Poddasze

  • obudowa poddasza, zabudowa poddasza, poddasze, ścianki kolankowe

    Trudne miejsca w zabudowie poddasza

    Mimo że systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych są obecnie powszechnie stosowane, to jednak są przy wykańczaniu poddasza takie miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Poprawność ich montażu wymaga od wykonawcy odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

  • Ocieplenie poddasza nieużytkowego

    Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym

    Jeśli budynek ma poddasze nieużytkowe, najczęściej nie ociepla się dachu, lecz strop znajdujący się nad pomieszczeniami ogrzewanymi, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż połaci dachowych.

  • Adaptacja poddasza

    Adaptacja poddasza w starym domu - na co zwrócić uwagę podczas prac?

    Jeśli stary dom, który kupiliśmy, ma strych, warto pomyśleć o jego adaptacji na cele mieszkalne. W ten sposób zyskamy dodatkową przestrzeń oraz poprawimy komfort mieszkania i standard energetyczny domu.

  • Domy z poddaszem łączą dziś w sobie zalety budynku piętrowego z parterowym, dlatego też od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów przez inwestorów

    Skosy na poddaszu

    Dom parterowy, a może z użytkowym poddaszem? Decyzja nie jest prosta. Z pewnością wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami inwestorów. Obie formy domu jednorodzinnego mają bowiem ogromny potencjał i przy przemyślanym dopasowaniu do oczekiwań danej rodziny mogą znakomicie spełniać swoją funkcję

  • Poddasze

    Poddasze użytkowe - jak prawidłowo zbudować?

    O wygodzie wnętrz na poddaszu użytkowym decyduje wiele czynników. Nie chodzi tu tylko o wyposażenie i wykończenie pomieszczeń, ale głównie o budowę dachu oraz zastosowane rozwiązania i materiały.

  • Do ocieplenia poddasza warto zastosować grubą warstwę wełny mineralnej. Dzięki temu wnętrza nie będą się nadmiernie nagrzewały latem i wychładzały zimą

    Nadbudowa domu - cz. 8: wykończenie poddasza

    Przystosowanie przestrzeni pod dachem do zamieszkania wymaga doświetlenia. Najlepiej sprawdzą się okna dachowe, które łatwo jest wbudować nawet w gotową połać.

  • 22083641 https bi

    Nadbudowa domu - cz. 1: warunki

    Nadbudowując dodatkową kondygnację domu, możemy zyskać nawet dwukrotnie większą powierzchnię użytkową. Jakie warunki musimy spełnić, aby nadbudować dom?

  • Obudowa poddasza długo nie będzie wymagała remontu, jeśli do jej wykonania zastosowane zostaną produkty z jednego systemu

    Obudowa skosów poddasza

    Wykańczanie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi to sposób znany od lat. Dawniej przykręcano je do drewnianych łat zamocowanych do więźby dachowej - było to jedną z najczęstszych przyczyn pękania styków płyt. Producenci stworzyli kompletne systemy suchej zabudowy. Dzięki temu połączenia płyt nie pękają.

  • Ściany nośne poddasza są obciążone drewnianą konstrukcją więźby dachowej. Obciążenia "spływające" z niej powinny przejąć poniżej usytuowane ściany nośne - dla poddasza są to ściany kolankowe i częściowo ściany szczytowe.

    Ściany poddasza

    W moim domu niedługo będzie robiony strop nad parterem, a następnie wznoszone ściany poddasza. Czy budować je tak samo jak ściany parteru, czy też wymagają one jakiegoś specjalnego wzmocnienia? Maciej J., Poznań

  • Pracownia na poddaszu

    Jak zaprojektować poddasze?

    Jak zaprojektować poddasze? Przed podjęciem decyzji warto dobrze się przyjrzeć tej kondygnacji, bo od jej funkcjonalności w dużej mierze zależy komfort życia mieszkańców.

  • siatka tynkarska, poddasze, tynkowanie

    Tynkowanie poddasza na siatce tynkarskiej

    Zamierzam wykończyć poddasze. Słyszałem, że teraz zamiast płyt gipsowo-kartonowych można ułożyć siatkę tynkarską i na nią nakładać tynk. Na czym polega taki sposób? Justyna W.

