Prawo i finanse

 • Dom z dofinansowaniem

  Dom z dofinansowaniem

  Własny dom to ogromne przedsięwzięcie, zwłaszcza finansowe. Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy remontowany, potrzebujemy znacznych środków, by prowadzić prace.

 • Eksperci ISOVER: Ewa Bryś i Henryk Kwapisz

  Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 r

  Zmiany w programie „Czyste Powietrze” skoncentrowane na jakości kotłów i pomp ciepła. Eksperci twierdzą, że to dobry kierunek, ale przypominają, że dla efektywności energetycznej domu kluczowe jest jego ocieplenie

 • Czy warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

  Czy warto  ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

  Choć ubezpieczenie domu w trakcie budowy zasadniczo nie należy do tych z grona obowiązkowych, to warto o nim pomyśleć zwłaszcza w porównaniu ze szkodami, które możemy ponieść w wyniku pożaru, silnej wichury, powodzi czy kradzieży lub włamania.

 • Dom ze świadectwem energetycznym

  Dom ze świadectwem energetycznym

  Dokładnie pod koniec kwietnia br. wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Nałożą na właścicieli mieszkań i budynków dodatkowe obowiązki związane z uzyskaniem świadectwa energetycznego budynku, zwanego inaczej paszportem energetycznym.

 • Mieszkanie na Start

  Mieszkanie na start – rewolucja na rynku nieruchomości? Pierwsze opinie deweloperów

  Od momentu ogłoszenia nowego programu "Mieszkanie na start", cała branża nieruchomości zamarła w oczekiwaniu. Pomimo pewnych niejasności, w tym braku konkretnej daty uruchomienia programu, wstępne założenia wydają się być obiecujące. Szczególnie, że celem inicjatywy jest rozwiązanie problemów zarówno deweloperów, jak i potencjalnych nabywców. Kto może liczyć na wsparcie i w jakim zakresie? Oto, co obecnie wiadomo.

 • Program Czyste powietrze

  „Czyste Powietrze”. Wczoraj i dziś

  Dzięki tytułowej inicjatywie jesteśmy na właściwej ekościeżce, zarówno jeśli chodzi o jakość i efektywność ogrzewania naszch domów, jak i troski o środowisko naturalne. Ale jest jeszcze w tym temacie wiele do zrobienia.

 • Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

  Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

  Rekordowo wysokie ceny materiałów budowlanych i robót sprawiają, że coraz więcej osób planujących budowę własnych czterech kątów musi sięgać po kredyt na budowę domu. Jeśli też znajdujesz się w tym gronie, poniżej przeczytasz, o czym należy pomyśleć na samym początku!

 • Księgę wieczystą można przyrównać do... aktu urodzenia. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje o kupowanej bądź sprzedawanej nieruchomości

  Księga wieczysta - wniosek, opłaty

  Kilka lat temu odziedziczyłem po dziadku działkę. Nie interesowałem się nią przez dłuższy czas, ale teraz sytuacja rodzinna zmusiła mnie do szukania nowych źródeł dochodu. Postanowiłem działkę sprzedać i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu okazało się, że nie ma ona księgi wieczystej. Potencjalny kupiec twierdzi, że obowiązek uregulowania tego spoczywa na mnie. Czy to prawda, a jeśli tak - to jak mam to zrobić? Stanisław T.

 • Program Moja Woda

  Program „Moja Woda”. Za chwilę kolejna edycja!

  Wiele osób zainteresowanych oszczędzaniem wody już od dawna czeka w blokach startowych programu. Mamy dla nich dobrą wiadomość – „Moja Woda” 2023 rusza za chwilę.

 • 24243658 https bi

  Kupno mieszkania - o jakich formalnościach warto pamiętać?

  Kupno mieszkania to ważny moment w życiu. Wiąże się z tym wiele formalności, których trzeba dopełnić. Zakup mieszkania - o jakich formalnościach warto pamiętać? Zapraszamy do lektury wszystkich będących "na kupnie".

 • Jak obniżyć koszty domu?

  Jak obniżyć koszty budowy domu?

  Jak zoptymalizować koszty przy budowie domu jednorodzinnego? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie przyszli inwestorzy.

 • mecenas Milena Dorobek-Lis, mecenas Krzysztof Kurzeja, KANCELARIA PRAWNA PRAWA PUBLICZNEGO

  Niepewna własność właściciela?

  Często wydaje nam się, że mając coś w posiadaniu, mamy to na własność. Niestety, musimy Państwu powiedzieć, że to błędne myślenie…

 • Pierwsze mieszkanie

  Nieruchomość za… 2%., czyli wszystko o programie Pierwsze mieszkanie

  Nie milkną echa ogłoszonego niedawno, rządowego programu Pierwsze Mieszkanie mającego na celu wsparcie rynku nieruchomości w Polsce. Jego częścią jest Bezpieczny Kredyt 2%.

