zmieścić kuchnię, kącik wypoczynkowy z sofą i podręcznym stolikiem, telewizor oraz stół do jedzenia posiłków.
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska

Klimatyczne mieszkanie w klimatycznej kamienicy na Starym Mieście w Warszawie było nie lada wyzwaniem dla projektantów. Pogodzenie charakteru architektury budynku z funkcjonalnością wnętrza i z jego estetycznym wystrojem jest wprawdzie celem każdego projektu aranżacji, ale nie zawsze na tak małej powierzchni jak 29 m2. – Przy projektowaniu tego wnętrza ogromne znaczenie miała lokalizacja. Chcieliśmy zachować spójność pomiędzy harmonijnym i bardzo ciekawym zewnętrzem a nowoczesnym i eleganckim wnętrzem. Zależało nam na tym, aby po wejściu do mieszkania nie odczuwać dysonansu oraz niepokoju. Chcieliśmy, aby po spacerze w pięknej scenerii Starego Miasta inwestor wszedł do przestrzeni, która także będzie powodowała miłe doznania wizualne. Sądząc po wrażeniu właścicieli, chyba nam się udało – mówi z uśmiechem architektka Justyna Kozłowska z pracowni Zaza Studio. – Najważniejsze było to, żeby uzyskać jak największą powierzchnię do przechowywania rzeczy, nie przeładowując jednocześnie przestrzeni meblami. Przy tak małych metrażach to właśnie jest wyzwaniem dla architekta. Dopasowanie formy do funkcji przy jednoczesnym równoważeniu tych obydwu aspektów wiąże się ze sporą gimnastyką, a my to bardzo lubimy – wspomina Justyna Kozłowska.

Jak urządzić małe mieszkanie w kamienicy?

Obejrzyj galerię zdjęć z małego mieszkania w kamienicy, umieszczoną na końcu artykułu

Mieszkanie wymagało generalnego remontu. Ze względu na lokalizację na Starym Mieście znajdowało się pod opieką konserwatora zabytków, więc wszystkie prace remontowe musiały być uzgadniane z jego urzędem. Architekci nie zmienili zastanego układu wnętrza, a tylko pozwolili sobie na połączenie przedsionka z niewielkim holem poprzez wybicie nadproża nad otworem drzwiowym. Ponadto zmienili nieco układ funkcjonalny, przenosząc malutki aneks kuchenny z przedpokoju do pokoju dziennego.

Aranżacja salonu w starej kamienicy

W pokoju głównym znalazł się również kącik wypoczynkowy z kanapą, miejsce na telewizor i niewielka przestrzeń do spożywania posiłków, której sposób ekspozycji przyciąga uwagę. Konstrukcja bardzo oszczędnego w formie czarnego stołu jest jednocześnie konstrukcją sięgającej sufitu metalowej ramy. Ten geometryczny element umownie oddziela przestrzeń aneksu od przestrzeni wypoczynkowej.

Drugi pokój został przeznaczony na sypialnię z dużą liczbą szaf oraz toaletką, która spełnia również funkcję miejsca do pracy.

Łazienka w kamienicy

W maleńkiej łazience wykorzystano maksimum przestrzeni, projektując prysznic ze składanymi drzwiami, niewielką umywalkę oraz wnękę nad zabudowanym stelażem WC, którą wypełniają zamykane półki do przechowywania środków czystości i ręczników.

Przedpokój w kamienicy

Strefa wejściowa zyskała dzięki istniejącej tu wnęce prawie niewidoczną, bo białą, szafę z eleganckimi, frezowanymi frontami. Mieści się w niej suszarka i pralka. Projektanci wykorzystali do ich montażu przyłącza pozostałe po istniejącym tu wcześniej aneksie kuchennym. Obok stanął wykonany przez stolarza nowoczesny mebel z siedziskiem, dużym lustrem oraz przestrzenią do przechowywania. Płyta meblowa została wykończona naturalnym fornirem dębowym, użytym także we frontach szafek kuchennych oraz w zabudowie stelaża WC w łazience.

Aranżacja wnętrz małego mieszkania w kamienicy – wskazówki architekta

Przy remoncie i aranżowaniu niewielkiej przestrzeni niezwykle ważne jest przemyślenie jej funkcji. Tutaj nie ma miejsca na zbędne, nieuzasadnione elementy – zwraca uwagę Justyna Kozłowska. – Warto stosować stonowaną kolorystykę, zwracać uwagę na eksponowane elementy i nieprzeładowywanie przestrzeni dużą liczbą dodatków, kolorów, materiałów czy faktur. Bardzo łatwo jest w tak niedużym mieszkaniu o wrażenie „bałaganu”, więc należy bazować raczej na szafkach zamkniętych, unikać półek oraz szafek otwartych. Małe przestrzenie nie wybaczają także wszelkich nierówności, przesunięć, krzywizn – należy dobrze przemyśleć wszelkie graficzne podziały na meblach, ścianach czy podłodze.

Powstało wnętrze, w którym nowoczesne formy łączą się z ponadczasowymi materiałami i stonowaną, elegancką kolorystyką opartą na klasycznej bieli, czerni, szarości, kolorze dębu, z dodatkiem różu, burgunda oraz jego odcieni.

Skomentuj:

Eleganckie, małe mieszkanie w kamienicy na warszawskiej starówce