Prawo i finanse

 • Pierwsze mieszkanie

  Nieruchomość za… 2%., czyli wszystko o programie Pierwsze mieszkanie

  Nie milkną echa ogłoszonego niedawno, rządowego programu Pierwsze Mieszkanie mającego na celu wsparcie rynku nieruchomości w Polsce. Jego częścią jest Bezpieczny Kredyt 2%.

 • Ile zyskamy na zwolnieniu z podatku PCC

  Zakup nieruchomości z obniżką o 2% dzięki zwolnieniu z podatku PCC

  Od 31 sierpnia wchodzi w życie korzystna zmiana dla osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość. Kupujący mieszkania lub domy na rynku wtórnym będą zwolnieni z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku 50-metrowego mieszkania w dużym mieście, to oznacza potencjalne oszczędności w przedziale od 6 tysięcy złotych do ponad 13 tysięcy złotych - wyliczyli eksperci z rankomat.pl, platformy porównującej ubezpieczenia i produkty finansowe.

 • Dom

  Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi komorników - rzeczy, które warto wiedzieć o egzekucji nieruchomości

  Nie ma wielu zawodów, które byłyby otoczone tak wieloma mitami jak praca komornika. Niestety, to przede wszystkim osoby zadłużone cierpią na te fałszywe przekonania, które często prowadzą do jeszcze większych problemów finansowych. Faktem jest, że komornik może się pojawić, jeśli zaniedbamy spłatę długu przez dłuższy okres, a nasza sprawa trafi do sądu. Niemniej jednak, jego celem nie jest pozbawienie dłużnika całego majątku i dachu nad głową. Egzekucja z nieruchomości, chociaż wzbudza wiele emocji, jest jednym ze sposobów na odzyskanie należności, ale nie jest to pierwsza opcja, do której komornik sięga. Jeśli jednak dojdzie do takiej egzekucji, ważne jest zrozumienie, że osoba zadłużona ma swoje prawa, a komornik ma określone obowiązki w tym procesie. O tym dowiesz się w kolejnym wpisie z cyklu poradnikowego Intrum - "Mistrzowie Finansów".

 • Szykują się zmiany w prawie dotyczące segregacji szkła

  Zmiany w przepisach dotyczących segregacji szkła

  Za około półtora roku zasadniczo zmienią się przepisy dotyczące zbierania i odbioru odpadów budowlanych, w tym również odpadów szklanych. Przygotowania do tych zmian nie zajmą dużo czasu, ale konieczne jest dokładne zrozumienie nowych wymogów. Zwłaszcza, że w kwestii segregacji szkła mogą pojawić się pewne trudności.

 • Dofinansowanie do pomp ciepła

  Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jaką kwotę można otrzymać? Jakie dopłaty w 2023 roku?

  W roku 2023 dostępne są różne programy dofinansowania dla pomp ciepła, które mogą znacząco obniżyć koszty zakupu i instalacji. Kwota dofinansowania zależy od rodzaju programu oraz lokalizacji, ale może sięgać nawet kilkudziesięciu procent całkowitej wartości inwestycji. Warto śledzić oficjalne źródła informacji rządowych lub lokalnych agencji wsparcia energetycznego, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje o dostępnych dopłatach oraz kwotach dofinansowania w roku 2023.

 • Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Spółek Paged

  Komisja Europejska stanowczo reaguje na nielegalny import sklejki brzozowej z Rosji i Białorusi. Polska firma jednym z inicjatorów zmian

  W dniu 22 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła w swoim dzienniku ustaw decyzję o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie obchodzenia istniejących ceł antydumpingowych przez rosyjskich i białoruskich producentów sklejki brzozowej oraz niektórych europejskich importerów. Zdecydowana reakcja organów unijnych ma na celu ukrócenie nielegalnych praktyk oraz wsparcie uczciwie działających firm.

 • Mapa na potrzeby projektowe

  Mapa do celów projektowych - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

  To sporządzona przez geodetę mapa sytuacyjna do celów projektowych. Jest to dokument niezbędny w trakcie ubiegania się o pozwolenie na budowę, przy tworzeniu projektu architektoniczno-budowlanego, a także projektu zagospodarowania działki.

 • EON FOTON fotowoltaika montaż

  Kwoty funduszy przyznanych w ramach programu Mój Prąd 5.0 systematycznie maleją

  Nowa edycja tego programu cieszy się ogromną popularnością. Dane zebranie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do połowy lipca pokazują, że liczba złożonych wniosków przekroczyła 33 tysiące, a łączna kwota żądanych środków wyniosła blisko 297 milionów złotych. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, tegoroczna edycja programu obejmuje także dofinansowanie pomp ciepła oraz magazynów energii. Firma E.ON Foton, lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii w Polsce, potwierdza, że klienci chętnie wybierają nie tylko panele fotowoltaiczne, lecz także pompy ciepła oraz magazyny energii. Dzięki temu tworzą kompleksowe rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

 • mecenas Milena Dorobek-Lis, mecenas Krzysztof Kurzeja, KANCELARIA PRAWNA PRAWA PUBLICZNEGO

  Czy czeka nas rewolucja? - zmiany w budowlanym dziś i jutro

  Ustawa prawo budowlane jest jedną z tych ustaw, która nie cechuje się stabilnością swej treści. Ostatnie lata obfitowały w zmiany tego aktu, niejednokrotnie wywołując u inwestorów zamieszanie i zaskoczenie. Ostatnio również mieliśmy do czynienia z nowelizacją przepisów, a już czekają nas kolejne.

 • Jeśli przebieg granic działki nie został określony prawidłowo należy przeprowadzić rozgraniczenie nieruchomości

  Mapa ewidencyjna - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

  Mapa ewidencyjna zawiera zbiór informacji związanych z katastrem nieruchomości, takie jak granice działek, ich numeracje, powierzchnie, a także lokalizację budynków i innych obiektów na terenie danej nieruchomości. Można ją uzyskać w urzędach gminy lub urzędzie miasta, które są odpowiedzialne za prowadzenie ewidencji gruntów i budynków. Mapa ewidencyjna zwana również mapą katastralną i jest uzupełnieniem mapy zasadnicze

 • Fotowoltaika

  Zmiany w ustawie o OZE

  Nowa możliwość w fotowoltaice dla przedsiębiorstw pochodzi z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą Sejm uchwalił 7 lipca. Ta nowelizacja wprowadza zmiany zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą OZE, które są istotne dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w energię odnawialną.

 • Bezpieczny kredyt

  Do którego banku po bezpieczny Kredyt 2 proc.?

  Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. stanowi atrakcyjną szansę dla licznych Polaków, umożliwiając im zakup pierwszego mieszkania lub domu w korzystnych warunkach kredytowych oraz oszczędności na spłacie kredytu hipotecznego sięgające kilkuset tysięcy złotych. Do tej pory program przyciągnął aż osiem banków, które oferują preferencyjne kredyty hipoteczne.

 • mecenas Milena Dorobek-Lis, mecenas Krzysztof Kurzeja, KANCELARIA PRAWNA PRAWA PUBLICZNEGO

  Między nami sąsiadami

  Dobry sąsiad to prawdziwy skarb. Ale może nam się trafić taki, który na różne sposoby łamie zasady życia społecznego, czyli skutecznie zatruwa nam życie. Co zatem zrobić? Na co pozwala prawo? Jakie przepisy normują relacje sąsiedzkie?

 • Czy można wybudować altanę na terenie ogródka działkowego?

  Czy można wybudować altanę na terenie ogródka działkowego?

  To, czy budowa altany w ogrodzie wymaga zezwolenia, zależy od wielkości altany, powierzchni działki oraz tego, czy znajduje się już na niej inny podobny obiekt. Ważne jest również to, czy budujemy altanę na nieruchomości, której jesteśmy właścicielem, czy też na chcemy ją postawić na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 • Czy sąsiad może opóźnić bądź wstrzymać budowę domu?

