OZE

 • Dach z fotowoltaika

  Jak poprawić autokonsumpcję w domu z fotowoltaiką?

  Na przestrzeni ostatnich trzech lat w Polsce domowa fotowoltaika urosła od kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona użytkowników. Jesteśmy czwartym krajem w Europie pod względem tempa przyrostu nowych instalacji PV. Dużą zasługę w tak szybkim wzroście, obok bezzwrotnych dotacji z rządowego programu „Mój Prąd”, miał dotychczasowy system rozliczeń dla prosumentów, uznawany za jeden z najkorzystniejszych w Europie.

 • Domowa instalacja fotowoltaiczna

  Instalacja fotowoltaiczna - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

  Domowa instalacja fotowoltaiczna to w chwili obecnej najprostszy sposób oszczędzania. Produkcja własnego, darmowego prądu daje duże oszczędności w domowym budżecie i jest dobrym sposobem na ochronę środowiska. Przedstawiamy wszystkie aspekty na jakie warto zwrócić uwagę, przed wyborem.

 • Fotowoltaika na dachu

  Fotowoltaika na dachu - jak dopasować panele do rodzaju przykrycia dachowego?

  Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania niejako zmuszają Polaków do szukania oszczędności w domowym budżecie. Wielu z nich, korzystając z programów dopłat, decyduje się na montaż instalacji solarnej. Czy sprawdzi się ona na każdym typie dachu?

 • Inwestycja w panele słoneczne to wybór, który się opłaca: i dla naszego zdrowia, i dla środowiska , i pod kątem finansowym

  Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie

  Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.

 • Fotowoltaika

  Czy fotowoltaika jest wciąż opłacalna?

  Mimo obniżenia kwoty dofinansowania z programu Mój Prąd z 5 do 3 tys. zł, w ubiegłym roku w Polsce zainstalowano prawie 400 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas najwięcej energii w ramach OZE wytwarzały turbiny wiatrowe. Obecnie na pierwsze miejsce wysunęła się fotowoltaika.

 • Fotowoltaika dla każdego? Zasady finansowania i dofinansowania instalacji fotowoltaicznej

  Fotowoltaika dla każdego? Zasady finansowania i dofinansowania instalacji fotowoltaicznej

  Wyraźnie obniża koszty eksploatacji domu i pozwala zachować niezależność energetyczną. Mowa o instalacji fotowoltaicznej, która wykorzystując zjawisko fotowoltaiki, zamienia bezpośrednią energię słoneczną na prąd. Pomysł takiej inwestycji nie bez powodu spotkał się z pozytywnym odbiorem właścicieli budynków jedno i wielorodzinnych. Koszty montażu wciąż jednak przewyższają możliwości finansowe większości zainteresowanych. By zwiększyć dostępność tej technologii, opracowano korzystne linie finansowania i dofinansowania fotowoltaiki. Czytając dalej, dowiesz się konkretnie jakie.

 • fotowoltaika panele fotowoltaiczne panele PV fotowoltaika dotacje fotowoltaika opłacalność jak działa fotowoltaika

  Fotowoltaika - czy się opłaca?

  Coraz częściej na dachach naszych domów można zobaczyć ogniwa fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, bo koszty ich zakupu są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, a wydajność wyższa. Inwestorzy, montując instalację fotowoltaiczną, chcą się zabezpieczyć się przed wzrostem kosztów utrzymania domu, w tym rosnących opłat za prąd. Staramy się odpowiedzieć na pytanie czy taka inwestycja się opłaca?

 • Energooszczędność dla firm

  Energooszczędność dla firm

  Rynek energii słonecznej jest dość aktywny, a zapotrzebowanie na produkty energooszczędne nieustannie rośnie. Wielu instalatorów kupuje materiały od sprzedawców hurtowych paneli słonecznych, takich jak ESTG. ESTG to największy w Europie dystrybutor zrównoważonych produktów energetycznych. Wytwarzanie energii przy użyciu paneli słonecznych interesuje nie tylko właścicieli domów, ale również dla firmy. Coraz więcej firm dba o to, by ich budynki były energooszczędne, i dostarcza do przestrzeni zieloną energię. Czy Ty również zastanawiasz się nad zainwestowaniem w zrównoważoną energię słoneczną? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z dalszą treścią.

 • kolektory słoneczne

  Kolektory słoneczne: planowanie instalacji

  Jeśli odpowiednio dopasujemy wszystkie parametry instalacji solarnej, możemy mieć ciepłą wodę podgrzewaną darmową energią słoneczną.

 • Dachówka fotowoltaiczna

  Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych

  Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?

 • Dlaczego warto postawić na OZE w nowym domu?

  Dlaczego warto postawić na OZE w nowym domu?

