Prawo i finanse

 • Ceny prądu

  Aktualne cena prądu 2023 - dowiedz się więcej!

  Chyba każdy Polak odczuł już drastyczną podwyżkę cen prądu. Jeżeli nie bezpośrednio na własnym rachunku, to pośrednio, podczas zakupu towarów lub korzystania z różnych usług. Jak kształtują się aktualne ceny energii elektrycznej w 2023 r. na rynku energii elektrycznej i co ma na nie wpływ?

 • Ulga termomodernizacyjna 2023

  Ulga termomodernizacyjna 2023 - co warto wiedzieć aby odliczyć nawet 106 tys. zł?

  W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi podatkowej termomodernizacyjnej.

 • Wojciech Rynkowski

  Wzrost kosztów budowy domu w 2022 roku był zbliżony do poziomu inflacji. Co będzie w 2023 r?

  Po długim okresie wzrostu cen materiałów budowlanych i szybkim wzroście kosztów budowy domów, teraz nadszedł czas na spowolnienie. Jak bardzo wzrosły koszty budowy domów w ciągu 2022 roku? Czy było to więcej niż inflacja? Eksperci Extradom.pl zweryfikowali nasze ustalenia.

 • Sposób usuwania wód opadowych na działkach budowlanych jest określony przez prawo, a dokładnie przez warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  Ja powinna być odległość rynny od granicy działki?

  Czy sąsiad może położyć na ziemi rynnę pod rurę spustową odprowadzającą deszczówkę z dachu swojego domu w taki sposób, żeby woda podczas deszczu spływała na moją działkę? To, że przykrył rurę trawnikiem nie zmienia faktu, że zalewa moją posesję "swoją" wodą. Franciszek K.

 • Czasem jedynym wyjściem w zaistaniałej sytuacji jest ustanowienie służebności gruntowej

  Służebność gruntowa dla przyłącza prądu i wody od sąsiada

  Chcemy zrobić przyłącze wody i prądu do nowo budowanego domu, co możemy zrobić z działki sąsiada. Sąsiad wyraża zgodę na dokonanie przyłączy z jego działki (oczywiście odpłatnie), ale pod warunkiem, że napiszemy mu stosowne pismo, w którym będzie zawarte, że bez jego zgody nie pozwolimy zrobić przyłączy na działce kolejnej za naszą (którą właściciel też chce uzbroić i budować tam dom). Co zrobić w takiej sytuacji? Dariusz J.

 • Kupuj z głową i umową

  Kupuj z głową i umową

  Jak wiemy, zakup mieszkania czy domu to poważna (i kosztowna) inwestycja. Dlatego też drogę od wyboru nieruchomości do podpisania aktu notarialnego zwykle poprzedza umowa przedwstępna kupna-sprzedaży.

 • Elektroniczny dziennik budowy

  Elektroniczny dziennik budowy 2023 - czy będzie obowiązkowy? Co warto wiedzieć?

  Elektroniczny dziennik budowy to kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych w zakresie budownictwa. Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta nowelizacją ustawy Prawa budowlanego już od stycznia 2023 r. będzie można prace budowlane prowadzić w formie elektronicznej. Nowelizacja prawa budowlanego to nie tylko dziennik budowy w postaci elektronicznej, ale także wprowadzenie cyfrowej książki obiektu budowlanego, elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (system e-CRUB) oraz portal e-Budownictwo. Jak będzie działał elektroniczny dziennik budowy już niedługo ? Sprawdźmy.

 • Program "Ciepłe Mieszkanie"

  Program "Ciepłe Mieszkanie", czyli dofinansowanie do wymiany "kopciuchów"

  Polski rząd uruchomił ostatnią rundę programu „Ciepłe Mieszkanie”, którego celem jest rozwiązanie problemu złej jakości powietrza w kraju poprzez dotacje dla gospodarstw domowych na wymianę systemów grzewczych na czystsze i poprawę izolacji.

 • Program "Pierwsze mieszkanie"

  Dla kogo jest program "Pierwsze Mieszkanie"? Warunki

  Rząd Polski ogłosił uruchomienie nowego programu mieszkaniowego „Pierwsze Mieszkanie”. Wsparcie dotyczyć będzie osób poniżej 45 roku życia, przy zakupie ich pierwszej nieruchomości. Program będzie składał się z dwóch rozwiązań: pierwsze to pożyczka bezpieczna, a drugie to specjalne konto mieszkaniowe. Jaka jest istota proponowanych innowacji, kto będzie mógł korzystać z programu i kiedy zacznie on działać?

 • Popularność produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych to powód do optymizmu. Dzięki temu możemy w dużej mierze uniezależnić się od konwencjonalnych elektrowni, a co za tym idzie – od cen paliw kopalnych.

