Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komoda na nóżkach - zrób to sam

MP/MŚ

Komoda na nóżkach, jako pojemny mebel do przechowywania, sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Szczególnie, kiedy wykonamy ją samodzielnie - zyskamy oryginalny element aranżacji mieszkania. Zobacz, jak krok po kroku zrobić komodę na nóżkach.

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach w aranżacji: potrzebne materiały i narzędzia

  • materiały: akrylowe szkło, aluminiowa płyta warstwowa Dibond, płytki ceramiczne; wkręty do drewna z łbem wpuszczanym - 4,5x45, wkręty do płyt wiórowych Pan-Head - 3x40, wkręty do drewna - 4,5x25, 4 zaczepy półkowe do otworów o Ø 5 mm;
  • akcesoria pomocnicze: zmywalne flamastry, wiertło 5 mm, wiertło 4 mm, pogłębiacz, papier ścierny o ziarnistości 120–240, ołówek, calówka, gumka, pas płyty MDF (ok. 700x40x5 mm), pilnik trójkątny, papier ścierny (ziarnistość 180-240), folia lub stare gazety, zaciski śrubowe, taśma samoprzylepna, nóż do tapet;
  • elektronarzędzia: pilarka tarczowa PKS 16 Multi, system natryskowy do malowania drewna, szlifierka uniwersalna.
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 1. 

Płyty potrzebne do wykonania komody możemy przyciąć samodzielnie lub zlecić to zadanie stolarzowi, ewentualnie skorzystać z usługi cięcia na wymiar w markecie budowlanym.

Komoda na nóżkach: KROK 2. 

Posługując się rysunkiem konstrukcyjnym przerysowujemy miejsca na otwory. Narysowane linie powinny być nieco przedłużone, tzn. wystawać poza krawędzie wierzchołków czworokąta. To pozwoli na dokładne umiejscowienie linii cięcia za pomocą prowadnicy wbudowanej do mini pilarki PKS 16 Multi. Następnie osadzamy w pilarce tarczę do materiałów kompozytowych. Mocujemy płytę na kobyłkach warsztatowych. Rozkładamy prowadnicę mini pilarki PKS 16 Multi, ustawiamy ogranicznik i mocujemy go zaciskami. Materiał ma być przecięty na wylot, więc ogranicznik ustawiamy w pozycji umożliwiającej maksymalne zagłębienie. Nie ma potrzeby ustawiania głębokości cięcia. Regulator zostawiamy w pozycji spoczynkowej.

Tniemy kolejno, od wierzchołka do wierzchołka. Aby ułatwić ich lokalizację, środek i koniec tarczy zaznaczone są (w przypadku pełnej głębokości cięcia) z boku powierzchni przylegania mini pilarki PKS 16 Multi. W ten sposób wykonujemy wszystkie cztery cięcia. Następnie przechodzimy do obróbki tylnej strony, postępując tak samo. Potem wyłamujemy wewnętrzną prostokątną płytę. Krawędzie szlifujemy pilnikiem. 

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 3. 

Szablony uchwytów drukujemy w 6 kopiach. Dla każdego uchwytu potrzebne są dwa wydruki – na przód i tył. Wycinamy szablony. Wycinanie otworów zaczynamy od dolnych drzwi przesuwnych. Płyty przycinamy mini pilarką PKS 16 Multi tak, aby ich długość odpowiadała szerokości drzwi przesuwnych. Z obu stron płyty Dibond oznaczamy poziomą oś rombu i przykładamy do niej papierowy szablon. Mocujemy go taśmą klejącą. Szablon jest obliczony przy cięciach ukośnych na głębokość zanurzenia w materiale, wynoszącą 5 mm, a przy cięciach prostych na głębokość 16 mm (pełna głębokość cięcia). Zaczynamy od cięć ukośnych, przykładając prowadnicę zgodnie z szablonem.

Mocujemy wszystko zaciskami śrubowymi. Ustawiamy na mini pilarce PKS 16 Multi głębokość cięcia (5 mm) i ciąć od znacznika do znacznika. Przechodzimy do następnego cięcia ukośnego, postępując tak samo. Przed cięciem po linii prostej rombu na mini pilarce PKS 16 Multi ustawiamy pełną głębokość ciecia (16 mm). Po wykonaniu cięć drzwi obracamy na drugą stronę i przyklejamy na nich kolejny szablon. Tniemy także po tej stronie, postępując jak wcześniej. Wyłamujemy wewnętrzną płytkę w kształcie rombu. Obrabiamy krawędzie trójkątnym pilnikiem. Postępujemy tak samo z dużymi akrylowymi drzwiami. Do małych drzwi przesuwnych ze szkła akrylowego można wykonać podkładkę, przycinając mini pilarką PKS 16 Multi płytę na szerokość drzwi.