  Coraz więcej inwestorów budujących nowe domy, już na etapie projektu, planuje zastosowanie rozwiązań OZE. Ogrzewanie pompą ciepła, energia elektryczna z fotowoltaiki to nie tylko modne hasła, ale realne oszczędności w domowym budżecie. Niebawem instalacja tych technologii może okazać się nie tylko rozsądnym wyborem, ale także koniecznością.

 • 100 mln. zł - taka kwota została przeznaczona na wsparcie małej retencji w programie MOJA WODA

  MOJA WODA – GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Wykorzystanie deszczówki z dofinansowaniem.

  Kryzys klimatyczny jest faktem – negatywne zmiany w tym obszarze są coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Jedną z nich jest deficyt wody. Dlatego, aby zminimalizować skutki tego zjawiska i spróbować przywrócić naturalną równowagę środowiska przyrodniczego, powstał program pod nazwą MOJA WODA.

 • OZE

  Przydomowa elektrownia wiatrowa. Prąd za grosze?

  Zastanawiam się nad zamontowaniem na dachu swojego domu małej elektrowni wiatrowej, wytwarzającej prąd. Słyszałem, że mógłbym w tym celu skorzystać z preferencyjnych programów finansowych. Czy to rzeczywiście prawda i komu ta pomoc przysługuje? Szymon S., Jastrzębia Góra

 • kolektory słoneczne

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 7 - kolektory słoneczne

  Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu dobrze ocieplonego, z ciepłymi oknami wyposażonymi w rolety oraz z wysoko sprawną wentylacją mechaniczną, wynosi około 20-25 kWh/(m2rok). Publikujemy kolejną część cyklu PIERWSZE PALIWO

 • Dziś rynek oferuje dużą ilość rozwiązań w kwestii rodzajów pomp i dolnych źródeł ciepła. Trzy najważniejsze to urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie, wodzie i powietrzu.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 8 - pompy ciepła

  W naszych rozważaniach na temat optymalnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu tym razem zajmiemy się urządzeniami grzewczymi na prąd. Niestety, wadą energii elektrycznej w Polsce, w której panuje węglowa monokultura, są środowiskowe koszty jej produkcji.

 • Gaz sieciowy, czyli metan to najprzyjaźniejsze dla środowiska naturalnego paliwo nieodnawialne. Ogrzewanie nim domu przy zastosowaniu kotłakondensacyjnego daje naprawdę wymierne korzyści i wydaje się być jedynym racjonalnym wyborem.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 6, ogrzewanie domu

  Ta część naszego cyklu o oszczędzaniu energii w budownictwie będzie dotyczyć kwestii ogrzewania domu. Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników, a w pierwszej kolejności - od dostępności. W zależności od lokalizacji działki, możemy mieć nawet trzy sieciowe źródła energii: ciepło z elektrociepłowni, gaz ziemny i oczywiście prąd, który według przepisów powinien być dostępny na gruntach przeznaczonych pod budownictwo. W tym odcinku przyjmijmy, że mamy do dyspozycji gaz sieciowy, czyli metan.

 • Dobre ocieplenie oraz właściwa wentylacja wpływają dodatnio na bilans energetyczny domu, czyli przynoszą wymierne korzyści

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - część 5, wentylacja

  W poprzednich odcinkach zajmowaliśmy się uzyskiwaniem PIERWSZEGO PALIWA (czytaj: oszczędzaniem energii niezbędnej do ogrzewania domu) przez zmniejszenie strat ciepła, dzięki zastosowaniu racjonalnych izolacyjności obudowy budynku (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu i okien). Teraz zajmiemy się wentylacją.

 • Mimo obowiązkowych filtrów elektrociepłownie wciąż w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 3, czas na okna

  Mieszkańcy większości domów jednorodzinnych z roku na rok coraz mocniej odczują skutki ich kiepskiej izolacyjności termicznej oraz stałego wzrostu cen gazu. To dlatego smród spalonego węgla i plastikowych opakowań rozchodzi się w mniejszych miejscowościach i podmiejskich sypialniach.

 • Paliwa kopalne nie są "wieczne" - trzeba racjonalnie je wykorzystywać

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 2, cieplejszy dach

  Nadchodzące lata to czas gwałtownych zmian w otoczeniu gospodarczym. Dynamiczny rozwój gospodarek Chin i Indii, przy kurczących się zasobach paliw odnawialnych, musi spowodować szybki wzrost cen wszystkich surowców energetycznych.

 • Trzeba wiedzieć, że oszczędzając energię umożliwimy dostęp do paliw kopalnych także następnym pokoleniom.

  Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - ocieplenie domu - część 1

  Zaoszczędzona energia powinna być dla nas ?paliwem?, które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena (czytaj: koszt obniżenia zużycia energii) będzie się stale obniżać, a nie jak tamtych - rosnąć.