OZE

 • Jaka jest faktyczna żywotność paneli?

  Jaką trwałość ma panel fotowoltaiczny? Jak można przedłużyć żywotność panelu?

  Te liczby najlepiej obrazują popularność systemów fotowoltaicznych. Na koniec października b.r. zainstalowana moc PV wynosiła prawie 11,5 GW. To o 71,2 proc. więcej niż w przypadku odpowiednika z 2021 roku. Osoby, które planują zainwestować w fotowoltaikę, mogą obawiać się o żywotność swoich paneli. Sprawność paneli jest gwarantowana przez producentów na wiele lat. Jest to zależne od kilku czynników. W tym artykule omówimy, jak długo działają panele fotowoltaiczne i jak o nie dbać, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność.

 • OZE

  Odnawialne źródła energii (OZE) w domu jednorodzinnym

  Obecna sytuacja geopolityczna i ekonomiczna, zmiany klimatyczne, dostosowanie się do wytycznych obowiązujących w UE, to wszystko są czynniki, które sprawiają, że rośnie zainteresowanie inwestorów OZE. Co więcej, planując zakup i montaż tego typu urządzeń, możemy liczyć na dofinasowanie w ramach programów rządowych lub lokalnych.

 • Fotowoltaika

  Czy fotowoltaika jest wciąż opłacalna?

  Mimo obniżenia kwoty dofinansowania z programu Mój Prąd z 5 do 3 tys. zł, w ubiegłym roku w Polsce zainstalowano prawie 400 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas najwięcej energii w ramach OZE wytwarzały turbiny wiatrowe. Obecnie na pierwsze miejsce wysunęła się fotowoltaika.

 • Dach z fotowoltaika

  Jak poprawić autokonsumpcję w domu z fotowoltaiką?

  Na przestrzeni ostatnich trzech lat w Polsce domowa fotowoltaika urosła od kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona użytkowników. Jesteśmy czwartym krajem w Europie pod względem tempa przyrostu nowych instalacji PV. Dużą zasługę w tak szybkim wzroście, obok bezzwrotnych dotacji z rządowego programu „Mój Prąd”, miał dotychczasowy system rozliczeń dla prosumentów, uznawany za jeden z najkorzystniejszych w Europie.

 • Domowa instalacja fotowoltaiczna

  Instalacja fotowoltaiczna - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

  Domowa instalacja fotowoltaiczna to w chwili obecnej najprostszy sposób oszczędzania. Produkcja własnego, darmowego prądu daje duże oszczędności w domowym budżecie i jest dobrym sposobem na ochronę środowiska. Przedstawiamy wszystkie aspekty na jakie warto zwrócić uwagę, przed wyborem.

 • Fotowoltaika na dachu

  Fotowoltaika na dachu - jak dopasować panele do rodzaju przykrycia dachowego?

  Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania niejako zmuszają Polaków do szukania oszczędności w domowym budżecie. Wielu z nich, korzystając z programów dopłat, decyduje się na montaż instalacji solarnej. Czy sprawdzi się ona na każdym typie dachu?

 • Inwestycja w panele słoneczne to wybór, który się opłaca: i dla naszego zdrowia, i dla środowiska , i pod kątem finansowym

  Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie

  Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.

 • fotowoltaika panele fotowoltaiczne panele PV fotowoltaika dotacje fotowoltaika opłacalność jak działa fotowoltaika

  Fotowoltaika - czy się opłaca?

  Coraz częściej na dachach naszych domów można zobaczyć ogniwa fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, bo koszty ich zakupu są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, a wydajność wyższa. Inwestorzy, montując instalację fotowoltaiczną, chcą się zabezpieczyć się przed wzrostem kosztów utrzymania domu, w tym rosnących opłat za prąd. Staramy się odpowiedzieć na pytanie czy taka inwestycja się opłaca?

 • kolektory słoneczne

  Kolektory słoneczne: planowanie instalacji

  Jeśli odpowiednio dopasujemy wszystkie parametry instalacji solarnej, możemy mieć ciepłą wodę podgrzewaną darmową energią słoneczną.

 • Dachówka fotowoltaiczna

  Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych

  Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?

 • 100 mln. zł - taka kwota została przeznaczona na wsparcie małej retencji w programie MOJA WODA

  MOJA WODA – GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Wykorzystanie deszczówki z dofinansowaniem.

