Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę?
Czarna kuchnia kojarzy się z elegancją i nowoczesnością. Z czym łączyć czarne meble kuchenne - z czego wykonać blat i czym wykończyć ścianę w sąsiedztwie czarnych szafek. W jaki sposób podkreślić i dopełnić urok kuchennej czerni?
Czerń to kolor, który można bez obaw wykorzystywać, urządzając wszystkie domowe wnętrza, a więc również kuchnię. Ten zawsze modny kolor pasuje do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich, poza prowansalskim, shabby chic czy boho. Idealnie sprawdzi się w kuchni loftowej, minimalistycznej, vintage, rustykalnej, modernistycznej, art deco, a nawet w eleganckim wnętrzu glamour. I przede wszystkim w typowej, nowoczesnej aranżacji, w której stosuje się jednolitą kolorystykę powierzchni, z prostymi, ponadczasowymi formami i detalami.
Czarny kolor w kuchni przyciąga wzrok, w brew pozorom ociepla wnętrze i nadaje mu wyrazistego charakteru. Umiejętne połączenie czarnego koloru szafek z blatem, efektownie wykończonymi ścianami i dodaniem odpowiednich sprzętów AGD i baterii kuchennych w czarnym wykończeniu sprawi, że kuchnia będzie wyglądała efektownie i designersko.
Czarna kuchnia - jaki blat?
Najchętniej wybierane materiały na blaty kuchenne to obecnie konglomeraty i spieki, tańsze od nich laminaty, ale również granity czy drewno. Bardzo często ten sam materiał, z którego wykonany jest blat, stosuje się do wykończenia ściany nad szafkami. Przechodzi wtedy płynnie na ścianę, tworząc eleganckie, uporządkowane płaszczyzny, które stają się świetnym tłem do dodatków w postaci zlewu, baterii, czy małych półek, pojemników, relingów, naczyń, desek do krojenia i innych elementów wpływających na wystrój kuchni.
Blat do czarnej kuchni powinien nawiązywać podobnym do czerni odcieniem lub wręcz przeciwnie, stanowić kontrastujące dopełnienie ciemnych szafek. Idealnie sprawdzi się tu blat kamienny, najlepiej granitowy czarny lub w różnych odcieniach szarości, nawet tych jasnych. Wprowadzi do wnętrza nutę elegancji i luksusu. A ewentualne użylenia i widoczna ziarnistość doda czarnej kuchni lekkości i rozświetli ją.
Od dłuższego czasu coraz większą popularnością cieszą się blaty z konglomeratu czy ze spieków – nie rysują się, nie odpryskują, są lżejsze niż kamienie, ale mają podobny do nich wygląd. Do czarnej kuchni idealnie będzie pasować czarny, szary lub biały blat z konglomeratu czy spieku we wzorze klasycznym marmurowym, lastrykowym lub jednolitym monochromatycznym.
Podstawową wadą obydwu wymienionych rodzajów blatów – kamiennych i z konglomeratów – jest jednak ich wysoka cena. Tańszym rozwiązaniem, pasującym do czarnej kuchni, będzie blat laminowany, czyli płyta wiórowa oklejona laminatem dekoracyjnym. To o wiele mniej trwały materiał wykończeniowy od kamieni czy konglomeratów, ale można go użytkować na pewno przynajmniej 10 lat, a przy niezbyt intensywnym korzystaniu z kuchni nawet dłużej. Przy czym współczesne laminaty dosyć się zmieniły w stosunku do tych sprzed 20-tu czy 10-ciu lat. Są trwalsze, bardziej odporne na zarysowania, odbarwiające się kolory czy szkodliwe działanie promieni UV. W sprzedaży znajdują się laminaty z powierzchnią antyfinger - nie pozostawiające odcisków palców. Ponad to dobrej jakości laminaty cechuje podwyższona odporność na wilgoć i na ścieranie, a także na podwyższoną temperaturę (przy krótkim kontakcie z powierzchnią blatu).