  Czy sąsiad może opóźnić bądź wstrzymać budowę domu?

  Prowadząc budowę, zazwyczaj staramy się wszystko robić jak najlepiej. Niestety, zdarza się, że nasze przedsięwzięcie zostanie nagle wstrzymane. A wszystko z winy… sąsiada.

 • Ulga termomodernizacyjna a PIT

  Rozlicz się mądrze i dobrze - Ulga termomodernizacyjna a PIT

  Mówi się, że własny dom to studnia bez dna. Choć wydatki na budowę czy remont zdają się nie mieć końca, to część z nich można odliczyć w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

 • Budowa domu na działce rolnej, czy jest możliwa?

  Działka rolna - warunki zabudowy, odrolnienie, cena

  Urocza lokalizacja, brak wielkomiejskiego hałasu i kusząca cena  - to niewątpliwe zalety działek rolnych, które przykuwają uwagę niejednego nabywcy gruntu pod wymarzony dom. Jak kupić działkę rolną, czy każdy może to zrobić, jakie warunki trzeba spełnić, aby się na niej pobudować dowiecie się z naszego artykułu.

 • Czy można wycinać drzewa na własnej posesji?

  Wycinka drzew - przepisy 2023. Kiedy można wyciąć drzewo bez pozwolenia?

  Jak obecnie wygląda kwestia wycinki drzew? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wiele osób nie do końca wie, jak wygląda stan prawny na dzień dzisiejszy. Jakie przepisy obowiązują w 2023 roku? Sprawdzamy, kiedy bez pozwolenia można wyciąć drzewo lub krzew.

 • Ceny prądu

  Aktualne cena prądu 2023 - dowiedz się więcej!

  Chyba każdy Polak odczuł już drastyczną podwyżkę cen prądu. Jeżeli nie bezpośrednio na własnym rachunku, to pośrednio, podczas zakupu towarów lub korzystania z różnych usług. Jak kształtują się aktualne ceny energii elektrycznej w 2023 r. na rynku energii elektrycznej i co ma na nie wpływ?

 • Ulga termomodernizacyjna 2023

  Ulga termomodernizacyjna 2023 - co warto wiedzieć aby odliczyć nawet 106 tys. zł?

  W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi podatkowej termomodernizacyjnej.

 • Wojciech Rynkowski

  Wzrost kosztów budowy domu w 2022 roku był zbliżony do poziomu inflacji. Co będzie w 2023 r?

  Po długim okresie wzrostu cen materiałów budowlanych i szybkim wzroście kosztów budowy domów, teraz nadszedł czas na spowolnienie. Jak bardzo wzrosły koszty budowy domów w ciągu 2022 roku? Czy było to więcej niż inflacja? Eksperci Extradom.pl zweryfikowali nasze ustalenia.

 • Sposób usuwania wód opadowych na działkach budowlanych jest określony przez prawo, a dokładnie przez warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  Ja powinna być odległość rynny od granicy działki?

  Czy sąsiad może położyć na ziemi rynnę pod rurę spustową odprowadzającą deszczówkę z dachu swojego domu w taki sposób, żeby woda podczas deszczu spływała na moją działkę? To, że przykrył rurę trawnikiem nie zmienia faktu, że zalewa moją posesję "swoją" wodą. Franciszek K.

 • Czasem jedynym wyjściem w zaistaniałej sytuacji jest ustanowienie służebności gruntowej

  Służebność gruntowa dla przyłącza prądu i wody od sąsiada

  Chcemy zrobić przyłącze wody i prądu do nowo budowanego domu, co możemy zrobić z działki sąsiada. Sąsiad wyraża zgodę na dokonanie przyłączy z jego działki (oczywiście odpłatnie), ale pod warunkiem, że napiszemy mu stosowne pismo, w którym będzie zawarte, że bez jego zgody nie pozwolimy zrobić przyłączy na działce kolejnej za naszą (którą właściciel też chce uzbroić i budować tam dom). Co zrobić w takiej sytuacji? Dariusz J.

