Instalacja wodno-kanalizacyjna
Łapacz deszczu, czyli jak zarządzać deszczem?
Na suszę, która w Polsce jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, wpływ mają wydłużające się okresy bezopadowe, wzrost temperatury powietrza, zabetonowana infrastruktura miejska oraz paradoksalnie – deszcze nawalne. W obliczu niedoborów wody coraz większego znaczenia nabierają systemy zagospodarowania wody deszczowej dostosowane do tych szczególnych uwarunkowań. Pozwalają zarówno na skuteczne odprowadzenie wody, również z ulewnych opadów, jak i na jej efektywne powtórne wykorzystanie. Czasami wystarczy do tego tylko niewielki element montowany na rynnie.
Co powoduje kłopoty z cyrkulacją ciepłej wody?
W instalacji ciepłej wody mam zamontowaną dodatkową rurę, która miała zapewnić taką cyrkulację ciepłej wody, by można było z niej korzystać zaraz po odkręceniu kranu. Niestety, cyrkulacja nie działa: na ciepłą wodę trzeba czekać tak samo długo, jak wtedy, gdy jest wyłączona. Czy można to jakoś zmienić?
Jak podgrzewać wodę w domu, czyli ciepła woda użytkowa
Wybierając system podgrzewania wody użytkowej powinnyśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty instalacji i eksploatacji, ale także komfort użytkowania.
Jak wygląda studia abisyńska? Koszt, pozwolenie
Abisynka to studnia wąskorurowa, o średnicy do 50 mm (2 cale), zakończona filtrem.
Filtr do wody przepływowy - jak działa i ile kosztuje?
„U ciebie ta sama herbata smakuje zupełnie inaczej niż u mnie...” Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego ten sam napój smakuje zupełnie inaczej w różnych miejscach? Rezygnowaliście z napicia się herbaty, czy kawy ze względu na nieestetyczną rzęsę pływającą po jej powierzchni? Nieodpowiednia woda potrafi uprzykrzyć życie nie tylko w spożywaniu pokarmów i napojów, ale również źle wpływać na nasze ciało oraz domowe sprzęty. Źródła wody oligoceńskiej, tak popularne kiedyś, teraz są rzadkością. Natomiast kupowanie wody w plastikowych butelkach jest drogie i mało ekologiczne. Może warto zainwestować w filtr do wody przepływowy?
Instalacja ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji
Planując budowę domu musimy podjąć szereg decyzji, w tym tych dotyczących instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podpowiadany jak zaopatrzyć budynek w wodę i w razie potrzeby, jakie zastosować urządzenia do jej uzdatnienia. Wyjaśnimy także wiele innych kwestii, w tym, ile zapłacimy za podgrzanie wody do mycia i kąpieli oraz gdzie odprowadzić ścieki.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wady i zalety
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie stosowane rzadziej, niż szambo, ponieważ stawia większe wymagania wobec warunków na działce, zajmuje więcej miejsca, jest też droższe w montażu. W zamian za to zyskujemy niemal bezobsługową instalację, w której zanieczyszczenia oddzielane są od wody, a ta wraca do gruntu. Koszty eksploatacji są minimalne.
Wpust piwniczny - jak zabezpieczyć piwnicę przed powodzą
Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem odgrywa coraz większą rolę. Przyczyną są nasilające się pod względem częstotliwości i intensywności burze oraz nawałnice. W tej sytuacji wzrasta również ryzyko wystąpienia przepływu zwrotnego. Skutecznym rozwiązaniem problemów z odprowadzaniem wody z piwnicy będzie wpust piwniczny.
Jak dbać o przepompownię ścieków?
Zewnętrzna lub wewnętrzna przepompownia ma na celu tłoczyć ścieki z domu do kanalizacji położonej powyżej poziomu zalewania. Urządzenia projektowane są tak, by maksymalnie ograniczyć ich obsługę, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Dobór wysokiej jakości przepompowni może ograniczyć do minimum konieczność jej serwisowania.
Zawór przeciwzalewowy w domu czy zabezpieczy nas przed zalaniem?
Zabezpieczenia przeciwzalewowe stają się normą w polskich domach. Przyczyn należy upatrywać nie tylko w nawałnicach i przepływach zwrotnych, ale również rosnącej świadomości na temat zagrożeń wynikających z zalania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeciwzalewowych, dostosowanych do różnych warunków budowlanych.
Studnia na działce, czyli własne ujęcie wody na działce [doświadczenia inwestora]
Działka pana Marcina położona jest w niedużej wiejskiej miejscowości w okolicach Tłuszcza, na Mazowszu. Dom, dzielony z drugą rodziną, wybudowano na działce o powierzchni 800 m2. Choć nieruchomość podłączona jest do lokalnej sieci wodociągowej, pan Marcin zdecydował o zbudowaniu własnego ujęcia, niezależnego od dostawcy mediów. Podpowiadamy jak zbudować studnię na dziąłce
Studnia głębinowa - koszt, pozwolenie, głębokość
Studnia głębinowa - coraz powszechniejsze rozwiązanie na rosnące stawki za wodę oraz jej częste braki w kranach w okresie letnim. Czy studnia głębinowa to opłacalna inwestycja? A jeżeli tak, to czy mogę ją wykonać we własnym ogrodzie i jaki jest koszt odwiertu? Jeżeli zastanawiacie się nad tymi zagadnieniami, my postaramy się pomóc.
