Instalacje

  • Ile zapłacimy za ogrzewanie domu pompą ciepła?

    Planujesz montaż pompy ciepła - sprawdź o czym musisz pamiętać?

    Pompa ciepła jest synonimem urządzenia, które ma zagwarantować niskie rachunki za ogrzewanie domu i wody do mycia. Ale, aby tak się stało trzeba spełnić szereg warunków. Sprawdzamy zatem od czego zależą.

  • Kolejność układania instalacji w domu

    Instalacje w domu, czyli jaka kolejność układania instalacji w domu

    Woda, światło, ogrzewanie czy wentylacja to tylko niektóre z instalacji, bez których trudno sobie wyobrazić wygodną eksploatację współczesnego domu. Dlatego na etapie jego planowania warto omówić i ustalić kolejność poszczególnych prac, aby przebiegały one zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu unikniemy też kolizji w prowadzeniu m.in. rur, przewodów i kanałów, a także niepotrzebnego wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia.

  • Woda na wagę złota

    Deszczówka - zbiorniki, instalacje, dofinansowanie, podatek

    Problem niedoboru wody coraz mocniej dotyka nasz kraj. Dlatego jej gromadzenie staje się dziś koniecznością. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki.

  • Wentylacja z rekuperacją

    Wentylacja z rekuperacją w nowym i starym domu

    Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który przez cały rok w sposób ciągły przeprowadza wymianę powietrza w pomieszczeniach. A ważną cechą tego rozwiązania jest odzysk ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.

  • Hydrofor

    Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

    Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin

  • Odkurzacz centralny

    0dkurzacz centralny - co to jest i jak go obsługiwać?

    Chociaż odkurzacz centralny można zamówić w internecie, korzystając z aktualnych promocji na gotowe zestawy, lepiej kupić go u przedstawiciela producenta lub autoryzowanego dystrybutora. Fachowcy po obejrzeniu planów domu dobiorą właściwe urządzenie oraz zaproponują odpowiedni układ przewodów i gniazd ssących.

  • Przerwy w dostawie energii - jak się przed nimi uchronić?

    Przerwy w dostawie energii – co zrobić, aby się przed tym uchronić?

    W ostatnich latach obserwujemy intensywne wahania pogody w Polsce – od wysokich temperatur w okresie letnim po relatywnie ciepłe zimy. Często towarzyszącym zjawiskiem są burze, wichury, a nawet trąby powietrzne. Skutkiem tych niepożądanych zjawisk często są uszkodzone napowietrzne linie zasilające. Długotrwała utrata zasilania skutkuje brakiem ogrzewania, oświetlenia, czy dostępu do internetu. Jak się przed tym zabezpieczyć?

  • Jak przygotować budynki na działce do zimy

    Jak przygotować domek na działce do zimy?

    Ważne jest, aby zrozumieć wpływ sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące domy działkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem. Zamarzanie wody może doprowadzić do pęknięcia rur, uszkodzenia odpływów i dodatkowych wydatków. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tych instalacji przed zbliżającymi się mrozami?

  • Instalacje fotowoltaiczne

    Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej

    Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem, montażem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV).

  • Przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

    Przegląd instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?

    Każdy właściciel domu jednorodzinnego przynajmniej raz na 5 lat powinien dokonać przeglądu instalacji elektrycznej w domu. Okresowe przeglądy i pomiary zapewniają bezpieczeństwo domownikom oraz sprawiają, że instalacja będzie niezawodna. Można też będzie na bieżąco zajmować się usterkami, jeśli takie zostaną stwierdzone.

  • Przekrój domu - zawór F-Power - Kocioł gazowy

    F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro

    Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów firmy FERRO, pod nazwą F-Power. To szeroka gama armatury odcinającej, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez instalacje, w których znajduje zastosowanie. Zawory serii F-Power posiadają bardzo szeroki wachlarz sposobów łączenia, sposobu przełączania oraz montażu. (Coś w ten deseń – chodzi o to, że sposoby łączenia i przełączania są wyszczególnione w dalszej części tekstu.)