 • Kupuj z głową i umową

  Kupuj z głową i umową

  Jak wiemy, zakup mieszkania czy domu to poważna (i kosztowna) inwestycja. Dlatego też drogę od wyboru nieruchomości do podpisania aktu notarialnego zwykle poprzedza umowa przedwstępna kupna-sprzedaży.

 • Elektroniczny dziennik budowy

  Elektroniczny dziennik budowy 2023 - czy będzie obowiązkowy? Co warto wiedzieć?

  Elektroniczny dziennik budowy to kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych w zakresie budownictwa. Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta nowelizacją ustawy Prawa budowlanego już od stycznia 2023 r. będzie można prace budowlane prowadzić w formie elektronicznej. Nowelizacja prawa budowlanego to nie tylko dziennik budowy w postaci elektronicznej, ale także wprowadzenie cyfrowej książki obiektu budowlanego, elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (system e-CRUB) oraz portal e-Budownictwo. Jak będzie działał elektroniczny dziennik budowy już niedługo ? Sprawdźmy.

 • Program "Ciepłe Mieszkanie"

  Program "Ciepłe Mieszkanie", czyli dofinansowanie do wymiany "kopciuchów"

  Polski rząd uruchomił ostatnią rundę programu „Ciepłe Mieszkanie”, którego celem jest rozwiązanie problemu złej jakości powietrza w kraju poprzez dotacje dla gospodarstw domowych na wymianę systemów grzewczych na czystsze i poprawę izolacji.

 • Program "Pierwsze mieszkanie"

  Dla kogo jest program "Pierwsze Mieszkanie"? Warunki

  Rząd Polski ogłosił uruchomienie nowego programu mieszkaniowego „Pierwsze Mieszkanie”. Wsparcie dotyczyć będzie osób poniżej 45 roku życia, przy zakupie ich pierwszej nieruchomości. Program będzie składał się z dwóch rozwiązań: pierwsze to pożyczka bezpieczna, a drugie to specjalne konto mieszkaniowe. Jaka jest istota proponowanych innowacji, kto będzie mógł korzystać z programu i kiedy zacznie on działać?

 • Popularność produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych to powód do optymizmu. Dzięki temu możemy w dużej mierze uniezależnić się od konwencjonalnych elektrowni, a co za tym idzie – od cen paliw kopalnych.

  Mój Prąd 4.0. Zasady, zakres programu, wysokość dofinansowania

  Wielu inwestorów z niecierpliwością czekało na ogłoszenie kolejnej edycji rządowego programu nowy „Mój Prąd″. Wnioski zgłaszamy od 15 grudnia. Można dostać nawet 31 tysięcy dofinansowania.

 • Dodatek energetyczny do prądu

  Dodatek energetyczny do prądu – ile mogą otrzymać użytkownicy pomp ciepła i jak pozyskać środki?

  Wielofunkcyjność, wygoda, ekologia, a także efektywne i ekonomiczne ogrzewanie mieszkania oraz wody – to tylko niektóre walory cieszących się coraz większym zainteresowaniem pomp ciepła. Rozwiązanie właśnie zyskuje kolejny atut – dodatek energetyczny do prądu. Ile użytkownik pompy ciepła może poprzez tę dopłatę zyskać oraz jak wnioskować o środki? Wyjaśniamy.

 • Deklaracja CEEB

  Deklaracja CEEB a dodatek do ogrzewania. Kiedy należy złożyć deklarację?

  Do końca czerwca mieliśmy czas na złożenie deklaracji na temat tego, czym ogrzewamy nasze domy. W przeciwnym razie czekają nas nieprzyjemności ze strony władzy, a mianowicie kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Niezłożenie deklaracji do ewidencji CEEB skutkuje także brakiem przyznania dodatków węglowego i do innych źródeł ciepła.