 • Ile zyskamy na zwolnieniu z podatku PCC

  Zakup nieruchomości z obniżką o 2% dzięki zwolnieniu z podatku PCC

  Od 31 sierpnia wchodzi w życie korzystna zmiana dla osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość. Kupujący mieszkania lub domy na rynku wtórnym będą zwolnieni z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku 50-metrowego mieszkania w dużym mieście, to oznacza potencjalne oszczędności w przedziale od 6 tysięcy złotych do ponad 13 tysięcy złotych - wyliczyli eksperci z rankomat.pl, platformy porównującej ubezpieczenia i produkty finansowe.

 • Dom

  Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi komorników - rzeczy, które warto wiedzieć o egzekucji nieruchomości

  Nie ma wielu zawodów, które byłyby otoczone tak wieloma mitami jak praca komornika. Niestety, to przede wszystkim osoby zadłużone cierpią na te fałszywe przekonania, które często prowadzą do jeszcze większych problemów finansowych. Faktem jest, że komornik może się pojawić, jeśli zaniedbamy spłatę długu przez dłuższy okres, a nasza sprawa trafi do sądu. Niemniej jednak, jego celem nie jest pozbawienie dłużnika całego majątku i dachu nad głową. Egzekucja z nieruchomości, chociaż wzbudza wiele emocji, jest jednym ze sposobów na odzyskanie należności, ale nie jest to pierwsza opcja, do której komornik sięga. Jeśli jednak dojdzie do takiej egzekucji, ważne jest zrozumienie, że osoba zadłużona ma swoje prawa, a komornik ma określone obowiązki w tym procesie. O tym dowiesz się w kolejnym wpisie z cyklu poradnikowego Intrum - "Mistrzowie Finansów".

 • Szykują się zmiany w prawie dotyczące segregacji szkła

  Zmiany w przepisach dotyczących segregacji szkła

  Za około półtora roku zasadniczo zmienią się przepisy dotyczące zbierania i odbioru odpadów budowlanych, w tym również odpadów szklanych. Przygotowania do tych zmian nie zajmą dużo czasu, ale konieczne jest dokładne zrozumienie nowych wymogów. Zwłaszcza, że w kwestii segregacji szkła mogą pojawić się pewne trudności.

 • Dofinansowanie do pomp ciepła

  Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jaką kwotę można otrzymać? Jakie dopłaty w 2023 roku?

  W roku 2023 dostępne są różne programy dofinansowania dla pomp ciepła, które mogą znacząco obniżyć koszty zakupu i instalacji. Kwota dofinansowania zależy od rodzaju programu oraz lokalizacji, ale może sięgać nawet kilkudziesięciu procent całkowitej wartości inwestycji. Warto śledzić oficjalne źródła informacji rządowych lub lokalnych agencji wsparcia energetycznego, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje o dostępnych dopłatach oraz kwotach dofinansowania w roku 2023.

 • Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Spółek Paged

  Komisja Europejska stanowczo reaguje na nielegalny import sklejki brzozowej z Rosji i Białorusi. Polska firma jednym z inicjatorów zmian

  W dniu 22 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła w swoim dzienniku ustaw decyzję o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie obchodzenia istniejących ceł antydumpingowych przez rosyjskich i białoruskich producentów sklejki brzozowej oraz niektórych europejskich importerów. Zdecydowana reakcja organów unijnych ma na celu ukrócenie nielegalnych praktyk oraz wsparcie uczciwie działających firm.

 • Mapa na potrzeby projektowe

  Mapa do celów projektowych - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

  To sporządzona przez geodetę mapa sytuacyjna do celów projektowych. Jest to dokument niezbędny w trakcie ubiegania się o pozwolenie na budowę, przy tworzeniu projektu architektoniczno-budowlanego, a także projektu zagospodarowania działki.

 • EON FOTON fotowoltaika montaż

  Kwoty funduszy przyznanych w ramach programu Mój Prąd 5.0 systematycznie maleją

  Nowa edycja tego programu cieszy się ogromną popularnością. Dane zebranie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do połowy lipca pokazują, że liczba złożonych wniosków przekroczyła 33 tysiące, a łączna kwota żądanych środków wyniosła blisko 297 milionów złotych. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, tegoroczna edycja programu obejmuje także dofinansowanie pomp ciepła oraz magazynów energii. Firma E.ON Foton, lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii w Polsce, potwierdza, że klienci chętnie wybierają nie tylko panele fotowoltaiczne, lecz także pompy ciepła oraz magazyny energii. Dzięki temu tworzą kompleksowe rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

 • mecenas Milena Dorobek-Lis, mecenas Krzysztof Kurzeja, KANCELARIA PRAWNA PRAWA PUBLICZNEGO

  Czy czeka nas rewolucja? - zmiany w budowlanym dziś i jutro

  Ustawa prawo budowlane jest jedną z tych ustaw, która nie cechuje się stabilnością swej treści. Ostatnie lata obfitowały w zmiany tego aktu, niejednokrotnie wywołując u inwestorów zamieszanie i zaskoczenie. Ostatnio również mieliśmy do czynienia z nowelizacją przepisów, a już czekają nas kolejne.

