Materiały i technologie

 • Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

  Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Podpowiadamy

 • Drewniane zadaszenie

  Jak zabezpieczyć drewno przed deszczem, wilgocią i pękaniem?

  Jak zabezpieczyć drewno? Drewniane altany, ogrodzenia, dekoracje to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację, zapominając, iż drewniane powierzchnie są narażone na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Jakich środków użyć, by cieszyły oczy przez wiele lat? Jaki preparat wybrać: bejcę, lakier, lakierobejcę, lazur czy olej.

 • Mój prąd 3.0

  Mój prąd 2021: wniosek, dokumenty, dofinansowanie

  Do oszczędzania energii nie trzeba chyba nikogo namawiać. Zwłaszcza, że ceny prądu nieubłagalnie idą w górę. Wszyscy Ci, którzy mają w planach budowę lub remont domu, nie powinni dłużej zwlekać. Lepszego momentu na podjęcie tej decyzji może już nie być. Program Mój Prąd 3.0.- podajemy szczegóły.

 • Kontenery mieszkalne to obecnie komfortowe, w pełni wyposażone domy, a nie mało estetyczne baraki.

  Kontener mieszkalny

  Ostatnio coraz częściej mówi się o „alternatywnych" możliwościach zamieszkania we własnym domu. Bynajmniej nie chodzi tu o dom eko, z gliny czy ze słomy, ale o kontener mieszkalny.

 • Beton - fakty i mity

  Beton: fakty i mity

  Architektoniczny beton zyskuje coraz większą popularność i wchodzi z wielkim potencjałem na rynek materiałów, wnętrz i elewacji. Ten niezwykły produkt posiada grono zwolenników, ale budzi również kontrowersje. Ma wiele twarzy - postrzegany jako surowy i chłodny, obrósł licznymi mitami, które warto zweryfikować.

 • Cegła klinkierowa

  Klinkier na zewnątrz

  Klinkier to materiał ponadczasowy. Zazwyczaj buduje się z niego całe elewacje ścian trójwarstwowych. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Bardzo często pojawia się jedynie na fragmentach ścian zewnętrznych. Buduje się z niego kominy, ogrodzenia, śmietniki i grille.

 • Twarde płyty poliuretanowe z warstwą wstępnego krycia służą do izolacji skośnych dachów od zewnątrz

  Nietypowe materiały do ocieplenia domu

  To, jak i czym ocieplić dom, nie zależy tylko od naszych chęci. Trzeba też uwzględnić wymagania narzucone przez odpowiednie przepisy. W przypadku termoizolacji przegród najważniejsze są maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U poszczególnych przegród, które zawiera rozporządzenie Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 • Dom zbudowany w technologii tradycyjnej

  Przerwy technologiczne na budowie

  Niektóre z prac budowlanych następują kolejno po sobie, inne można wykonywać równolegle. Niekiedy potrzebne są przerwy technologiczne w budowie domu. Są one ściśle związane z możliwościami budowania z danych materiałów i systemów oraz z ich właściwościami.

 • SCIANA BEZSZPROSOWA PPOŻ MB-78EI

  Nowoczesne systemy ścian wewnętrznych od Aluprof

  Otwarte przestrzenie w budynkach pozwalają na zabawę światłem, swobodny podział na pomieszczenia i strefy oraz aranżacyjne eksperymenty z użyciem prostych form. Wykorzystanie wyjątkowych materiałów, takich jak szkło i aluminium, umożliwia tworzenie modnych, komfortowych i funkcjonalnych wnętrz, eliminując jednocześnie problemy związane z akustyką, prywatnością czy bezpieczeństwem.

 • Kompletny System Ocieplenia

  Czym ocieplić dom, jakie materiały wchodzą w skład Kompletnego Systemu Ociepleń ?

  Ocieplanie budynków płytami styropianowymi jest rozwiązaniem sprawdzonym najczęściej stosowanym w budownictwie.

 • Piasek budowlany: rodzaje kruszyw na budowę domu

  Piasek budowlany: rodzaje kruszyw na budowę domu

  Piasek jest potrzebny na każdej budowie. Nadaje się on na przykład do zrobienia betonu, wylewek albo do tynku. Ten niepozorny materiał budowlany bardzo często decyduje o jakości i trwałości konstrukcji. W związku z tym, należy go dobierać wprost pod zastosowanie.

 • Transparentny beton dekoracyjny: gdzie go zastosować?

  Transparentny beton dekoracyjny: gdzie go zastosować?

  Transparentny beton dekoracyjny jest aktualnie bardzo modny. To nowoczesny materiał, powstały z połączenia światłowodów oraz betonu. Powstałe z tego tworzywo może być wyprodukowane w postaci bloków lub paneli budowlanych. Niewielki rozmiar włókien sprawia, że wtapiają się one w strukturę kruszywa.

 • Dom z bali

  Jak wygląda budowa domu z bali?

  Domy z bali drewnianych swoją architekturą zdobią głównie rejony podgórskie, Podlasie i Suwalszczyznę. Jednak już od kilkunastu lat pojawiają się także w pozostałej części Polski, ponieważ bardzo dobrze wpisują się również w klimat zalesionych działek. O czym trzeba pamiętać, budując drewniany dom z bali? Oto najważniejsze zasady i niezbędne informacje.

 • Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne

  Ekologiczne domy z gliny

  Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję.

 • betonowanie

  Beton do budowy domu: jak wylewać beton?

  Nie wystarczy zamówić odpowiedniej klasy mieszankę betonową. Trzeba jeszcze dopilnować, aby została właściwie ułożona i pielęgnowana.

 • dom prefabrykowany

  Dziennik budowy domu prefabrykowanego. Harmonogram prac

  Prześledźmy, jak wygląda harmonogram prac przy domu prefabrykowanym na przykładzie realizacji domu na działce w Konstancinie.

 • izolacja nakrokwiowa

  Ocieplenie dachu: izolacja nakrokwiowa

  Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających ułożenie ocieplenia dachu na krokwiach, a nie pod nimi. Teoretycznie powinna to być najskuteczniejsza izolacja połaci, ponieważ znajduje się od strony zimniejszej, czyli od zewnątrz. Sprawdźmy więc, co składa się na taki system i ile trzeba za niego zapłacić.

 • dom ze słomy

  Jak wybudować dom ze słomy?

  Cofamy się do czasów, w których materiały do budowy znajdowały się w ogrodzie albo na polu pod lasem. Jak się okazuje, to bardzo twórczy powrót. Nie tylko bowiem wciąż można stawiać budynki, nawiązujące do technologii obowiązujących przed wiekami, ale bez większego trudu budować je tak, by były trwałe, ładne i zgodne z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Jak się do tego zabrać?

 • betonowanie

  Beton do budowy domu: koszty zakupu i transportu betonu

  Cena betonu zależy przede wszystkim od jego klasy i konsystencji. Może się też okazać, że jeśli chcemy zamówić niewielką ilość betonu, nie będzie nam łatwo znaleźć wytwórnię, która zrealizuje zamówienie.

 • pustaki z ceramiki poryzowanej

  Ceramika poryzowana z wkładem z wełny mineralnej

  Ceramika poryzowana to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Jej parametry termiczne może dodatkowo poprawić wkład z wełny mineralnej.

 • otulina zbrojenia

  Otulina zbrojenia

  Otulina to grubość warstwy betonu od prętów do krawędzi elementu żelbetowego, która chroni zbrojenie przed niszczącym działaniem środowiska zewnętrznego.

 • W szczelnym betonie uziarnienie żwiru i piasku jest tak dobrane, by nie było pomiędzy nimi wolnych miejsc

  Beton wodoszczelny

  Termin beton wodoszczelny oznacza, że woda nie przecieka przez niego swobodnie, ale także jest bardzo odporny na przenikanie pary wodnej.

 • drewno termowane

  Drewno termowane

  Drewno termowane to drewno przetrzymywane w temperaturze od 180 do 230 stopni Celsjusza. Tę metodę stosowali ją już Wikingowie przy budowie swych łodzi, aby były trwałe.

 • złącza ciesielskie,stalowe łączniki do drewna,konstrukcje drewniane

  Stalowe złącza ciesielskie do więźby dachowej

  Grupa łączników bardzo przydatnych przy wykonywaniu konstrukcji dachów stromych. Służą do łączenia drewnianych elementów więźby - desek i belek - zestawianych ze sobą pod różnym kątem. Najczęściej mają postać perforowanych płytek o rozmaitych kształtach.

 • Elementy gotowej więźby przygotowane do transportu na plac budowy

  Gotowe więźby na dach

  Słowo ?więźba? kojarzy się najczęściej z konstrukcją wykonywaną przez cieśli na budowie. Tymczasem, jeśli się ją wyprodukuje w wytwórni, z suszonego przemysłowo drewna, jest nie tylko lepsza, ale i... tańsza.

 • Ceramika to najbardziej tradycyjny materiał do budowy ścian; jej nowocześniejsza wersja to ceramika poryzowana

  Ściany zewnętrzne - z czego i jak murować

  Decyzja, z czego wymurować ściany, jest dla wielu osób planujących budowę domu nie tylko pierwszą, ale w ich przekonaniu także najważniejszą.

 • Aż trudno uwierzyć, że materiał, który z wyglądu przypomina worek na ziemniaki można w ciągu dwóch godzin zamienić w sztywną konstrukcję

  Tkanina do ...budowania

  Na razie powstają z niej namioty i schrony, rowy melioracyjne oraz... designerskie meble. Czy na tym się zakończy, pokaże przyszłość. ?Concrete Cloth? (CC), to materiał, o którym można żartobliwie powiedzieć, że sprawia, iż krawcy stają się budowniczymi, a budowniczy zamieniają się w krawców.

 • Parterowy budynek z użytkowym poddaszem, tradycyjnie wykończony jasnym tynkiem i dachówką to uniwersalny przepis na dom

  Plusy i minusy różnych domów

  Domy idealne nie istnieją. Każdy ma swoje miejsce i otoczenie. A przede wszystkim swoich właścicieli - z własnymi upodobaniami i potrzebami.

 • Dom murowany czy drewniany

  Jedni zachwalają domy murowane, drudzy drewniane i zwykle... wszyscy mają rację. Rzecz w tym, że obu technologiom coraz trudniej wytknąć wady.

 • Ekspresowe domy z prefabrykatów

  Minęły czasy, kiedy dom wznosiło się kilka, a nawet kilkanaście lat. Teraz buduje się szybciej. A najszybciej - z prefabrykatów.