OZE

 • Fotowoltaika dla domu

  Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto mieć własny prąd z instalacji PV

  Produkowanie własnej energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu domu to sposób na niższe rachunki za prąd. Ale czy tylko? O tym, do czego można wykorzystać energię z fotowoltaiki Michał Elertowicz, Technical Marketing Manager w SolarEdge Technologies Poland, rozmawia z Panem Ryszardem Udzikiem – pasjonatem zielonej energii i użytkownikiem kompleksowego systemu PV SolarEdge.

 • Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności - 02

  Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Badanie

  Fotowoltaika jest inwestycją zaplanowaną na lata. Dlatego, gdy wybierasz konkretne produkty, istotne jest, abyś zwrócił uwagę na ich trwałość, żywotność oraz wydajność w dłuższej perspektywie czasu. Chociaż spadek tych parametrów jest nieunikniony, to jednak w przypadku najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań, będzie on stosunkowo minimalny. Zbadajmy, jak wypada wydajność zintegrowanego systemu VARIO - nowości 2024 na rynku fotowoltaiki.

 • Falownik hybrydowy Avrii SOL Synergy - zestaw

  Falownik hybrydowy Avrii SOL Synergy

  Nowa era efektywności energetycznej z falownikiem hybrydowym Avrii SOL Synergy oznacza wprowadzenie przez polskiego lidera technologii PV, Avrii SOL, na rynek najnowszej innowacji. Falowniki hybrydowe Avrii SOL Synergy to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane systemy zarządzania energią oraz dynamicznie rozwijający się rynek energii odnawialnej. Nowa seria urządzeń została zaprojektowana z myślą o zmieniających się przepisach prawnych i potrzebach związanych z bardziej efektywnym wykorzystaniem energii odnawialnej, a także jako przygotowanie do planowanej w tym roku implementacji taryf dynamicznych.

 • Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

  Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

  Czym wyróżnia się hybrydowa fotowoltaika i dlaczego warto się na nią zdecydować?

 • Jak dokładnie monitorować pracę systemu fotowoltaicznego i w jaki sposób analizować wyniki?

  Jak monitorować pracę systemu fotowoltaicznego i w jaki sposób analizować wyniki?

  Rokrocznie przybywa inwestorów decydujących się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a fotowoltaika nie tylko pozwala na oszczędności, lecz także na komfort użytkowania. Sprawnie funkcjonujący system nie jest podatny na awarie, umożliwia łatwe monitorowanie, a utrzymanie go nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jak skrupulatnie monitorować pracę i skutecznie analizować wyniki takiego systemu? Poniżej znajdziesz wskazówki.

 • Trendy w fotowoltaice na 2024 rok

  Trendy fotowoltaiczne na 2024 rok

  Wizja przyszłości mikroinstalacji prosumenckich w energetyce odnawialnej. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie energetyki odnawialnej, fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju. Jakie zmiany i trendy zobaczymy w branży fotowoltaicznej w 2024 roku? Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies (Polska), dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

 • Panele fotowoltaiczne zimą

  Czy niskie temperatury mogą oddziaływać na instalację zimą?

  Wielkimi krokami zbliżają się chłodniejsze miesiące w Polsce i wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, jak ochronić je przed mrozami. Czy należy przykryć panele, by nie padał na nie śnieg? A może zadbać o ogrzewanie instalacji? W Internecie można znaleźć różne pomysły na to, w jaki sposób chronić fotowoltaikę przed zimnem. Niestety część z nich jest błędna i może jedynie zaszkodzić urządzeniom. Jeden z ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii radzi, jak zadbać o fotowoltaikę zimą.

 • Panele fotowoltaiczne

  Zakup fotowoltaiki zimą?

  Decyzja o zakupie fotowoltaiki zimą staje się coraz bardziej opłacalna, z uwagi na dynamiczny rozwój tej technologii w Polsce. Świadomość korzyści płynących z wykorzystania energii słonecznej do produkcji prądu rośnie gwałtownie, czyniąc to nie tylko ekologicznym, lecz także rozważnym wyborem inwestycyjnym. Obecny moment może być doskonałą okazją do rozważenia instalacji fotowoltaicznej i czerpania zysków z czystej energii również w zimowych miesiącach.

 • Ekologia domowa: Przyjazne dla środowiska rozwiązania dla Twojego domu

  Dach solarny - czy to lepsze rozwiązanie niż instalacja fotowoltaiczna?

  Budując nowy dom lub remontując dach warto przemyśleć wprowadzenie nowych rozwiązań, które nie tylko będą wpływały na wygląd domu ale także przyniosą korzyści finansowe i będą proekologiczne. Jednym z nich jest dach solarny – czy warto w niego zainwestować?

 • Schemat strat ciepła w domu

  Co to znaczy dom energooszczędny? Budowa i zalety

  Planujesz budowę domu? Przygnębiają Cię kolejne informacje o kilkunastoprocentowym wzroście cen energii? Nie zamartwiaj się! Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.

 • Bezpieczeństwo instalacji foto woltaicznej

  Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej - na co zwrócić uwagę?

  W Polsce funkcjonuje już ponad milion prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Tak duży rozwój fotowoltaiki o mocy do 10 kW na przestrzeni ostatnich lat przyczynił się do zaostrzenia regulacji w zakresie bezpieczeństwa.

 • Wevolt X-Tile

  Panele fotowoltaiczne Wevolt X-Tile

  Wienerberger, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań budowlanych, wprowadza na rynek nowatorskie panele fotowoltaiczne Wevolt X-Tile, które łączą ekologiczną energię słoneczną z unikalną estetyką. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej z zachowaniem eleganckiego wyglądu dachów i ogólnego wyglądu budynków.

 • Stacja wolnostojąca

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych Eway

  Eway, polska firma, reagując na przepisy dotyczące elektromobilności oraz rosnące zapotrzebowanie klientów, oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie stacji ładowania samochodów elektrycznych dla obiektów mieszkalnych, biurowych i rekreacyjno-handlowych. Rozwiązania te stają się coraz bardziej popularne w sektorze budowlanym i nieruchomościowym, przynosząc szereg korzyści inwestorom, właścicielom oraz zarządcom budynków. Cechą wyróżniającą ofertę Eway jest zdalne zarządzanie systemem bez konieczności korzystania z dedykowanej aplikacji czy zewnętrznego terminala płatniczego.

 • Kolektor solarny

  Kolektory słoneczne – czy warto je montować?

  W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną nie w elektryczną, a w ciepło. Można je efektywnie wykorzystać do podgrzewania wody do mycia, zasilania basenu czy okresowego wspomagania ogrzewania domu.

 • OZE

  Obiecująca przyszłość pracowników w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE)

  Sektor odnawialnych źródeł energii (OZE) dynamicznie rozwija się na całym świecie i staje się miejscem obfitującym w nowe możliwości zatrudnienia, szczególnie dla wykwalifikowanych specjalistów. W Polsce, w roku 2021, branża fotowoltaiczna zatrudniała około 113 tysięcy pracowników, co uczyniło nasz kraj liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy w tej dziedzinie.

 • W Polsce rośnie liczba osób korzystających z ekologicznych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika

  Jak przygotować instalację OZE do sezonu grzewczego, aby była efektywniejsza jesienią

  W Polsce rośnie liczba osób, które wykorzystują ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła i fotowoltaika. Dowodem na to jest znaczny wzrost liczby wniosków składanych w Programie Czyste Powietrze, który wyniósł 28% w pierwszym półroczu 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Jesień jest okresem, w którym właściciele instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) zaczynają zastanawiać się, jak przygotować swoje systemy do nadchodzącego sezonu grzewczego, aby działały wydajnie i niezawodnie. Istnieje kilka kluczowych kroków, które można podjąć, aby zoptymalizować pracę tych instalacji, a eksperci z firmy Euros Energy udzielają wskazówek.

 • Nowa perspektywa dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

  Rewolucyjne zmiany w polskim sektorze energetycznym

  Nowa perspektywa dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - fotowoltaika i prosumenci lokatorscy pomogą w obniżeniu czynszu dla mieszkańców bloków.

 • Panele fotowoltaiczne

  Jak zapobiegać problemom związanym z niską wydajnością paneli fotowoltaicznych?

  Zapobieganie problemom związanym z niską wydajnością paneli fotowoltaicznych jest kluczowe dla utrzymania efektywności instalacji. Poniżej przedstawiam przyczyny spadku wydajności oraz sposoby ich zapobiegania.

 • Mycie paneli fotowoltaicznych

  Czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych - wskazówki i porady

  Panele fotowoltaiczne, znane również jako panele słoneczne, są niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Stanowią one kluczowy element w generowaniu energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Aby panele działały efektywnie, konieczne jest ich regularne czyszczenie i konserwacja.

 • Jak zaprojektować do by w pełni wykorzystać energię słoneczną

  Jak optymalnie wykorzystać energię słoneczną radzą eksperci

  Specjaliści z Otovo i DOM 3E podczas wspólnego webinaru prezentują praktyczne wskazówki dotyczące optymalizacji wykorzystania energii słonecznej już na etapie planowania budowy domu. Współczesni inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych, co potwierdza fakt, że około 80% klientów DOM 3E decyduje się na tę inwestycję już na etapie projektowania swojego domu.

