Materiały i technologie
Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Stworzenie wymarzonej podłogi wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego pokrycia, np. w postaci paneli, płytek ceramicznych, parkietu czy wykładziny, ale też właściwego przygotowania podłoża. Mimo że zazwyczaj pozostaje ono niewidoczne dla użytkownika, ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania podłogi, jej trwałości oraz ostatecznego efektu estetycznego. Wykonując jastrych powinniśmy więc uwzględnić rodzaj pokrycia podłogowego, które zostanie na nim ułożone. W zależności od tego na jakie wykończenie się zdecydujemy, mamy do wyboru różne rodzaje podkładów podłogowych. Jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnych przypadkach i na jakie produkty warto postawić?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2
AkzoNobel wprowadza innowacyjną serię powłok proszkowych Interpon D2525 Low-E, które dzięki niższej temperaturze utwardzania pomagają obniżyć zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Nowy produkt dedykowany jest branży architektonicznej, oferując większą wydajność i trwałość nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Zdrowe ściany, zdrowszy klimat, zdrowsi my
W trosce o zdrowie swoje i bliskich staramy się dbać o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, ale czy to wszystko, co możemy zrobić w tym kierunku? Zapewne już domyślacie się jaka będzie odpowiedź na to pytanie. Jest coś jeszcze, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w kontekście dobrego samopoczucia. Tak jak dbamy o komponowanie zdrowych posiłków i kondycję fizyczną, tak powinniśmy również zatroszczyć się o naszą przestrzeń mieszkalną, w tym szczególnie o jakość powietrza w pomieszczeniach.
Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?
Grunt do ścian to jeden z najpopularniejszych środków używanych w budownictwie. Pokrywa się nim powierzchnie różnego rodzaju przeznaczone do ostatecznego wykończenia, jak np. malowania czy tapetowania. O ile prace wykończeniowe zazwyczaj zlecamy specjalistom, tak gruntowanie ścian i sufitów właściciele bardzo często wykonują samodzielnie ze względu na łatwość wykonania tej czynności i obniżenie kosztów. Jeżeli więc właśnie stanęliście przed wyborem gruntu do ścian to tu znajdziecie przegląd aktualnych rozwiązań.
Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki
Dryvit, ekspert w systemach ociepleń ścian zewnętrznych i materiałów elewacyjnych, wprowadził nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz. Te wewnętrzne wyprawy tynkarskie posiadają certyfikaty potwierdzające niski poziom emisji lotnych związków organicznych oraz Atest Higieniczny PZH. Są dostępne w wielu odcieniach bieli, szarości i kolorystyki ziemi, umożliwiając uzyskanie efektów nawiązujących do kamienia i kamienia z miką.
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Budownictwo stale ewoluuje, poszukując coraz bardziej efektywnych, trwałych i zrównoważonych rozwiązań. Jednym z nich są materiały kompozytowe, których pojawienie się zapoczątkowało erę nowych możliwości. Co konkretnie sprawia, że kompozyty mogą się znacznie przyczynić do dalszego rozwoju branży budowlanej? Powodów jest wiele – poniżej przedstawiamy 10 z nich.
Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?
Szarobrunatne naloty na ścianach i sufitach, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego narażenia powierzchni na działanie wilgoci, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców i stanu technicznego budynku. Dlatego gdy zauważymy wykwity, należy je usunąć oraz skutecznie zlikwidować źródło ich powstawania. Dobra wiadomość jest taka, że nierzadko prace te udaje się wykonać bez pomocy fachowców, a nawet bez skuwania tynków czy usuwania gładzi szpachlowych.
Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku: Prognozy po pierwszym miesiącu
Wzrost cen materiałów budowlanych w prosty sposób prowadzi do zwiększenia kosztów budowy. Inwestorzy, w tym deweloperzy, są wówczas zmuszeni do podnoszenia cen mieszkań lub domów, aby utrzymać rentowność. Nic dziwnego, że każde podwyżki cen materiałów budowlanych, których nie brakowało w 2023 r., potencjalni nabywcy nieruchomości przyjmowali z niepokojem. Zgodnie z danymi Grupy PSB, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku średnie ceny wzrosły o 7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Końcówka roku przyniosła za to dość niespodziewaną odwilż. Czy ta tendencja się utrzyma?