  • Grzejniki w modernizowanej Instalacji

    Modernizacja instalacji grzewczej - w jaki sposób dobrać kocioł i grzejniki?

    Aby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i zwiększyć wygodę obsługi źródła ciepła, wielu z nas planuje modernizację instalacji grzewczej. Do tego typu inwestycji należy podejść kompleksowo – może się to bowiem wiązać nie tylko z wymianą przestarzałego kotła, lecz także grzejników i innych elementów systemu grzewczego. Podpowiadamy, od czego zacząć prace i na co zwrócić uwagę.

  • instalacja centralnego ogrzewania

    Instalacja centralnego ogrzewania

    Instalacja centralnego ogrzewania powinna dostarczyć do budynku taką ilość ciepła, która pokryje jego straty przez przegrody zewnętrzne oraz w wyniku działania wentylacji. W domach nadal często montujemy wodny system grzewczy współpracujący z grzejnikami.

  • Odkurzacze

    aeroVac – największy wybór odkurzaczy centralnych

    Popularność systemów odkurzaczy centralnych sprawia, że producenci prześcigają się z ofertą nowych rozwiązań zarówno od strony technicznej jak i wyposażenia instalacji w elementy ułatwiające codzienne użytkowanie.

  • Domowy magazyn energii

    Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?

    Magazyn energii to urządzenie lub grupa urządzeń, których zadaniem jest przechowanie energii elektrycznej, aby wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Znane od dawna baterie w telefonach komórkowych czy laptopach bądź akumulatory samochodowe to nic innego, jak właśnie magazyny energii. W instalacji fotowoltaicznej mają one przede wszystkim za zadanie przechować nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez panele.

  • Bakteria Legionella

    Bakteria Legionella w instalacjach budynkowych. Jak jej zapobiec?

    Specyfika pracy systemów klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w starszych, kilkudziesięcioletnich instalacjach, często stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii Legionella. Jak ustrzec się przed groźną chorobą? Odpowiedzi należy szukać zarówno w przewodach, jak i w ich izolacji.

  • Przewody instalacji grzewczych. Jak prawidłowo określić grubość izolacji?

    Jaka grubość izolacji termicznej?

    W przypadku instalacji HVAC, załącznik nr 2 do Warunków Technicznych określa minimalne grubości izolacji termicznej o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,035 W/mK. Pojawia się więc co najmniej kilka pytań: dla jakiej temperatury przesyłanego medium? I jaką grubość izolacji zastosować, jeśli dysponujemy materiałem o odmiennej lambdzie?

  • osprzęt elektryczny, gniazdko elektryczne, włącznik światła, łączniki światła, włączniki światła, instalacja elektryczna

    Instalacje elektryczne - co warto wiedzieć

    Współczesne domowe urządzenia, naszpikowane skomplikowaną elektroniką, potrzebują zasilania pewnego, o stałych parametrach. Równie ważne jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania instalacji elektrycznej. Jeśli instalacje elektryczne zostaną dobrze zaprojektowane i wykonane, spełnią wszystkie te wymagania.

  • fotowoltaika

    Fotowoltaiczne hity od Braasa - nowe modele systemów fotowoltaicznych

    Systemy fotowoltaiczne, dzięki którym promieniowanie słoneczne przetwarzane jest w energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby m.in. gospodarstw domowych, coraz częściej stają się elementem domówi i budynków usługowych. Nic dziwnego - to jedna z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania energii, ponieważ nie emituje hałasów ani żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

  • Panele fotowoltaiczne

    Montaż instalacji fotowoltaicznej

    Montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje zwykle jeden dzień lub dwa dni. Zanim to jednak nastąpi, należy znaleźć nie tylko dobry produkt, ale też odpowiednich fachowców – a to wbrew pozorom nie jest takie proste. Czym się kierować, jak sprawdzić firmę instalatorską, abyśmy bez przeszkód mogli się cieszyć niskimi rachunkami za prąd?

  • Szary beton architektoniczny na ścianie w salonie

    Ścianka telewizyjna w aranżacji wnętrza

    W każdym domu powinno znaleźć się miejsce, w którym cała rodzina może wspólnie spędzić czas i odpocząć po ciężkim dniu – czy to z książką, czy przed ekranem telewizora. Dobrze urządzony salon powinien być więc wygodny, funkcjonalny i praktyczny. Salon jest też najbardziej reprezentacyjną częścią naszego mieszkania i stanowi jego swoistą wizytówkę – to w nim zbierają się zaproszeni przez nas goście. Warto więc zadbać o to, aby był estetycznie wykonany i przyjemny dla oka, a każda część wyposażenia pasowała do całej aranżacji.

  • Rozświetl dom, nie tylko na jesień

    Rozświetl dom, nie tylko na jesień

    Choć to właśnie jesienią spędzamy coraz więcej czasu w naszych czterech kątach, a dzień staje się coraz krótszy, to dobre oświetlenie w domu jest podstawą na każdą porę roku. Właściwie dobrane nie tylko upiększa wnętrze, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, komfort i zdrowie.

  • Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU

    Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę

    Budując nowy dom czy też decydując się na jego termomodernizację, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Który będzie najbardziej efektywny, a przy tym nie zrujnuje naszego budżetu? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że na rynku znajdziemy liczne rozwiązania i metody dostarczania ciepła do domu, różniące się i sposobem montażu, i kosztami zakupu.

  • Pompa ciepła

    Pompa ciepła - ciepło w domu

    O pompach ciepła mówi się i pisze ostatnio coraz więcej. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ urządzenia te – właściwie dobrane i zainstalowane, wykorzystując odnawialne źródła ciepła, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody.

  • Rekuperator

    Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

    Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

  • Przycisk spłukujący i stelaż sanitarny,  powinny pochodzić od tego samego producenta.

    Przycisk. Zgrany duet ze stelażem

    Przyciski z tworzywa, stali nierdzewnej oraz szkła, uruchamiane tradycyjnie lub bezdotykowo – oferta dostępnych na rynku klawiszy spłukujących do stelaży jest bardzo bogata. Jaki przycisk zatem wybrać?

  • Stelaż sanitarn do w.c.

    Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard

    Wiszące miski ustępowe na stelażu są chętnie kupowane i montowane. Dzięki wielu rozwiązaniom, możemy zamontować przybory sanitarne w narożu pomieszczenia, wybrać wąski model do niedużej łazienki czy specjalny dla niepełnosprawnych.

  • Detektor to niewielkie urządzenie, które niemal  z aptekarską precyzją wskazuje ułożone w ścianie przewody czy inne elementy, których uszkodzenie może sprawić nam sporo kłopotów.

    Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?

    Praktycznie każdy remont czy modernizacja oznacza konieczność wiercenia w ścianach. Ważne, żeby w trakcie tych prac nie uszkodzić np. przewodów instalacji elektrycznej czy innych ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Zlokalizowanie tych przewodów jest na szczęście proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesne, elektroniczne detektory, które wskażą miejsca, w które wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem.

  • Armatura podtynkowa

    Armatura podtynkowa - na co zwrócić uwagę

    Armatura podtynkowa to nic innego jak instalacja wodna ukryta w ścianie. To sposób na stworzenie nowoczesnego, eleganckiego pomieszczenia, ale też na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Poza wieloma zaletami, armatura posiada również wady. Do najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim koszty nabycia osprzętu jak i skomplikowany stopień montażu.

  • Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

    Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

    Wymiana starych rur wodnych i kanalizacyjnych nie jest zbyt trudna, o ile nie zamierzamy podczas remontu wanny i sedesu przestawiać w nowe miejsca. Nowe rozplanowanie dla urządzeń sanitarnych jest już większym wyzwaniem. Usunięcie starych rur ze stali i żeliwa jest pracą ciężka, ale dosyć prostą.