Wentylacja i klimatyzacja

 • Dlaczego właściwy nawiew powietrza jest tak ważny?

  Właściwy nawiew powietrza - dlaczego jest tak ważny?

  Nawiew powietrza to część systemu wentylacyjnego, która jest chyba najbardziej problematyczna. Tak przynajmniej wynika z zapytań, które otrzymują od właścicieli domów firmy działające w tej branży. Jak naprawić źle działającą wentylację, aby oddychać czystym i zdrowym powietrzem w domu?

 • Wilgotność w domu

  Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?

  Katar, kaszel, podrażnione gardło, alergie. Zbyt często chwalimy „najlepsze“ lekarstwa i suplementy, a zbyt rzadko szukamy przyczyn takich dolegliwości. A trzeba przyznać, że w wielu wypadkach złe samopoczucie fundujemy sobie na własne życzenie. Jeżeli kiedykolwiek sprawdzaliście, jaka wilgotność powietrza jest w waszym mieszkaniu, to niewątpliwie jesteście w wąskim gronie osób świadomie myślących o zdrowiu swoim i swoich najbliższych. Podpowiadamy jaka powinna być wilgotność w domu, jaka optymalna wilgotność powietrza w domu i jaka temperatura.

 • gab1784_in3A_ 0001

  Po co nam wentylacja grawitacyjna w domu. Poznajcie fakty i mity

  Instalacja wentylacyjna jest często traktowana po macoszemu. Braku świeżego powietrza, w przeciwieństwie do prądu czy wody, nie widać, ale jego skutki są odczuwalne i widoczne. Jednak mało kto kojarzy je z niesprawną wentylacją.

 • Klimatyzator grzewczo-chłodzący

  Klimatyzator grzewczo-chłodzący

  Zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach klimatyzator grzewczo-chłodzący może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji możemy zadbać o komfort cieplny w naszym domu zarówno latem, jak i zimą. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać klimatyzator.

 • Klimatyzator

  Klimatyzator. Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych

  Klimatyzator w mieszkaniu przestał być czymś dziwnym czy niespotykanym. Urządzenie to zapewnia nam nie tylko odpoczynek w komfortowej temperaturze, lecz także zdrowy sen podczas upalnego lata.

 • Klimatyzator

  Klimatyzator monoblokowy bez jednostki zewnętrznej

  Klimatyzator monoblokowy bez jednostki zewnętrznej, może zastąpić grzejnik dzięki wężownicy wodnej. Może być montowany w miejscu grzejnika domowego, nie tracąc swojej funkcji, w efekcie poprawiając efektywność dystrybucji ciepła. Poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania.

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Jak dobrze wentylować kanalizację w domu?

  Nie wszyscy wiedzą, że kanalizacja musi być odpowietrzana. Bez tego możemy mieć dom pełen nieprzyjemnych zapachów i zatykające się przybory sanitarne.

 • Nowoczesne, dobrej klasy klimatyzatory działają tak, że chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Dzięki temu nie powstają przeciągi

  Klimatyzacja domowa: montaż, rodzaje, opinie. Jaką klimatyzację do domu wybrać?

  Klimatyzacja do domu? Właściwie dobrany, a potem zamontowany i eksploatowany system klimatyzacji podnosi komfort naszego życia w domu, zwłaszcza podczas upalnego lata. Zapewnia on skutecznie chłód w wybranych pokojach lub w całym budynku, nie szkodząc naszemu zdrowiu.

 • VIDO S2 – grzejnik, który latem chłodzi

  VIDO S2 – grzejnik, który latem chłodzi

  Globalne ocieplenie coraz częściej zaskakuje nas afrykańskimi temperaturami, ale też chłodnymi wieczorami w środku lata. Konstruktorzy Purmo mając na uwadze zmiany klimatyczne naszego kontynentu opracowali grzejnik, który latem chłodzi, a w zimne dni zapewnia optymalne ciepło. Klimakonwektor VIDO S2 z portfolio Purmo to nowa propozycja, dzięki której zadbamy o optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych przez cały rok.

 • Przykładowy schemat centralnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: 1. sterownik, 2. rekuperator, 3. trójnik wentylacyjny, 4. skrzynka rozdziału powietrza, 5. ścienna kratka nawiewna

  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - montaż, cena

  Jak działa wentylacja mechaniczna? Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją zapewnia niezbędną ilość powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pogody. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość dostosowania intensywności wymiany powietrza do rzeczywistych potrzeb wszystkich domowników.

 • Przykładowy schemat centralnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: 1. sterownik, 2. rekuperator, 3. trójnik wentylacyjny, 4. skrzynka rozdziału powietrza, 5. ścienna kratka nawiewna

  Wentylacja mechaniczna - wady i zalety rekuperacji

  Wentylacja mechaniczna to nie tylko komfort, zdrowie oraz oszczędność energii. To także w domu mniej kurzu i zewnętrznego hałasu.

 • Klimatyzacja

  Nowy model klimatyzatora Etherea sterowany aplikacją Panasonic Comfort Cloud

  Coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji w domu. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od naszych oczekiwań, dotyczących jakości i wydajności urządzenia, jego wyglądu czy szeregu dodatkowych funkcji, w tym zdalnego sterowania klimatyzatorem czy sterowania głosem. Dla osób, które szukają japońskiej niezawodności i wysublimowanego designu oraz dbają o czyste powietrze w swoim domu, ciekawą ofertą przygotował Panasonic.