  Mój Prąd 4.0. Zasady, zakres programu, wysokość dofinansowania

  Wielu inwestorów z niecierpliwością czekało na ogłoszenie kolejnej edycji rządowego programu nowy „Mój Prąd″. Wnioski zgłaszamy od 15 grudnia. Można dostać nawet 31 tysięcy dofinansowania.

 • Dodatek energetyczny do prądu

  Dodatek energetyczny do prądu – ile mogą otrzymać użytkownicy pomp ciepła i jak pozyskać środki?

  Wielofunkcyjność, wygoda, ekologia, a także efektywne i ekonomiczne ogrzewanie mieszkania oraz wody – to tylko niektóre walory cieszących się coraz większym zainteresowaniem pomp ciepła. Rozwiązanie właśnie zyskuje kolejny atut – dodatek energetyczny do prądu. Ile użytkownik pompy ciepła może poprzez tę dopłatę zyskać oraz jak wnioskować o środki? Wyjaśniamy.

 • Deklaracja CEEB

  Deklaracja CEEB a dodatek do ogrzewania. Kiedy należy złożyć deklarację?

  Do końca czerwca mieliśmy czas na złożenie deklaracji na temat tego, czym ogrzewamy nasze domy. W przeciwnym razie czekają nas nieprzyjemności ze strony władzy, a mianowicie kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Niezłożenie deklaracji do ewidencji CEEB skutkuje także brakiem przyznania dodatków węglowego i do innych źródeł ciepła.

 • Umowa deweloperska nowelizacja

  Ustawa deweloperska - jakie zmiany na rynku wprowadzi nowa ustawa ?

  Mija dziesięć lat od wprowadzenia ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawy deweloperskiej. Od 1 lipca zacznie obowiązywać jej nowelizacja. Co zmieni się w przepisach, kto na tym skorzysta, a kto straci i czy wpłynie ona znacząco na rynek nieruchomości oraz ceny mieszkań? – Wyjaśnią eksperci Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich oraz Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

 • Inwestor - prawo budowlane

  Prawa i obowiązki inwestora jako uczestnika procesu budowlanego

  Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) (dalej: Pb) w art. 17 wymienia uczestników procesu budowlanego, są nimi: inwestor, inspektor nadzoru inwestycyjnego, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót.

 • Ustawa o zamrożeniu cen energii

  Zamrożenie cen energii w 2023 r. a opłacalność fotowoltaiki

  Ustawa o zamrożeniu cen energii od kilku tygodniu elektryzuje opinię publiczną. Kogo dotyczą nowe przepisy i jak wpłyną na rachunki Polaków? Czy fotowoltaika będzie nadal opłacalna w świetle nowych rozliczeń?

 • Dodatek węglowy to określenie świadczenia, które zasili budżety domowe gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania węgiel lub paliwa węglopochodne. Podobny cel – pomoc finansową właścicielom domów – mają pozostałe dopłaty (dodatek energetyczny, dopłaty do prądu i inne formy „osłonowe”)

  Drogie ciepło. Dodatki i dopłaty do ogrzewania

  Zima zbliża się wielkimi krokami, a ci właściciele domów, którym nie udało się wcześniej kupić opału, obawiają się, czy będzie on dostępny, a jeśli tak, to w jakiej cenie.

 • Dodatek osłonowy 2022 r

  Dodatek osłonowy 2022 - kiedy wypłata?

  17 grudnia 2021 ustawa o dodatku osłonowym została przyjęta przez parlament. To ważny element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która ma pomóc zrównoważyć rosnące ceny energii gazu i żywności. Z tego wsparcia będzie mogło skorzystać blisko 7 mln gospodarstw domowych. Na ten cel przeznaczono kwotę ponad 4 mld zł. Analizujemy dodatek osłonowy 2022 r.

 • Jeśli budujemy wiatę do 25 m2, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie

  Dom na zgłoszenie - jakie musisz spełnić formalności?

  Dom na zgłoszenie? Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Są sytuacje, kiedy można budować obiekty po samym tylko zgłoszeniu tego faktu we właściwym organie, a niekiedy nawet bez konieczności tego zgłoszenia.

 • Najczęściej spotykanymi gatunkami są szczur wędrowny (Rattus norvegicus) i szczur śniady (Rattus rattus). Ten pierwszy występuje w całej Polsce, natomiast szczur śniady - w miastach portowych i na zachodzie kraju

  Obowiązkowa deratyzacja - dla kogo jest wymagana i jak ją prawidłowo przeprowadzić?

  Każdy właściciel i zarządca nieruchomości jest objęty obowiązkiem przeprowadzenia deratyzacji. Jest to obowiązek prawny, który wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Zamiarem ustawodawcy jest kontrola populacji szkodników i zminimalizowanie ryzyka z nimi związanego, przede wszystkim rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Gminy właśnie rozpoczynają drugą turę jesiennej deratyzacji. Ważne jest, aby wiedzieć kto i w jaki sposób powinien podjąć działania zmierzające do likwidacji problemu.