 • Instalacja fotowoltaiczna

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto o niej wiedzieć?

  Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad przydomową elektrownią fotowoltaiczną. Jakie są zalety posiadania własnej instalacji, ile kosztuje i co trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na montaż? W artykule wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia związane z fotowoltaiką.

 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska SARP

  Zielona architektura i ciepło - nierozłączny duet

  Ekologiczna architektura, stawiająca na zrównoważone źródła ciepła, wyłania się jako kluczowy nurt w dziedzinie budownictwa przyszłości. Jak projektowanie budynków i innowacje w zakresie ogrzewania wzajemnie się uzupełniają? Jakie działania są prowadzone, aby zapobiegać degradacji środowiska?

 • Dachówka fotowoltaiczna

  Co to jest dachówka fotowoltaiczna – jak działa? Zalety, wady, cena

  Odnawialne źródła energii z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Do tych najbardziej popularnych zalicza się energię pozyskiwaną ze słońca. Na czerpanie energii ze słońca pozwala zjawisko fotowoltaiczne. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem był montaż paneli fotowoltaicznych na pokrycie dachowe. Dzisiaj pojawiło się nowe, bardziej nowatorskie rozwiązanie - dachówka fotowoltaiczna.

 • Jaka jest faktyczna żywotność paneli?

  Jaką trwałość ma panel fotowoltaiczny? Jak można przedłużyć żywotność panelu?

  Te liczby najlepiej obrazują popularność systemów fotowoltaicznych. Na koniec października b.r. zainstalowana moc PV wynosiła prawie 11,5 GW. To o 71,2 proc. więcej niż w przypadku odpowiednika z 2021 roku. Osoby, które planują zainwestować w fotowoltaikę, mogą obawiać się o żywotność swoich paneli. Sprawność paneli jest gwarantowana przez producentów na wiele lat. Jest to zależne od kilku czynników. W tym artykule omówimy, jak długo działają panele fotowoltaiczne i jak o nie dbać, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność.

 • OZE

  Odnawialne źródła energii (OZE) w domu jednorodzinnym

  Obecna sytuacja geopolityczna i ekonomiczna, zmiany klimatyczne, dostosowanie się do wytycznych obowiązujących w UE, to wszystko są czynniki, które sprawiają, że rośnie zainteresowanie inwestorów OZE. Co więcej, planując zakup i montaż tego typu urządzeń, możemy liczyć na dofinasowanie w ramach programów rządowych lub lokalnych.

 • Fotowoltaika

  Czy fotowoltaika jest wciąż opłacalna?

  Mimo obniżenia kwoty dofinansowania z programu Mój Prąd z 5 do 3 tys. zł, w ubiegłym roku w Polsce zainstalowano prawie 400 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas najwięcej energii w ramach OZE wytwarzały turbiny wiatrowe. Obecnie na pierwsze miejsce wysunęła się fotowoltaika.

 • Dach z fotowoltaika

  Jak poprawić autokonsumpcję w domu z fotowoltaiką?

  Na przestrzeni ostatnich trzech lat w Polsce domowa fotowoltaika urosła od kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona użytkowników. Jesteśmy czwartym krajem w Europie pod względem tempa przyrostu nowych instalacji PV. Dużą zasługę w tak szybkim wzroście, obok bezzwrotnych dotacji z rządowego programu „Mój Prąd”, miał dotychczasowy system rozliczeń dla prosumentów, uznawany za jeden z najkorzystniejszych w Europie.

 • Domowa instalacja fotowoltaiczna

  Instalacja fotowoltaiczna - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

  Domowa instalacja fotowoltaiczna to w chwili obecnej najprostszy sposób oszczędzania. Produkcja własnego, darmowego prądu daje duże oszczędności w domowym budżecie i jest dobrym sposobem na ochronę środowiska. Przedstawiamy wszystkie aspekty na jakie warto zwrócić uwagę, przed wyborem.

 • Fotowoltaika na dachu

  Fotowoltaika na dachu - jak dopasować panele do rodzaju przykrycia dachowego?

  Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania niejako zmuszają Polaków do szukania oszczędności w domowym budżecie. Wielu z nich, korzystając z programów dopłat, decyduje się na montaż instalacji solarnej. Czy sprawdzi się ona na każdym typie dachu?

 • Inwestycja w panele słoneczne to wybór, który się opłaca: i dla naszego zdrowia, i dla środowiska , i pod kątem finansowym

  Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie

  Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.