  • W starym dachu najprostszym rozwiązaniem jest zestawienie okien połaciowych w pionie. Zdarza się, że krokwie nie są rozmieszczone w równych odległościach

    Wielki remont poddasza

    Dzięki adaptacji poddasza ciemny i zimny strych zamienia się w dodatkową przestrzeń do odpoczynku, nauki i zabawy.

  • Pod oknami połaciowymi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie - szyby są odporne na rozbicie przez grad lub gałęzie drzew.

    Bezpieczne poddasze

    Tylko odpowiednie materiały wykorzystane do doświetlenia i ocieplenia poddasza sprawią, że będziemy czuć się na nim bezpiecznie.

  • 20731755 https bi

    Funkcjonalne mieszkanie na poddaszu - inspiracje

    Skośne ściany, nieregularne powierzchnie i słupy są wyjątkowo trudne do zagospodarowania. Warto podjąć to wyzwanie! Poddasze zagwarantuje nam klimatyczne mieszkanie, które jest marzeniem wielu osób. Jak odpowiednio urządzić takie mieszkanie by było zarówno piękne jak i funkcjonalne? Przedstawiamy inspiracje!

  • 20553670 https bi

    Pokój na poddaszu: warunki udanego użytkowania

    Już na etapie wyboru projektu warto pomyśleć o dodatkowej przestrzeni i pomieszczeniach, które mogą przydać się w przyszłości. Jeśli w danej chwili najważniejsze jest ograniczenie kosztów, dobrym rozwiązaniem może być dom z poddaszem, które można zaadaptować później.

  • Poddasza lubimy głównie ze względu na ich "klimatyczny" wygląd i różnorodne możliwości aranżacyjne. Cenimy je również za funkcjonalność - pozwalają one tak zaplanować układ stref domu, aby oddzielić sferę nocną od dziennej

    Poddasze: po pierwsze - dobry projekt

    Choć pełne starych rzeczy poddasza nieużytkowe mają swój urok, dziś większość z nas od razu planuje przeznaczyć to miejsce na cele mieszkalne. Warto zacząć od dobrego projektu, by w pełni wykorzystać walory przestrzeni pod dachem.

  • 20009124 https bi

    Wady (i zalety) urokliwego poddasza

    Większość domów jednorodzinnych powstających w Polsce to budynki parterowe ze stromymi dachami i z użytkowym poddaszem. Warto zwrócić uwagę na te jego elementy, które mogą sprawić kłopot.

  • rozbudowa domu, poddasze

    Rozbudowa domu: więcej miejsca pod dachem

    Bywa, że stare poddasze jest za niskie, aby wykorzystać je na cele mieszkalne. Jedyną możliwością jest wtedy podwyższenie dachu. Do tego niełatwego przedsięwzięcia trzeba się dobrze przygotować.

  • łazienka na poddaszu

    System do zabudowy poddasza: montaż płyt gk

    Płyty gipsowo-kartonowe wraz z systemem profili sufitowych idealnie nadają się do zabudowy poddaszy domów jednorodzinnych. W dachach stromych połacie od zewnątrz powinny być najpierw zabezpieczone warstwą wstępnego krycia, a od wewnątrz przestrzenie pomiędzy krokwiami starannie ocieplone wełną mineralną.

  • ocieplenie poddasza

    Ocieplenie poddasza: z wełną w roli głównej

    Wiedza o ociepleniu poddaszy jest powszechna, jednak wciąż podczas wykonywania tych prac zdarzają się błędy. Najczęściej są to: zły układ warstw izolacyjnych, brak ciągłości ocieplenia i niewłaściwe zabezpieczenie go przed zawilgoceniem.

  • Należy sprawdzać każdy etap wykonania obudowy poddasza. Prace warto też fotografować

    Odbiór prac budowlanych - zabudowa poddasza

    Zlecając prace nad zabudową poddasza, warto szczegółowo ustalić z wykonawcą, co ma być zrobione, w jakim terminie i jakie materiały zostaną wybrane do wykonania obudowy.

