Instalacja wodno-kanalizacyjna

 • Brodziki i odpływy

  Podstawa prysznica – brodziki i odpływy

  Urządzając strefę prysznicową, stajemy przed wyborami związanymi z rodzajem i kształtem kabiny, sposobem otwierania drzwi czy kolorystyką profili. Jednak nie mniej uwagi warto poświęcić podstawie prysznica, która jest ważna dla funkcjonalności i estetyki całego wnętrza. Brodzik a może odwodnienie liniowe?

 • Szambo czy oczyszczalnia?

  Gdy nie ma kanalizacji – szambo czy oczyszczalnia?

  Montaż zbiornika bezodpływowego, czyli szamba czy oczyszczalni ścieków? To dylemat tych wszystkich inwestorów, których dom znajduje się na obszarze, bez dostępu do sieci kanalizacyjnej.

 • QuickStream

  Deszcze nawalne i wielkopowierzchniowe dachy płaskie

  Dlaczego systemy efektywnego odwadniania dachów są tak ważne?

 • Oszczędzanie wody

  Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

  Z uwagi na rosnące koszty życia poszukujemy oszczędności w każdym obszarze. Ale z kąpieli, prania czy zmywania zrezygnować nie można. Warto to jednak robić tak, utrzymać zużycie wody na racjonalnym poziomie.

 • Skrzynki retencyjno-rozsączające Wavin AquaCell

  Nowy trend w zarządzaniu deszczówką na działce

  Obecnie coraz więcej ludzi, mając na uwadze skuteczne odwodnienie swojej przestrzeni, również zaczyna projektować prywatny system przetwarzania wód opadowych. Istnieje mnóstwo intrygujących rozwiązań umożliwiających to, jak na przykład skrzynki retencyjno-rozsączające Wavin AquaCell, które są stosowane do efektywnego zarządzania deszczówką. Skąd wynika ta zmiana w kierunku lokalnej retencji? Co jest istotne dla właścicieli domów jednorodzinnych i inwestorów w fazie rozpoczynania budowy?

 • Jak uzdatnić wodę

  Jak uzdatnić wodę ze studni?

  Aby bezpiecznie korzystać z wody czerpanej z własnej studni, najczęściej należy ją uzdatnić, co oznacza zastosowanie odpowiedniego systemu jej filtracji. Jakie powinny to być urządzenia, dowiemy się po wykonaniu analizy wody.

 • przyłącze wodociągowe,zimna woda,przyłącze wody do domu,instalacja wodociągowa

  Przyłącze wody - kto odpowiada? Jakie rury użyć?

  Przyłącze wody do nieruchomości zazwyczaj jest odpowiedzialnością właściciela nieruchomości lub użytkownika, który jest zobowiązany do zorganizowania podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej lub innego źródła wody.

 • System rynnowy Kanion, łapacz deszczu, skrzynki rozsączające

  Łapacz deszczu, czyli jak zarządzać deszczem?

  Na suszę, która w Polsce jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, wpływ mają wydłużające się okresy bezopadowe, wzrost temperatury powietrza, zabetonowana infrastruktura miejska oraz paradoksalnie – deszcze nawalne. W obliczu niedoborów wody coraz większego znaczenia nabierają systemy zagospodarowania wody deszczowej dostosowane do tych szczególnych uwarunkowań. Pozwalają zarówno na skuteczne odprowadzenie wody, również z ulewnych opadów, jak i na jej efektywne powtórne wykorzystanie. Czasami wystarczy do tego tylko niewielki element montowany na rynnie.

 • pompa cyrkulacyjna,cwu,ciepła woda użytkowa,cyrkulacja wody

  Co powoduje kłopoty z cyrkulacją ciepłej wody?

  W instalacji ciepłej wody mam zamontowaną dodatkową rurę, która miała zapewnić taką cyrkulację ciepłej wody, by można było z niej korzystać zaraz po odkręceniu kranu. Niestety, cyrkulacja nie działa: na ciepłą wodę trzeba czekać tak samo długo, jak wtedy, gdy jest wyłączona. Czy można to jakoś zmienić?