Blaty laminowane do czarnej kuchni mogą naśladować strukturę i kolor ciemnego granitu lub poprzez kontrast nawiązywać do najbezpieczniejszego, zawsze dobrze wyglądającego rozwiązania jakim jest wzór drewna. Laminaty odwzorowujące wzory drewna, jak również oryginalne blaty z drewna klejonego to świetne rozwiązanie do czarnej kuchni. Drewno ociepla wnętrze, dodaje mu przytulnego klimatu, rozjaśnia je. Takie zestawienie dodatkowo uwypukla czerń, zmiękczając jej pozorną surowość.
Czarna kuchnia co na ścianę?
Obecnie architekci najczęściej sięgają po bardzo porządkujący wnętrze zabieg stosowania tego samego materiału wykończeniowego na blacie i na ścianie, nawet jeśli jest to laminowana płyta imitująca drewno. Niezwykle elegancko będzie prezentować się tu jasny marmur z delikatnym, szarym lub błękitnym użyłowaniem, a także płyty gresowe naśladujące ten kamień.
Jednak, tak jak i w modzie, dozwolone jest teraz wszystko. Czarne szafki kuchenne w zestawieniu z ciemnym, grafitowym lub czarnym blatem ożywi błyszcząca mozaika w złotych czy srebrnych odcieniach. Świeżości dodadzą białe i w odcieniach jasnych brązów płytki w dużych formatach lub przeciwnie - w małych, tradycyjnych wielkościach 10x10 cm.
W nowoczesnych wnętrzach chłodnej elegancji doda połyskujące szkło o lustrzanej powierzchni lub szkło malowane w odcieniach nawiązujących do zimnych szarości i błękitów. Można się pokusić o wykończenie ściany stalą nierdzewną, a powstanie stylowa przestrzeń kuchenna w typie high-tech.
Do drewnianych, jak również oscylujących wokół czerni blatów kuchennych będzie pasować tradycyjna, czerwonacegła na ścianie. To wykończenie ściany jest trudniejsze do utrzymania w czystości niż gładkie powierzchnie płytek, ale warto je zastosować zwłaszcza w mieszkaniach z nutą loftową i vintage. Można się pokusić o użycie cegły chociaż na fragmencie ściany kuchennej, nie bezpośrednio kontaktującej się z wodą czy płytą do gotowania. Płytki i cegły ceramiczne warto wtedy zaimpregnować preparatem odpornym na tłuszcz i wodę.
Ponad to w sklepach można znaleźć okładziny ścienne ze wzorem cegieł, takie jak płytki ceramiczne, tapety czy panele laminowane lub winylowe. Co prawda są imitacją cegieł, a nie prawdziwym ceramicznym materiałem, ale z pewnością dodadzą wnętrzu interesującego, niebanalnego charakteru. I będą łatwiejsze do utrzymania w czystości w porównaniu z oryginalnymi cegłami.
Idealnym dopełnieniem nowoczesnej, minimalistycznej, czarnej kuchni będą też ściany betonowe. Głęboka szarość betonu doskonale wpasuje się w wygląd pomieszczenia o takim charakterze. Beton na ścianie w kuchni można uzyskać stosując płyty gresowe imitujące ten materiał, wszelkiego rodzaju masy szpachlowe i mieszanki betonowe wykonywane przez specjalistyczne firmy na miejscu inwestycji, laminaty o rysunku betonu, a nawet elastyczny beton w rolce do montażu na klej.
Czarna kuchnia - jakie dodatki?
Czarna kuchnia to świetne pole do eksperymentów z dodatkami. Niezastąpione będą w niej czarne baterie kuchenne i czarne zlewozmywaki lub przeciwnie, dodające lekkości baterie i zlewy w kolorze stali nierdzewnej czy złota. Stal nierdzewna, a także drewno, złoto, srebro i miedź to znakomite barwy na akcenty kolorystyczne w czarnej kuchni. Można je zastosować w oświetleniu, żaluzjach okiennych, naczyniach, uchwytach meblowych. Stworzą interesujące, ożywcze, barwne plamy we wnętrzu.
- Więcej o:
Nowa kolekcja armatury kuchennej marki Tres: innowacja, design i adaptacyjność
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025