 • Jeśli przebieg granic działki nie został określony prawidłowo należy przeprowadzić rozgraniczenie nieruchomości

  Mapa ewidencyjna - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

  Mapa ewidencyjna zawiera zbiór informacji związanych z katastrem nieruchomości, takie jak granice działek, ich numeracje, powierzchnie, a także lokalizację budynków i innych obiektów na terenie danej nieruchomości. Można ją uzyskać w urzędach gminy lub urzędzie miasta, które są odpowiedzialne za prowadzenie ewidencji gruntów i budynków. Mapa ewidencyjna zwana również mapą katastralną i jest uzupełnieniem mapy zasadnicze

 • Fotowoltaika

  Zmiany w ustawie o OZE

  Nowa możliwość w fotowoltaice dla przedsiębiorstw pochodzi z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą Sejm uchwalił 7 lipca. Ta nowelizacja wprowadza zmiany zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą OZE, które są istotne dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w energię odnawialną.

 • mecenas Milena Dorobek-Lis, mecenas Krzysztof Kurzeja, KANCELARIA PRAWNA PRAWA PUBLICZNEGO

  Między nami sąsiadami

  Dobry sąsiad to prawdziwy skarb. Ale może nam się trafić taki, który na różne sposoby łamie zasady życia społecznego, czyli skutecznie zatruwa nam życie. Co zatem zrobić? Na co pozwala prawo? Jakie przepisy normują relacje sąsiedzkie?

 • Czy można wybudować altanę na terenie ogródka działkowego?

  Czy można wybudować altanę na terenie ogródka działkowego?

  To, czy budowa altany w ogrodzie wymaga zezwolenia, zależy od wielkości altany, powierzchni działki oraz tego, czy znajduje się już na niej inny podobny obiekt. Ważne jest również to, czy budujemy altanę na nieruchomości, której jesteśmy właścicielem, czy też na chcemy ją postawić na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 • Czy sąsiad może opóźnić bądź wstrzymać budowę domu?

  Czy sąsiad może opóźnić bądź wstrzymać budowę domu?

  Prowadząc budowę, zazwyczaj staramy się wszystko robić jak najlepiej. Niestety, zdarza się, że nasze przedsięwzięcie zostanie nagle wstrzymane. A wszystko z winy… sąsiada.

 • Ulga termomodernizacyjna a PIT

  Rozlicz się mądrze i dobrze - Ulga termomodernizacyjna a PIT

  Mówi się, że własny dom to studnia bez dna. Choć wydatki na budowę czy remont zdają się nie mieć końca, to część z nich można odliczyć w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

 • Budowa domu na działce rolnej, czy jest możliwa?

  Działka rolna - warunki zabudowy, odrolnienie, cena

  Urocza lokalizacja, brak wielkomiejskiego hałasu i kusząca cena  - to niewątpliwe zalety działek rolnych, które przykuwają uwagę niejednego nabywcy gruntu pod wymarzony dom. Jak kupić działkę rolną, czy każdy może to zrobić, jakie warunki trzeba spełnić, aby się na niej pobudować dowiecie się z naszego artykułu.

 • Czy można wycinać drzewa na własnej posesji?

  Wycinka drzew - przepisy 2023. Kiedy można wyciąć drzewo bez pozwolenia?

  Jak obecnie wygląda kwestia wycinki drzew? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wiele osób nie do końca wie, jak wygląda stan prawny na dzień dzisiejszy. Jakie przepisy obowiązują w 2023 roku? Sprawdzamy, kiedy bez pozwolenia można wyciąć drzewo lub krzew.

 • Ceny prądu

  Aktualne cena prądu 2023 - dowiedz się więcej!

  Chyba każdy Polak odczuł już drastyczną podwyżkę cen prądu. Jeżeli nie bezpośrednio na własnym rachunku, to pośrednio, podczas zakupu towarów lub korzystania z różnych usług. Jak kształtują się aktualne ceny energii elektrycznej w 2023 r. na rynku energii elektrycznej i co ma na nie wpływ?