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 4. 

Na płycie wierzchniej nie wykonujemy ciągłego rowka, aby potem nie był widoczny. Inaczej w przypadku półki środkowej i płyty spodniej – tutaj rowki wykonujemy na całej szerokości, potem zostaną zasłonięte. Pracę zaczynamy od płyty wierzchniej: układamy płytę widoczną stroną do dołu na kobyłkach warsztatowych. Mocujemy płytę spodnią lub środkową do płyty wierzchniej w charakterze prowadnicy. Ustawiamy mini pilarkę PKS 16 Multi na głębokość cięcia - 4 mm. Wykonujemy dwa znaczniki w odległości 18 mm od każdego brzegu. Przykładamy pilarkę do jednego ze znaczników i zagłębiamy ją w materiale. Ciąć do drugiego znacznika, na drugim końcu. Aby wyciąć rowek o grubości 3,5 mm, przesuwamy prowadnicę o 1,5 mm i dokonujemy kolejnego cięcia. Wypróbować, czy drzwi przesuwają się bez problemu. Tak samo postępujemy z płytą środkową i spodnią. Tutaj można wykonać rowek ciągły – od lewej do prawej strony. Jeżeli z boku płyty rowek nie jest dostatecznie głęboki, można go pogłębić wąskim dłutem lub zeszlifować nieco drzwi tuż przy rogach.

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 5. 

Skręcamy komodę zaczynając od małych korpusów. Najpierw trzeba oznaczyć elementy o grubości 16 mm, aby było wiadomo, gdzie dana część powinna się znajdować. 

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Przed skręceniem elementów w górnym prawym korpusie wykonujemy otwory dla zaczepów półkowych przy użyciu wiertła o Ø 5 mm. Na wszystkich powierzchniach oznaczamy pozycję wkrętów. Każdą płytę nawiercamy na głębokości 5 mm i pogłębiamy otwory, aby przy skręcaniu łby wkrętów były całkowicie wpuszczone. Montujemy wszystkie części razem.

Przed przystąpieniem do skręcania po frontowej stronie dokonujemy nawierceń o Ø 4 mm. Dzięki temu śruba o Ø 4,5 mm będzie miała wystarczająco dużo miejsca. Montujemy kolejno: róg po rogu, korpus po korpusie. Przykręcamy tylną ściankę za pomocą wkrętów do płyt wiórowych (Pan-Head Ø 3 mm). Wiercimy też w ściankach tylnych (wiertłem Ø 4 mm). 

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 6. 

Przykręcamy nóżki do płyty spodniej. Potem przykręcamy do dużego korpusu (wkrętami do drewna 4,5 x 25) płytę spodnią i środkową. W przypadku opisanych połączeń wykonujemy nawiercenia o Ø 5 mm. Wkręcenia nie dokonujemy od frontu, więc nie ma konieczności nawiercania drugiego elementu. Ustawiamy na niej trzy małe korpusy, które łączymy ze sobą (wkrętami do drewna 4,5 x 25) i z dużym korpusem za pomocą płyty środkowej (wkrętami z łbem wpuszczanym 4,5 x 40). Przed przystąpieniem do przykręcania płyty wierzchniej komody (wkrętami do drewna 4,5 x 25), należy wsunąć górne drzwi przesuwne na ich miejsce. Po zamocowaniu płyty wierzchniej wsuwamy dolne drzwi przesuwne. Przykręcamy boki komody; wkręty wkręcamy od środka, w czterech punktach.

Komoda na nóżkach: KROK 7.

Wymieniamy tarczę w mini pilarce PKS 16 Multi. Mocujemy tarczę do płytek i ustawiamy głębokość cięcia o 5 mm większą niż grubość płytki. Na płytce zaznaczamy linie cięcia. Umieszczamy prowadnicę na płytkach i mocujemy całość na kobyłkach warsztatowych. Aby przyciąć półkę, osadzamy w pilarce tarczę do materiałów kompozytowych. Postępujemy tak samo, jak w przypadku płytek ceramicznych.

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Komoda na nóżkach: KROK 8. 

W celu naniesienia kolorów rozkładamy korpus komody na części. Wszystkie elementy szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości 240, a ostre krawędzie fazujemy. Najpierw malujemy krawędzie czołowe. Po wysuszeniu ponownie szlifujemy krawędzie papierem 240. Jeżeli po zakończeniu tego etapu obróbki krawędzie ciągle jeszcze nie są gotowe, trzeba powtórzyć cały proces. Nakładamy lakier na krawędzie i na pozostałe płaszczyzny.

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch

Gotowe! 

Zobacz także:

Komoda na nóżkach - zrób to sam
Komoda na nóżkach - zrób to sam
Bosch
    Więcej o:

Skomentuj:

Komoda na nóżkach - zrób to sam