Choroby roślin, szkodniki

 • Te okzay fiołków wstawiono do wysokich osłonek, więc ich doniczki nie sięgają dna. Aby je podlać, lepiej je przeniść na tackę z wodą. Gdy podłoże odpowiednio nasiąknie, doniczki przenosimy z powrotem do osłonek. woda,

  Fiołek afrykański - najczęstsze choroby

  Te lubiane powszechnie kwiaty potrafią kwitnąć obficie i bardzo długo. Są jednak roślinami wrażliwymi i w niesprzyjających warunkach chorują.

 • 19817405 https bi

  Chrząszcz - szkodnik w ogrodzie

  Chrząszcze to grupa szkodników występuje dosyć powszechnie. Atakują one nie tylko części nadziemne roślin, ale także ich korzenie. Chrząszcze obserwuję w ogrodzie sporadycznie, gdyż nie uprawiam roślin, które są chętnie przez nie atakowane. Niekiedy w czerwcu pojawiają się roje chrabąszczy w godowych lotach, ale na szczęście rozmnażają się poza moim ogrodem.

 • 15418425 https bi

  Rozpoznaj najczęstsze choroby i szkodniki w ogrodzie

  Ochrona roślin to trudna tematyka. Jednak jej znajomość jest kluczem do pięknego i zdrowego ogrodu. Poznaj choroby i szkodniki, które spędzają sen z powiek ogrodnikom.

 • Pachira

  Jak uratować pachirę?

  Proszę o pomoc dla pachiry. Przez dwa lata rosła bardzo ładnie, ale po jesiennym przesadzeniu jej liście zaczęły gwałtownie zasychać.  Teraz jest prawie łysa. Pyta Halina Jelonek, Świebodzin

 • Szkodniki roślin doniczkowych

  Szkodniki roślin doniczkowych

  W kwiatach doniczkowych gustuje wiele szkodników. Jedne czają się wśród liści, inne kryją się w podłożu. Trzeba je poznać, żeby wiedzieć, jak z nimi walczyć.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Domowe sposoby na mączniaka i inne choroby oraz szkodniki roślin

  Wiele osób nie może lub nie chce stosować w mieszkaniu środków chemicznych. Na zwalczenie chorób i szkodników są jednak skuteczne domowe sposoby.

 • śnieg

  Szkodniki roślin. Gdzie zimują szkodniki?

  Szkodniki roślin zimują w ziemi? Podobnie jak rośliny, także szkodniki przechodzą w stan spoczynku. Czekają na wiosnę, by wrócić do życia i z nową siłą zaatakować okazy, którymi się żywią.

 • Plamy chorobowe na liściach filodendrona są rozmyte i mają brunatno -żółtą barwę.

  Choroby filodendrona - plamy na liściach. Co robić?

  Niepokoją mnie dziwne objawy na liściach filodendrona. Czy to jakaś groźna choroba? Czytelnik portalu e-ogrody.pl

 • SONY DSC8BIM%WuX`z8BIM:printOutputPstSboolInteenumInteClrmprintSixteenBitboolprinterNameTEXTprintProofSetupObjcUstawienie prbyproofSetupBltnenumbuiltinProofproofCMYK8BIM;

  Najczęstsze choroby pomidorów i papryk

  Nadgniłych pomidorów ani papryki jeść nie należy. Aby nie chorowały, trzeba je opryskiwać, ale też koniecznie przestrzegać okresów karencji preparatów.

 • Pierwsze objawy mączniaka lub szarej pleśni często pojawiają się tuż pod kwiatem lub pąkiem. Gdy szybko je wytniemy, ograniczymy rozprzestrzenianie się choroby.

  Choroby i szkodniki róż

  Tak lubiane przez nas tradycyjne odmiany róż niestety dosyć często chorują. Podpowiadamy, jak je leczyć.

 • Turkuć podjadek jest dużym owadem. Jego ciało osiąga długość ok. 6 cm

  Jak unieszkodliwić turkucia podjadka

  W moim ogródku grasują masowo turkucie podjadki i podgryzają korzenie wszystkich roślin. Muszę zwalczyć szkodniki bez użycia chemii, bo uprawiam nie tylko kwiaty, ale też dużo warzyw. Wacława M.

 • Mszyce. Szkodniki roślin doniczkowych

  Soda na mszyce

  Mszyce na roślinach ograniczają wzrost roślin i mogą przenosić choroby wirusowe. Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów jest zastosowanie sody kuchennej na mszyce.

 • Ćma bukszpanowa

  Ćma bukszpanowa. Jak się pozbyć niebezpiecznego szkodnika bukszpanu?

  Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to bardzo groźny szkodnik, którego żarłoczne larwy w tym roku dokonują wyjątkowo dużo szkód. Zielone gąsienice doprowadzają do zamierania bukszpanów.

 • Choroby storczyków

  Choroby storczyków – jak się przed nimi uchronić i jak je zwalczać

  Choroby storczyków? Zależy nam na tym by nasze storczyki były zdrowe i pięknie kwitły. Co możemy zrobić by zapewnić im optymalne warunki i jak możemy im pomóc kiedy zachorują?

 • Choroby bukszpanu

  Choroby i szkodniki bukszpanów

  Choroby bukszpanu potrafią mocno uszkodzić roślinę lub nawet doprowadzić do jej unicestwienia. Szybkie wykrycie choroby lub zidentyfikowanie szkodników daję nam szansę na jej uratowanie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące choroby i szkodniki wśród bukszpanów oraz skuteczne sposoby na ich zwalczanie.

 • Róża

  Nicienie w glebie czyli dlaczego róże nie kwitną

  Nicienie? Każdy miłośnik róż stara się aby jego róże miały zdrowy wygląd i rzecz jasna, obficie kwitły. Dba o właściwe nawożenie, o podlewanie i reaguje natychmiast gdy tylko zauważy jakieś niepokojące zmiany na liściach. Jednak są takie sytuacje, że mimo najlepszych starań róże słabo rosną i słabo kwitną.

 • SONY DSC8BIM%WuX`z8BIM:=printOutputPstSboolInteenumInteClrmprintSixteenBitboolprinterNameTEXT(Dell 5330dn Mono Laser Printer (DAN001)printProofSetupObjcUstawienie prbyproofSetupBltnenumbuiltinProofproofCMYK8BIM;

  Co szkodzi drzewom pestkowym

  Drzewa rodzące mięsiste śliwki czy brzoskwinie narażone są na atak szkodników i chorób. Ważne zabiegi przeciwko nim wykonujemy teraz - jesienią.

 • KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA8BIM%>n8+D8BIM:printOutputPstSboolInteenumInteClrmprintSixteenBitboolprinterNameTEXTprintProofSetupObjcUstawienie prbyproofSetupBltnenumbuiltinProofproofCMYK8BIM;

  Jak chronić kapustę i sałatę przed szkodnikami i chorobami?

  Ciężkie głowy kapusty i lekkie sałaty chętnie gościmy na naszych stołach. Ale w ogrodzie czyhają na nie liczne choroby i szkodniki.

 • azalia, różanecznik

  Choroby i szkodniki różaneczników i azalii

  Rododendrony, czyli różaneczniki i azalie, oraz inne rośliny wrzosowate to wspaniała ozdoba ogrodu. Ale tylko pod warunkiem, że są zdrowe. Jakie choroby i szkodniki gnębią je najczęściej?

 • 21142293 https bi

  Nekrozy i zrakowacenia. Choroby drzew ozdobnych i owocowych

  Na drzewach ozdobnych i owocowych czasem choruje kora lub drewno. Infekcja następuje przez rany po cięciu i pęknięcia pni lub gałęzi.

 • Zwalczanie plamistości roślin warto zacząć już przy pierwszych objawach

  Brzydkie plamy na roślinach. Jak sobie z nimi radzić?

  Tym razem zwracamy uwagę na plamistości atakujące drzewa i krzewy iglaste, byliny, rośliny jednoroczne oraz warzywa i owoce.

 • 20651226 https bi

  Dlaczego owoce gniją?

  Leżące pod drzewami śliwki i jabłka są najczęściej porażone przez brunatną zgniliznę. Przyczyną gnicia pomidorów zaś jest zaraza ziemniaczana.

 • Gryzonie w ogrodzie

  Szkodniki w ogrodzie: mszyce, ślimaki, gryzonie, jak się ich pozbyć?

  Bardzo często w naszym ogrodzie pojawiają się nieproszeni goście, którzy szkodzą naszym roślinom. Czasami ich wcale nie widać. Mszyce, ślimaki, mrówki, szczury, myszy. Są niezwykle uciążliwe nie tylko dla naszych roślin, ale i dla nas. Podpowiadamy jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie.

 • 20135399 https bi

  Parch jabłoni i drzew owocowych. Objawy i zwalczanie parcha

  Choroba ta niszczy liście i owoce drzew owocowych i ozdobnych. Najsilniej atakuje podczas przewlekłych opadów

 • sad,

  Jak chronić drzewa pestkowe przed chorobami i szkodnikami?

  Wystarczy kilka zabiegów ochronnych wykonanych w odpowiednim stadium rozwojowym drzew, by rozkoszować się smacznymi owocami.

 • Nakłuwając ziemię prętem, sprawdzimy, czy nie ma w niej podziemnych korytarzy wydrążonych przez gryzonie.

  Szkodniki żyjące w glebie

  Ci "dzicy lokatorzy" ogrodu na co dzień przebywają ukryci pod ziemią, ale potrafią nam sprawić wiele kłopotów.

 • nagłe zamieranie roślin

  Nagłe zamieranie roślin

  Takie objawy wywołują różne choroby spowodowane przez wiele gatunków grzybów. Dla porażonych roślin jedynym ratunkiem jest szybkie rozpoczęcie leczenia!

 • Naroślarz jabłuszkowiec na liściach róży.

  Groźne we wrześniu - czym to zwalczać?

  Mimo coraz niższych temperatur szkodniki dalej śa aktywne i zagrażają roślinom w naszych ogrodach. Podpowiadamy jakimi sposobami z nimi skutecznie walczyć.

 • Warto obserwować swoje rośliny, aby móc zareagować odpowiednio wcześnie.

  Plamy na liściach - poznaj przyczynę ich powstania

  Zmiany na liściach wywołują nasz niepokój. Zwykle można zaradzić problemom - trzeba tylko znaleźć ich przyczynę.

 • SONY DSC

  Nieproszeni goście - choroby i szkodniki kwiatów balkonowych

  Nawet najpiękniejsze rośliny balkonowe mogą zachorować. Warto je często przeglądać i szybko interweniować. Najlepiej kupować zdrową, dobrze rozrośniętą rozsadę kwiatów. Silne rośliny są w dużym stopniu odporne na choroby i atak szkodników. Gdy jednak pogoda nęka je częstymi deszczami, wówczas podłoże jest stale mokre i przy dużym zagęszczeniu roślin może łatwo dojść do infekcji.