Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

TOP 10 najlepszych kwiatów do sypialni - co wybrać?

Robert Gutowski

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. To tu nasz organizm regeneruje się po całym dniu. Powinno  być zaprojektowane w sposób przemyślany, aby mogło być oazą spokoju i dobrego wypoczynku. Dobrze dobrane kwiaty doniczkowe będą doskonałym dopełnieniem idealnej aury, którą stworzymy w naszej sypialni – nie zapominajmy o nich.

Kwiaty do sypialni
Kwiaty do sypialni
Fot. Shutterstock/Pixel-Shot

 W jakie kwiaty do sypialni warto zainwestować? 

Wiele uwagi poświęcamy ostatnio jakości powietrza w naszych miejscowościach kiedy planujemy aktywność na świeżym powietrzu. Jednak wciąż zbyt mało myślimy o mikroklimacie, który panuje w naszych domach, mieszkaniach. A to tutaj odpoczywamy i regenerujemy siły– co jest tak ważne dla naszego organizmu. Czyste powietrze w domu, a tym bardziej w sypialni, ma wielki wpływ na nasze zdrowie. Wieloletnie badania potwierdzają, że rośliny są ważnym elementem uzdatniania powietrza w naszych domach.

Optymalna temperatura w sypialni powinna oscylować wokół 17 st. C. Jednak nie oszukujmy się, niewiele osób stosuje się do tych zaleceń. Większość z nas, szczególnie mieszkających w blokach, śpi w temperaturze przekraczającej 21 st. C, w suchych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego też wybierając odpowiednie kwiaty do sypialni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te, które dobrze nawilżają pomieszczenie. Odpowiednio dobrane rośliny w sypialni mogą odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu poziomu wilgoci w otoczeniu dzięki wydzielaniu pary wodnej.

Wybierając kwiaty do sypialni powinniśmy także stawiać na gatunki, które usuwają z powietrza substancje toksyczne. Rośliny doniczkowe w sypialni będą wspomagały proces oczyszczania powietrza z m.in. formaldehydu, benzenu, amoniaku i wielu innych.

Kwiaty na dobry sen to także rośliny, które nocą wytwarzają tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla  - ich również nie powinno zabraknąć w naszej sypialni.

TOP 10 najzdrowszych kwiatów do sypialni 

Poniżej prezentujemy top 10 najzdrowszych kwiatów do sypialni. Oczywiście, to nie jedyne gatunki, które stworzą idealny klimat do dobrego wypoczynku, bo jest ich dużo więcej. My wybraliśmy te, które doskonale oczyszczają powietrze, wytwarzają dużo wilgoci, są stosunkowo wytrzymałe i łatwe w uprawie i przy dobrej pielęgnacji będą spełniały swą funkcję przez wiele lat. Wybierając wysokie walory oczyszczające, postawiliśmy także na bezpieczeństwo dla zwierzaków domowych. Pamiętajmy, że stałą kolekcję zawsze możemy wzbogacić roślinami sezonowymi, krótkotrwałymi, które również doskonale oczyszczają powietrze.

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
  • Nefrolepis (Nefrolepis obliterata)
  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
  • Złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens)
  • Szeflera (Schefflera actinophylla)
  • Zielistka (Chlorophytum comosum)
  • Aloes zwyczajny (Aloe vera)
  • Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny (Schlumbergera bridgesii; Schlumbergera rhipsalidopsis)
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix)
  • Dendrobium (Dendrobium)

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Popularne w nowoczesnych pomieszczeniach „szable” to wyjątkowo odporna roślina i ciężko ją zmarnować. Idealna dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Sansewieria ma wyjątkowe właściwości wytwarzania tlenu nocą i pochłaniania dwutlenku węgla. Sprawdzi się na stanowisku zarówno umiarkowanie słonecznym, półcienistym i cienistym. Lubi oszczędne podlewanie, nie znosi nadmiaru wody.

