Materiały i technologie

 • Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki

  Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki

  Dryvit, ekspert w systemach ociepleń ścian zewnętrznych i materiałów elewacyjnych, wprowadził nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz. Te wewnętrzne wyprawy tynkarskie posiadają certyfikaty potwierdzające niski poziom emisji lotnych związków organicznych oraz Atest Higieniczny PZH. Są dostępne w wielu odcieniach bieli, szarości i kolorystyki ziemi, umożliwiając uzyskanie efektów nawiązujących do kamienia i kamienia z miką.

 • Kompozyty

  10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa

  Budownictwo stale ewoluuje, poszukując coraz bardziej efektywnych, trwałych i zrównoważonych rozwiązań. Jednym z nich są materiały kompozytowe, których pojawienie się zapoczątkowało erę nowych możliwości. Co konkretnie sprawia, że kompozyty mogą się znacznie przyczynić do dalszego rozwoju branży budowlanej? Powodów jest wiele – poniżej przedstawiamy 10 z nich.

 • Najczęstszą przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach czy sufitach jest wadliwy lub niewydajny system wentylacyjny.

  Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?

  Szarobrunatne naloty na ścianach i sufitach, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego narażenia powierzchni na działanie wilgoci, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców i stanu technicznego budynku. Dlatego gdy zauważymy wykwity, należy je usunąć oraz skutecznie zlikwidować źródło ich powstawania. Dobra wiadomość jest taka, że nierzadko prace te udaje się wykonać bez pomocy fachowców, a nawet bez skuwania tynków czy usuwania gładzi szpachlowych.

 • Rynek budowlany w Polsce

  Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku: Prognozy po pierwszym miesiącu

  Wzrost cen materiałów budowlanych w prosty sposób prowadzi do zwiększenia kosztów budowy. Inwestorzy, w tym deweloperzy, są wówczas zmuszeni do podnoszenia cen mieszkań lub domów, aby utrzymać rentowność. Nic dziwnego, że każde podwyżki cen materiałów budowlanych, których nie brakowało w 2023 r., potencjalni nabywcy nieruchomości przyjmowali z niepokojem. Zgodnie z danymi Grupy PSB, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku średnie ceny wzrosły o 7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Końcówka roku przyniosła za to dość niespodziewaną odwilż. Czy ta tendencja się utrzyma?

 • Kompozyt jako materiał izolacyjny

  5 sposobów, w jakie kompozyty mogą poprawić wydajność energetyczną budynków

  Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów izolacyjnych niesie ze sobą szereg korzyści dla osiągnięcia wyższej wydajności w tym obszarze. Opracowanie materiałów kompozytowych stanowiło przełom w wielu branżach przemysłu. Stworzone w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na materiały o większej doskonałości niż te dotychczas stosowane, jednocześnie umożliwiają swobodne kształtowanie ich właściwości. Do zalet stosowania kompozytów należy m.in. poprawa wydajności energetycznej budynków i to co najmniej na pięć sposobów.

 • Niskoemisyjne budynki biurowe – Berlin

  Innowacyjne realizacje z ceramiki budowlanej od Wienerberger

  Budynki od dawna nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale również stanowią źródło inspiracji estetycznej dla miłośników architektury i konstrukcji. Wienerberger regularnie prezentuje fascynujące przykłady ceramicznej architektury z różnych regionów świata w swoim cyfrowym magazynie Architectum. 38. wydanie skupia się na holistycznym podejściu do projektowania, eksponując nieograniczony potencjał ceramicznych materiałów budowlanych.

 • kask ochronny

  Unikaj ryzyka wypadków podczas pracy. Jakie środki ochrony osobistej są niezbędne?

  Bezpieczeństwo podczas pracy, zarówno w środowisku zawodowym, jak i domowym, wymaga zastosowania właściwych środków ochrony osobistej. W miejscach pracy, gdzie istnieje wysokie ryzyko, pracodawcy zapewniają niezbędne środki ochrony. Jednak, jeśli prowadzisz własną działalność lub wykonujesz prace domowe, odpowiedzialność za zapewnienie sobie wysokiej jakości sprzętu ochronnego spoczywa na tobie.

 • Nadchodzi zima Finalit

  Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć nawierzchnie betonowe przed mrozem i śniegiem

  Zbliża się zima, a wraz z nią konieczność zabezpieczenia nawierzchni betonowych przed mrozem i śniegiem. Płyty i kostki betonowe, używane do układania ścieżek i tarasów, choć trwałe i odporne, są podatne na wpływ czynników atmosferycznych. Dlatego warto już teraz podjąć kroki, aby utrzymać ich estetyczny wygląd po sezonie jesienno-zimowym. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji i ochrony nawierzchni betonowych w trudnych warunkach pogodowych.

 • Innowacyjne rozwiązanie - H+H Silikat AT25 AkuTerm

  Innowacyjne rozwiązanie - H+H Silikat AT25 AkuTerm

  Na polskim rynku budowlanym pojawiła się prawdziwa nowość, która zrewolucjonizuje projektowanie i budowę przegród wewnętrznych. Mowa o H+H Silikat AT25 AkuTerm, produkcie silikatowym, który spełnia zarówno wymagania dotyczące izolacji akustycznej, jak i termicznej, bez konieczności stosowania wielowarstwowych przegród.

 • Panel ścienny Łupek Multicolor 60x15x1-2 cm

  Kamień na kominek

  Dobór materiału na obudowę kominka ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i charakteru wnętrza. Kamień naturalny to obecnie bardzo popularny wybór, który nadaje kominkowi elegancji i nowoczesności, jednocześnie dodając mu klasycznego uroku. Kamień na kominek może doskonale wpasować się zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne wnętrza, stając się centralnym punktem pomieszczenia.

 • Purenit

  Purenit: nowy mistrz materiałów lekkich!

  Purenit to ultranowoczesny materiał funkcjonalny, który łączy w sobie ekologię, lekkość, sztywność oraz trwałość. Czym się wyróżnia? Poznajcie jego zalety i wszechstronne zastosowania, które sięgają od ciepłych belek po nowoczesne meble.

 • Beton RODZAJE I ZASTOSOWANIE

  Beton - rodzaje i zastosowanie

  Wiosna to najlepszy moment, żeby ruszyć z budową. Na każdej jest potrzebny beton. Wyjaśniamy, jakie są jego rodzaje i jak należy go poprawnie wykorzystywać.

 • Bloczki betonowe

  Beton komórkowy - Suporex, Gazobeton, Solcet - Ceny i zalety

  Beton komórkowy to popularny materiał budowlany, który charakteryzuje się lekkością, dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną oraz wysoką wytrzymałością. Wśród różnych rodzajów betonu komórkowego dostępnych na rynku, Suporex, Gazobeton i Solcet są powszechnie stosowanymi opcjami. Przyjrzyjmy się tym produktom oraz ich cenom i korzyściom.

 • elewacja, taras

  Kolory elewacji - przegląd farb elewacyjnych na rynku

  Farba elewacyjna nie służy tylko do tego, by dodać kolorów fasadzie (po tynkowaniu białej lub szarej). Odpowiednio dobrana, pozwoli również poprawić parametry wyprawy tynkarskiej, w znacznym stopniu zwiększając jej odporność na najrozmaitsze zniszczenia.

 • Płyta budowlana MFP

  Stawiasz na ekologie? Poznaj wielofunkcyjną płytę budowlaną mfp®

  Podczas budowy domu, coraz chętniej sięgamy po ekologiczne materiały. Takie, które są dobre dla nas samych, ale również nie przynoszą szkód naturze. Jednym z takich materiałów są płyty budowlane mfp® , których produkcja spełnia wszystkie normy ochrony środowiska. Oprócz tego, płyty mają szerokie spektrum zastosowań i zalet. Podpowiadamy, jakich…

 • pokost lniany

  Pokost lniany - czy to przeżytek?

  Pokost lniany od pokoleń stanowił skuteczny impregnat do drewna i środek tworzący powłokę ochronną na jego powierzchni. Współcześnie produkowane preparaty na bazie pokostu lnianego to przede wszystkim środki gruntujące pod farby olejne i ftalowe.

 • Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.

  Cennik budowlany 2023 - prognozy cen materiałów budowlanych

  Ostatnie dwa lata na rynku budowlanym wystraszyły zapewne niejednego inwestora. Wzrost cen materiałów spowodował spowolnienie w pracach, często ich czasowe wstrzymanie. Czy w 2023 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną, czy po dwóch latach gwałtownych wzrostów w końcu spadną? Sprawdźmy, jakie są prognozy na rok 2023.

 • Do układania okładzin z płyt i płytek niezbędne są odpowiednie kleje, fugi i uszczelniacze

  Chemia do płytek - kleje, fugi, silikony

  Do układania okładzin z płyt i płytek niezbędne są odpowiednie kleje, fugi i uszczelniacze. Jakie? Wybieramy je zgodnie z ich właściwościami i przeznaczeniem, choć tak naprawdę niewiele jest zapraw wyspecjalizowanych, czyli przeznaczonych tylko do niewielkiej liczby rodzajów płytek lub na określone podłoże. Współczesne zaprawy mają wiele właściwości.

