Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stolik pomocniczy - projekt DIY. Jak odnowić stolik? Jakich produktów użyć?

Redakcja/mat. prasowe

Proste pomysły z reguły bywają najlepsze. Przykładem może być odnowiony stolik pomocniczy - stary mebel, któremu nadajemy nowe życie, a on wprowadza do aranżacji "to coś", którego przedtem brakowało. Nie musimy kupować drogich materiałów ani posiadać wyjątkowych umiejętności, wystarczy wygospodarować trochę wolnego czasu i chęci do pracy. Samodzielnie pomalowany stolik pomocniczy będzie jedyny w swoim rodzaju - ograniczeniem w zdobieniu może być tylko nasza wyobraźnia. Nowy kolor, a przy okazji ciekawy wzór sprawią, że stworzymy oryginalny element wyposażenia wnętrza. Jak odnowić stolik pomocniczy krok po kroku?

Stolik pomocniczy DIY
Stolik pomocniczy DIY
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi

Nawet najbardziej niepozorny mebel stanie się prawdziwą ozdobą aranżacji, jeśli poświęcimy mu trochę wolnego czasu i uwagi. Malowanie mebli nie jest trudne - wbrew pozorom jest to umiejętność, którą łatwo posiąść, o ile tylko wystarczy nam chęci. To prosty sposób na odświeżenie wnętrz, a przy okazji oszczędność i troska o ekologię - wykorzystujemy ponownie to, co już mamy, zamiast wyrzucać, poza tym malowanie nawet najdroższymi farbami zawsze będzie tańsze niż kupowanie nowych mebli. Aby zadanie nas nie przerosło, warto na początek zaplanowanie odnowienie niedużego egzemplarza - idealny będzie stary stolik pomocniczy. Nieduży, zwykle ustawiany przy fotelu, sofie czy łóżku, stolik-pomocnik często jest niezauważany, choć tak bardzo przydatny. Potraktujmy go w końcu z należytą troską i sprawmy, że zostanie najlepszą dekoracją we wnętrzu!

Stolik pomocniczy: potrzebne materiały i narzędzia

Czego będziemy potrzebowali do odnowienia naszego mebla? Oto lista niezbędnych w tym projekcie narzędzi i materiałów:

  • stolik pomocniczy (stary lub nowy, w zależności od tego, jakim meblem akurat dysponujemy); alternatywnie można wykorzystać metalową podstawę stolika (kupioną na pchlim targu lub wygrzebaną na strychu u babci) i dodać do niej blat z płyty MDF, sklejki lub drewna - płytę kupujemy np. w markecie budowlanym i zamawiamy usługę przycięcia do wybranego wymiaru i kształtu lub wycinamy samodzielnie (pierwsza opcja zaoszczędzi nam pracy),
  • papier ścierny o ziarnistości 120,
  • wałek flokowy i kuweta do farby (jeśli malujemy stolik razem z podstawą, dodajemy do listy nieduży pędzel malarski oprócz wałka),
  • papierowa taśma malarska,
  • farba kazeinowa Liberon w kolorze białym - Przygaszona Perła,
  • farba kazeinowa Liberon w kolorze czarnym - Antracytowa czerń,
  • lakier zabezpieczający Liberon bezbarwny mat,
  • linijka,
  • dobrze zaostrzony ołówek,
  • nożyk do papieru,
  • miarka w taśmie lub centymetr krawiecki, 
  • cyrkiel z nożykiem,
  • cienki pędzelek do poprawek malarskich (z "ostro" zakończonym włosiem),
  • dodatkowo złota folia w płatkach do zdobień i miękki pędzelek do nanoszenia folii.

Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy odpowiednio przygotować miejsce, w którym odnowimy nasz stolik pomocniczy. Jeśli planujemy podjąć działania w mieszkaniu, a nie garażu czy piwnicy, warto zabezpieczyć podłogę gazetami lub szarym papierem do pakowania, ewentualnie folią malarską (tę z kolei można zastąpić rozciętym workiem na śmieci o pojemności 120 litrów).

Zobacz także: Zrób to sam: stolik-taca >>

Potrzebne materiały i narzędzia
Potrzebne materiały i narzędzia
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi

Stolik pomocniczy KROK 1: Przygotowanie powierzchni

W zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, na początku musimy przetrzeć powierzchnię mebla papierem ściernym. Stary stolik pomocniczy pokryty farbą lub lakierem (lakierobejcą) należy zeszlifować nieco mocniej, aby usunąć większość starej powłoki. Następnie odpylamy powierzchnię za pomocą lekko zwilżonej ściereczki i pozostawiamy do wyschnięcia, jeśli stolik nosi widoczne ślady wilgoci. Do zagruntowania wykorzystujemy wałek i farbę w białym kolorze. Tutaj nasze działania mogą wyglądać różnie - szybciej przygotujemy zagruntowany blat niż stolik pomalowany w całości (razem z podstawą). Odstawiamy mebel do wyschnięcia. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie stolika pomocniczego razem z podstawą, do nakładania farby na podstawę używamy pędzla, nie wałka.

