Materiały i technologie

 • Im wyższe ceny energii, tym bardziej opłaca się ją oszczędzać, stosując odpowiednio ciepłe materiały do budowy przegród zewnętrznych, np. z ceramiki

  Ceramika budowlana: pustaki

  Ceramika to materiał chętnie wykorzystywany do budowy domu. Zależnie od przeznaczenia charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, a sposób wykonywania przegród z tego budulca zależy od zastosowanej technologii. Odpowiedzi na pytania inwestorów, którzy rozważają budowę domu z ceramiki, udzielili przedstawiciele wiodących producentów.

 • Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego?

  Pianobeton: gdzie i jak go stosować?

  Pianobeton określa się jako beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawia się go konkretnie na określony plac budowy. Świetnie nadaje się do wykonania podkładu podłogowego, przy zastosowaniu jakiego nie jest już potrzebna dodatkowa izolacja termiczna.

 • Spawarka do aluminium

  Spawarka do aluminium - jaką wybrać?

  Spawanie aluminiowych przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednia technika spawania i źle dobrana spawarka do aluminium to wręcz gwarancja złej jakości łączenia aluminium czyli spawów. Aby wybrać odpowiedni sprzęt do pracy z tym metalem, musisz znać jego cechy, rozumieć rodzaje spawarek do aluminium dostępnych w sprzedaży. Od Twojego wyboru będzie zależała jakość pracy.

 • Puszki elektroinstalacyjne

  Puszki elektroinstalacyjne a tynki wewnętrzne

  Roboty tynkarskie wewnątrz budynku mają wpływ na wygląd i estetykę pomieszczeń. Dlatego tynkarze powinni być szczególnie wrażliwi na to co robią i świadomi, że będzie to wpływać na efekt końcowy wykończonego już domu.

 • blachodachówka blachodachówki blachy płaskie blacha płaska blacha na rąbek blacha modułowa blachy panelowe

  Blacha na dach - rodzaje i zastosowanie

  Blachy są podobne nie tylko z wyglądu. Wykonuje się je z tego samego materiału i w taki sam sposób się je układa. Co zatem może przesądzić o wyborze modelu blachy na dach?

 • Drewno konstrukcyjne na altany i pergole

  Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i wiaty - co warto o nim wiedzieć?

  Drewno kojarzy się z meblami, podłogami, schodami, blatami i posadzkami w domu. Wykorzystywane jest również latem do budowy tarasów. Od wielu tysiącleci jest wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych. Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy pergoli, ganku czy tarasu? Jakie są zalety drewna konstrukcyjnego? To pytanie zadaliśmy ekspertowi.

 • Impregnat do betonu

  Jak wybrać impregnat do betonu? Rodzaje, porady i pomysły

  Kiedyś niekorzystnie kojarzony z masowym budownictwem, dziś nieodłączny element designerskich wykończeń – prosty i wszechstronny beton. Ze względu na panujące trendy coraz częściej wykorzystujemy go w naszych domach i ogrodach. Pamiętajmy jednak, że wbrew swojej wytrzymałości, dzięki której został okrzyknięty „sztucznym kamieniem” tak, jak inne materiały budowlane i wykończeniowe wymaga odpowiedniej konserwacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej impregnatom do betonu.

 • Farba do betonu

  Jak wybrać farbę do malowania betonu na zewnątrz?

  Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, aby beton wyglądał na nowy i świeży, możesz go pomalować na biało lub jakiś inny jasny kolor. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, możesz pomalować beton na ciemniejszy kolor. Świetnie się sprawdza również malowanie betonu impregnatem barwnym lub bezbarwnym.

 • Drewniane zadaszenie

  Zabezpieczenie drewna przed wilgocią, deszczem i pękaniem

  Jak zabezpieczyć drewno? Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację, zapominając, iż drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Jakich środków użyć, by cieszyły oczy przez wiele lat? Jaki preparat wybrać: bejcę, lakier, lakierobejcę, lazur czy olej.

 • Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Podpowiadamy

 • Płyta budowlana MFP

  Poznaj wielofunkcyjną płytę budowlaną mfp®

  Podczas budowy domu, coraz chętniej sięgamy po ekologiczne materiały. Takie, które są dobre dla nas samych, ale również nie przynoszą szkód naturze. Jednym z takich materiałów są płyty budowlane mfp® , których produkcja spełnia wszystkie normy ochrony środowiska. Oprócz tego, płyty mają szerokie spektrum zastosowań i zalet. Podpowiadamy, jakich…

 • Silikon

  Silikon w wersji kieszonkowej do drobnych napraw domowych

  Uszczelnienie przeciekającej kabiny prysznicowej, zlikwidowanie czarnych plam na brzegach wanny, naprawa pęknięcia w ramie okiennej czy wymiana odrapanej ościeżnicy – to drobne poprawki, które z czasem stają się koniecznością w każdym gospodarstwie domowym. To sytuacje, w których niezbędny okazuje się silikon. Spośród wielu tego typu preparatów dostępnych na rynku, na wyróżnienie zasługuje produkt, który znajduje się w podręcznej tubce o optymalnej pojemności. Jak sprawdza się takie rozwiązanie?

 • Farba kazeinowa

  Drugie życie drewnianych elementów, czyli farba kazeinowa w akcji!

  Lubisz drewno? Masz w domu drewniane meble i akcesoria, z którymi nie chcesz się rozstać, ale ich wygląd już cię znudził? Lubisz zmiany i to najlepiej szybkie zmiany? Farba kazeinowa to produkt dla Ciebie!

 • Grunt do ścian

  Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?

  Grunt do ścian to jeden z najpopularniejszych środków używanych w budownictwie. Pokrywa się nim powierzchnie różnego rodzaju przeznaczone do ostatecznego wykończenia, jak np. malowania czy tapetowania. O ile prace wykończeniowe zazwyczaj zlecamy specjalistom, tak gruntowanie ścian i sufitów właściciele bardzo często wykonują samodzielnie ze względu na łatwość wykonania tej czynności i obniżenie kosztów. Jeżeli więc właśnie stanęliście przed wyborem gruntu do ścian to tu znajdziecie przegląd aktualnych rozwiązań.

 • Rodzaje zapraw budowlanych

  Rodzaje zapraw budowlanych

  Zaprawy budowlane stanowią szeroką gamę produktów kwalifikowanych do chemii budowlanej. Mimo wielu podobieństw różnią się między sobą dość znacznie, a o wyborze odpowiedniej mieszanki decyduje zwykle kilka parametrów: skład, przeznaczenie, odporność na ściskanie, a także konkretne warunki środowiskowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o zaprawach budowlanych, jakie są ich rodzaje oraz charakterystyczne cechy!

 • Drewno zamiast betonu

  Drewno w walce z zanieczyszczeniem powietrza

  Zła jakość powietrza może doprowadzić do chorób układu oddechowego, a nawet śmierci. Produkcja energii oraz codzienna działalność gospodarcza różnych sektorów to największe i najważniejsze przyczyny powstawania zanieczyszczenia. Zmiana stosowanych materiałów i technologii może mu zaradzić.

 • Kontenery mieszkalne to obecnie komfortowe, w pełni wyposażone domy, a nie mało estetyczne baraki.

  Kontener mieszkalny

  Ostatnio coraz częściej mówi się o „alternatywnych" możliwościach zamieszkania we własnym domu. Bynajmniej nie chodzi tu o dom eko, z gliny czy ze słomy, ale o kontener mieszkalny.

 • Beton - fakty i mity

  Beton: fakty i mity

  Architektoniczny beton zyskuje coraz większą popularność i wchodzi z wielkim potencjałem na rynek materiałów, wnętrz i elewacji. Ten niezwykły produkt posiada grono zwolenników, ale budzi również kontrowersje. Ma wiele twarzy - postrzegany jako surowy i chłodny, obrósł licznymi mitami, które warto zweryfikować.

 • Cegła klinkierowa

  Klinkier na zewnątrz

  Klinkier to materiał ponadczasowy. Zazwyczaj buduje się z niego całe elewacje ścian trójwarstwowych. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Bardzo często pojawia się jedynie na fragmentach ścian zewnętrznych. Buduje się z niego kominy, ogrodzenia, śmietniki i grille.