 • łazienka, skosy, poddasze, wyposażenie łazienki

  Jak podgrzewać wodę w domu, czyli ciepła woda użytkowa

  Wybierając system podgrzewania wody użytkowej powinnyśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty instalacji i eksploatacji, ale także komfort użytkowania.

 • abisynka

  Jak wygląda studia abisyńska? Koszt, pozwolenie

  Abisynka to studnia wąskorurowa, o średnicy do 50 mm (2 cale), zakończona filtrem.

 • Filtr do wody przepływowy

  Filtr do wody przepływowy - jak działa i ile kosztuje?

  „U ciebie ta sama herbata smakuje zupełnie inaczej niż u mnie...” Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego ten sam napój smakuje zupełnie inaczej w różnych miejscach? Rezygnowaliście z napicia się herbaty, czy kawy ze względu na nieestetyczną rzęsę pływającą po jej powierzchni? Nieodpowiednia woda potrafi uprzykrzyć życie nie tylko w spożywaniu pokarmów i napojów, ale również źle wpływać na nasze ciało oraz domowe sprzęty. Źródła wody oligoceńskiej, tak popularne kiedyś, teraz są rzadkością. Natomiast kupowanie wody w plastikowych butelkach jest drogie i mało ekologiczne. Może warto zainwestować w filtr do wody przepływowy?

 • Instalacja ciepłej wody i zimnej

  Instalacja ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji

  Planując budowę domu musimy podjąć szereg decyzji, w tym tych dotyczących instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podpowiadany jak zaopatrzyć budynek w wodę i w razie potrzeby, jakie zastosować urządzenia do jej uzdatnienia. Wyjaśnimy także wiele innych kwestii, w tym, ile zapłacimy za podgrzanie wody do mycia i kąpieli oraz gdzie odprowadzić ścieki.

 • Przydomowa oczyszczalnia - wady i zalety

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wady i zalety

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie stosowane rzadziej, niż szambo, ponieważ stawia większe wymagania wobec warunków na działce, zajmuje więcej miejsca, jest też droższe w montażu. W zamian za to zyskujemy niemal bezobsługową instalację, w której zanieczyszczenia oddzielane są od wody, a ta wraca do gruntu. Koszty eksploatacji są minimalne.

 • Wpust piwniczy zabezpiecza przed zalaniem

  Wpust piwniczny - jak zabezpieczyć piwnicę przed powodzą

  Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem odgrywa coraz większą rolę. Przyczyną są nasilające się pod względem częstotliwości i intensywności burze oraz nawałnice. W tej sytuacji wzrasta również ryzyko wystąpienia przepływu zwrotnego. Skutecznym rozwiązaniem problemów z odprowadzaniem wody z piwnicy będzie wpust piwniczny.

 • Serwisant powinien mieć łatwy dostęp do przepompowni

  Jak dbać o przepompownię ścieków?

  Zewnętrzna lub wewnętrzna przepompownia ma na celu tłoczyć ścieki z domu do kanalizacji położonej powyżej poziomu zalewania. Urządzenia projektowane są tak, by maksymalnie ograniczyć ich obsługę, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Dobór wysokiej jakości przepompowni może ograniczyć do minimum konieczność jej serwisowania.

 • Zabezpieczenie przeciwzalewowe

  Zawór przeciwzalewowy w domu czy zabezpieczy nas przed zalaniem?

  Zabezpieczenia przeciwzalewowe stają się normą w polskich domach. Przyczyn należy upatrywać nie tylko w nawałnicach i przepływach zwrotnych, ale również rosnącej świadomości na temat zagrożeń wynikających z zalania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeciwzalewowych, dostosowanych do różnych warunków budowlanych.

