Prawo i finanse

 • Sposób usuwania wód opadowych na działkach budowlanych jest określony przez prawo, a dokładnie przez warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  Sąsiad zalewa moją działkę wodą z rynny

  Czy sąsiad może położyć na ziemi rynnę pod rurę spustową odprowadzającą deszczówkę z dachu swojego domu w taki sposób, żeby woda podczas deszczu spływała na moją działkę? To, że przykrył rurę trawnikiem nie zmienia faktu, że zalewa moją posesję "swoją" wodą. Franciszek K.

 • Czasem jedynym wyjściem w zaistaniałej sytuacji jest ustanowienie służebności gruntowej

  Służebność gruntowa dla przyłącza prądu i wody od chytrego sąsiada

  Chcemy zrobić przyłącze wody i prądu do nowo budowanego domu, co możemy zrobić z działki sąsiada. Sąsiad wyraża zgodę na dokonanie przyłączy z jego działki (oczywiście odpłatnie), ale pod warunkiem, że napiszemy mu stosowne pismo, w którym będzie zawarte, że bez jego zgody nie pozwolimy zrobić przyłączy na działce kolejnej za naszą (którą właściciel też chce uzbroić i budować tam dom). Co zrobić w takiej sytuacji? Dariusz J.

 • Popularność produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych to powód do optymizmu. Dzięki temu możemy w dużej mierze uniezależnić się od konwencjonalnych elektrowni, a co za tym idzie – od cen paliw kopalnych.

  Mój Prąd 4.0. Zasady, zakres programu, wysokość dofinansowania

  Wielu inwestorów z niecierpliwością czekało na ogłoszenie kolejnej edycji rządowego programu „Mój Prąd″.

 • Umowa deweloperska nowelizacja

  Ustawa deweloperska - jakie zmiany na rynku wprowadzi nowa ustawa ?

  Mija dziesięć lat od wprowadzenia ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawy deweloperskiej. Od 1 lipca zacznie obowiązywać jej nowelizacja. Co zmieni się w przepisach, kto na tym skorzysta, a kto straci i czy wpłynie ona znacząco na rynek nieruchomości oraz ceny mieszkań? – Wyjaśnią eksperci Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich oraz Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

 • Kredyty hipoteczne

  Kredyt hipoteczny na zakup działki

  Nie od dziś wiadomo, że najlepszą porą roku nie tylko na remont, a przede wszystkim na rozpoczęcie budowy własnego domu, jest wiosna. Jednak zanim „pierwsza łopata” zostanie wbita w ziemię, trzeba posiadać do tego odpowiednie miejsce. To oczywiste. Ci, którzy nie dostali działki w spadku, ani nie posiadają wystarczającej sumy na kupno gruntu z własnej kieszeni, muszą poszukać zewnętrznego finansowania. Osoby marzące o zamieszkaniu we własnych czterech kątach najczęściej wybierają kredyt hipoteczny.

 • Pompa ciepła GeniaAir Mono

  Program "Moje ciepło" - zasady

  Rosnące ceny nośników energii powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji pompy ciepła w swoim domu. Temat wciąż budzi dużo wątpliwości ze względu na koszty, jakie trzeba ponieść na ten rodzaj ogrzewania. Pompy ciepła cały czas jednak zyskują w Polsce na popularności i odpowiedzią na to jest nowy program „Moje Ciepło”. Sprawdź, na czym polega ten program i co można zyskać. Program Moje Ciepło, dlaczego warto z niego skorzystać? Wyjaśnia ekspert Saunier Duval

 • Trzeba przyznać, iż wprowadzone przez rząd programy priorytetowe to pozytywny krok w obszarze potrzeb wymiany źródeł ciepła i walki ze smogiem w Polsce. Kolejny to oczywiście korzyści finansowe dla inwestorów...yść to oczywiście

  Pieniądze do wzięcia. Programy wsparcia dla inwestorów

  Ubiegły rok był hojny dla inwestorów, jeśli chodzi o programy wsparcia oferowane przez rząd. Podobnie ma być w tym roku.

 • Budowa domu na działce rolnej, czy jest możliwa?

  Działka rolna - warunki zabudowy, odrolnienie, cena

  Urocza lokalizacja, brak wielkomiejskiego hałasu i kusząca cena  - to niewątpliwe zalety działek rolnych, które przykuwają uwagę niejednego nabywcy gruntu pod wymarzony dom. Jak kupić działkę rolną, czy każdy może to zrobić, jakie warunki trzeba spełnić, aby się na niej pobudować dowiecie się z naszego artykułu.

