Instalacja wodno-kanalizacyjna

  • Oszczędzanie wody

    Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

    Z uwagi na rosnące koszty życia poszukujemy oszczędności w każdym obszarze. Ale z kąpieli, prania czy zmywania zrezygnować nie można. Warto to jednak robić tak, utrzymać zużycie wody na racjonalnym poziomie.

  • Skrzynki retencyjno-rozsączające Wavin AquaCell

    Nowy trend w zarządzaniu deszczówką na działce

    Obecnie coraz więcej ludzi, mając na uwadze skuteczne odwodnienie swojej przestrzeni, również zaczyna projektować prywatny system przetwarzania wód opadowych. Istnieje mnóstwo intrygujących rozwiązań umożliwiających to, jak na przykład skrzynki retencyjno-rozsączające Wavin AquaCell, które są stosowane do efektywnego zarządzania deszczówką. Skąd wynika ta zmiana w kierunku lokalnej retencji? Co jest istotne dla właścicieli domów jednorodzinnych i inwestorów w fazie rozpoczynania budowy?

  • Jak uzdatnić wodę

    Jak uzdatnić wodę ze studni?

    Aby bezpiecznie korzystać z wody czerpanej z własnej studni, najczęściej należy ją uzdatnić, co oznacza zastosowanie odpowiedniego systemu jej filtracji. Jakie powinny to być urządzenia, dowiemy się po wykonaniu analizy wody.

  • przyłącze wodociągowe,zimna woda,przyłącze wody do domu,instalacja wodociągowa

    Przyłącze wody - kto odpowiada? Jakie rury użyć?

    Przyłącze wody do nieruchomości zazwyczaj jest odpowiedzialnością właściciela nieruchomości lub użytkownika, który jest zobowiązany do zorganizowania podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej lub innego źródła wody.

  • Kompakt WC

    Toaleta - Jakie zawory WC zamontować w zbiorniku?

    Urządzanie nowej łazienki czy remont już istniejącej to duże wyzwanie. Priorytetem jest funkcjonalność i estetyka, ale nie można zapomnieć o tym, że musi spełniać konkretną rolę. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania stanowi podstawę doboru wyposażenia.

  • System rynnowy Kanion, łapacz deszczu, skrzynki rozsączające

    Łapacz deszczu, czyli jak zarządzać deszczem?

    Na suszę, która w Polsce jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, wpływ mają wydłużające się okresy bezopadowe, wzrost temperatury powietrza, zabetonowana infrastruktura miejska oraz paradoksalnie – deszcze nawalne. W obliczu niedoborów wody coraz większego znaczenia nabierają systemy zagospodarowania wody deszczowej dostosowane do tych szczególnych uwarunkowań. Pozwalają zarówno na skuteczne odprowadzenie wody, również z ulewnych opadów, jak i na jej efektywne powtórne wykorzystanie. Czasami wystarczy do tego tylko niewielki element montowany na rynnie.

  • pompa cyrkulacyjna,cwu,ciepła woda użytkowa,cyrkulacja wody

    Co powoduje kłopoty z cyrkulacją ciepłej wody?

    W instalacji ciepłej wody mam zamontowaną dodatkową rurę, która miała zapewnić taką cyrkulację ciepłej wody, by można było z niej korzystać zaraz po odkręceniu kranu. Niestety, cyrkulacja nie działa: na ciepłą wodę trzeba czekać tak samo długo, jak wtedy, gdy jest wyłączona. Czy można to jakoś zmienić?

  • łazienka, skosy, poddasze, wyposażenie łazienki

    Jak podgrzewać wodę w domu, czyli ciepła woda użytkowa

    Wybierając system podgrzewania wody użytkowej powinnyśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty instalacji i eksploatacji, ale także komfort użytkowania.

  • abisynka

    Jak wygląda studia abisyńska? Koszt, pozwolenie

    Abisynka to studnia wąskorurowa, o średnicy do 50 mm (2 cale), zakończona filtrem.

  • Filtr do wody przepływowy

    Filtr do wody przepływowy - jak działa i ile kosztuje?

