Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik

Małgorzata Łączyńska

Hortensje bukietowe i krzewiaste robią ostatnio furorę w polskich ogrodach. Dlaczego? Po prostu są to krzewy piękne, a do tego niezbyt wymagające. To one, coraz częściej zastępują delikatniejsze i mniej odporne na mróz, tradycyjne hortensje ogrodowe.

Przesadzanie hortensji
Przesadzanie hortensji
Shutterstock/ Flamingo Images

Kiedy przesadzać hortensję

 Wiosenny czas (po przymrozkach) najlepiej sprzyja przyjmowaniu się przesadzanych roślin.

Przesadzanie hortensji podczas kwitnienia

Świeżo zakupioną w pojemniku hortensję bukietową można przesadzić (wysadzić) do gruntu w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, także podczas kwitnienia.

Przesadzanie hortensji bukietowych i krzewiastych z pojemników i doniczek

Przygotowujemy dołek co najmniej dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa hortensji, by mogła skorzystać z podłoża, którym ją obsypiemy. Do tego celu przydaje dobra ziemia kompostowa, ew. mieszanina ziemi i torfu, które rozkładamy na dnie dołka, by poprawić komfort sadzonej rośliny. Na dno dołka można też dodać ewentualnie odrobinę otoczkowanego, długo działającego nawozu.

Przed samym przesadzaniem nawadniamy hortensję (np. namaczając doniczkę w wodzie), co uchroni bryłę korzeniowa przed rozpadnięciem się w trakcie prac.

Po wyjęciu z pojemnika, rozluźniamy ściśniętą w doniczce bryłę korzeniową przesadzanej hortensji. Można to zrobić palcami, a jeśli korzenie krzewu są bardzo splątane, delikatnie przeciąć sekatorem.

Sadzić należy na głębokość w jakiej hortensja rosła w pojemniku (rośliny sadzone zbyt płytko są niestabilne i szybko przesychają, zbyt głęboko - trudniej się przyjmują), a na koniec krzew solidnie podlać.

Nawożenie hortensji przesadzanej z pojemników można zacząć dopiero jesienią, gdyż na ogół producent zasilił je w szkółce długo działającym nawozem. Zawsze jednak przed zimą warto obłożyć krzew świeżym kompostem.

Hortensja ogrodowa. Pielęgnacja przez cały rok

Przesadzanie hortensji ogrodowej

Przesadzanie hortensji ogrodowych, nie różni się w zasadzie od opisanego wyżej przesadzania ich kuzynek hortensji krzewiastych czy bukietowych.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Przesadzanie hortensji do gruntu

Do przesadzania hortensji w gruncie, po to by zmienić ich miejsce w ogrodzie, najlepiej zabrać się wczesną wiosną, gdy krzew jeszcze nie rozwinął liści, lecz już po całkowitym rozmarznięciu gleby. Krótko przycięte na wiosnę pędy hortensji bukietowych ograniczają pierwotne parowanie i dają szansę by korzenie przesadzanego okazu zdołały pobrać wystarczającą ilość wody. W nowym miejscu - wybieramy dla hortensji bukietowych i krzewiastych stanowisko słoneczne lub pół-cieniste - kopiemy dołek szerszy i głębszy, o ok 20 cm niż bryła korzeniowa przesadzanego okazu. Ten dystans wypełnimy dobrą, próchniczną ziemią, lub kompostem, dając hortensji fory na start w nowym miejscu. Mocno podlewamy i pilnujemy, by ziemia nie przesychała nadmiernie aż do czasu, gdy roślina przyzwyczai się do nowego miejsca i „ruszy”. Kondycję przesadzonej hortensji poznajemy po rozwijaniu pączków, liści i nowych pędów.

Skąd pochodzą hortensje?

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), zwane też wiechowatymi, pochodzą ze wschodniej Azji (Chiny, Japonia, Sachalin), zaś ścigające się z nimi w popularności hortensje krzewiaste (Hydrangea arborescens) przywędrowały do Europy z kontynentu amerykańskiego, wschodnich obszarów USA. Obie mają wiele wspaniałych odmian, które podbijają serca urodą niezwykłych kwiatostanów.