 • Im wyższe ceny energii, tym bardziej opłaca się ją oszczędzać, stosując odpowiednio ciepłe materiały do budowy przegród zewnętrznych, np. z ceramiki

  Ceramika budowlana: pustaki

  Ceramika to materiał chętnie wykorzystywany do budowy domu. Zależnie od przeznaczenia charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, a sposób wykonywania przegród z tego budulca zależy od zastosowanej technologii. Odpowiedzi na pytania inwestorów, którzy rozważają budowę domu z ceramiki, udzielili przedstawiciele wiodących producentów.

 • Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego?

  Pianobeton: gdzie i jak go stosować?

  Pianobeton określa się jako beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawia się go konkretnie na określony plac budowy. Świetnie nadaje się do wykonania podkładu podłogowego, przy zastosowaniu jakiego nie jest już potrzebna dodatkowa izolacja termiczna.

 • Spawarka do aluminium

  Spawarka do aluminium - jaką wybrać?

  Spawanie aluminiowych przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednia technika spawania i źle dobrana spawarka do aluminium to wręcz gwarancja złej jakości łączenia aluminium czyli spawów. Aby wybrać odpowiedni sprzęt do pracy z tym metalem, musisz znać jego cechy, rozumieć rodzaje spawarek do aluminium dostępnych w sprzedaży. Od Twojego wyboru będzie zależała jakość pracy.

 • Puszki elektroinstalacyjne

  Puszki elektroinstalacyjne a tynki wewnętrzne

  Roboty tynkarskie wewnątrz budynku mają wpływ na wygląd i estetykę pomieszczeń. Dlatego tynkarze powinni być szczególnie wrażliwi na to co robią i świadomi, że będzie to wpływać na efekt końcowy wykończonego już domu.

 • blachodachówka blachodachówki blachy płaskie blacha płaska blacha na rąbek blacha modułowa blachy panelowe

  Blacha na dach - rodzaje i zastosowanie

  Blachy są podobne nie tylko z wyglądu. Wykonuje się je z tego samego materiału i w taki sam sposób się je układa. Co zatem może przesądzić o wyborze modelu blachy na dach?

 • Drewno konstrukcyjne na altany i pergole

  Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i wiaty - co warto o nim wiedzieć?

  Drewno kojarzy się z meblami, podłogami, schodami, blatami i posadzkami w domu. Wykorzystywane jest również latem do budowy tarasów. Od wielu tysiącleci jest wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych. Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy pergoli, ganku czy tarasu? Jakie są zalety drewna konstrukcyjnego? To pytanie zadaliśmy ekspertowi.

 • Impregnat do betonu

  Jak wybrać impregnat do betonu? Rodzaje, porady i pomysły

  Kiedyś niekorzystnie kojarzony z masowym budownictwem, dziś nieodłączny element designerskich wykończeń – prosty i wszechstronny beton. Ze względu na panujące trendy coraz częściej wykorzystujemy go w naszych domach i ogrodach. Pamiętajmy jednak, że wbrew swojej wytrzymałości, dzięki której został okrzyknięty „sztucznym kamieniem” tak, jak inne materiały budowlane i wykończeniowe wymaga odpowiedniej konserwacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej impregnatom do betonu.

 • Farba do betonu

  Jak wybrać farbę do malowania betonu na zewnątrz?

  Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, aby beton wyglądał na nowy i świeży, możesz go pomalować na biało lub jakiś inny jasny kolor. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, możesz pomalować beton na ciemniejszy kolor. Świetnie się sprawdza również malowanie betonu impregnatem barwnym lub bezbarwnym.

 • Drewniane zadaszenie

  Zabezpieczenie drewna przed wilgocią, deszczem i pękaniem

  Jak zabezpieczyć drewno? Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację, zapominając, iż drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Jakich środków użyć, by cieszyły oczy przez wiele lat? Jaki preparat wybrać: bejcę, lakier, lakierobejcę, lazur czy olej.

 • Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Podpowiadamy

 • Silikon

  Silikon w wersji kieszonkowej do drobnych napraw domowych

  Uszczelnienie przeciekającej kabiny prysznicowej, zlikwidowanie czarnych plam na brzegach wanny, naprawa pęknięcia w ramie okiennej czy wymiana odrapanej ościeżnicy – to drobne poprawki, które z czasem stają się koniecznością w każdym gospodarstwie domowym. To sytuacje, w których niezbędny okazuje się silikon. Spośród wielu tego typu preparatów dostępnych na rynku, na wyróżnienie zasługuje produkt, który znajduje się w podręcznej tubce o optymalnej pojemności. Jak sprawdza się takie rozwiązanie?

 • Farba kazeinowa

  Drugie życie drewnianych elementów, czyli farba kazeinowa w akcji!

  Lubisz drewno? Masz w domu drewniane meble i akcesoria, z którymi nie chcesz się rozstać, ale ich wygląd już cię znudził? Lubisz zmiany i to najlepiej szybkie zmiany? Farba kazeinowa to produkt dla Ciebie!