Kalina kwitnie już na przedwiośniu. Jak uprawiać kalinę?

tekst: Aldona Zakrzewska

W ogrodzie jeszcze chłód i śnieg, a niektóre kaliny już nas zachwycają, otwierając swoje piękne kwiaty. A jak przy tym pachną!

aFrau schnuppert an bluehendem Zweig von Viburnum bodnantense Dawn ( Winterschneeball )61065553
FOT. FRIEDRICH STRAUSS

Zima dla większości roślin jest okresem spoczynku. Budzą się, gdy nadchodzą cieplejsze miesiące i dopiero wtedy rozwijają kwiaty oraz liście. Jednak można znaleźć wyjątki od tej reguły. Należy do nich kalina wonna (Viburnum farreri) oraz pochodząca od niej kalina bodnantska, zwana też kaliną zimową (Viburnum × bodnantense).

Upojny zapach

Pełnia rozkwitu obu tych krzewów przypada na marzec, ale przy sprzyjającej pogodzie (i w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju) ich pierwsze kwiaty mogą się pojawić już w listopadzie czy grudniu, napełniając ogród miodowym aromatem. W ciepłe zimowe dni tę woń wyczuwa się z daleka. I nic dziwnego – rośliny kwitnące w najchłodniejszej porze roku ze zdwojoną siłą muszą zwracać na siebie uwagę zapylających je jeszcze nielicznych owadów.

Piękne konkurentki

Kalina wonna to krzew o wyprostowanych, sztywnych gałęziach, dorastający do wysokości 2 m. Kwiaty ma drobne, osadzone na różowych szypułkach, zebrane w luźne kwiatostany. Ich barwa jest inna w pąku, inna zaś po rozwinięciu (patrz ramka).

Ciekawe odmiany tej kaliny to kompaktowa 'Nanum' (o bardziej zwartym pokroju, osiągająca metr wysokości) oraz kwitnąca na biało 'Candidissium'.

Natomiast kalina bodnantska (dorastająca do wysokości 2,5 m) to mieszaniec międzygatunkowy. Od poprzedniczki różni się barwą kwiatów. Starsze krzewy mają malowniczy pokrój z łukowato przewieszającymi się gałązkami. Warto też zwrócić uwagę na odmiany 'Dawn' o landrynkowym kolorze pąków oraz 'Charles Lamont' o jasnoróżowych, wydłużonych wiechach kwiatostanów i wąskim pokroju – najpierw kolumnowym, potem szerszym (do 1 m).

Jesienna uroda

Zaletą wczesnych kalin jest też jesienna uroda liści przebarwiających się na czerwono i purpurowo. Krzewy mają nieliczne owoce – kuliste i czerwone, niekiedy (np. u kaliny wonnej 'December Dwarf') czarne.
Ponieważ pąki kwiatowe kalin mogą w ostre zimy przemarzać, ważny jest wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie – osłoniętego od mroźnego wiatru (np. ścianą domu, żywopłotem). Wtedy, przy sprzyjającej aurze, ich kwiaty na pewno pojawią się już zimą.

Zachwycające kwitnienie

Kwiaty wcześnie kwitnących kalin pojawiają się na nagich pędach, jeszcze przed rozwojem liści. Są zebrane w kuliste kwiatostany – niezbyt duże, ale liczne.
W pąkach są najczęściej różowe, a potem jaśnieją (np. kalina bodnantska i jej odmiany) albo też – u kaliny wonnej i jej odmian – przyjmują białą lub białoróżową barwę (tylko u odmiany 'Candidissimum' są białe i w pąku, i po rozwinięciu). Kalina bodnantska posadzona w dobrym miejscu przeważnie kwitnie obficiej od swej konkurentki.

Tajniki uprawy

Wcześnie kwitnące gatunki kalin mają niewielkie wymagania.

- Światło: Krzewy najlepiej się czują w słonecznym lub półcienistym miejscu.
- Temperatura: Kaliny są mrozoodporne, ale ich pąki kwiatowe w surowe zimy mogą przemarzać.
- Podłoże: Najlepsze jest niezbyt suche, próchniczne, o obojętnym albo lekko kwaśnym odczynie.
- Przycinanie: Niezalecane, gdyż osłabia kwitnienie. Wystarczy usuwać martwe pędy.
- Podlewanie: Kaliny są odporne na brak wilgoci, ale w czasie długotrwałej suszy służy im od czasu do czasu obfite podlanie.
- Nawożenie: Kompostem, co 3-4 lata.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalina kwitnie już na przedwiośniu. Jak uprawiać kalinę?