Duże, wiechowate lub kuliste kwiatostany hortensji krzewiastych lub bukietowych, są na ogół białe, zielonkawe, lub różowawe. Niektóre odmiany zmieniają kolor w trakcie przekwitania, od bieli, po ciemny róż. Hortensje krzewiaste kwitną obficie od końca czerwca do końca sierpnia, a bukietowe – w sierpniu, wrześniu a nawet jeszcze w październiku. Sadząc w grupie różne odmiany hortensji, można zyskać długotrwały, kilkumiesięczny efekt kolorystyczny.

Przycinanie hortensji czyli jak przycinać hortensje radzą polscy szkółkarze

Hortensje pielęgnacja

Przeznaczmy dla tych krzewów miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Generalnie hortensje krzewiaste i bukietowe dobrze czują się na glebach zasobnych, próchnicznych i dostateczne wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Krzewy potrzebują wilgoci szczególnie w okresie kwitnienia, zaś w miejscach słonecznych, kwitną lepiej. Po przekwitnięciu kwiatostany hortensji bukietowych ładnie zasychają i nadal zdobią ogród. Można ich także używać do suchych bukietów. Te atuty, prócz odporności na mróz, sprawiają, że hortensje bukietowe, które można sadzić we wszystkich rejonach naszego kraju szturmem podbiły serca Polaków.

Uwaga: by hortensje krzewiaste i bukietowe wypuszczały nowe, silne pędy i ładnie kwitły zalecane jest coroczne, krótkie cięcie - hortensji krzewiastych na wysokości 40-50cm, a bukietowych nawet 30 cm. Oba gatunki kwitną na jednorocznych pędach, toteż krzewy należy ciąć wczesną wiosną, najlepiej przed rozwojem liści (marzec).

Hortensje do cienia

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to krzewy, które potocznie utożsamiane bywają z hortensjami, jako takimi. Przed laty tymi budzącymi zachwyt hortensjami, uprawianymi w donicach, zdobiono m. in. wielkanocne kaplice Grobu Pańskiego.

Pochodząca z Japonii hortensja ogrodowa, ma duże, kuliste kwiatostany, najczęściej różowe lub niebieskie (im niższe pH, czyli bardziej kwaśna gleba, tym bardziej niebieskie kwiaty). Jej potężne kwiatostany 15- 30 cm średnicy, złożone z kwiatów płonnych, pojawiają się od początku lipca do końca sierpnia, a po przekwitnięciu ładniezasychają.

Hortensje ogrodowe potrzebują dobrej, zasobnej ziemi, i w przeciwieństwie do bukietowych i krzewiastych, miejsca cienistego lub półcienia. Są też bardziej niż ich bukietowe konkurentki wrażliwe na mrozy i suszę. Tradycyjnie hortensje ogrodowe okrywa się na zimę, kopczykując korą lub kompostem, a nawet osłaniając przed mrozem agrowłókniną. O ile mrozów ostatnio mniej, susze zdarzają się coraz częściej. Krzewy trzeba zatem ratować w sezonie solidnym podlewaniem.

Uwaga: Hortensje ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich i z zasady się ich nie przycina. Można jedynie usuwać przekwitłe kwiatostany. Wyjątek, to sytuacja, gdy krzewy przemarzną (wtedy tnie się gałązki nisko nad ziemią) lub kiedy chcemy odmłodzić bardzo stary krzew. W celu odmłodzenia hortensji ogrodowej, wczesną wiosną ścina się krótko wszystkie pędy. Wtedy na kwiaty trzeba czekać kolejny rok.

Krzewy hortensji ogrodowej nadają się również do uprawy w pojemnikach. Zimę powinny wtedy spędzać w temperaturze ok. 0 st, C, na przykład na chłodnej, jasnej werandzie.

Ciekawe odmiany hortensji

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata):

  • 'Kyushu',
  • 'Pink Diamond',
  • 'Piny Winky',
  • 'Vanille Fraise'.
  • 'Limelight',
  • 'Dart's Little Dot'.

Hortensje krzewiaste (Hydrangea arborescens):

  • 'Annabelle',
  • 'Bounty',
  • 'Invincibelle Spirit'.

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) : '

  • Bouquet Rose',
  • 'Leuchtfleur',
  • 'Nicco Blue'.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik