Wentylacja i klimatyzacja

 • Rekuperator

  Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

  Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

 • Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

 • Osuszacz powietrza

  Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena

  Osuszacz powietrza to skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, ochrony przed korozją, ochrony przed kondensacją pary wodnej. Osuszacze powietrza można spotkać w różnych wersjach i cenach, dlatego podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy.

 • 22799979 https bi

  Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

  Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.

 • Carina Stylies/AIR NATUREL | Nawilżacz-oczyszczacz wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube. Cena: 241 zł, www.airnaturel.pl

  Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

  W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin. Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te bardziej zaawansowane - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Zapewniają nam zatem czyste powietrze, które korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.

 • Nasadę obrotową z silnikiem elektrycznym montuje się na wylocie kanału wentylacyjnego

  Na czym polega wentylacja hybrydowa?

  W ten sposób określa się wentylację, która wykorzystuje zarówno zalety wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, aby zapewnić dobrą jakość powietrza w domu niezależnie od pogody czy pory roku.

 • Oczyszczacz powietrza. Usuwając zanieczyszczenia i zapachy, przynosi ulgę osobom wrażliwym, dzieciom i alergikom.

  Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze

  Przeszkadzają ci zapachy gotowania lub papierosów, pyłki roślin w powietrzu i wszędobylski kurz? Chcesz przewietrzyć pokój, ale obawiasz się smogu? Pomyśl o oczyszczaczu powietrza.

 • 20763301 https bi

  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

  W nowoczesnych, dobrze ocieplonych domach, odpowiedniej cyrkulacji powietrza najlepiej służy wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która skutecznie odzyskuje ciepło, obniża koszty ogrzewania oraz zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

 • FanTastic/AIR NATUREL. Wentylator kolumnowy; wbudowany timer, termometr, pilot, trzy poziomy prędkości; przepływ powietrza: 455 m3/h; moc 28-50 W; poziom hałasu: 50 dB. Cena: 379 zł, www.airnaturel.pl

  Klimatyzatory i wentylatory - przegląd rynkowy

  Upał zwykle na wakacjach nas cieszy. Ale kiedy gorące powietrze wdziera się do mieszkania, czujemy się niekomfortowo. Dostępne są jednak urządzenia, dzięki którym szybko obniżymy temperaturę we wnętrzach.

 • 20288732 https bi

  Problemy z wentylacją

  System grawitacyjnej wymiany powietrza w domach uchodzi za mało wydajny. I rzeczywiście tak jest, działa skutecznie tylko w ściśle określonych warunkach (różnica temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz). Dodatkowo bardzo łatwo zaburzyć jego funkcjonowanie. Wystarczy... nic nie robić.

 • M9:lx(#mn1INRi62dESNnY)g{`Fr2mz{.E~mR^z^> C.nt/C_=6ZY?7gO

  Klimatyzatory typu split

  W klimatyzatorach typu split układ ziębniczy jest rozdzielony. Na zewnątrz znajduje się sprężarka oraz skraplacz oddający ciepło do otoczenia, zaś wewnątrz - wymiennik ciepła, parowacz, który schładza powietrze, oraz wentylator.

 • 20210377 https bi

  Klimatyzatory monoblokowe

  Zazwyczaj są to urządzenia wielkości niewielkiej szafki wyposażone w panel sterowania oraz wentylator i układ ziębniczy, który schładza przepływające przez nie powietrze.

 • 20218219 https bi

  Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?

  Wielu z nas docenia zalety klimatyzacji, ale nie montuje jej w domu z obawy przed wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Sprawdźmy to na przykładzie, ale pamiętajmy o tym, że są to jedynie wielkości orientacyjne.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część trzecia: oczyszczanie

  Zanieczyszczone powietrze to utrapienie nie tylko dla alergików. Aby pozbyć się niepożądanych cząsteczek, dobrze jest stosować oczyszczacze powietrza.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część druga: osuszanie

  W walce z wilgocią skuteczny będzie osuszacz powietrza. Urządzenie to zapewnia komfort klimatyczny, chroni przed korozją i kondensacją pary wodnej oraz zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Sprawdza się w łazienkach, pralniach i suszarniach.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część pierwsza: nawilżanie

  O tym jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach, przekonujemy się zwykle wtedy, gdy czujemy, że nasza skóra i śluzówki są przesuszone. Rozwiązaniem jest wówczas używanie nawilżaczy powietrza. Ale jak ze wszystkim nie możemy przesadzić Zbyt duża wilgotność powietrza zwiększa bowiem ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

 • 19765728 https bi

  Zakupy z ekspertem: rekuperator

  Wybór materiałów do budowy domu wcale nie jest łatwy. Kierujemy się nie tylko ceną, ale chcemy też przed wyborem dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich właściwości. O odpowiedzi na pytania inwestorów dotyczące wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją, poprosiliśmy ekspertów.

