Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świeczniki: dekoracja z gipsu DIY

zdjęcia: ARTUR INDYKA, tekst: ARTUR INDYKA/Redakcja

Oryginalne świeczniki są tym, czego brakuje na twoim balkonie - w końcu nie samymi kwiatkami balkon żyje. Bo ile można sadzić, pielić, podlewać, przycinać... Kiedyś trzeba odpocząć i napić się na balkonie na przykład kawy. A ciepły, letni wieczór jest do tego najlepszy. Aby podkreślić czar takiej chwili, zapalmy świeczki w zrobionych przez siebie świecznikach. Samodzielnie wykonane będą idealnie pasowały do aranżacji miejsca, ponadto przygotujemy dokładnie taką liczbę i wielkość, jaka nam odpowiada. Jak zrobić samemu dekoracyjne świeczniki?

świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcie: ARTUR INDYKA

Wszechobecne lampki solarne nigdy nie będą tak ładne, nie będą też dawały tak nastrojowego światła jak świeca. Raz już robiłem takie świeczniki, w programie Meblokreacje. Wtedy były gładkie, bo były odlewem wnętrza balonu – ciężko jednak wlać gips do środka. Zachęcam do zabawy i ubrudzenia rąk w gipsie oraz kolorowych farbach.

mówi ARTUR INDYKA.

Świeczniki do wnętrz i nie tylko: potrzebne materiały i narzędzia

Do przygotowania tej niezwykłej dekoracji, jaką są świeczniki, będą nam potrzebne następujące materiały:

 • balony - sprawdzą się zarówno kolorowe, jak i jednobarwne, ten aspekt nie ma wpływu na efekt, jaki uzyskamy,
 • gips budowlany - kupimy go bez problemu w każdym markecie z materiałami budowlanymi,
 • złota i perłowa farbka – pozłota, wykorzystamy je do pomalowania wnętrza świeczników,
 • brokat - również posłuży do ozdobienia wnętrza,
 • wybrane kolory farb akrylowych do pomalowania świeczników od zewnętrznej strony,
 • pędzle - kilka sztuk,
 • zwykła łyżka lub szpachelka - do nakładania masy gipsowej na balony (ewentualnie można użyć do tego celu dłoni),
 • miska średniej wielkości - do rozrobienia gipsu budowlanego z wodą,
 • zwykła woda do rozrobienia masy na świeczniki.

Zobacz także: Zrób to sam: niezwykłe świeczniki >>

świeczniki
Świeczniki DIY: potrzebne materiały
zdjęcie: ARTUR INDYKA

Świeczniki: KROK 1.

Pierwszym krokiem jest nadmuchanie tylu balonów, ile chcemy zrobić świeczników. Im większe balony, tym większe rozmiary będą miały świeczniki. W razie potrzeby można też urozmaicić sobie pracę, a tym samym efekt - i przygotować różne rozmiary. W ten sposób stworzymy potem jeszcze ciekawszą kompozycję.

Świeczniki: KROK 2.

Drugim krokiem jest przygotowanie masy gipsowej. W tym celu mieszamy w misce gips budowlany z wodą - idealna masa na nasze świeczniki powinna mieć konsystencję budyniu. Pamiętajmy o sprawnych ruchach przy okazji sporządzania masy - gips budowlany wiąże w ciągu kilku minut i zbyt długie zwlekanie z przejściem do następnego kroku może spowodować, że gips stwardnieje i stanie się bezużyteczny.

Zobacz także: Polski projekt: domki - świeczniki od GDEL & Grin House Design >>

świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcia: ARTUR INDYKA

Świeczniki: KROK 3.

Dobrze wymieszaną masę gipsową nakładamy na powierzchnię balonu za pomocą szpachelki lub zwykłą łyżką, ale można też wykorzystać do tego celu dłonie. Proponujemy nanieść kilka warstw masy, aby świeczniki nie miały zbyt cienkich ścianek. Grubsza warstwa gipsu sprawi, że nasza dekoracja będzie bardziej solidna i wytrzymała. Wygładzamy powierzchnię masy i nadajemy ostateczny kształt naszym świecznikom, następnie odkładamy do wyschnięcia.

Świeczniki: KROK 4.

Teraz najzabawniejszy moment w całym procesie przygotowania świeczników! Szpilką lub innym ostrym przedmiotem przebijamy balon. Będzie huk, latające drobinki gipsu i dużo śmiechu!

Zobacz także: DIY: świecznik z betonu >>

świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcie: ARTUR INDYKA

Świeczniki: KROK 5.

Przystępujemy do malowania - dzięki takiemu barwnemu zdobieniu nasze świeczniki zyskają upragniony wygląd. Złotą farbką malujemy środek - gdy farba jest jeszcze świeża, posypujemy ją brokatem, dzięki czemu mieniąca się dekoracja przyklei się do powierzchni. Następnie na dowolny kolor malujemy skorupę każdego świecznika od strony zewnętrznej. Idealne do tego celu będą farby akrylowe. Wszystkie świeczniki mogą mieć taki sam kolor - ewentualnie możemy przygotować każdy w innym odcieniu.

Zobacz także: Ogrodowy świecznik na lampiony >>

świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcie: ARTUR INDYKA

Świeczniki: KROK 6.

W oczekiwaniu, aż nasze świeczniki wyschną, aranżujemy balkon i wybieramy najładniejsze kieliszki lub filiżanki na romantyczny wieczór. Jeszcze tylko chwilka i tealighty będą pełgać we wnętrzu naszych świeczników, które przygotowaliśmy samodzielnie. Miłej zabawy!

świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcie: ARTUR INDYKA
świeczniki
Świeczniki DIY
zdjęcie: ARTUR INDYKA

Artur Indyka, projektant wnętrz, prowadzący program Meblokreacje i Tkaninowekreacje w Domo +. Specjalista od domowego majsterkowania, prowadzący z żoną salon z dekoracjami okien Kotara Story (Warszawa, ul. Dygata 3). Uwielbiający kolor, nieznoszący szarości.

  Więcej o:

Skomentuj:

Świeczniki: dekoracja z gipsu DIY