Ściany
Ocieplenie ścian? Tylko systemowo!
Aby uzyskać wymagany współczynnik U ścian zewnętrznych, mury najczęściej ociepla się stosując tzw. system ETICS. Jednym z warunków trwałości tak wykonanej termoizolacji jest użycie kompletnego systemu ociepleń.
Dom na miarę roku 2021: izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych
Decydując się na budowę domu, warto wybrać materiały optymalne pod względem ekonomicznym. Dotyczy to szczególnie ścian zewnętrznych, które ze względu na sporą powierzchnię mają duży wpływ na koszty ogrzewania domu.
Lekkie ściany działowe, ściany zewnętrzne
Patrząc na rozwój budownictwa coraz częściej mamy do czynienia z budynkami drewnianymi w technologii szkieletowej. Jest to związane przede wszystkim z bardzo krótkim czasem budowy i praktycznie identycznymi parametrami użytkowymi w porównaniu do technologii tradycyjnych. W wielu przypadkach zachodzi również potrzeba termomodernizacji zewnętrznych i wewnętrznych ścian istniejących budynków budowanych w technologii drewnianej.
Jak wykorzystać pozostałe płyty kartonowo-gipsowe?
Popularność płyt gipsowo-kartonowych podczas wykańczania wnętrz nadal nie maleje. Można z nich wykonać wiele elementów - nie tylko ścianki działowe. Dziś mamy dla Was kilkanaście inspiracji, które pozwolą szybko i niedrogim kosztem odmienić wnętrze Waszego domu. Wszystko to z możliwością ewentualnego demontażu, gdyby jednak okazało się, że za kilka lat zmienicie plany, co do aranżacji wnętrz.
Tapety z motywem miasta
Nie trzeba wiele, by poczuć się jak na ulicy Nowego Yorku czy Paryża bądź zjeść siadanie w greckiej alejce. Wystarczy wybrać tapetę, przedstawiającą scenerię wielkich miast lub ich charakterystyczne elementy. Rozpoznawalne obiekty z całego świata nigdy nie wychodzą z mody i wdzięcznie prezentują się na ścianach, a pejzaże miast uwiecznione w różnych perspektywach sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi
Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi to nowoczesny trend w aranżacji wnętrz. Pobudzają wyobraźnię i inspirują. Potrafią za pomocą iluzji lub geometrycznych kształtów powiększyć lub pomniejszyć wizualnie wnętrze. Nieszablonowe linie, paski, koła, trójkąty, obrazy tworzą kompozycje, które przyciągają uwagę i tworzą klimat pomieszczenia.
Tapety do mieszkania z motywem przyrody
Tapety z motywem przyrody są modne od wielu lat. Początkowo były to proste kwiatki, listki itp. Teraz natomiast możemy wybierać spośród wzorów skomplikowanych, realistycznych, przywodzących na myśl dziką naturę. Motywy lasu, wody najlepiej prezentują się w salonie czy sypialni. Ułatwiają odpoczynek, pozwalają się zrelaksować. W przedpokojach dobrze będą wyglądać wzory wyraziste, o intensywniejszych barwach.
Cegła na ścianach. Co wybrać?
Ceglane ściany stały się trendy wraz z modą na wnętrza loftowe i styl industrialny. Ale równie dobrze wyglądają w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Są dwie metody, by uzyskać efekt muru - zbudować ścianę z cegieł (co nie zawsze jest możliwe, bo np. mamy już gotowe ściany działowe) lub skorzystać z imitujących cegły płytek klinkierowych, betonowych, gipsowych lub szklanych. Płytki mają grubość 13-15 mm (ale w sprzedaży dostępne są również kilkumilimetrowe, a także grube na ponad 2 cm). Można też sięgnąć po materiały nietypowe, które z prawdziwą cegłą nie mają wiele wspólnego, poza kształtem lub wzorem.
Kamień na ściany
Jeśli nie jesteśmy amatorami pałacowych, polerowanych płyt na ścianach, nie musimy wcale rezygnować z kamiennej dekoracji ścian. Wbrew pozorom mamy bowiem całkiem pokaźny wybór okładzin - od naturalnego kamienia w postaci kruszywa czy kamyków naklejonych na siatkę, po imitacje ciosanych elementów kamiennych. Te pierwsze układa się tak, jak ceramiczne lub szklane mozaiki (najlepiej na klej na bazie białego cementu, by nie zabarwić kamienia), a przestrzenie między elementami wypełnia się kolorową fugą lub elastyczną, bezbarwną masą. Ciosane cegiełki z gipsu, betonu lub naturalnego kamienia mocuje się zazwyczaj bezfugowo na zaprawie klejowej.
Sufit napinany
Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, mocowanego na listwach przymocowanych do ściany. Daje duże możliwość efektownego i oryginalnego wykończenia wnętrza.
Odspojenie zaprawy
Zauważyłem, że na ścianie w łazience odspoiły się (na razie jeszcze nie odpadły) dwa rzędy położonych siedemnaście lat temu płytek ceramicznych. Myślę, że przyczyną tego mógł być niedawno przeprowadzony tuż obok mojego domu remont ulicy. Jak je teraz z powrotem przykleić? Leszek P., Warszawa
Tapety: wielki powrót
Tapeta to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz. W zależności od wybranego wzoru można uzyskać aranżację w stylu klasycznym, rustykalnym bądź nowoczesnym.