Zobacz inne projekty: DIY - zrób to sam >>

Przygotowanie powierzchni mebla
Przygotowanie powierzchni mebla
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy - malowanie blatu
Stolik pomocniczy - malowanie blatu
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi

Stolik pomocniczy KROK 2: Biało-czarny wzór

Połączenie koloru białego z czarnym to klasyczny duet, który często jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Trudno się dziwić - ta kompozycja wygląda świetnie sama w sobie, ponadto można ją wykorzystać w aranżacjach z różnymi barwami przewodnimi - i w każdej się sprawdzi. Jeśli chodzi o stolik pomocniczy, sam kolor to jednak nie wszystko - warto pomyśleć nad ciekawym wzorem, który utworzą te dwa kolory. Proponujemy ozdobić okrągły blat motywem bazującym na promieniście rozchodzących się liniach. Ich szerokość ustalamy w zależności od upodobań pamiętając, że mocno zagęszczony wzór będzie wymagał większego nakładu pracy. Rysujemy linie za pomocą ołówka przy linijce starając się zachować podobną odległość pomiędzy poszczególnymi liniami.

Zobacz także: Zrób to sam: stylowy stolik z palety >>

W naszym projekcie promienie są poprzerywane przez poprzecznie idące linie. Aby uzyskać taki efekt, trzeba dorysować okręgi na blacie i je naciąć. Tu przydatny może być cyrkiel z nożykiem. Teraz usuwamy te partie taśmy, które w naszym projekcie mają być czarne. Jeżeli chcecie, aby promienie były rozstawione równo, można zmierzyć obwód blatu i podzielić go na identyczne części. Kiedy linie są już narysowane, przecinamy je za pomocą nożyka lub skalpela.

podkreśla Beata Łańcuchowska z bloga Pani to Potrafi.
Stolik pomocniczy DIY
Stolik pomocniczy DIY - oklejanie powierzchni papierową taśmą malarską i zaznaczanie punktów pomocnych do rysowania linii
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy
Stolik pomocniczy - rysowanie linii na blacie oklejonym papierową taśmą malarską
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy DIY
Stolik pomocniczy DIY
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi

Stolik pomocniczy KROK 3: Malowanie

Kiedy ostatecznie ustalimy, jaki wzór ma nosić nasz stolik pomocniczy i usuniemy wszystkie zbędne fragmenty papierowej taśmy malarskiej, możemy przystąpić do nanoszenia farby. Zaczynamy od cienkiej warstwy białego koloru, który rozprowadzamy na powierzchni za pomocą wałka flokowego. Pamiętajmy, aby dokładnie wymieszać farbę przed nalaniem jej z puszki do kuwety - posłuży do tego celu stara drewniana łyżka lub dowolny przedmiot, który nadaje się na mieszadło. Pomalowany stolik pomocniczy odstawiamy do wyschnięcia. Teraz czas na wprowadzenie do gry czerni, a dokładnie „Antracytowej czerni” marki Liberon. Ponownie używamy wałka flokowego, uprzednio dokładnie wypłukanego i odsączonego z nadmiaru wilgoci. Aplikujemy na powierzchnię dwie cienkie warstwy, a kiedy farba wyschnie, usuwamy pozostałe fragmenty taśmy malarskiej. Ewentualne niedociągnięcia naprawiamy cienkim pędzelkiem.

Zobacz także: 10 sposobów na odświeżenie mebli. Będą jak nowe za grosze! >>

Farby kazeinowe wytworzone na bazie naturalnego białka oraz kredy gwarantują wysoką przyczepność do podłoża oraz wyjątkową wytrzymałość na ścieranie. Mogą z powodzeniem stanowić ostateczne wykończenie powierzchni lub warstwę bazową do efektu przecierki

 

podkreśla Dawid Antczak, ekspert marki Liberon.
Stolik pomocniczy - malowanie
Stolik pomocniczy - malowanie
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy
Stolik pomocniczy - tak wygląda pomalowany blat po zdjęciu taśmy malarskiej
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy
Stolik pomocniczy - w razie potrzeby możemy nanieść poprawki za pomocą cienkiego pędzelka
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi

Stolik pomocniczy KROK 4: Zdobienie i lakierowanie

Kiedy nasz stolik pomocniczy wyschnie, a wszelkie niedociągnięcia zostaną poprawione w zadowalający sposób, pozostaje polakierować jego powierzchnię. W tym celu używamy Lakieru Zabezpieczającego meble i blaty kuchenne marki Liberon. To produkt charakteryzujący się wysoką odpornością na zabrudzenia i zarysowania, a zabezpieczona nim powierzchnia jest niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości. Teraz nasz stolik pomocniczy będzie chroniony przed plamami z kawy, herbaty, wina czy drobnymi rysami spowodowanymi nieuwagą użytkowników.

Zobacz także: Jak przemalować dziecięce meble? Farby przyjazne dzieciom >>

Ten oryginalny wzór możemy wzbogacić innymi ciekawymi elementami, np. złotymi dodatkami lub postawić na wypłatkowanie blatu za pomocą szlagmetalu. W tym przypadku wystarczy dać się ponieść wyobraźni.

dodaje Beata Łańcuchowska z bloga Pani to Potrafi.
Stolik pomocniczy
Stolik pomocniczy - zdobienie powierzchni za pomocą złotej folii w płatkach
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy - lakierowanie
Stolik pomocniczy - lakierowanie
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
Stolik pomocniczy DIY
Stolik pomocniczy DIY
Zdjęcie i realizacja: Pani to Potrafi
    Więcej o:

Skomentuj:

Stolik pomocniczy - projekt DIY. Jak odnowić stolik? Jakich produktów użyć?