 • studnia, wiercenie studni

  Studnia na działce, czyli własne ujęcie wody na działce [doświadczenia inwestora]

  Działka pana Marcina położona jest w niedużej wiejskiej miejscowości w okolicach Tłuszcza, na Mazowszu. Dom, dzielony z drugą rodziną, wybudowano na działce o powierzchni 800 m2. Choć nieruchomość podłączona jest do lokalnej sieci wodociągowej, pan Marcin zdecydował o zbudowaniu własnego ujęcia, niezależnego od dostawcy mediów. Podpowiadamy jak zbudować studnię na dziąłce

 • Studnia razem z wodociągiem

  Studnia głębinowa - koszt, pozwolenie, głębokość

  Studnia głębinowa  - coraz powszechniejsze rozwiązanie na rosnące stawki za wodę oraz jej częste braki w kranach w okresie letnim. Czy studnia głębinowa to opłacalna inwestycja? A jeżeli tak, to czy mogę ją wykonać we własnym ogrodzie i jaki jest koszt odwiertu? Jeżeli zastanawiacie się nad tymi zagadnieniami, my postaramy się pomóc.

 • KUCHNIA - FILTR DO WODY PODZLEWOZMYWAKOWY DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 12 (62) - 12.2003

  Studnia - woda z własnej studni. Rodzaje studni i filtrów

  Studnię budujemy zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, bo wodę otrzymujemy prawie za darmo. Pod jednym wszakże warunkiem - że jest w miarę czysta.

 • Ustawianie trójnogu do wiercenia nowej studni. Jej usytuowanie było kompromisem między wyborem właścicieli a wskazaniami doświadczonych studniarzy.

  Wiercenie studni

  Choć dom był podłączony do kanalizacji, właściciele zdecydowali się na wiercenie studni. Potrzebowali wody do podlewania ogrodu, a stara studnia wyschła...

 • podgrzewacz wody, piecyk gazowy

  Wymiana piecyka gazowego

  Podczas remontu łazienki nie skupiajmy się tylko na płytkach, bateriach i urządzeniach sanitarnych. Jeśli mamy w niej stary piecyk gazowy - wymieńmy go na nowy. Będzie bezpieczniej, ekonomiczniej i ładniej.

 • 20310673 https bi

  Kotły na gaz z zasobnikiem: porównaj i wybierz

  Po odpowiednim zaprogramowaniu automatyki, kocioł kondensacyjny nie wymaga obsługi. Urządzenie współpracuje z mniejszym lub większym zasobnikiem na ciepłą wodę (jego pojemność zależy od wielkości rodziny, nawyków higienicznych domowników, liczby łazienek oraz ich wyposażenia).

 • 20217810 https bi

  Kotły na gaz plus kolektory: porównaj i wybierz

  Dom jednorodzinny można ogrzewać na wiele sposobów. Jeśli ważnym kryterium wyboru jest dla nas wygoda użytkowania i mamy dostęp do gazu z sieci, warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego.

 • 1. panele fotowoltaiczne 2. inwerter 3. pompa ciepła 4. rekuperator 5. podłączenie do sieci energetycznej

  Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła: dobrana kompania

  Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne możemy wykorzystać nie tylko do oświetlenia, urządzeń RTV czy AGD. Coraz częściej ogniwa współpracują w jednym systemie z pompą ciepła. Wtedy prąd dostarczany przez panele "zasila" pompę ciepła, a my oszczędzamy na kosztach ogrzewania, chłodzenia, a także wentylacji.

 • podgrzewacz, bojler, łazienka

  Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]

  To, jaki podgrzewacza przepływowy lepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od wielkości rodziny, liczby łazienek, rodzaju instalacji elektrycznej oraz od tego, czy możemy korzystać z prądu według taryfy dwustrefowej.

 • filtry do wody

  Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej

  Gdy w domu korzystamy z wody dostarczanej z sieci, to najczęściej filtrujemy ją po to, żeby była smaczna, a także dla dobra urządzeń, m.in. grzewczych. Jak działają filtry do wody i gdzie mogą być zamontowane?

 • pęknięta rura

  Pęknięta rura pod posadzką

  W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.

 • Studnia

  Woda z własnej studni - dobór pompy

  Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.

 • pompa ciepła do podgrzewania wody

  Pompa ciepła przeznaczona do podgrzewania wody

  Jakie urządzenie wybrać, aby korzystać z ciepłej wody i nie płacić przy tym wysokich rachunków za jej przygotowanie.