Nefrolepis (Nefrolepis obliterata)

Popularna paproć, która bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniach, nie jest tak wrażliwa na suche powietrze, jak inne paprocie. Doskonale usuwa z powietrza substancje toksyczne, ale jej wyjątkowo korzystną cechą jest wydzielanie dużej ilości wilgoci.  Wymaga regularnego podlewania i zraszania. Lubi stanowiska umiarkowanie słoneczne lub półcieniste.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Dobrze znany wszystkim skrzydłokwiat jest ceniony ze względu na swoje właściwości pochłaniania wielu toksycznych substancji i wytwarzania dużej ilości wilgoci, to niezwykle cenna i przyjazna człowiekowi roślina. Roślina bardzo ozdobna ze względu na duże ciemnozielone liście białe kwiaty, które przy odpowiedniej pielęgnacji potrafią pojawiają się bez przerwy. Nie ma dużych wymagań, toleruje miejsca umiarkowanie słoneczne lub półcieniste. Lubi mieć stale lekko wilgotne podłoże, ale nie mokre. Jeżeli będzie mieć zbyt mało wody przypomni o sobie więdnącymi liśćmi, które wstaną zaraz po nawodnieniu.

Złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens)

Przede wszystkim najskuteczniej usuwa substancje toksyczne z pomieszczeń wśród roślin pokojowych. Wydziela również duże ilości wilgoci. Ta popularna palma to dobry przyjaciel człowieka. Ze względu na swój pokrój wymaga dość dużo miejsca, najlepiej na półcienistym stanowisku. Wymaga regularnego podlewania i zraszania, jeżeli pomieszczeniu jest sucho.

Szeflera (Schefflera actinophylla)

Ta zapomniana trochę roślina to bardzo dobry wybór dla osób, które nie mają doświadczenia w pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Lubi stanowiska półcieniste i dość obfite podlewanie, ale bez przelewania. Dobrze pochłania substancje toksyczne i wytwarza sporo wilgoci. Warto ją uwzględnić w swojej sypialni.

Zielistka (Chlorophytum comosum)

Uwielbiana przez nasze babcie zielistka, gościła dawniej w prawie każdym domu. Ma szczególne właściwości usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Ze względu na ciekawy pokrój może być uprawiana zarówno w stojących pojemnikach, jak i w wiszących donicach. Lubi obfite podlewanie i umiarkowanie słoneczne stanowiska.

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Znany od tysięcy lat ze swoich leczniczych właściwości aloes jest także bardzo pomocny jako roślina wytwarzająca tlen i pochłaniająca dwutlenek węgla nocą. To sukulent, który bardzo łatwo rozmnażać poprzez rozsadzanie licznych odrostów. Wiele osób używa liści dojrzałych okazów do pielęgnacji skóry. Lubi oszczędne podlewanie oraz słoneczne lub umiarkowanie słoneczne stanowiska.

Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny (Schlumbergera bridgesii; Schlumbergera rhipsalidopsis)

Rarytasy dla wielbicieli kaktusów idealnie nadające się do sypialni z uwagi na pochłanianie dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu w nocy. Są bardzo dekoracyjne ze względu na urocze kwiaty, które utrzymują się nawet kilka tygodni. Lubią stanowiska umiarkowanie słoneczne i oszczędne podlewanie. Można je zraszać.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Hedera to roślina pnąca i płożąca, która doskonale sprawdzi się w wiszących donicach. Nie lubi wysokich temperatur w pomieszczeniach więc będzie idealna do chłodnych sypialni. Ma duże zdolności pochłaniania substancji toksycznych i wytwarzania wilgoci. Lubi stanowisk a umiarkowanie słoneczne i półcieniste. Podlewanie umiarkowane.

Dendrobium (Dendrobium)

Gratka dla miłośników egzotycznych roślin kwitnących. Wymaga dość dużej pielęgnacji, i tylko dzięki niej, w sprzyjających warunkach odwdzięczy się atrakcyjnym kwiatostanem, który potrafi utrzymać się nawet do kilku miesięcy, w zależności od odmiany. Dendrobium skutecznie usuwa substancje toksyczne, ale przede wszystkim posiada właściwości pochłaniania dwutlenku węgla i wydzielania tlenu nocą. Lubi stanowiska umiarkowanie słoneczne.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

TOP 10 najlepszych kwiatów do sypialni - co wybrać?