Instalacja wodno-kanalizacyjna
Studnia na działce, czyli własne ujęcie wody na działce [doświadczenia inwestora]
Działka pana Marcina położona jest w niedużej wiejskiej miejscowości w okolicach Tłuszcza, na Mazowszu. Dom, dzielony z drugą rodziną, wybudowano na działce o powierzchni 800 m2. Choć nieruchomość podłączona jest do lokalnej sieci wodociągowej, pan Marcin zdecydował o zbudowaniu własnego ujęcia, niezależnego od dostawcy mediów. Podpowiadamy jak zbudować studnię na dziąłce
Ciepła woda użytkowa: jak podgrzewać wodę w domu?
Wybierając system podgrzewania wody użytkowej powinnyśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty instalacji i eksploatacji, ale także komfort użytkowania.
Lokalizacja wycieków metodą helową
Sieci wodociągowe są różnorodne, co wymusiło konieczność opracowania metody lokalizacji wycieków tak skutecznej, jak metody akustyczne. Całkiem nowatorskim sposobem okazała się detekcja nieszczelności z pomocą helu.
Studnia głębinowa - koszt, pozwolenie, głębokość
Studnia głębinowa - coraz powszechniejsze rozwiązanie na rosnące stawki za wodę oraz jej częste braki w kranach w okresie letnim. Czy studnia głębinowa to opłacalna inwestycja? A jeżeli tak, to czy mogę ją wykonać we własnym ogrodzie i jaki jest koszt odwiertu? Jeżeli zastanawiacie się nad tymi zagadnieniami, my postaramy się pomóc.
Studnia - woda z własnej studni. Rodzaje studni i filtrów
Studnię budujemy zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, bo wodę otrzymujemy prawie za darmo. Pod jednym wszakże warunkiem - że jest w miarę czysta.
Media w domu: woda
Przyłącze wodociągowe to przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją domu. Do sieci w ulicy odcinek ten podłącza się, stosując trójnik lub nawiertkę. W budynku rura przyłącza kończy się wodomierzem. Miejsce jego usytuowania powinno być łatwo dostępne do montażu i demontażu oraz wygodne do odczytu. Procedura przyłączenia budynku do sieci wodociągowej może trwać nawet 8 miesięcy (a w niektórych sytuacjach dłużej).
Wiercenie studni
Choć dom był podłączony do kanalizacji, właściciele zdecydowali się na wiercenie studni. Potrzebowali wody do podlewania ogrodu, a stara studnia wyschła...
Wymiana piecyka gazowego
Podczas remontu łazienki nie skupiajmy się tylko na płytkach, bateriach i urządzeniach sanitarnych. Jeśli mamy w niej stary piecyk gazowy - wymieńmy go na nowy. Będzie bezpieczniej, ekonomiczniej i ładniej.
Kotły na gaz z zasobnikiem: porównaj i wybierz
Po odpowiednim zaprogramowaniu automatyki, kocioł kondensacyjny nie wymaga obsługi. Urządzenie współpracuje z mniejszym lub większym zasobnikiem na ciepłą wodę (jego pojemność zależy od wielkości rodziny, nawyków higienicznych domowników, liczby łazienek oraz ich wyposażenia).
Kotły na gaz plus kolektory: porównaj i wybierz
Dom jednorodzinny można ogrzewać na wiele sposobów. Jeśli ważnym kryterium wyboru jest dla nas wygoda użytkowania i mamy dostęp do gazu z sieci, warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego.
Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła: dobrana kompania
Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne możemy wykorzystać nie tylko do oświetlenia, urządzeń RTV czy AGD. Coraz częściej ogniwa współpracują w jednym systemie z pompą ciepła. Wtedy prąd dostarczany przez panele "zasila" pompę ciepła, a my oszczędzamy na kosztach ogrzewania, chłodzenia, a także wentylacji.
Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]
To, jaki podgrzewacza przepływowy lepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od wielkości rodziny, liczby łazienek, rodzaju instalacji elektrycznej oraz od tego, czy możemy korzystać z prądu według taryfy dwustrefowej.
Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej
Gdy w domu korzystamy z wody dostarczanej z sieci, to najczęściej filtrujemy ją po to, żeby była smaczna, a także dla dobra urządzeń, m.in. grzewczych. Jak działają filtry do wody i gdzie mogą być zamontowane?
Pęknięta rura pod posadzką
W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.
Woda z własnej studni - dobór pompy
Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.
Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody
Jakie urządzenie wybrać, aby korzystać z ciepłej wody i nie płacić przy tym wysokich rachunków za jej przygotowanie.
Podgrzewacze wody - trzy małe czy jeden duży
Jeśli kuchnia i łazienka są blisko, możemy kupić jeden większy podgrzewacz przepływowy. Jeśli są od siebie oddalone lub w łazience oprócz umywalki i wanny znajduje się jeszcze prysznic, lepiej sprawdzi się kilka mniejszych podgrzewaczy.
Zanim ruszy budowa - woda, prąd i inne instalacje
Unikniemy wielu budowlanych kłopotów, jeśli już na etapie robót fundamentowych przygotujemy dom do podłączenia wszystkich instalacji.
Pompa ciepła i jej sprawność
Jeżeli chcemy, żeby zastosowanie pompy ciepła było opłacalne ekonomicznie, a dom dobrze ogrzany, musimy szczególną uwagę zwrócić na właściwy dobór dolnego źródła ciepła - gruntu, wody gruntowej i powietrza.
Dwa elektryczne podgrzewacze wody w domu - kiedy łazienka daleko od kuchni
Tam gdzie kuchnia i łazienka bądź też dwie niezależne łazienki znajdują się daleko od siebie, warto zamontować dwa oddzielne podgrzewacze. W łazience wieszamy podgrzewacz pojemnościowy lub wielopunktowy przepływowy. Natomiast w kuchni możemy zamontować bezciśnieniowy podgrzewacz pojemnościowy lub jednopunktowy przepływowy.
Badanie wody pitnej
Jakość spożywanej wody powinna spełniać parametry, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 marca 2007 r. (Dz.U. nr 61, poz. 417 z 2007 r. ze zm.).
Woda szara
Czy wiemy co to takiego? Czy mówiąc "woda szara", mamy na myśli jej kolor? Jeśli tak, to błąd.
Czy wiesz, co to jest legionella?
Legionella to niepozorne pałeczki bakterii, odpowiedzialne między innymi za nietypowe zapalenie płuc, które zostały wyizolowane i zidentyfikowane po raz pierwszy w 1977 roku.
Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe
Na zakup pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego decydują się ci użytkownicy, którzy w domach mają dostęp jedynie do instalacji jednofazowej 230 V. Termy oferowane są w dwóch podstawowych rodzajach - jako bezciśnieniowe lub ciśnieniowe.
Izolacja w nowoczesnych zasobnikach na wodę
Aby jak najbardziej ograniczyć oddawanie ciepła przez znajdującą się w zasobniku wodę, zbiorniki izoluje się pianką poliuretanową lub polistyrenową, wełną mineralną albo styropianem z dodatkiem grafitu.
Pompy do wody
Do zasilania instalacji wodociągowej stosuje się trzy rodzaje pomp - samozasysające, głębinowe i zatapialne.
Jak regulować pracę kotła i instalacji c.o.
Koszty ogrzewania można ograniczyć, stosując odpowiednią automatykę, która steruje wydajnością instalacji. Dzięki temu kocioł będzie produkować tylko tyle ciepła, ile budynek traci do otoczenia, a w pomieszczeniach będzie utrzymywana żądana przez użytkownika temperatura.
Studnia abisynka
Abisynka to studnia wąskorurowa, o średnicy do 50 mm (2 cale), zakończona filtrem.
Czy stosowanie kolektorów w Polsce ma sens?
Przeczytaj opinie trojga ekspertów, którzy tą tematyką zajmują się na co dzień: Doroty Chwieduk, Dariusza Koca, Tomasza Walczaka.
Temperatura wody w podgrzewaczu a bakterie Legionella
W podgrzewaczach o pojemności 5-15 l, w których na ogół dość często występuje wymiana wody, zagrożenie bakterią z rodziny Legionella jest mniejsze niż w dużych zasobnikach.