5 sposobów, w jakie kompozyty mogą poprawić wydajność energetyczną budynków
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów izolacyjnych niesie ze sobą szereg korzyści dla osiągnięcia wyższej wydajności w tym obszarze. Opracowanie materiałów kompozytowych stanowiło przełom w wielu branżach przemysłu. Stworzone w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na materiały o większej doskonałości niż te dotychczas stosowane, jednocześnie umożliwiają swobodne kształtowanie ich właściwości. Do zalet stosowania kompozytów należy m.in. poprawa wydajności energetycznej budynków i to co najmniej na pięć sposobów.
Innowacyjne realizacje z ceramiki budowlanej od Wienerberger
Budynki od dawna nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale również stanowią źródło inspiracji estetycznej dla miłośników architektury i konstrukcji. Wienerberger regularnie prezentuje fascynujące przykłady ceramicznej architektury z różnych regionów świata w swoim cyfrowym magazynie Architectum. 38. wydanie skupia się na holistycznym podejściu do projektowania, eksponując nieograniczony potencjał ceramicznych materiałów budowlanych.
Unikaj ryzyka wypadków podczas pracy. Jakie środki ochrony osobistej są niezbędne?
Bezpieczeństwo podczas pracy, zarówno w środowisku zawodowym, jak i domowym, wymaga zastosowania właściwych środków ochrony osobistej. W miejscach pracy, gdzie istnieje wysokie ryzyko, pracodawcy zapewniają niezbędne środki ochrony. Jednak, jeśli prowadzisz własną działalność lub wykonujesz prace domowe, odpowiedzialność za zapewnienie sobie wysokiej jakości sprzętu ochronnego spoczywa na tobie.
Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć nawierzchnie betonowe przed mrozem i śniegiem
Zbliża się zima, a wraz z nią konieczność zabezpieczenia nawierzchni betonowych przed mrozem i śniegiem. Płyty i kostki betonowe, używane do układania ścieżek i tarasów, choć trwałe i odporne, są podatne na wpływ czynników atmosferycznych. Dlatego warto już teraz podjąć kroki, aby utrzymać ich estetyczny wygląd po sezonie jesienno-zimowym. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji i ochrony nawierzchni betonowych w trudnych warunkach pogodowych.
Kamień na kominek
Dobór materiału na obudowę kominka ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i charakteru wnętrza. Kamień naturalny to obecnie bardzo popularny wybór, który nadaje kominkowi elegancji i nowoczesności, jednocześnie dodając mu klasycznego uroku. Kamień na kominek może doskonale wpasować się zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne wnętrza, stając się centralnym punktem pomieszczenia.
Purenit: nowy mistrz materiałów lekkich!
Purenit to ultranowoczesny materiał funkcjonalny, który łączy w sobie ekologię, lekkość, sztywność oraz trwałość. Czym się wyróżnia? Poznajcie jego zalety i wszechstronne zastosowania, które sięgają od ciepłych belek po nowoczesne meble.
Beton - rodzaje i zastosowanie
Wiosna to najlepszy moment, żeby ruszyć z budową. Na każdej jest potrzebny beton. Wyjaśniamy, jakie są jego rodzaje i jak należy go poprawnie wykorzystywać.
Beton komórkowy - Suporex, Gazobeton, Solcet - Ceny i zalety
Beton komórkowy to popularny materiał budowlany, który charakteryzuje się lekkością, dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną oraz wysoką wytrzymałością. Wśród różnych rodzajów betonu komórkowego dostępnych na rynku, Suporex, Gazobeton i Solcet są powszechnie stosowanymi opcjami. Przyjrzyjmy się tym produktom oraz ich cenom i korzyściom.
Kolory elewacji - przegląd farb elewacyjnych na rynku
Farba elewacyjna nie służy tylko do tego, by dodać kolorów fasadzie (po tynkowaniu białej lub szarej). Odpowiednio dobrana, pozwoli również poprawić parametry wyprawy tynkarskiej, w znacznym stopniu zwiększając jej odporność na najrozmaitsze zniszczenia.
Stawiasz na ekologie? Poznaj wielofunkcyjną płytę budowlaną mfp®
Podczas budowy domu, coraz chętniej sięgamy po ekologiczne materiały. Takie, które są dobre dla nas samych, ale również nie przynoszą szkód naturze. Jednym z takich materiałów są płyty budowlane mfp® , których produkcja spełnia wszystkie normy ochrony środowiska. Oprócz tego, płyty mają szerokie spektrum zastosowań i zalet. Podpowiadamy, jakich…
Pokost lniany - czy to przeżytek?
Pokost lniany od pokoleń stanowił skuteczny impregnat do drewna i środek tworzący powłokę ochronną na jego powierzchni. Współcześnie produkowane preparaty na bazie pokostu lnianego to przede wszystkim środki gruntujące pod farby olejne i ftalowe.
Cennik budowlany 2023 - prognozy cen materiałów budowlanych
Ostatnie dwa lata na rynku budowlanym wystraszyły zapewne niejednego inwestora. Wzrost cen materiałów spowodował spowolnienie w pracach, często ich czasowe wstrzymanie. Czy w 2023 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną, czy po dwóch latach gwałtownych wzrostów w końcu spadną? Sprawdźmy, jakie są prognozy na rok 2023.
Chemia do płytek - kleje, fugi, silikony
Do układania okładzin z płyt i płytek niezbędne są odpowiednie kleje, fugi i uszczelniacze. Jakie? Wybieramy je zgodnie z ich właściwościami i przeznaczeniem, choć tak naprawdę niewiele jest zapraw wyspecjalizowanych, czyli przeznaczonych tylko do niewielkiej liczby rodzajów płytek lub na określone podłoże. Współczesne zaprawy mają wiele właściwości.
Ceramika budowlana: pustaki
Ceramika to materiał chętnie wykorzystywany do budowy domu. Zależnie od przeznaczenia charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, a sposób wykonywania przegród z tego budulca zależy od zastosowanej technologii. Odpowiedzi na pytania inwestorów, którzy rozważają budowę domu z ceramiki, udzielili przedstawiciele wiodących producentów.
Pianobeton: gdzie i jak go stosować?
Pianobeton określa się jako beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawia się go konkretnie na określony plac budowy. Świetnie nadaje się do wykonania podkładu podłogowego, przy zastosowaniu jakiego nie jest już potrzebna dodatkowa izolacja termiczna.
Spawarka do aluminium - jaką wybrać?
Spawanie aluminiowych przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednia technika spawania i źle dobrana spawarka do aluminium to wręcz gwarancja złej jakości łączenia aluminium czyli spawów. Aby wybrać odpowiedni sprzęt do pracy z tym metalem, musisz znać jego cechy, rozumieć rodzaje spawarek do aluminium dostępnych w sprzedaży. Od Twojego wyboru będzie zależała jakość pracy.
Puszki elektroinstalacyjne a tynki wewnętrzne
Roboty tynkarskie wewnątrz budynku mają wpływ na wygląd i estetykę pomieszczeń. Dlatego tynkarze powinni być szczególnie wrażliwi na to co robią i świadomi, że będzie to wpływać na efekt końcowy wykończonego już domu.
Blacha na dach - rodzaje i zastosowanie
Blachy są podobne nie tylko z wyglądu. Wykonuje się je z tego samego materiału i w taki sam sposób się je układa. Co zatem może przesądzić o wyborze modelu blachy na dach?
Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i wiaty - co warto o nim wiedzieć?
Drewno kojarzy się z meblami, podłogami, schodami, blatami i posadzkami w domu. Wykorzystywane jest również latem do budowy tarasów. Od wielu tysiącleci jest wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych. Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy pergoli, ganku czy tarasu? Jakie są zalety drewna konstrukcyjnego? To pytanie zadaliśmy ekspertowi.
Jak wybrać impregnat do betonu? Rodzaje, porady i pomysły
Kiedyś niekorzystnie kojarzony z masowym budownictwem, dziś nieodłączny element designerskich wykończeń – prosty i wszechstronny beton. Ze względu na panujące trendy coraz częściej wykorzystujemy go w naszych domach i ogrodach. Pamiętajmy jednak, że wbrew swojej wytrzymałości, dzięki której został okrzyknięty „sztucznym kamieniem” tak, jak inne materiały budowlane i wykończeniowe wymaga odpowiedniej konserwacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej impregnatom do betonu.
Jak wybrać farbę do malowania betonu na zewnątrz?
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, aby beton wyglądał na nowy i świeży, możesz go pomalować na biało lub jakiś inny jasny kolor. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, możesz pomalować beton na ciemniejszy kolor. Świetnie się sprawdza również malowanie betonu impregnatem barwnym lub bezbarwnym.
Zabezpieczenie drewna przed wilgocią, deszczem i pękaniem
Jak zabezpieczyć drewno? Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację, zapominając, iż drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Jakich środków użyć, by cieszyły oczy przez wiele lat? Jaki preparat wybrać: bejcę, lakier, lakierobejcę, lazur czy olej.