Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lamperia: prosta dekoracja ściany. Ciekawy pomysł

Mat. prasowe Annie Sloan/Fot. Jesse Wild

Lamperia to jeden ze sposobów na ozdobienie - a jednocześnie zabezpieczenie - dolnej części ściany. Można ją wykonać z drewna, okładziny kamiennej, tapety lub farby. Przed kilkoma dekadami lamperia z farby olejnej zastępowała płytki ścienne w łazienkach - obecnie pojawia się w nowych wersjach w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Zobacz, jak krok po kroku wykonać lamperię według pomysłu Annie Sloan.

lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan
Fot. Jesse Wild

Lamperia: dekoracja wnętrza według Annie Sloan

Kim jest Annie Sloan? To ważna postać świata DIY i ceniony autorytet w dziedzinie twórczego zastosowania kolorów. Opracowała wiele ciekawych sposobów na metamorfozy wnętrz, w których wykorzystuje sygnowane własnym nazwiskiem farby o nazwie Wall Paint. Są to farby emulsyjne na bazie wody, bogate w pimenty, dostępne w palecie 32 wyjątkowych kolorów.

Wiosna to dobry czas na odświeżenie wnętrza mieszkania czy domu - w zgodzie z aktualnymi trendami lub w oparciu o sentymentalną podróż, czyli styl retro. Jednym z elementów takiej estetyki może być właśnie lamperia - ale w nieco innym wydaniu niż to, które pamiętamy z domu rodziców czy dziadków. Annie Sloan proponuje dekorację ściany z "muszelkowym" zakończeniem - jest prosta i szybka w wykonaniu, a efekt zachwyca oryginalnością!

Warto wiedzieć, że lamperia to także praktyczny sposób na poprawę proporcji wnętrza, uporządkowanie przestrzeni i przełamanie monotonii jednolitych powierzchni. W odświeżonej wersji, z muszelkowym wzorem, sprawdzi się w przedpokoju, pokoju dziecka, ale także za łóżkiem w sypialni. 

Jak wykonać taką lamperię? Pomoże w tym krótki tutorial opracowany przez Annie Sloan. Wzorcową metamorfozę przeprowadził Felix Sloan.

Lamperia jest prosta: potrzebne materiały i narzędzia

  • farby - farba ścienna Wall Paint w kolorze Paris Grey,
  • mały owalny pędzel Chalk Paint™,
  • linijka lub prosta deska,
  • poziomica,
  • okrągły przedmiot do odrysowania, np. rolka taśmy maskującej lub mały talerzyk,
  • ołówek.
lamperia
Farba Wall Paint Annie Sloan i zestaw akcesoriów
Fot. Jesse Wild

Jak zrobić lamperię krok po kroku?

Lamperia. KROK 1.

Narysuj ołówkiem prostą poziomą linię wzdłuż ściany. Użyj do tego długiej linijki lub drewnianej deski. Aby upewnić się, że linia jest prosta, skorzystaj z poziomicy.

lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan. Krok 1
Fot. Jesse Wild

Lamperia. KROK 2.

Użyj talerza, rolki taśmy maskującej lub czegokolwiek, co ma kształt koła, aby narysować kształty "muszelek" wzdłuż poziomej linii, upewniając się, że wszystkie mają ten sam rozmiar.

Wskazówka Feliksa:

"Lubię używać rolki taśmy maskującej, aby stworzyć kształty muszelek. Łatwo się ją trzyma i mogę zrobić na niej ślady ołówka, aby mieć pewność, że moje muszelki są tej samej wysokości."

lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan. Krok 2
Fot. Jesse Wild

Lamperia. KROK 3.

Pomaluj kształty muszelek farbą ścienną Wall Paint za pomocą małego owalnego pędzla, obracając go podczas malowania. Następnie pomaluj ścianę poniżej linii. Użyj dużej ilości farby, aby dobrze ją rozprowadzić.

lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan. Krok 3
Fot. Jesse Wild

Lamperia. KROK 4.

Pomaluj ścianę aż do podłogi, aby muszelkowa lamperia idealnie kontrastowała z podłogą i ścianą powyżej.

lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan. Krok 4
Fot. Jesse Wild
lamperia
Muszelkowa lamperia według pomysłu Annie Sloan
Fot. Jesse Wild

 Zobacz także...

                                                 ***

Ten i inne ciekawe pomysły na domowe metamorfozy oraz instrukcje krok po kroku można znaleźć w najnowszej, 7. edycji poradnika Annie Sloan „The Colourist”. Tematem przewodnim tego wydania jest zastosowanie zieleni, a wśród prezentowanych odcieni znalazły się m.in. nowe kolory farb ściennych Knightsbridge Green oraz Schinkel Green. Ciekawie prezentuje się rubryka poświęcona wybranym przez Annie początkującym projektantom – od producentów tkanin po niezależne firmy wytwarzające biżuterię. Warta polecenia jest również analiza twórczości i życia luminarzy kreatywności – Jeana Cocteau i Jeana Paula Gaultiera. Poza tym w numerze wiele niepowtarzalnych fotografii malowanych mebli i prezentacji wnętrz domów oraz wiadomość o najnowszej współpracy Annie z Royal Horticultural Society.

Więcej informacji na stronie www.anniesloan.com/pl.

lamperia
Poradnik Annie Sloan „The Colourist”
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Lamperia: prosta dekoracja ściany. Ciekawy pomysł