Instalacje

 • Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?

  Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?

  Aby uniknąć awarii i kosztownych napraw instalacji wodnych i kanalizacyjnych, warto rozważyć zastosowanie elektrycznego ogrzewania z inteligentnym sterownikiem.

 • Gruntowa czy powietrzna?

  Gruntowa czy powietrzna? Która pompa ciepła lepiej się sprawdzi?

  Pompa ciepła zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz racjonalny poziom kosztów eksploatacji. Ale jaki model będzie dla nas odpowiedni – gruntowy czy powietrzny? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru danego urządzenia oraz jakie są różnice w kosztach zakupu, montażu oraz eksploatacji.

 • Czego wymaga piecokominek?

  Czego wymaga piecokominek?

  Piecokominek, w zależności od potrzeb, może zapewnić podstawowe ogrzewanie części lub całego domu. Aby urządzenie w optymalny, bezpieczny i niskoemisyjny sposób spalało biomasę drzewną, należy zapewnić mu skuteczne odprowadzenie dymu oraz odpowiednią ilość powietrza do procesu spalania.

 • Kiedy serwisować pompę ciepła?

  Kiedy serwisować pompę ciepła?

  Pompy ciepła są obecnie jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ogrzewania domu, a zarazem najbardziej komfortowym i ekologicznym. Dlatego nie dziwi fakt, że od kilku lat obserwujemy systematyczny wzrost rynku tych urządzeń. Mimo, że w codziennym użytkowaniu są to niemal bezobsługowe urządzenia, do prawidłowej pracy konieczne jest ich regularne serwisowanie. Jak często należy dokonywać przeglądu pomp ciepła i z jakimi kosztami się to wiąże?

 • 21881551 https bi

  Kocioł i solary

  Połączenie gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną jest dość popularnym rozwiązaniem, gdyż pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowali się nasi czytelnicy - państwo Gruszkowie.

 • Czym podgrzewać wodę do mycia, aby nie zbankrutować?

  Czym podgrzewać wodę do mycia, aby nie zbankrutować?

  W ostatnim czasie koszty przygotowania ciepłej wody do mycia znacząco wzrosły. Dlatego warto przeanalizować, od czego zależą i co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki na ten cel.

 • Rekuperacja na poddaszu

  Wentylacja mechaniczna - czy sprawdzi się w zamieszkałym domu?

  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie tylko jest możliwa do wykonania w budynku modernizowanym, ale wręcz konieczna. Po zaizolowaniu ścian, zamontowaniu szczelnych okien i drzwi z domu zrobi się przysłowiowy termos, gdy nie zapewnimy w nim skutecznej wymiany powietrza.

 • Ile zapłacimy za ogrzewanie domu pompą ciepła?

  Planujesz montaż pompy ciepła - sprawdź o czym musisz pamiętać?

  Pompa ciepła jest synonimem urządzenia, które ma zagwarantować niskie rachunki za ogrzewanie domu i wody do mycia. Ale, aby tak się stało trzeba spełnić szereg warunków. Sprawdzamy zatem od czego zależą.

 • Kolejność układania instalacji w domu

  Instalacje w domu, czyli jaka kolejność układania instalacji w domu

  Woda, światło, ogrzewanie czy wentylacja to tylko niektóre z instalacji, bez których trudno sobie wyobrazić wygodną eksploatację współczesnego domu. Dlatego na etapie jego planowania warto omówić i ustalić kolejność poszczególnych prac, aby przebiegały one zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu unikniemy też kolizji w prowadzeniu m.in. rur, przewodów i kanałów, a także niepotrzebnego wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia.

 • Woda na wagę złota

  Deszczówka - zbiorniki, instalacje, dofinansowanie, podatek

  Problem niedoboru wody coraz mocniej dotyka nasz kraj. Dlatego jej gromadzenie staje się dziś koniecznością. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki.

 • Wentylacja z rekuperacją

  Wentylacja z rekuperacją w nowym i starym domu

  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który przez cały rok w sposób ciągły przeprowadza wymianę powietrza w pomieszczeniach. A ważną cechą tego rozwiązania jest odzysk ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.