 • Jeśli budujemy wiatę do 25 m2, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie

  Dom na zgłoszenie

  Dom na zgłoszenie? Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Są sytuacje, kiedy można budować obiekty po samym tylko zgłoszeniu tego faktu we właściwym organie, a niekiedy nawet bez konieczności tego zgłoszenia.

 • Wycena nieruchomości w Warszawie: czy ceny między lokalami w różnych dzielnicach miasta mocno się od siebie różnią?

  Wycena nieruchomości w Warszawie: czy ceny między lokalami w różnych dzielnicach miasta mocno się od siebie różnią?

  Warszawa to świetne miejsce do życia. To tętniący życiem ośrodek, który stwarza ogromne szanse na rozwój zawodowy. Zanim jednak zaczniemy planować, jak będziemy pokonywać kolejne szczeble kariery, powinniśmy zatroszczyć się o dom lub mieszkanie. Jak wycenić nieruchomość? Czy ceny w różnych dzielnicach stolicy mocno się od siebie różnią?

 • Dofinansowania na budowę i remont domu - Jakie w 2022?

  Dofinansowania na budowę i remont domu - jakie w 2022 r.?

  Zarówno budowa domu, jak i jego remont to kosztowne inwestycje, na które trzeba przeznaczyć większość oszczędności, czy środków finansowych pozyskanych z kredytów. Nadal jednak niewiele osób wie, że w celu obniżenia kosztów takiego przedsięwzięcia można ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania na budowę domu lub też jego remont. Z jakich programów można skorzystać w 2022 roku?

 • Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu

  Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu

  Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż 40 proc. obszarów na powierzchni Ziemi ma obecnie znacznie utrudniony dostęp do wody pitnej. Analizy ONZ alarmują, iż świat zbliża się do globalnego kryzysu wodnego. Według ekspertów, do 2050 roku minimum co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym brakiem wody pitnej. Dlatego też, światowe organizacje podejmują działania zmieniające sposób gospodarowania wodą i coraz więcej uwagi poświęca się sposobom jej oszczędzania.

 • Samowola budowlana

  Samowola budowlana

  Jestem właścicielem połówki bliźniaka. Sąsiad postanowił rozbudować swoją część domu według własnego pomysłu, bez żadnego projektu. Czy wolno mu to zrobić bez pozwolenia? Paweł R., Krzywań

 • Prawo budowlane 2021

  Prawo budowlane - zmiany w prawie budowlanym w 2021 r.

  Inwestorze, to się zmieniło w prawie budowlanym. Od 19 września 2020 r. obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego. Zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego – znikną absurdy i zbędna biurokracja. Uproszczone procedury dotyczą głównie obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko.

 • Koszt budowy domu

  Ile kosztuje budowa domu?

  Chętnie budujemy małe domy na małych działkach. Żeby było jak najtaniej, rezygnujemy z podpiwniczenia, ale przy okazji dbamy też o to, by mieć garaż. Nawet jedna trzecia inwestorów decyduje się obecnie na dom o powierzchni do 100 m2.

 • Mój prąd 3.0

  Mój prąd 2021: wniosek, dokumenty, dofinansowanie

  Do oszczędzania energii nie trzeba chyba nikogo namawiać. Zwłaszcza, że ceny prądu nieubłagalnie idą w górę. Wszyscy Ci, którzy mają w planach budowę lub remont domu, nie powinni dłużej zwlekać. Lepszego momentu na podjęcie tej decyzji może już nie być. Program Mój Prąd 3.0.- podajemy szczegóły.

 • Dom 2020

  Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki 2020

  Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierają przepisy regulujące projektowanie, stawianie, przebudowy i remonty budynków.

 • Budowa domu

  WT 2021. Warunki techniczne 2021. Jak budować, by wyprzedzić przepisy?

  Za rok po raz kolejny zostaną zaostrzone nowe warunki techniczne dotyczące efektywności energetycznej budynków, a dokładniej współczynnika U. Jak wpłyną one na wybór rozwiązań i technologii stosowanych do budowy domów?

 • Obowiązki właściciela domu jednorodzinnego

  Obowiązki właściciela domu jednorodzinnego

  Każdy właściciel domu jednorodzinnego zobowiązany jest do samodzielnego dbania o stan swojego domu. Przede wszystkim, musi systematycznie przeprowadzać wszystkie przeglądy, żeby wszystkie instalacje działały prawidłowo, a stan techniczny budynku był bez zarzutu. Większość obowiązków reguluje prawo budowlane.

 • 02.03.2015 Torun , ul. Batorego 38/40 . Wydzial Spraw Administracyjnych Urzadu Miasta . Skladanie wnioskow o nowy dowod osobisty .Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta

  Meldunek nadal obowiązkowy. Co to jest obowiązek meldunkowy i ile kosztuje?