 • Twarde płyty poliuretanowe z warstwą wstępnego krycia służą do izolacji skośnych dachów od zewnątrz

  Nietypowe materiały do ocieplenia domu

  To, jak i czym ocieplić dom, nie zależy tylko od naszych chęci. Trzeba też uwzględnić wymagania narzucone przez odpowiednie przepisy. W przypadku termoizolacji przegród najważniejsze są maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U poszczególnych przegród, które zawiera rozporządzenie Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 • Dom zbudowany w technologii tradycyjnej

  Przerwy technologiczne na budowie

  Niektóre z prac budowlanych następują kolejno po sobie, inne można wykonywać równolegle. Niekiedy potrzebne są przerwy technologiczne w budowie domu. Są one ściśle związane z możliwościami budowania z danych materiałów i systemów oraz z ich właściwościami.

 • SCIANA BEZSZPROSOWA PPOŻ MB-78EI

  Nowoczesne systemy ścian wewnętrznych od Aluprof

  Otwarte przestrzenie w budynkach pozwalają na zabawę światłem, swobodny podział na pomieszczenia i strefy oraz aranżacyjne eksperymenty z użyciem prostych form. Wykorzystanie wyjątkowych materiałów, takich jak szkło i aluminium, umożliwia tworzenie modnych, komfortowych i funkcjonalnych wnętrz, eliminując jednocześnie problemy związane z akustyką, prywatnością czy bezpieczeństwem.

 • Kompletny System Ocieplenia

  Czym ocieplić dom, jakie materiały wchodzą w skład Kompletnego Systemu Ociepleń ?

  Ocieplanie budynków płytami styropianowymi jest rozwiązaniem sprawdzonym najczęściej stosowanym w budownictwie.

 • Piasek budowlany: rodzaje kruszyw na budowę domu

  Piasek budowlany: rodzaje kruszyw na budowę domu

  Piasek jest potrzebny na każdej budowie. Nadaje się on na przykład do zrobienia betonu, wylewek albo do tynku. Ten niepozorny materiał budowlany bardzo często decyduje o jakości i trwałości konstrukcji. W związku z tym, należy go dobierać wprost pod zastosowanie.

 • Transparentny beton dekoracyjny: gdzie go zastosować?

  Transparentny beton dekoracyjny: gdzie go zastosować?

  Transparentny beton dekoracyjny jest aktualnie bardzo modny. To nowoczesny materiał, powstały z połączenia światłowodów oraz betonu. Powstałe z tego tworzywo może być wyprodukowane w postaci bloków lub paneli budowlanych. Niewielki rozmiar włókien sprawia, że wtapiają się one w strukturę kruszywa.

 • Dom z bali

  Jak wygląda budowa domu z bali?

  Domy z bali drewnianych swoją architekturą zdobią głównie rejony podgórskie, Podlasie i Suwalszczyznę. Jednak już od kilkunastu lat pojawiają się także w pozostałej części Polski, ponieważ bardzo dobrze wpisują się również w klimat zalesionych działek. O czym trzeba pamiętać, budując drewniany dom z bali? Oto najważniejsze zasady i niezbędne informacje.

 • Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne

  Ekologiczne domy z gliny

  Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję.

 • betonowanie

  Beton do budowy domu: jak wylewać beton?

  Nie wystarczy zamówić odpowiedniej klasy mieszankę betonową. Trzeba jeszcze dopilnować, aby została właściwie ułożona i pielęgnowana.

 • dom prefabrykowany

  Dziennik budowy domu prefabrykowanego. Harmonogram prac

  Prześledźmy, jak wygląda harmonogram prac przy domu prefabrykowanym na przykładzie realizacji domu na działce w Konstancinie.

 • izolacja nakrokwiowa

  Ocieplenie dachu: izolacja nakrokwiowa

  Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających ułożenie ocieplenia dachu na krokwiach, a nie pod nimi. Teoretycznie powinna to być najskuteczniejsza izolacja połaci, ponieważ znajduje się od strony zimniejszej, czyli od zewnątrz. Sprawdźmy więc, co składa się na taki system i ile trzeba za niego zapłacić.