 • Hydrofor

  Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

  Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin

 • Odkurzacz centralny

  0dkurzacz centralny - co to jest i jak go obsługiwać?

  Chociaż odkurzacz centralny można zamówić w internecie, korzystając z aktualnych promocji na gotowe zestawy, lepiej kupić go u przedstawiciela producenta lub autoryzowanego dystrybutora. Fachowcy po obejrzeniu planów domu dobiorą właściwe urządzenie oraz zaproponują odpowiedni układ przewodów i gniazd ssących.

 • Przerwy w dostawie energii - jak się przed nimi uchronić?

  Przerwy w dostawie energii – co zrobić, aby się przed tym uchronić?

  W ostatnich latach obserwujemy intensywne wahania pogody w Polsce – od wysokich temperatur w okresie letnim po relatywnie ciepłe zimy. Często towarzyszącym zjawiskiem są burze, wichury, a nawet trąby powietrzne. Skutkiem tych niepożądanych zjawisk często są uszkodzone napowietrzne linie zasilające. Długotrwała utrata zasilania skutkuje brakiem ogrzewania, oświetlenia, czy dostępu do internetu. Jak się przed tym zabezpieczyć?

 • Jak przygotować budynki na działce do zimy

  Jak przygotować domek na działce do zimy?

  Ważne jest, aby zrozumieć wpływ sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące domy działkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem. Zamarzanie wody może doprowadzić do pęknięcia rur, uszkodzenia odpływów i dodatkowych wydatków. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tych instalacji przed zbliżającymi się mrozami?

 • Instalacje fotowoltaiczne

  Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej

  Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem, montażem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV).

 • Przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

  Przegląd instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?

  Każdy właściciel domu jednorodzinnego przynajmniej raz na 5 lat powinien dokonać przeglądu instalacji elektrycznej w domu. Okresowe przeglądy i pomiary zapewniają bezpieczeństwo domownikom oraz sprawiają, że instalacja będzie niezawodna. Można też będzie na bieżąco zajmować się usterkami, jeśli takie zostaną stwierdzone.

 • Przekrój domu - zawór F-Power - Kocioł gazowy

  F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro

  Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów firmy FERRO, pod nazwą F-Power. To szeroka gama armatury odcinającej, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez instalacje, w których znajduje zastosowanie. Zawory serii F-Power posiadają bardzo szeroki wachlarz sposobów łączenia, sposobu przełączania oraz montażu. (Coś w ten deseń – chodzi o to, że sposoby łączenia i przełączania są wyszczególnione w dalszej części tekstu.)

 • Grzejniki w modernizowanej Instalacji

  Modernizacja instalacji grzewczej - w jaki sposób dobrać kocioł i grzejniki?

  Aby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i zwiększyć wygodę obsługi źródła ciepła, wielu z nas planuje modernizację instalacji grzewczej. Do tego typu inwestycji należy podejść kompleksowo – może się to bowiem wiązać nie tylko z wymianą przestarzałego kotła, lecz także grzejników i innych elementów systemu grzewczego. Podpowiadamy, od czego zacząć prace i na co zwrócić uwagę.

 • instalacja centralnego ogrzewania

  Instalacja centralnego ogrzewania

  Instalacja centralnego ogrzewania powinna dostarczyć do budynku taką ilość ciepła, która pokryje jego straty przez przegrody zewnętrzne oraz w wyniku działania wentylacji. W domach nadal często montujemy wodny system grzewczy współpracujący z grzejnikami.

 • Odkurzacze

  aeroVac – największy wybór odkurzaczy centralnych

  Popularność systemów odkurzaczy centralnych sprawia, że producenci prześcigają się z ofertą nowych rozwiązań zarówno od strony technicznej jak i wyposażenia instalacji w elementy ułatwiające codzienne użytkowanie.

 • Domowy magazyn energii

  Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?

  Magazyn energii to urządzenie lub grupa urządzeń, których zadaniem jest przechowanie energii elektrycznej, aby wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Znane od dawna baterie w telefonach komórkowych czy laptopach bądź akumulatory samochodowe to nic innego, jak właśnie magazyny energii. W instalacji fotowoltaicznej mają one przede wszystkim za zadanie przechować nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez panele.

 • Bakteria Legionella

  Bakteria Legionella w instalacjach budynkowych. Jak jej zapobiec?

  Specyfika pracy systemów klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w starszych, kilkudziesięcioletnich instalacjach, często stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii Legionella. Jak ustrzec się przed groźną chorobą? Odpowiedzi należy szukać zarówno w przewodach, jak i w ich izolacji.

 • Przewody instalacji grzewczych. Jak prawidłowo określić grubość izolacji?

  Jaka grubość izolacji termicznej?

  W przypadku instalacji HVAC, załącznik nr 2 do Warunków Technicznych określa minimalne grubości izolacji termicznej o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,035 W/mK. Pojawia się więc co najmniej kilka pytań: dla jakiej temperatury przesyłanego medium? I jaką grubość izolacji zastosować, jeśli dysponujemy materiałem o odmiennej lambdzie?

 • osprzęt elektryczny, gniazdko elektryczne, włącznik światła, łączniki światła, włączniki światła, instalacja elektryczna

  Instalacje elektryczne - co warto wiedzieć

  Współczesne domowe urządzenia, naszpikowane skomplikowaną elektroniką, potrzebują zasilania pewnego, o stałych parametrach. Równie ważne jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania instalacji elektrycznej. Jeśli instalacje elektryczne zostaną dobrze zaprojektowane i wykonane, spełnią wszystkie te wymagania.

 • fotowoltaika

  Fotowoltaiczne hity od Braasa - nowe modele systemów fotowoltaicznych

  Systemy fotowoltaiczne, dzięki którym promieniowanie słoneczne przetwarzane jest w energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby m.in. gospodarstw domowych, coraz częściej stają się elementem domówi i budynków usługowych. Nic dziwnego - to jedna z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania energii, ponieważ nie emituje hałasów ani żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

 • Panele fotowoltaiczne

  Montaż instalacji fotowoltaicznej

  Montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje zwykle jeden dzień lub dwa dni. Zanim to jednak nastąpi, należy znaleźć nie tylko dobry produkt, ale też odpowiednich fachowców – a to wbrew pozorom nie jest takie proste. Czym się kierować, jak sprawdzić firmę instalatorską, abyśmy bez przeszkód mogli się cieszyć niskimi rachunkami za prąd?

 • Szary beton architektoniczny na ścianie w salonie

  Ścianka telewizyjna w aranżacji wnętrza

  W każdym domu powinno znaleźć się miejsce, w którym cała rodzina może wspólnie spędzić czas i odpocząć po ciężkim dniu – czy to z książką, czy przed ekranem telewizora. Dobrze urządzony salon powinien być więc wygodny, funkcjonalny i praktyczny. Salon jest też najbardziej reprezentacyjną częścią naszego mieszkania i stanowi jego swoistą wizytówkę – to w nim zbierają się zaproszeni przez nas goście. Warto więc zadbać o to, aby był estetycznie wykonany i przyjemny dla oka, a każda część wyposażenia pasowała do całej aranżacji.

 • Rozświetl dom, nie tylko na jesień

  Rozświetl dom, nie tylko na jesień

  Choć to właśnie jesienią spędzamy coraz więcej czasu w naszych czterech kątach, a dzień staje się coraz krótszy, to dobre oświetlenie w domu jest podstawą na każdą porę roku. Właściwie dobrane nie tylko upiększa wnętrze, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, komfort i zdrowie.

 • Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU

  Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę

  Budując nowy dom czy też decydując się na jego termomodernizację, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Który będzie najbardziej efektywny, a przy tym nie zrujnuje naszego budżetu? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że na rynku znajdziemy liczne rozwiązania i metody dostarczania ciepła do domu, różniące się i sposobem montażu, i kosztami zakupu.