  Pomimo wielu wcześniejszych zapowiedzi nie zniesiono obowiązku meldunkowego - uzasadniając to koniecznością prawidłowego funkcjonowania wszystkich systemów ewidencyjnych w kraju, w tym systemu emerytalno-rentowego.

 • Nowe zasady wycinki drzew

  Nowe zasady wycinki drzew

  Od początku tego roku właściciel nieruchomości, chcąc wyciąć drzewa na swojej działce, mógł to zrobić, nie pytając nikogo o zgodę. Warunek był jeden - wycinka nie mogła być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Te liberalne przepisy zostały niedawno zmienione - wizyta w urzędzie będzie konieczna.

 • shutterstock

  Zmiany w prawie budowlanym

  Przepisy prawa budowlanego były na przestrzeni lat wielokrotnie nowelizowane. Również w tym roku ustawodawca wprowadził zmiany mające uprościć, a tym samym przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany.

 • 21496044 https bi

  BIK: co to jest?

  Zamierzamy z żoną ubiegać się o kredyt. Znajomy powiedział mi, że bank, oceniając naszą zdolność kredytową, na pewno zwróci się do BIK-u. Co to jest, nigdy o tym nie słyszeliśmy. Jadwiga i Janusz M., Sokołów

 • najem

  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Zanim kupimy mieszkanie lub wybudujemy dom, zazwyczaj wynajmujemy pierwsze lokum. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, dlatego zarówno najemca, jak i wynajmujący powinni przestrzegać określonych zasad.

 • Kredyty hipoteczne

  Kredyty hipoteczne: najważniejsze zmiany

  Skutki ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego sprzed kilku lat dotknęły również rynek finansowy w Polsce. Banki zaczęły coraz baczniej przyglądać się kredytobiorcom, a tym samym ostrożniej przyznawać kredyty, w tym te przeznaczone na zakup mieszkania lub budowę domu.

 • Jeśli mamy dom-bliźniak, to teoretycznie jest konieczność współdziałania z sąsiadem przy części prac remontowych. Praktyka wygląda niekiedy zupełnie inaczej...

  Dom bliźniak: wspólny remont dachu

  Mieszkam w domu z lat 70. w zabudowie bliźniaczej, który jest kryty papą. Mój sąsiad od 20 lat go nie remontował - na jego części papa praktycznie nie istnieje. Z powodu przeciekania dachu, jego część domu jest niezamieszkała, a wszystkie sufity i fragmenty ścian są zagrzybione. Obecnie u mnie w jednym z pokoi na całej ścianie wspólnej wystąpił biały nalot, a w rogu - pleśń. Czy można wysłać list polecony do sąsiada z wezwaniem, żeby naprawił szkodę, a jeśli tego nie zrobi, prace wykonać samemu, a później obciążyć jego hipotekę?

 • Pożyczać, ale z głową

  Pożyczka na budowę

  Wielu z nas, decydując się na budowę domu czy kupno mieszkania, siada z kartką i skrupulatnie podlicza swoje aktywa. I zwykle saldo wychodzi nam ujemne... Część osób pomaga sobie wówczas, zaciągając kredyt w banku. Są jednak i tacy, którzy wolą omijać instytucje finansowe i liczą na dobrą wolę rodziny i przyjaciół, czyli chcą pożyczyć od nich pieniądze.

 • Domy w zabudowie bliźniaczej

  Czy dom w zabudowie bliźniaczej może mieć tylko jedno szambo?

  Wybudowany przeze mnie i moich rodziców bliźniak w każdej połowie posiada jeden lokal mieszkalny i jeden lokal usługowy. Czy taki budynek jako całość nadal stanowi budynek jednorodzinny? Dodam, że każda połowa znajduje się na odrębnej działce i posiada odrębne pozwolenie budowlane mimo to iż stanowi jedną całość. Zbigniew E.

 • 20922846 https bi

  Umowa przedwstępna: jak ją dobrze napisać?

  Zanim ostatecznie kupimy dom czy mieszkanie lub działkę, z reguły najpierw podpisujemy umowę przedwstępną. Zobowiązuje ona obie strony do zawarcia umowy ostatecznej (przyrzeczonej), na mocy której stajemy się właścicielami nieruchomości.

 • 20590874 https bi

  Hałaśliwy warsztat w sąsiedztwie

  Co zrobić, gdy sąsiad prowadzi hałaśliwy, a tym samym uciążliwy dla okolicy, warsztat? Można albo negocjować, albo...