    „U ciebie ta sama herbata smakuje zupełnie inaczej niż u mnie...” Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego ten sam napój smakuje zupełnie inaczej w różnych miejscach? Rezygnowaliście z napicia się herbaty, czy kawy ze względu na nieestetyczną rzęsę pływającą po jej powierzchni? Nieodpowiednia woda potrafi uprzykrzyć życie nie tylko w spożywaniu pokarmów i napojów, ale również źle wpływać na nasze ciało oraz domowe sprzęty. Źródła wody oligoceńskiej, tak popularne kiedyś, teraz są rzadkością. Natomiast kupowanie wody w plastikowych butelkach jest drogie i mało ekologiczne. Może warto zainwestować w filtr do wody przepływowy?

  • Instalacja ciepłej wody i zimnej

    Instalacja ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji

    Planując budowę domu musimy podjąć szereg decyzji, w tym tych dotyczących instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podpowiadany jak zaopatrzyć budynek w wodę i w razie potrzeby, jakie zastosować urządzenia do jej uzdatnienia. Wyjaśnimy także wiele innych kwestii, w tym, ile zapłacimy za podgrzanie wody do mycia i kąpieli oraz gdzie odprowadzić ścieki.

  • Przydomowa oczyszczalnia - wady i zalety

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wady i zalety

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie stosowane rzadziej, niż szambo, ponieważ stawia większe wymagania wobec warunków na działce, zajmuje więcej miejsca, jest też droższe w montażu. W zamian za to zyskujemy niemal bezobsługową instalację, w której zanieczyszczenia oddzielane są od wody, a ta wraca do gruntu. Koszty eksploatacji są minimalne.

  • Wpust piwniczy zabezpiecza przed zalaniem

    Wpust piwniczny - jak zabezpieczyć piwnicę przed powodzą

    Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem odgrywa coraz większą rolę. Przyczyną są nasilające się pod względem częstotliwości i intensywności burze oraz nawałnice. W tej sytuacji wzrasta również ryzyko wystąpienia przepływu zwrotnego. Skutecznym rozwiązaniem problemów z odprowadzaniem wody z piwnicy będzie wpust piwniczny.

  • Serwisant powinien mieć łatwy dostęp do przepompowni

    Jak dbać o przepompownię ścieków?

    Zewnętrzna lub wewnętrzna przepompownia ma na celu tłoczyć ścieki z domu do kanalizacji położonej powyżej poziomu zalewania. Urządzenia projektowane są tak, by maksymalnie ograniczyć ich obsługę, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Dobór wysokiej jakości przepompowni może ograniczyć do minimum konieczność jej serwisowania.

  • Zabezpieczenie przeciwzalewowe

    Zawór przeciwzalewowy w domu czy zabezpieczy nas przed zalaniem?

    Zabezpieczenia przeciwzalewowe stają się normą w polskich domach. Przyczyn należy upatrywać nie tylko w nawałnicach i przepływach zwrotnych, ale również rosnącej świadomości na temat zagrożeń wynikających z zalania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeciwzalewowych, dostosowanych do różnych warunków budowlanych.

  • studnia, wiercenie studni

    Studnia na działce, czyli własne ujęcie wody na działce [doświadczenia inwestora]

    Działka pana Marcina położona jest w niedużej wiejskiej miejscowości w okolicach Tłuszcza, na Mazowszu. Dom, dzielony z drugą rodziną, wybudowano na działce o powierzchni 800 m2. Choć nieruchomość podłączona jest do lokalnej sieci wodociągowej, pan Marcin zdecydował o zbudowaniu własnego ujęcia, niezależnego od dostawcy mediów. Podpowiadamy jak zbudować studnię na dziąłce

  • Studnia razem z wodociągiem

    Studnia głębinowa - koszt, pozwolenie, głębokość

    Studnia głębinowa  - coraz powszechniejsze rozwiązanie na rosnące stawki za wodę oraz jej częste braki w kranach w okresie letnim. Czy studnia głębinowa to opłacalna inwestycja? A jeżeli tak, to czy mogę ją wykonać we własnym ogrodzie i jaki jest koszt odwiertu? Jeżeli zastanawiacie się nad tymi zagadnieniami, my postaramy się pomóc.

  • KUCHNIA - FILTR DO WODY PODZLEWOZMYWAKOWY DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 12 (62) - 12.2003

    Studnia - woda z własnej studni. Rodzaje studni i filtrów

    Studnię budujemy zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, bo wodę otrzymujemy prawie za darmo. Pod jednym wszakże warunkiem - że jest w miarę czysta.

  • Ustawianie trójnogu do wiercenia nowej studni. Jej usytuowanie było kompromisem między wyborem właścicieli a wskazaniami doświadczonych studniarzy.

    Wiercenie studni

    Choć dom był podłączony do kanalizacji, właściciele zdecydowali się na wiercenie studni. Potrzebowali wody do podlewania ogrodu, a stara studnia wyschła...

  • podgrzewacz wody, piecyk gazowy

    Wymiana piecyka gazowego

    Podczas remontu łazienki nie skupiajmy się tylko na płytkach, bateriach i urządzeniach sanitarnych. Jeśli mamy w niej stary piecyk gazowy - wymieńmy go na nowy. Będzie bezpieczniej, ekonomiczniej i ładniej.

  • 20310673 https bi

    Kotły na gaz z zasobnikiem: porównaj i wybierz

    Po odpowiednim zaprogramowaniu automatyki, kocioł kondensacyjny nie wymaga obsługi. Urządzenie współpracuje z mniejszym lub większym zasobnikiem na ciepłą wodę (jego pojemność zależy od wielkości rodziny, nawyków higienicznych domowników, liczby łazienek oraz ich wyposażenia).

  • 20217810 https bi

    Kotły na gaz plus kolektory: porównaj i wybierz

    Dom jednorodzinny można ogrzewać na wiele sposobów. Jeśli ważnym kryterium wyboru jest dla nas wygoda użytkowania i mamy dostęp do gazu z sieci, warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego.

  • 1. panele fotowoltaiczne 2. inwerter 3. pompa ciepła 4. rekuperator 5. podłączenie do sieci energetycznej

    Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła: dobrana kompania

    Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne możemy wykorzystać nie tylko do oświetlenia, urządzeń RTV czy AGD. Coraz częściej ogniwa współpracują w jednym systemie z pompą ciepła. Wtedy prąd dostarczany przez panele "zasila" pompę ciepła, a my oszczędzamy na kosztach ogrzewania, chłodzenia, a także wentylacji.

  • podgrzewacz, bojler, łazienka

    Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]

    To, jaki podgrzewacza przepływowy lepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od wielkości rodziny, liczby łazienek, rodzaju instalacji elektrycznej oraz od tego, czy możemy korzystać z prądu według taryfy dwustrefowej.

  • filtry do wody

    Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej

    Gdy w domu korzystamy z wody dostarczanej z sieci, to najczęściej filtrujemy ją po to, żeby była smaczna, a także dla dobra urządzeń, m.in. grzewczych. Jak działają filtry do wody i gdzie mogą być zamontowane?

  • pęknięta rura

    Pęknięta rura pod posadzką

    W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.

  • Studnia

    Woda z własnej studni - dobór pompy

    Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.

  • pompa ciepła do podgrzewania wody

    Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody

    Jakie urządzenie wybrać, aby korzystać z ciepłej wody i nie płacić przy tym wysokich rachunków za jej przygotowanie.

  • Przepływowe podgrzewacze gazowe wymagają podłączenia do instalacji gazowej i komina.

    Podgrzewacze wody - trzy małe czy jeden duży

    Jeśli kuchnia i łazienka są blisko, możemy kupić jeden większy podgrzewacz przepływowy. Jeśli są od siebie oddalone lub w łazience oprócz umywalki i wanny znajduje się jeszcze prysznic, lepiej sprawdzi się kilka mniejszych podgrzewaczy.

  • pompa ciepła

    Pompa ciepła i jej sprawność

    Jeżeli chcemy, żeby zastosowanie pompy ciepła było opłacalne ekonomicznie, a dom dobrze ogrzany, musimy szczególną uwagę zwrócić na właściwy dobór dolnego źródła ciepła - gruntu, wody gruntowej i powietrza.