 • okno, zaparowana szyba

  Wilgoć w domu: przyczyny i rozwiązania

  Czasem nawet w miarę nowym domu zaczynają się problemy z wilgocią - pojawia się pleśń i grzyb. Wtedy trzeba szybko zareagować, bo później nieodzowna będzie pomoc mykologa.

 • klimatyzatory, klimatyzacja

  Przeciągi od klimatyzacji: jak dobrać klimatyzator

  Jeśli klimatyzacja zostanie dobrze dobrana i zamontowana, a potem jest właściwie eksploatowana, zapewni przyjemny chłód w domu latem i z pewnością nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

 • rekuperator, wentylacja mechaniczna

  Wentylacja z odzyskiem ciepła: zalety, opinie użytkowników i eksperta

  Wielu inwestorów wciąż jeszcze nie docenia znaczenia wentylacji mechanicznej. Jednak jeśli budujemy dom energooszczędny, jest ona po prostu konieczna.

 • Jednym z sygnałów, że należy wezwać autoryzowany serwis do wyczyszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze, jest jego głośna praca

  Wentylacja z rekuperacją, dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacji, cz. 4

  Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu "Jak ustrzec się błędów". Jedną z ważniejszych kwestii prawidłowego użytkowania wentylacji mechanicznej jest konieczność regularnej konserwacji zarówno rekuperatora, jak i instalacji.

 • rekuperator

  Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycji - cykl, cz.1

  Prezentujemy pierwszy artykuł z nowego cyklu instalacyjnego: "Jak ustrzec się błędów". Omawiamy w nim typowe błędy jakie zdarzają się podczas doboru, montażu i eksploatacji urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Zdaniem wielu specjalistów budowa domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to błąd. Zapewnia ona bowiem czyste powietrze, komfort i oszczędność energii.

 • kominy wentylacyjne, dach, komin, kominy

  Kominy wentylacyjne

  W domach z wentylacją grawitacyjną kominy wentylacyjne służą do usuwania na zewnątrz zużytego powietrza z pomieszczeń.

 • gruntowy wymiennik ciepła, wymiennik ciepła

  Wentylacja mechaniczna: gruntowy wymiennik ciepła

  Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest elementem wspomagającym i uzupełniającym system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

 • R

  Wentylacja grawitacyjna: wyrzutnia powietrza

  Wyrzutnia powietrza służy do usuwania na zewnątrz budynku zużytego powietrza w systemach wentylacji mechanicznej.

 • Anemostat

  Anemostat to element instalacji wentylacji mechanicznej.

 • VAR04_0514DE00b, 23.04.2004, 11:49 Uhr, 8C, 4080x5440 (1059+1018), 100%, bent 6 stops, 1/50 s, R71.1, G53.2, B78.2

  Jak dopasować pracę wentylacji z rekuperatorem do potrzeb domowników

  Jednym z najważniejszych celów, jakie powinna zapewnić nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, jest dostosowanie ilości dostarczanego powietrza do potrzeb użytkowników. Inna jest bowiem wymagana ilość powietrza w ciągu dnia, inna w nocy czy podczas naszej nieobecności.

 • klimatyzator przenośny, klimatyzacja, salon

  Klimatyzator przenośny. Chłód na kółkach

  Zaletą przenośnego klimatyzatora jest to, że nie wymaga profesjonalnego montażu. Wystarczy podłączyć go do gniazdka i natychmiast chłodzi pomieszczenie. Niestety, pracuje głośniej niż lodówka.

 • VAR04_0527DE00, 28.04.2004, 18:36 Uhr, 8C, 4424x5872 (464+1096), 100%, bent 6 stops, 1/30 s, R70.6, G50.4, B74.0

  Montaż wentylacji mechanicznej krok po kroku

  Wentylacji mechanicznej lepiej nie montować samodzielnie, chociaż sam montaż wydaje się nie być bardzo skomplikowany. Na pewno jednak nie uda nam się jej dobrze wyregulować. Dlatego powinniśmy znaleźć firmę, której powierzymy kompleksowe wykonanie usługi. Taki wykonawca przygotuje zarówno projekt, jak i zapewni właściwy montaż instalacji. Nie jesteśmy co prawda w stanie ocenić poprawności wykonanego systemu, ale warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

 • wentylacja hybrydowa, nasady hybrydowe, nasady kominowe, komin

  Wentylacja hybrydowa, czyli grawitacyjna ze wspomaganiem

  Wentylacja hybrydowa działa w dwojaki sposób - wzmacnia wentylację grawitacyjną, gdy jest za słaba i ogranicza ją, gdy jest zbyt silna.