Zacieki na tynku mozaikowym
Takie białe zacieki - zwane fachowo wykwitami - są charakterystyczne dla wykończenia z klinkieru. Rzadko, ale zdarza się, że wstępują również na tynkach cienkowarstwowych i mozaikowych. Aby skutecznie się ich pozbyć, trzeba znaleźć przyczynę ich powstania.
Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]
Najpopularniejszym sposobem wykończenia poddasza jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowych. Nie jest to jednak jedyna metoda - nie tak dawno na rynku pojawiła się specjalna siatka tynkarska umożliwiająca tynkowanie skosów.
Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?
Aby skutecznie ograniczyć przenoszenie się dźwięków, stawiane na poddaszu lekkie ścianki działowe powinny być wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Oprócz tego podczas ich montażu trzeba przestrzegać kilku ważnych reguł.
Nowoczesne tapety
Nad Wisłą tapety odeszły w zapomnienie na trzydzieści lat - między późnym Bierutem, a wczesnym Gierkiem. Ale już pod koniec lat 70. odzyskały status przedmiotu pożądania. I tak jest do dzisiaj.
Malowanie ścian - triki optyczne
Kolorami można kształtować wnętrza - małym optycznie dodawać przestrzeni, a nieproporcjonalnym przywracać harmonię. Jest kilka zasad stosowania barw, które pozwalają radzić sobie z architektonicznymi niedoskonałościami.
Tapety - przewodnik kupującego
Ogromny wybór kolorystyki, wzornictwa i rodzajów tapet dobitnie świadczy o tym, że wieści o ich odejściu do lamusa były mocno przesadzone. Wciąż spotkać je można w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych, a nawet kuchniach i łazienkach.
6 prac koniecznych podczas tynkowania na mokro
Odpowiednio dobrany i ułożony przez doświadczoną ekipę budowlaną tynk wewnętrzny sprawi, że ściany nie będą krzywe i nierówne. A tynk będzie dobrym podłożem pod farby, tapety czy płytki ceramiczne.
Obudowy z płyt gipsowo-kartonowych
Odsłonięte rury instalacyjne nie są ozdobą żadnego wnętrza. By je schować, wcale nie trzeba kuć ścian. Wystarczy obudować je płytami gipsowo-kartonowymi.
Sufity podwieszane - propozycje rozwiązań
Montaż sufitu podwieszanego jest popularnym sposobem optycznego kształtowania wnętrz. Taki sufit ma też praktyczne zastosowanie - można za nim ukryć różne instalacje i wyciszyć je, dzięki użyciu wełny mineralnej.
Sufit podwieszany w kuchni i łazience
Sufity podwieszone nad całym pomieszczeniem lub tylko jego częścią ukryją przewody instalacyjne, pozwolą zamontować oświetlenie, a jednocześnie uatrakcyjnią wnętrze.
Urlopowe malowanie
Znakomite zajęcie dla słomianych wdów i wdowców. Nowoczesnymi farbami może odnowić ściany i sufity nawet duże dziecko. Nie kapią, nie szkodzą zdrowiu, doskonale kryją, są dostępne w kilkunastu fakturach i setkach kolorów.
Wykończenie ścian - z fakturą czy bez
Gdy powierzchnia ścian nie jest idealnie gładka, przed malowaniem warto ją pokryć gładzią lub zatuszować nierówności odpowiednią farbą albo tynkiem strukturalnym.
Wakacyjny remont domu
Wakacje to świetny czas na odnowienie domu lub mieszkania, drobne zmiany w aranżacji wnętrza oraz wymianę niektórych urządzeń lub wyposażenia.
Inne typy sufitów podwieszanych
Sufity podwieszane to konstrukcje przeznaczone i stosowane przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Ich zalety to spora nośność oraz łatwy dostęp do instalacji zamontowanych pod stropami. Niektóre też akustycznie izolują pomieszczenia.
Co można zainstalować w suficie podwieszanym
W płytach g-k można wywiercić otwory do zamontowania lamp oraz reflektorów.
Zanim chwycisz za wiertarkę...
Gdy tylko wprowadzimy się do nowego mieszkania, natychmiast pojawia się potrzeba wieszania - karnisze, obrazy, żyrandole, półki, szafki i wiele innych rzeczy czeka na swe miejsce na ścianie lub suficie. Jak to wszystko zamocować?
Szklane ściany - architektura szkła
Szklane ściany zapewniają wnętrzom lekkość oraz nieograniczony dostęp do światła dziennego. Przełom w rozpowszechnieniu szkła budowlanego na szerszą skalę nastąpił, gdy technologia produkcji pozwoliła uczynić zeń materiał konstrukcyjny. Od tej pory szkło jest stosowane praktycznie wszędzie. Buduje się z niego ściany, dachy, świetliki, a coraz częściej spotyka się szklane schody i podłogi.
Luksfery. Ściany z pustaków szklanych
Ściany z luksferów doświetlają wnętrza.