Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik

Katarzyna Jodłowska

Ekologiczne maliny z własnego ogródka to samo zdrowie. Można je posadzić z gołym korzeniem lub w doniczce. Na rynku jest wiele ciekawych odmian łatwych w uprawie i mrozoodpornych. Podpowiadamy jak sadzić maliny krok po kroku.

Sadzenie malin
Sadzenie malin
Fot. Pixabay/_Alicja_

Sadzenie malin

Maliny są dość wrażliwe na choroby - zwłaszcza na wirozę, dlatego warto kupić sadzonki w sprawdzonym źródle. Krzew ten można sadzić bez obaw w naszym klimacie na obszarze całego kraju. Po zakupie należy jak najszybciej posadzić maliny ponieważ nie tolerują przesuszenia korzenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości wykopmy tymczasowy dołek , przysypmy ziemią i niech tam bezpiecznie czekają na czas sadzenia. Maliny dobrze czują się w półcieniu w miejscu osłoniętym od wiatrów. Źle toleruje miejsca słoneczne szybko przesuszające się. Malina jest samopylna więc możemy posadzić jeden krzak i bez obaw czekać na pierwsze zdrowe.

Porzeczki i maliny. Jak założyć jagodnik?

Maliny odmiany letnie:

 • ’Beskid’,
 • ‘Canby’,
 • ‘Malling Promise’ 
 • ‘Norna’

Późne odmiany malin odporne na mróz:

 • ‘Polana’,
 • ‘Polka’
 • ‘Poranna Rosa’

Jak przygotować ziemie pod sadzenie malin?

By dobrze przygotować stanowisko pod posadzenie malin warto prace rozpocząć kwartał przed terminem sadzenia. Po wyznaczeniu najlepszego miejsca pod uprawę należy wykopać dołki (60 cm szerokości i 25 cm głębokości) - zachowując odpowiednie odstępy i na ich dno wsypać nawóz wieloskładnikowy. Przez 3 miesiące ziemia pod malinami odpowiednio się odżywi.

Sadzenie malin - jaka ziemia

Najlepszą ziemią dla dla malin będzie lekko kwaśna -próchniczna o pH 6,5. Ziemia powinna być spulchniona i lekko przepuszczalna, żeby nie dochodziło w dalszej uprawie do gnicia korzeni.

Dziwne plamy na malinach [Porada eksperta]

Kiedy sadzić maliny?

Maliny sadzimy głownie z gołym korzeniem więc najlepszym terminem na ich posadzenie będzie jesień (od września do początku listopada) lub wczesną wiosną. Rośliny z wiosennego sadzenia będą mniej owocowały w pierwszym roku zbiorów więc jeśli nam się nie spieszy warto poczekać do jesieni. Nie bójmy się niskich temperatur - maliny powyżej 0ºC także tworzą nowe korzenie. Maliny w pojemnikach można sadzić przez cały rok. Maliny z gołym korzeniem po posadzeniu, warto ściółkować. 

Sadzenie malin - rozstaw. Jak gęsto sadzić?

Maliny najlepiej posadzić w szpalerze lub przy podporach (np. rozpięte na drucie). Krzewy te mocno się rozrastają tworząc pędy nawet do 2 m długości.

Żeby uniknąć zbyt gęstego posadzenia malin co w rezultacie może doprowadzić do osłabienia plonów warto zachować odpowiednie odległości. Jeśli chcemy posadzić większą ilość krzewów to warto wyznaczyć rzędy przy pomocy palików. Szerokość rzędów to 1,5 m a gęstość nasadzeń nie powinna być mniejsza niż 40 cm.

Maliny
kobitka008

Sadzenie malin krok po kroku

 1. Po zakupie odpowiedniej sadzonki odwijamy ją z folii i usuwamy suche, zranione korzenie i zbyt długie.
 2. Wcześniej wypełnione nawozem dołki uzupełniamy ziemią próchniczną o pH 6,5 tak by został dołek o szerokości ok 20 cm i głębokości 10 cm. Warto pilnować prawidłowej głębokości, gdyż zbyt płytkie posadzenie może doprowadzić do przemarzania malin, a zbyt głębokie może spowolnić jej wzrost.
 3. Bryłę korzeniową krzewów zanurzamy w wodzie na 2-3 godziny przed posadzeniem.
 4. Wsadzamy sadzonkę do dołka, zasypujemy ziemią i boki ubijamy stopami i suto podlewamy.
 5. Po posadzeniu przycinamy wszystkie krzewy na wysokości ok 30 - nad pąkiem, dzięki temu sadzonka się dobrze ukorzeni i uzyskamy pierwsze plony w następnym roku.
 6. Można też od razu zainstalować podpory

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik