Ściany

  • Wyrównanie wysokości kondygnacji cegłami

    Wyrównanie wysokości ścian nośnych grubości 24 cm

    Zbudowanie ścian zgodnie z projektem oraz wydaną decyzją pozwolenia na budowę lub ze zgłoszeniem to ważny element realizacji każdej budowy. Dotyczy ono również zachowania zaprojektowanej wysokości kondygnacji. Często wysokość ścian nie jest bowiem dopasowana do wielokrotności wysokości elementów murowych. Warto więc sprawdzić, co się robi w takim przypadku.

  • Plyta mfp bejcowana

    Zastosowanie płyt mfp® na ścianach - jak je odpowiednio wykończyć?

    Ściany z płyt mfp® stanowią praktyczne rozwiązanie, szczególnie popularne w budownictwie szkieletowym, choć nie tylko tam. Jakie materiały i produkty nadają się do wykończenia powierzchni tych płyt? Czy można od razu malować płytę po jej zamontowaniu? Dowiedz się, jakie masz opcje.

  • Dolny profil UD przykręca się do podłogi, boczne do murowanych ścian szczytowych lub działowych, a górny - do krokwi.

    Zabudowa poddasza - styk skosu ze ścianą kolankową

    Kolejność montażu metalowego rusztu na poszczególnych płaszczyznach obudowy (skos, sufit, ścianka kolankowa) jest w zasadzie dowolna. Zdecydowanie łatwiej jednak wyznaczyć płaszczyznę skosu dachowego (bez zwichrowania), jeżeli można ją wymierzyć w odniesieniu do ścianki kolankowej i sufitu.

  • Gruntowanie

    Jakimi narzędziami gruntować ściany?

    Pędzlem, wałkiem oraz agregatem - to trzy najczęściej wykorzystywane narzędzia przy procesie gruntowania. O ile zastosowanie dwóch pierwszych zazwyczaj nie stwarza problemów, to praca za pomocą agregatu czasami może sprawiać trudności. Szczególnie wyzwania pojawiają się przy gruntach o gęstszej konsystencji, takich jak grunty żelowe.

  • Bloczki silikatowe

    Bloczki silikatowe - gdzie się sprawdzą? Właściwości i ceny

    Wybór materiału budowlanego to trudna decyzja, której skutki będą nam towarzyszyły przez cały okres użytkowania budynku. Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Są one także uniwersalne pod względem zastosowania: możemy z nich wznosić zarówno ściany nośne, działowe i fundamentowe, zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wybór bloczków pozwoli dobrać takie rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą budowę, a także pozwolą osiągnąć atrakcyjną elewację bez żadnych dodatkowych warstw wykończeniowych.

  • szklane pustaki,luksfery

    Nowoczesne luksfery - ściany z pustaków szklanych

    Dziś luksferów prawie się nie stosuje. Zastąpiły je dużo ładniejsze pustaki szklane. Nie są one - jak luksfery - pełne, ale zgrzewane z dwóch wytłoczonych części. Między nimi, w środku, pozostawiona jest pustka powietrzna.

  • Biała kuchnia kupiona w Ikei służy jako neutralne tło dla drewnianych, wiklinowych i skórzanych elementów. Bazującą na naturalnych materiałach aranżację wzbogaca ściana wykończona cegłą malowaną na biały kolor oraz oryginalna ścianka działowa, wykonana ze stalowej siatki, również malowanej na biało. Cegła i stal to wyraźne odniesienia do architektury fabryki, która stała kiedyś w miejscu praskiego osiedla Bohema. Ich faktura i rysunek ożywiają jasne wnętrze.

    Jak podzielić pokój na dwa? Bez ściany i ze ścianką działową

    Lepiej być pięknym i bogatym niż brzydkim i biednym, ale czasem trzeba podzielić duży pokój na dwa mniejsze.

  • Ściany szczytowe

    Jak dobrze zbudować ściany szczytowe?

    Ściany szczytowe to ściany, które znajdują się w szczytach dachu (najczęściej dwuspadowego) i są dopasowane do jego geometrii. Powinno się je odpowiednio konstruować, ponieważ są szczególnie narażone na uszkodzenia, zwłaszcza na etapie stanu surowego otwartego, kiedy budynek jest niezadaszony. Budynki jednorodzinne często mają dachy o dosyć dużym kącie nachylenia, pozwalającym wygodnie zagospodarować poddasze użytkowe. Jeśli dach jest dwuspadowy, w domu są ściany szczytowe, które trzeba odpowiednio wzmocnić.

  • 23174287 https bi

    Beton architektoniczny na ścianę w salonie - czy warto?

    Beton architektoniczny - na ogół kojarzony z surowymi aranżacjami industrialnymi - coraz częściej gości też we wnętrzach utrzymanych w innych stylistykach. Od oszczędnego w wyrazie minimalizmu do odważnych eklektycznych połączeń.

  • Tynk strukturalny

    Kładziemy tynk strukturalny

    Idealnie gładkie ściany zyskały poważną konkurencję - tynk strukturalny. To on pozwala wyczarować na nich rozmaite faktury, na przykład rowki, fale albo nawet artystyczne esy-floresy.

  • budowa domu, ściana trójwarstwowa

    Jak zbudować ścianę trójwarstwową?

    Przy murowaniu ścian należy zwracać uwagę na staranne wykonawstwo newralgicznych miejsc, takich jak nadproża czy parapety okienne. W ścianach trójwarstwowych ważne jest zapewnienie wentylacji wewnętrznej warstwie ocieplenia znajdującego się w murze.

  • ściany jednowarstwowe, materiały budowlane, beton komórkowy

    Ściany jednowarstwowe - z czego i jak je budować

    Styropian i wełna mineralna nie są konieczne do tego, by zbudować bardzo ciepłe ściany. Na rynku są bowiem takie materiały konstrukcyjne, które jednocześnie mają doskonałą izolacyjność termiczną.

  • ściany zewnętrzne ze szkła, ściany ze szkła,szklane ściany

    Szklane ściany zewnętrzne ze szkła w domu jednorodzinnym

    Szklane ściany zewnętrzne z przezroczystych szklanych tafli tylko wtedy nie wyziębią całkowicie domu, jeśli użyje się odpowiedniego rodzaju szkła.

  • ściana z płyt g-k

    Lekkie ściany działowe z płyt g-k

    Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych są lekkie i mają bardzo dobre parametry akustyczne. Łatwo w nich ukryć kable i rury, a ich wznoszenie zajmuje zaledwie kilka dni. Wymagają jednak specjalnych wzmocnień, jeśli planujemy zawiesić na nich ciężkie przedmioty.

  • Jak osuszyć ściany?

    Jak osuszyć ściany i mury z wilgoci?

    Intensywne opady w okresie letnim mogą znacząco uwidocznić problem z wilgocią pojawiającą się na ścianach budynków. Jeżeli tak się dzieje, to może być sygnał, że izolacja pionowa czy pozioma została uszkodzona lub zdegradowana. Pamiętajmy, że woda przenika bardzo szybko, czyniąc nieodwracalne straty, więc jeżeli zauważymy, że ściany są zawilgocone, należy szybko przystąpić do działania. Podpowiadamy Jak osuszyć ściany.

  • Z czego budować ściany domu

    Z czego budować ściany domu?

    Ze względu na sporą powierzchnię ściany zewnętrzne mają duży wpływ na koszty ogrzewania domu. Warto więc wybrać je z głową, kierując się przede wszystkim termoizolacyjnością przegród, które od początku tego roku muszą spełniać zaostrzone wymagania, określone współczynnikiem przenikania ciepła U.

  • Sztukateria to różnorodne elementy dekoracyjne wykonane ze styropianu, gipsu, poliuretanu ewentualnie z drewna.

    Sztukateria ścienna, elewacyjna sufitowa

    Sztukateria to cały wachlarz elementów ozdobnych przeznaczonych do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jak montować sztukaterię?

  • Zaprawa klejąca Gabit Termo 1.6 służy do przyklejania płyt styropianowych (również grafitowych) do podłoża. Nanosi się ją na płyty metodą pasmowo-punktową.

    Ocieplenie ścian? Tylko systemowo!

    Aby uzyskać wymagany współczynnik U ścian zewnętrznych, mury najczęściej ociepla się stosując tzw. system ETICS. Jednym z warunków trwałości tak wykonanej termoizolacji jest użycie kompletnego systemu ociepleń.

  • budowa domu ściany zewnętrzne izolacyjność termiczna WT2021 przepisy budowlane dom energooszczędny

    Dom na miarę roku 2021: izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych

    Decydując się na budowę domu, warto wybrać materiały optymalne pod względem ekonomicznym. Dotyczy to szczególnie ścian zewnętrznych, które ze względu na sporą powierzchnię mają duży wpływ na koszty ogrzewania domu.

  • Jak wykorzystać pozostałe płyty kartonowo-gipsowe?

    Jak wykorzystać pozostałe płyty kartonowo-gipsowe?

    Popularność płyt gipsowo-kartonowych podczas wykańczania wnętrz nadal nie maleje. Można z nich wykonać wiele elementów - nie tylko ścianki działowe. Dziś mamy dla Was kilkanaście inspiracji, które pozwolą szybko i niedrogim kosztem odmienić wnętrze Waszego domu. Wszystko to z możliwością ewentualnego demontażu, gdyby jednak okazało się, że za kilka lat zmienicie plany, co do aranżacji wnętrz.

  • Tapety z motywem miasta

    Tapety z motywem miasta

    Nie trzeba wiele, by poczuć się jak na ulicy Nowego Yorku czy Paryża bądź zjeść siadanie w greckiej alejce. Wystarczy wybrać tapetę, przedstawiającą scenerię wielkich miast lub ich charakterystyczne elementy. Rozpoznawalne obiekty z całego świata nigdy nie wychodzą z mody i wdzięcznie prezentują się na ścianach, a pejzaże miast uwiecznione w różnych perspektywach sprawdzą się w każdym wnętrzu.

  • FREZO Wall Design

    Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi

    Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi to nowoczesny trend w aranżacji wnętrz. Pobudzają wyobraźnię i inspirują. Potrafią za pomocą iluzji lub geometrycznych kształtów powiększyć lub pomniejszyć wizualnie wnętrze. Nieszablonowe linie, paski, koła, trójkąty, obrazy tworzą kompozycje, które przyciągają uwagę i tworzą klimat pomieszczenia.

  • FREZO Wall Design

    Tapety do mieszkania z motywem przyrody

    Tapety z motywem przyrody są modne od wielu lat. Początkowo były to proste kwiatki, listki itp. Teraz natomiast możemy wybierać spośród wzorów skomplikowanych, realistycznych, przywodzących na myśl dziką naturę. Motywy lasu, wody najlepiej prezentują się w salonie czy sypialni. Ułatwiają odpoczynek, pozwalają się zrelaksować. W przedpokojach dobrze będą wyglądać wzory wyraziste, o intensywniejszych barwach.

  • Betonowe płytki Cairo 2, wym. 51 x 10 x 1-3,2 cm, cena 98 zł/m2, STEGU

    Kamień na ściany

    Jeśli nie jesteśmy amatorami pałacowych, polerowanych płyt na ścianach, nie musimy wcale rezygnować z kamiennej dekoracji ścian. Wbrew pozorom mamy bowiem całkiem pokaźny wybór okładzin - od naturalnego kamienia w postaci kruszywa czy kamyków naklejonych na siatkę, po imitacje ciosanych elementów kamiennych. Te pierwsze układa się tak, jak ceramiczne lub szklane mozaiki (najlepiej na klej na bazie białego cementu, by nie zabarwić kamienia), a przestrzenie między elementami wypełnia się kolorową fugą lub elastyczną, bezbarwną masą. Ciosane cegiełki z gipsu, betonu lub naturalnego kamienia mocuje się zazwyczaj bezfugowo na zaprawie klejowej.

  • Wymiana płytek

    Odspojenie zaprawy

    Zauważyłem, że na ścianie w łazience odspoiły się (na razie jeszcze nie odpadły) dwa rzędy położonych siedemnaście lat temu płytek ceramicznych. Myślę, że przyczyną tego mógł być niedawno przeprowadzony tuż obok mojego domu remont ulicy. Jak je teraz z powrotem przykleić? Leszek P., Warszawa

  • pC~]Qn $FTHuzO_c~6H-,?:]_tCO!*hqH^D_t~.U_i){CO{=[tW+i{CG{=gQ=kW$%8WF2|{:Hu&=oVN? Kt?gW(mv

    Tapety: wielki powrót

    Tapeta to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz. W zależności od wybranego wzoru można uzyskać aranżację w stylu klasycznym, rustykalnym bądź nowoczesnym.

  • Cokół budynku jest podwójnie narażony na pojawienie się wysoleń. Działa na niego para wodna migrująca poprzez przegrodę na zewnątrz i woda opadowa odbijająca się od ziemi w czasie deszczu.

    Zacieki na tynku mozaikowym

    Takie białe zacieki - zwane fachowo wykwitami - są charakterystyczne dla wykończenia z klinkieru. Rzadko, ale zdarza się, że wstępują również na tynkach cienkowarstwowych i mozaikowych. Aby skutecznie się ich pozbyć, trzeba znaleźć przyczynę ich powstania.

  • Jak twierdzą niektórzy budowlańcy, do wznoszenia domu najlepiej wykorzystywać sprawdzone materiały i technologie. Jednak pewnym nowym rozwiązaniom warto przyjrzeć się uważniej. Choćby po to, by wiedzieć, jaka jest alternatywa.

    Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]

    Najpopularniejszym sposobem wykończenia poddasza jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowych. Nie jest to jednak jedyna metoda - nie tak dawno na rynku pojawiła się specjalna siatka tynkarska umożliwiająca tynkowanie skosów.

  • ścianki działowe na poddaszu, zabudowa poddasza

    Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?

    Aby skutecznie ograniczyć przenoszenie się dźwięków, stawiane na poddaszu lekkie ścianki działowe powinny być wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Oprócz tego podczas ich montażu trzeba przestrzegać kilku ważnych reguł.

  • tapety

    Nowoczesne tapety

    Nad Wisłą tapety odeszły w zapomnienie na trzydzieści lat - między późnym Bierutem, a wczesnym Gierkiem. Ale już pod koniec lat 70. odzyskały status przedmiotu pożądania. I tak jest do dzisiaj.