Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pergole ogrodowe i tarasowe

MP

Trzy żywioły w Twoim ogrodzie. Jak chronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem… w dobrym stylu. Doskonałym rozwiązaniem są pergole tarasowe i ogrodowe.

Pergola ogrodowa
Pergola ogrodowa
Fot. Cube Garden

Wszyscy dobrze wiemy, że pogoda w Polsce potrafi być nieprzewidywalna. Dzień, który rozpoczyna się pięknym słońcem nierzadko kończymy, uciekając przed deszczem. Warto mieć to na uwadze planując architekturę ogrodu. W naszym klimacie, w cenie zawsze będą rozwiązania, które potrafią adaptować się do każdych warunków. Eksperci Cube Garden radzą, jak stworzyć własną strefę relaksu, która jednocześnie chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem, a przy tym zachwyca designem i klasą.

Dobrze zaprojektowany ogród lub taras stanowi dodatkową przestrzeń życiową. To w nim, szczególnie latem, spędzamy najwięcej czasu. Planując więc jego architekturę należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność wybranych rozwiązań.

Pergole i altany w ogrodzie

Pergole ogrodowe i tarasowe

Pergole tarasowe i ogrodowe to prywatne strefy relaksu, miejsce idealne na przyjęcia i rodzinne spotkania, które mają potencjał by stać się centrum rodzinnego życia. Są to konstrukcje modułowe, które możemy tworzyć wedle własnych potrzeb. Co więcej, dzięki różnorodnym opcjom, są w stanie zapewnić schronienie przed słońcem w upalne dni oraz deszczem i wiatrem przy załamaniu pogody. Jakie rozwiązania warto wybierać, by cieszyć się nimi bez względu na pogodę?

Kwitnące pnącza na ogrodowe pergole

Pergole ogrodowe - modułowe

Największą zaletą rozwiązań modułowych jest możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb. Pergole ogrodowe i tarasowe można więc „zbudować” tak, aby spełniały różne role. Sekret tkwi w odpowiednim doborze rodzaju zadaszenia oraz ścian. Jeśli zależy Ci na stylowym, eleganckim dopełnieniu ogrodowej przestrzeni na pogodne dni - wybierz zasłony. Jeśli chcesz, z kolei, stworzyć własną strefę prywatności, w której nie zaskoczy Cię żadna zmiana warunków atmosferycznych, warto zdecydować się na roletę ZIP, która zapewnia maksymalną ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem oraz pełną intymność. Cube Garden proponuje także między innymi wypełnienie dachu i ścian lamelami - czyli ruchomymi „listwami”, które można dowolnie regulować, ustawiając je pod różnym kątem. Taka konstrukcja daje możliwość częściowej bądź całkowitej ochrony przed słońcem i zachowania prywatności. W pozycji zamkniętej chroni również przed wiatrem. Zaletą aluminiowych ścianek żaluzjowych (pionowych lub poziomych) jest, z kolei, całkowita bezobsługowość oraz możliwość montażu dodatkowych dekoracji, sadzenia roślin – ozdobnych pnączy. Warto pamiętać także o czwartym „żywiole”, który latem próbuje zawładnąć naszymi ogrodami, czyli… o uciążliwych insektach. Modułowe rozwiązania dają możliwość zamontowania moskitiery.

Pergole ogrodowe
Pergole ogrodowe
Fot. Cube Garden

Pergole ogrodowe metalowe

Ogromną zaletą nowoczesnych, aluminiowych konstrukcji ogrodowo-tarasowych jest wygoda ich użytkowania. Składają się na nią niewątpliwie brak konieczności konserwacji i gwarancja trwałości – odporność na promieniowanie UV i korozję. Co więcej, niektóre z rozwiązań są bezobsługowe, sterowane automatycznie. W przypadku niektórych opcji, możemy regulować ich funkcje – na przykład stopień przysłonięcia, co powoduje komfort podczas zmieniającej się pogody. Nie straszne będą zarówno ostre promienie słońca, jak i zacinający deszcz. Wszystko to sprawia, że wizja błogiego relaksu urzeczywistnia się jeszcze bardziej.