  • Płyty gipsowo-kartonowe mocuje się z przesunięciem w kolejnych rzędach

    Zabudowa poddasza: sprawdź obudowę z płyt gipsowo-kartonowych

    Na poddaszu dość wyraźnie widać jakość wykonanej obudowy, a zwłaszcza to, czy płaszczyzna utworzona przez płyty gipsowo-kartonowe jest równa, a na ich stykach nie ma rys i pęknięć.

  • Wieszaki kotwowe mogą być mocowane zarówno do krokwi, jak i do jętek

    Zabudowa poddasza: sprawdź wykonanie metalowego rusztu

    Ruszt, do którego będą mocowane płyty gipsowo-kartonowe, wykonuje się z wieszaków, uchwytów ES oraz profili CD i UD. Po zamontowaniu, profile powinny wyznaczać równą płaszczyznę, a ich położenie musi być dokładnie sprawdzone.

  • Podczas wykonywania obudowy poddasza należy sprawdzać każdy etap prac, począwszy od układania ocieplenia, montażu rusztu, poprzez mocowanie paroizolacji i płyt gipsowo-kartonowych

    Zabudowa poddasza: sprawdź ułożenie ocieplenia

    Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych tylko wtedy nie będzie się rysować i pękać, jeśli wszystkie etapy prac zostaną poprawnie wykonane. Dlatego wszystko dokładnie obejrzyjmy, zanim zostanie zakryte kolejnymi warstwami.

  • Tak efektowne zacieki to sytuacja ekstremalna, ale warto zwracać uwagę nawet na mniejsze wykwity. Uszkodzonej w ten sposób płyty gipsowo-kartonowej nie da się naprawić. Trzeba ją wyciąć i sprawdzić stan paroizolacji.

    Obudowa poddasza: zawilgocone płyty gipsowe

    Mokre plamy na powierzchni płyt gipsowo-kartonowych wcale nie muszą pojawiać się po deszczu czy gwałtownych roztopach. W takich sytuacjach winowajcą często bywa wilgoć zawarta w powietrzu wewnątrz budynku.

  • poddasze

    Wygodne i funkcjonalne poddasze

    Planując poddasze mieszkalne w domu, lepiej nie zdawać się na przypadek.Dzięki odpowiednio wcześnie podjętej decyzji, możemy mieć wpływ na nachylenie połaci, wysokość ściany kolankowej, czy chociażby typ dachu, a to pomoże stworzyć potem niepowtarzalne, ale zarazem funkcjonalne wnętrza.

  • łazienka na poddaszu,poddasze,łazienka

    Wysokość ma znaczenie - jak zagospodarować poddasze podpowiadają architekci

    Większość Polaków mieszkających lub planujących zamieszkać w domu jednorodzinnym ma lub będzie miała dom z poddaszem. Nie wszyscy będą zadowoleni z funkcjonalności tek kondygnacji. Żeby znaleźć się w grupie tych ,co mają wygodne poddasze, warto pamiętać o kilku sprawach.

  • dach spadzisty,stromy dach,dom jednorodzinny

    Kształt dachu a wielkość poddasza

    Ilość miejsca i swoboda aranżacji poddasza w dużym stopniu zależą od formy dachu, rodzaju konstrukcji oraz kąta nachylenia połaci.

  • Gipsową masę szpachlową nanosi się na styki płyt i łepki wkrętów mocujących je do rusztu.

    Zabudowa poddasza - układanie płyt g-k i spoinowanie styków

    Przed montażem płyt gipsowo-kartonowych powinny być już zakończone wszystkie ?mokre? roboty budowlane (tynki, wylewki podłogowe itp.). Mocowanie płyt wymaga również stałej - nie niższej niż 10°C - temperatury oraz niezbyt dużej wilgotności powietrza.

  • obudowa poddasza

    Obudowa poddasza - wokół okna połaciowego

    Ze względu na izolację termiczną okna połaciowego, nie jest łatwe poprawne wykonanie w tym miejscu obudowy z płyt gipsowo-kartonowych.