  Kryzys klimatyczny jest faktem – negatywne zmiany w tym obszarze są coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Jedną z nich jest deficyt wody. Dlatego, aby zminimalizować skutki tego zjawiska i spróbować przywrócić naturalną równowagę środowiska przyrodniczego, powstał program pod nazwą MOJA WODA.

 • OZE

  Przydomowa elektrownia wiatrowa. Prąd za grosze?

  Zastanawiam się nad zamontowaniem na dachu swojego domu małej elektrowni wiatrowej, wytwarzającej prąd. Słyszałem, że mógłbym w tym celu skorzystać z preferencyjnych programów finansowych. Czy to rzeczywiście prawda i komu ta pomoc przysługuje? Szymon S., Jastrzębia Góra

 • kolektory słoneczne

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 7 - kolektory słoneczne

  Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu dobrze ocieplonego, z ciepłymi oknami wyposażonymi w rolety oraz z wysoko sprawną wentylacją mechaniczną, wynosi około 20-25 kWh/(m2rok). Publikujemy kolejną część cyklu PIERWSZE PALIWO

 • Dziś rynek oferuje dużą ilość rozwiązań w kwestii rodzajów pomp i dolnych źródeł ciepła. Trzy najważniejsze to urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie, wodzie i powietrzu.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 8 - pompy ciepła

  W naszych rozważaniach na temat optymalnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu tym razem zajmiemy się urządzeniami grzewczymi na prąd. Niestety, wadą energii elektrycznej w Polsce, w której panuje węglowa monokultura, są środowiskowe koszty jej produkcji.

 • Gaz sieciowy, czyli metan to najprzyjaźniejsze dla środowiska naturalnego paliwo nieodnawialne. Ogrzewanie nim domu przy zastosowaniu kotłakondensacyjnego daje naprawdę wymierne korzyści i wydaje się być jedynym racjonalnym wyborem.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 6, ogrzewanie domu

  Ta część naszego cyklu o oszczędzaniu energii w budownictwie będzie dotyczyć kwestii ogrzewania domu. Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników, a w pierwszej kolejności - od dostępności. W zależności od lokalizacji działki, możemy mieć nawet trzy sieciowe źródła energii: ciepło z elektrociepłowni, gaz ziemny i oczywiście prąd, który według przepisów powinien być dostępny na gruntach przeznaczonych pod budownictwo. W tym odcinku przyjmijmy, że mamy do dyspozycji gaz sieciowy, czyli metan.

 • Dobre ocieplenie oraz właściwa wentylacja wpływają dodatnio na bilans energetyczny domu, czyli przynoszą wymierne korzyści

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - część 5, wentylacja

  W poprzednich odcinkach zajmowaliśmy się uzyskiwaniem PIERWSZEGO PALIWA (czytaj: oszczędzaniem energii niezbędnej do ogrzewania domu) przez zmniejszenie strat ciepła, dzięki zastosowaniu racjonalnych izolacyjności obudowy budynku (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu i okien). Teraz zajmiemy się wentylacją.

 • Mimo obowiązkowych filtrów elektrociepłownie wciąż w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 3, czas na okna

  Mieszkańcy większości domów jednorodzinnych z roku na rok coraz mocniej odczują skutki ich kiepskiej izolacyjności termicznej oraz stałego wzrostu cen gazu. To dlatego smród spalonego węgla i plastikowych opakowań rozchodzi się w mniejszych miejscowościach i podmiejskich sypialniach.

 • Paliwa kopalne nie są "wieczne" - trzeba racjonalnie je wykorzystywać

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 2, cieplejszy dach

  Nadchodzące lata to czas gwałtownych zmian w otoczeniu gospodarczym. Dynamiczny rozwój gospodarek Chin i Indii, przy kurczących się zasobach paliw odnawialnych, musi spowodować szybki wzrost cen wszystkich surowców energetycznych.

 • Trzeba wiedzieć, że oszczędzając energię umożliwimy dostęp do paliw kopalnych także następnym pokoleniom.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - ocieplenie domu - część 1

  Zaoszczędzona energia powinna być dla nas ?paliwem?, które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena (czytaj: koszt obniżenia zużycia energii) będzie się stale obniżać, a nie jak tamtych - rosnąć.