Osłona przed słońcem na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Pergole, parasole, namioty, markizy i altany ogrodowe

Rafał Modlinger, projektant Cube Garden
Nowoczesna pergola ogrodowa
Nowoczesna pergola ogrodowa
Fot. Cube Garden

Nowoczesne pergole ogrodowe

Dlaczego warto postawić na pergole w miejsce bardziej „tradycyjnych” elementów aranżacji ogrodowych? Jest to z pewnością rozwiązanie znacznie solidniejsze niż parasole lub namioty ogrodowe. Gwarantuje jednocześnie podobną swobodę przenoszenia go w dowolne miejsce. Wszystko dzięki, opracowanym przez Cube Garden, pergolom wolnostojącym. To unikalne na polskim rynku rozwiązanie nie wymaga budowy fundamentu. Konstrukcję można postawić na tarasie, nad basenem lub w ogrodzie. A jeśli w przyszłości zmienisz decyzję, pergolę można przenieść.

Modułowość konstrukcji daje możliwość stworzenia zabudowy na miarę potrzeb. Nie tylko pod względem praktycznym, ale także wizualnym. W ofercie Cube Garden znalazła się szeroka gama kolorystyczna, dzięki której pergole i zabudowy tarasowe zachwycą każdego miłośnika dobrego designu.

Pergole ogrodowe

W dużych ogrodach pergole mogą tworzyć pasaże, w małych częściej są wolno stojącymi konstrukcjami zasłaniającymi nieciekawe miejsca, dzielącymi ogród na wnętrza o odrębnych funkcjach. Na ogół są z drewna lub kutego żelaza. Wybór materiału zależy jednak nie tylko od estetyki, ale też od siły wzrostu pnącza, które będzie się wspinać po konstrukcji.

Pergole ogrodowe - tradycyjne

Oplecione roślinami pergole można zobaczyć w wielu przydomowych ogrodach. Te ażurowe konstrukcje potrafią jednak zmienić proporcje terenu, a nawet go zdominować. W małym ogródku poprzestańmy więc na skromnej pergoli zbudowanej na planie kwadratu, ocieniającej np. skrzyżowanie alejek albo taras.

Tylko na dużej działce można sobie pozwolić na aranżację złożoną z kilku łuków, osłaniającą przejście między dwoma budynkami czy kącikami do wypoczynku. W ogrodach zaprojektowanych regularnie umieszcza się je często wzdłuż głównych alejek, by wyznaczały osie widokowe. Miewają rozmaite formy - od skromnych, prostych po stylizowane instalacje z drewna lub kutego żelaza.

Pergole ogrodowe - nowoczesne

Pergole dla roślin stosuje się także w ogrodach utrzymanych w  stylu nowoczesnym, tyle że przybierają tutaj one oszczędne, proste formy, co najwyżej zwracające uwagę mocnym kolorem. Zazwyczaj są elementami konstrukcyjnymi miejsc wypoczynku (np. ściankami działowymi, zadaszeniami).

Tradycyjne materiały coraz częściej są w nich zastępowane modnymi ostatnio naciągami z linek lub metalowymi prętami rozpiętymi w mocnej, stalowej lub aluminiowej ramie. Często stosowany jest również pleksiglas, a nawet szkło. Te nowoczesne konstrukcje świetnie współpracują z żywą zieloną materią, nie przytłaczając jej, a jedynie dając potrzebne wsparcie roślinom.

Pergolę stosowano w architekturze ogrodowej już od czasów średniowiecza.
Na przestrzeni wieków przybierała różne formy: od lekkich drewnianych lub stalowych konstrukcji po masywne budowle wsparte na kamiennych (często marmurowych) kolumnach.

Gatunki polecane do sadzenia przy pergolach

Są rośliny, które wymagają podpór, by zaprezentować całą swą urodę. Dotyczy to pnączy i gatunków o długich, wiotkich pędach. Te silnie rosnące (np. glicynia, rdest Auberta, dławisz okrągłolistny) potrzebują solidnych konstrukcji, najlepiej wspartych na fundamentach. Innym, delikatniejszym roślinom (jak groszek pachnący, powojnik, nasturcja) wystarczy wolno stojąca podpórka czy mała pergolka upleciona ze stalowego drutu, zbita z drewnianych listew czy bambusowych tyczek.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pergole ogrodowe i tarasowe