 • Kredyty hipoteczne

  Kredyt hipoteczny na zakup działki

  Nie od dziś wiadomo, że najlepszą porą roku nie tylko na remont, a przede wszystkim na rozpoczęcie budowy własnego domu, jest wiosna. Jednak zanim „pierwsza łopata” zostanie wbita w ziemię, trzeba posiadać do tego odpowiednie miejsce. To oczywiste. Ci, którzy nie dostali działki w spadku, ani nie posiadają wystarczającej sumy na kupno gruntu z własnej kieszeni, muszą poszukać zewnętrznego finansowania. Osoby marzące o zamieszkaniu we własnych czterech kątach najczęściej wybierają kredyt hipoteczny.

 • Pompa ciepła GeniaAir Mono

  Program "Moje ciepło" - zasady

  Rosnące ceny nośników energii powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji pompy ciepła w swoim domu. Temat wciąż budzi dużo wątpliwości ze względu na koszty, jakie trzeba ponieść na ten rodzaj ogrzewania. Pompy ciepła cały czas jednak zyskują w Polsce na popularności i odpowiedzią na to jest nowy program „Moje Ciepło”. Sprawdź, na czym polega ten program i co można zyskać. Program Moje Ciepło, dlaczego warto z niego skorzystać? Wyjaśnia ekspert Saunier Duval

 • Trzeba przyznać, iż wprowadzone przez rząd programy priorytetowe to pozytywny krok w obszarze potrzeb wymiany źródeł ciepła i walki ze smogiem w Polsce. Kolejny to oczywiście korzyści finansowe dla inwestorów...yść to oczywiście

  Pieniądze do wzięcia. Programy wsparcia dla inwestorów

  Ubiegły rok był hojny dla inwestorów, jeśli chodzi o programy wsparcia oferowane przez rząd. Podobnie ma być w tym roku.

 • Budowa domu na działce rolnej, czy jest możliwa?

  Działka rolna - warunki zabudowy, odrolnienie, cena

  Urocza lokalizacja, brak wielkomiejskiego hałasu i kusząca cena  - to niewątpliwe zalety działek rolnych, które przykuwają uwagę niejednego nabywcy gruntu pod wymarzony dom. Jak kupić działkę rolną, czy każdy może to zrobić, jakie warunki trzeba spełnić, aby się na niej pobudować dowiecie się z naszego artykułu.

 • Samowola budowlana

  Samowola budowlana

  Jestem właścicielem połówki bliźniaka. Sąsiad postanowił rozbudować swoją część domu według własnego pomysłu, bez żadnego projektu. Czy wolno mu to zrobić bez pozwolenia? Paweł R., Krzywań

 • Prawo budowlane 2021

  Prawo budowlane - zmiany w prawie budowlanym w 2021 r.

  Inwestorze, to się zmieniło w prawie budowlanym. Od 19 września 2020 r. obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego. Zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego – znikną absurdy i zbędna biurokracja. Uproszczone procedury dotyczą głównie obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko.

 • Koszt budowy domu

  Ile kosztuje budowa domu?

  Chętnie budujemy małe domy na małych działkach. Żeby było jak najtaniej, rezygnujemy z podpiwniczenia, ale przy okazji dbamy też o to, by mieć garaż. Nawet jedna trzecia inwestorów decyduje się obecnie na dom o powierzchni do 100 m2.

 • Mój prąd 3.0

  Mój prąd 2021: wniosek, dokumenty, dofinansowanie

  Do oszczędzania energii nie trzeba chyba nikogo namawiać. Zwłaszcza, że ceny prądu nieubłagalnie idą w górę. Wszyscy Ci, którzy mają w planach budowę lub remont domu, nie powinni dłużej zwlekać. Lepszego momentu na podjęcie tej decyzji może już nie być. Program Mój Prąd 3.0.- podajemy szczegóły.

 • Dom 2020

  Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki 2020

  Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierają przepisy regulujące projektowanie, stawianie, przebudowy i remonty budynków.

 • Budowa domu

  WT 2021. Warunki techniczne 2021. Jak budować, by wyprzedzić przepisy?

  Za rok po raz kolejny zostaną zaostrzone nowe warunki techniczne dotyczące efektywności energetycznej budynków, a dokładniej współczynnika U. Jak wpłyną one na wybór rozwiązań i technologii stosowanych do budowy domów?

 • Obowiązki właściciela domu jednorodzinnego

  Obowiązki właściciela domu jednorodzinnego

  Każdy właściciel domu jednorodzinnego zobowiązany jest do samodzielnego dbania o stan swojego domu. Przede wszystkim, musi systematycznie przeprowadzać wszystkie przeglądy, żeby wszystkie instalacje działały prawidłowo, a stan techniczny budynku był bez zarzutu. Większość obowiązków reguluje prawo budowlane.