Sypialnia w stylu boho
Wolność, bezpretensjonalność i artystyczny nurt – tymi słowami można opisać styl boho. Wywodzi się on z kultury ludowej, cygańskiej. Nazwa pochodzi od słowa bohema, którym w XIX wieku określano paryską cyganerię artystyczną, demonstrującą pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Charakterystyczną dla nich cechą było wspólne biesiadowanie, tworzenie sztuki oraz podróżowanie. Stąd można zaobserwować w boho swobodę łączenia różnych stylów, dużą ilość artystycznych, ręcznie wykonywanych dodatków. Dla kogo są takie wnętrza? Jak urządzić sypialnię w stylu boho?
Styl boho we wnętrzach
Styl boho to pewnego rodzaju miszmasz, który sprawia, że wnętrze prezentuje się bardzo przytulnie. Z pewnością taka aranżacja przypadnie do gustu ludziom, którzy nie znoszą pustki. Dzieje się w niej dużo – nie ma zasad. Tak jak artyści z wcześniej wspomnianej cyganerii buntowali się wobec panującym normom, tak styl boho buntuje się przeciw sztywnym zasadom projektowania wnętrz. Pozwala łączyć ze sobą różne faktury, kolory, stare z nowym, a to wszystko podkreśla ręcznie wykonanymi dodatkami. Jedno jest pewne - to nie jest aranżacja dla osób, które lubią minimalizm.
Cechy charakterystyczne stylu boho
Charakterystyczne dla stylu boho są kolory, inspirowane barwami otaczającej nas natury. Królują tutaj beże, brązy, zielenie. Znakomicie sprawdzi się kolor lnu, kojarzący się z letnim wypoczynkiem. Tę więź z przyrodą podkreślają również rośliny, których nie może zabraknąć w takich aranżacjach. Kwiaty doniczkowe swoją barwą przełamią stonowaną kolorystykę. Dodatkowo pozytywnie wpłyną na mikroklimat sypialni.
Sypialnia w stylu boho
Sypialnia powinna być przytulna – zdecydowanie ta urządzona w stylu boho taka jest. Jej centrum stanowi łóżko – to przecież ono jest w niej najważniejsze. Jakie więc wybrać? Znakomicie sprawdzą się łóżka tapicerowane lub semikontynentalne, które nadadzą wnętrzu ciepłego, nastrojowego charakteru. W odróżnieniu od łóżek drewnianych te są bardzo miłe i miękkie w dotyku. Taki zagłówek wręcz zachęca do oparcia się i spędzenia czasu np. przy czytaniu ulubionej książki.
Oprócz tego stanowi on również element aranżacji. Głębokie piki lub przeszycia podkreślają dodatkowo jego miękkość. Ważna jest również tkanina tapicerska. Postawmy na obicie przypominające naturalne materiały. Dzięki szerokiej ofercie możemy wybierać nie tylko w kolorystyce, ale również w strukturze. W takiej aranżacji sprawdzą się plecionki o grubym, jak i drobnym splocie, ale również tkaniny przypominające len, a nawet welury imitujące naturalną skórę.
Dodatki w stylu boho
Jak styl boho, to również sporo dodatków. W takim wnętrzu nie musimy się ograniczać - łączmy ze sobą faktury, przede wszystkim materiałów. Sypialnie w takiej stylizacji lubią dużo tkanin, w szczególności te naturalne. Łóżko tapicerowane, na nim zwiewna pościel, pled i poduszki dekoracyjne. Ale to nie wszystko. Charakterystyczny jest również ręcznie tuftowany dywan – koniecznie z frędzlami. Dla przełamania całości i dodania „lekkości” zwiewne firanki w oknie.
Sypialnia w stylu boho i rzemiosło
Nie może również zabraknąć dodatków, które są prawdziwymi działaniu sztuki. Jak przystało na wnętrze artystycznych dusz, są one głównie wykonywane ręcznie. Najbardziej charakterystyczne są makramy, czyli plecione ze sznurka ozdoby. Najczęściej występuje jako dekoracja ściany, ale również przybiera postać wiszących kwietników czy łapaczy snów.
Jeśli jesteś artystyczną duszą i lubisz, gdy wokół Ciebie sporo się dzieje, bardzo możliwe, że to właśnie boho będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Takie wnętrze łączy ze sobą wiele stylów, faktur i w rzeczywistości tylko wyobraźnia może nas ograniczyć. Dzięki temu sypialnia staje się też bardzo ciepłym, miłym i przytulnym miejscem, które będzie prawdziwą oazą spokoju.
Szukasz wyposażenia do sypialni w stylu boho? Zobacz nasze propozycje!
- Więcej o:
Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb
Sypialnia idealna na jesień - przytulny kącik do wypoczynku
Elegancka sypialnia - porady i inspiracje
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Jak urządzić aneks sypialny w salonie?
Drewniane łóżka sypialniane