Studnia - woda z własnej studni. Rodzaje studni i filtrów
Studnię budujemy zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, bo wodę otrzymujemy prawie za darmo. Pod jednym wszakże warunkiem - że jest w miarę czysta.
Media w domu: woda
Przyłącze wodociągowe to przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją domu. Do sieci w ulicy odcinek ten podłącza się, stosując trójnik lub nawiertkę. W budynku rura przyłącza kończy się wodomierzem. Miejsce jego usytuowania powinno być łatwo dostępne do montażu i demontażu oraz wygodne do odczytu. Procedura przyłączenia budynku do sieci wodociągowej może trwać nawet 8 miesięcy (a w niektórych sytuacjach dłużej).
Wiercenie studni
Choć dom był podłączony do kanalizacji, właściciele zdecydowali się na wiercenie studni. Potrzebowali wody do podlewania ogrodu, a stara studnia wyschła...
Wymiana piecyka gazowego
Podczas remontu łazienki nie skupiajmy się tylko na płytkach, bateriach i urządzeniach sanitarnych. Jeśli mamy w niej stary piecyk gazowy - wymieńmy go na nowy. Będzie bezpieczniej, ekonomiczniej i ładniej.
Kotły na gaz z zasobnikiem: porównaj i wybierz
Po odpowiednim zaprogramowaniu automatyki, kocioł kondensacyjny nie wymaga obsługi. Urządzenie współpracuje z mniejszym lub większym zasobnikiem na ciepłą wodę (jego pojemność zależy od wielkości rodziny, nawyków higienicznych domowników, liczby łazienek oraz ich wyposażenia).
Kotły na gaz plus kolektory: porównaj i wybierz
Dom jednorodzinny można ogrzewać na wiele sposobów. Jeśli ważnym kryterium wyboru jest dla nas wygoda użytkowania i mamy dostęp do gazu z sieci, warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego.
Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła: dobrana kompania
Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne możemy wykorzystać nie tylko do oświetlenia, urządzeń RTV czy AGD. Coraz częściej ogniwa współpracują w jednym systemie z pompą ciepła. Wtedy prąd dostarczany przez panele "zasila" pompę ciepła, a my oszczędzamy na kosztach ogrzewania, chłodzenia, a także wentylacji.
Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]
To, jaki podgrzewacza przepływowy lepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od wielkości rodziny, liczby łazienek, rodzaju instalacji elektrycznej oraz od tego, czy możemy korzystać z prądu według taryfy dwustrefowej.
Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej
Gdy w domu korzystamy z wody dostarczanej z sieci, to najczęściej filtrujemy ją po to, żeby była smaczna, a także dla dobra urządzeń, m.in. grzewczych. Jak działają filtry do wody i gdzie mogą być zamontowane?
Pęknięta rura pod posadzką
W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.
Woda z własnej studni - dobór pompy
Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.
Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody
Jakie urządzenie wybrać, aby korzystać z ciepłej wody i nie płacić przy tym wysokich rachunków za jej przygotowanie.
Podgrzewacze wody - trzy małe czy jeden duży
Jeśli kuchnia i łazienka są blisko, możemy kupić jeden większy podgrzewacz przepływowy. Jeśli są od siebie oddalone lub w łazience oprócz umywalki i wanny znajduje się jeszcze prysznic, lepiej sprawdzi się kilka mniejszych podgrzewaczy.
Zanim ruszy budowa - woda, prąd i inne instalacje
Unikniemy wielu budowlanych kłopotów, jeśli już na etapie robót fundamentowych przygotujemy dom do podłączenia wszystkich instalacji.
Pompa ciepła i jej sprawność
Jeżeli chcemy, żeby zastosowanie pompy ciepła było opłacalne ekonomicznie, a dom dobrze ogrzany, musimy szczególną uwagę zwrócić na właściwy dobór dolnego źródła ciepła - gruntu, wody gruntowej i powietrza.
Dwa elektryczne podgrzewacze wody w domu - kiedy łazienka daleko od kuchni
Tam gdzie kuchnia i łazienka bądź też dwie niezależne łazienki znajdują się daleko od siebie, warto zamontować dwa oddzielne podgrzewacze. W łazience wieszamy podgrzewacz pojemnościowy lub wielopunktowy przepływowy. Natomiast w kuchni możemy zamontować bezciśnieniowy podgrzewacz pojemnościowy lub jednopunktowy przepływowy.
Badanie wody pitnej
Jakość spożywanej wody powinna spełniać parametry, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 marca 2007 r. (Dz.U. nr 61, poz. 417 z 2007 r. ze zm.).
Woda szara
Czy wiemy co to takiego? Czy mówiąc "woda szara", mamy na myśli jej kolor? Jeśli tak, to błąd.