 • Rekuperator

  Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

  Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

 • Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

 • Osuszacz powietrza

  Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena

  Osuszacz powietrza to skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, ochrony przed korozją, ochrony przed kondensacją pary wodnej. Osuszacze powietrza można spotkać w różnych wersjach i cenach, dlatego podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy.

 • 22799979 https bi

  Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

  Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.

 • Carina Stylies/AIR NATUREL | Nawilżacz-oczyszczacz wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube. Cena: 241 zł, www.airnaturel.pl

  Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

  W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin. Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te bardziej zaawansowane - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Zapewniają nam zatem czyste powietrze, które korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.

 • Nasadę obrotową z silnikiem elektrycznym montuje się na wylocie kanału wentylacyjnego

  Na czym polega wentylacja hybrydowa?

  W ten sposób określa się wentylację, która wykorzystuje zarówno zalety wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, aby zapewnić dobrą jakość powietrza w domu niezależnie od pogody czy pory roku.

 • Oczyszczacz powietrza. Usuwając zanieczyszczenia i zapachy, przynosi ulgę osobom wrażliwym, dzieciom i alergikom.

  Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze

  Przeszkadzają ci zapachy gotowania lub papierosów, pyłki roślin w powietrzu i wszędobylski kurz? Chcesz przewietrzyć pokój, ale obawiasz się smogu? Pomyśl o oczyszczaczu powietrza.

 • 20763301 https bi

  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

  W nowoczesnych, dobrze ocieplonych domach, odpowiedniej cyrkulacji powietrza najlepiej służy wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która skutecznie odzyskuje ciepło, obniża koszty ogrzewania oraz zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

 • FanTastic/AIR NATUREL. Wentylator kolumnowy; wbudowany timer, termometr, pilot, trzy poziomy prędkości; przepływ powietrza: 455 m3/h; moc 28-50 W; poziom hałasu: 50 dB. Cena: 379 zł, www.airnaturel.pl

  Klimatyzatory i wentylatory - przegląd rynkowy

  Upał zwykle na wakacjach nas cieszy. Ale kiedy gorące powietrze wdziera się do mieszkania, czujemy się niekomfortowo. Dostępne są jednak urządzenia, dzięki którym szybko obniżymy temperaturę we wnętrzach.

 • 20288732 https bi

  Problemy z wentylacją

  System grawitacyjnej wymiany powietrza w domach uchodzi za mało wydajny. I rzeczywiście tak jest, działa skutecznie tylko w ściśle określonych warunkach (różnica temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz). Dodatkowo bardzo łatwo zaburzyć jego funkcjonowanie. Wystarczy... nic nie robić.

 • M9:lx(#mn1INRi62dESNnY)g{`Fr2mz{.E~mR^z^> C.nt/C_=6ZY?7gO

  Klimatyzatory typu split

  W klimatyzatorach typu split układ ziębniczy jest rozdzielony. Na zewnątrz znajduje się sprężarka oraz skraplacz oddający ciepło do otoczenia, zaś wewnątrz - wymiennik ciepła, parowacz, który schładza powietrze, oraz wentylator.

 • 20210377 https bi

  Klimatyzatory monoblokowe

  Zazwyczaj są to urządzenia wielkości niewielkiej szafki wyposażone w panel sterowania oraz wentylator i układ ziębniczy, który schładza przepływające przez nie powietrze.

 • 20218219 https bi

  Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?

  Wielu z nas docenia zalety klimatyzacji, ale nie montuje jej w domu z obawy przed wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Sprawdźmy to na przykładzie, ale pamiętajmy o tym, że są to jedynie wielkości orientacyjne.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część trzecia: oczyszczanie

  Zanieczyszczone powietrze to utrapienie nie tylko dla alergików. Aby pozbyć się niepożądanych cząsteczek, dobrze jest stosować oczyszczacze powietrza.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część druga: osuszanie

  W walce z wilgocią skuteczny będzie osuszacz powietrza. Urządzenie to zapewnia komfort klimatyczny, chroni przed korozją i kondensacją pary wodnej oraz zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Sprawdza się w łazienkach, pralniach i suszarniach.

 • 19804563 https bi

  Zdrowe powietrze - część pierwsza: nawilżanie

  O tym jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach, przekonujemy się zwykle wtedy, gdy czujemy, że nasza skóra i śluzówki są przesuszone. Rozwiązaniem jest wówczas używanie nawilżaczy powietrza. Ale jak ze wszystkim nie możemy przesadzić Zbyt duża wilgotność powietrza zwiększa bowiem ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

 • 19765728 https bi

  Zakupy z ekspertem: rekuperator

  Wybór materiałów do budowy domu wcale nie jest łatwy. Kierujemy się nie tylko ceną, ale chcemy też przed wyborem dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich właściwości. O odpowiedzi na pytania inwestorów dotyczące wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją, poprosiliśmy ekspertów.

 • okno, zaparowana szyba

  Wilgoć w domu: przyczyny i rozwiązania

  Czasem nawet w miarę nowym domu zaczynają się problemy z wilgocią - pojawia się pleśń i grzyb. Wtedy trzeba szybko zareagować, bo później nieodzowna będzie pomoc mykologa.