Zielone Miasto

 • Warzywa w kwiatach

  Czterech na dziesięciu Polaków uprawia własne warzywa. Czy to dla zdrowia, czy oszczędności?

  Uprawa roślin w domu, ogrodzie czy na tarasie doskonale łączy przyjemne z pożytecznym. Z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?” wynika, że 9 na 10 Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, 46% uprawia kwiaty, krzewy i drzewa na zewnątrz, a 40% prowadzi warzywnik. Dla jednej trzeciej Polaków zajmowanie się zielenią to relaks, a tylko 27% uważa to za obowiązek. Oprócz relaksu, własne warzywa to zdrowie, ograniczenie produkcji śmieci oraz oszczędności. Raport pokazuje również, że kobiety częściej niż mężczyźni pielą grządki (35% vs. 13%).

 • Drzewo europejskie

  𝐄uropejskie drzewo roku 2024

  Buk „The Heart of the Garden" 💚 z Arboretum Wojsławice nr 8 na liście.

 • Hortensja

  Rośliny wielkanocne

  Jakie rośliny na Wielkanoc? Z tym wspaniałym Świętem kojarzymy wiele różnych roślin. Wierzbowe bazie, narcyzy i hiacynty zdobią nasze stoły, a hortensje - Groby Pańskie w kościołach. Ale Wielkanoc otaczają też inne roślinne symbole. Warto poznać ich znaczenie.

 • Przygotowanie zbiornika do zagęszczenia gruntu na zewnątrz

  Miasta odporne na zmiany klimatyczne

  Miasta odporne na zmiany klimatyczne to marzenie nie tylko ekologów. Receptą na spowolnienie niekorzystnych zmian klimatycznych oraz zmniejszenie stresu termicznego w aglomeracjach są inwestycje w ich zrównoważony rozwój, a więc m.in. budowanie infrastruktury przyjaznej zielonym miastom. Wyzwaniem staje się wdrożenie takich rozwiązań, które umożliwią stworzenie funkcjonalnych przestrzeni miejskich, przyjaznych środowisku, w ramach istniejącej infrastruktury. Przykładem takiej realizacji jest parking przy Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, gdzie już wiosną „wyrosną” trzyletnie drzewa. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu systemu TreeTank marki Wavin.

 • Zamiast jeździć samochodem, przesiądź się na rower albo korzystaj z komunikacji miejskiej

  Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie

  Ekologiczne życie pozwala na zmniejszenie wydatków. Może poprawić nasze zdrowie, a także sprawić, że będziemy żyć spokojniej i bardziej świadomie. Poznaj sposoby jak żyć ekologicznie?

 • Warszawa w kwiatach i zielenii

  Ostatnie dni na zgłoszenie do 37. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni

  Już tylko do 3 lipca można zgłaszać swoje ogrody, balkony czy ukwiecone okna do rywalizacji o miano najpiękniejszego w  stolicy w ramach 37. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  „Warszawa w kwiatach i zieleni” wspiera walkę ze zmianami klimatu

  Jak mycie warzyw może pomóc w oszczędzaniu wody, a dbanie o ogród pszczołom? Organizatorzy Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” pokazują jak obydwie te czynności mogą wspomóc walkę ze skutkami zmian klimatycznych. 12 oraz 22 czerwca inicjują ekologiczne akcje, do udziału w których zachęcają wszystkich warszawiaków.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd

  Natura okazała się największym wytchnieniem podczas tygodni społecznej izolacji. Wiele osób w tym czasie zaczęło otaczać się roślinami, wysiało pierwsze nasiona, postawiło swoje pierwsze kroki w roli ogrodników. Dla nich wszystkich oraz tych, którzy ogrodniczą pasję realizują od lat organizowany jest Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W tym roku odbędzie się on w zmienionej formule i z nowymi kategoriami. W stworzeniu wymarzonego ogrodu pomogą: wyjątkowa Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza, specjaliści dyżurujący na Roślinnej Linii Ratunkowej oraz warsztaty odbywające się w formule online. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 3 lipca.

 • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby altanę lub taras otoczyć parawanem z wertykalnym ogrodem z butelek PET. Trzeba tylko przez jakiś czas nie wyrzucać plastikowych butelek bo do tej budowli będą nam potrzebne w większej ilości. Więcej na: www.thegardenglove.com

  Plastikowe butelki w ogrodzie. 24 pomysły jak wykorzystać butelki

  Co można zrobić z butelek plastikowych? Plastikowe butelki nie muszą być zaśmiecającymi środowisko jednorazówkami. Możliwości jest bardzo wiele. To tylko kwestia naszej fantazji jakie zastosowanie w ogrodzie znajdą butelki PET.

 • Ogród na pTak

  Przekaż 1% Rudzikom, Wróblom i Kopciuszkom - codziennie śpiewają tuż obok Ciebie!

  Ogrody w coraz gęściej zaludnionym i zabudowanym świecie stają się najważniejszym siedliskiem dla wielu zwierząt, a dla nas miejscem odnowy.

 • Zanieczyszczone powietrze

  Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

  O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce mówi się półgębkiem, chociaż od lat niezależne organizacje ekologiczne alarmują, a WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje, że spośród 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast Europy, aż 33 to miasta polskie! Mamy więc niemały problem. Kłopot w tym, że tzw. alarm smogowy w Polsce ogłaszany jest dopiero wtedy, gdy stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu przekracza 600% normy.

 • Maja Popielarska

  Wywiad z Mają Popielarską

  W tym roku 15. rocznicę obchodzi pierwszy ogrodniczy program na polskiej antenie telewizyjnej – „Nowa Maja w ogrodzie”. Z tej okazji rozmawiamy z jego prowadzącą, Mają Popielarską. Nie tylko o ogrodzie…

 • Warszawa w kwiatach

  Zwycięzcy 36.konkursu "Warszawa w kwiatach"

  Właśnie poznaliśmy zwycięzców 36. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”, właścicieli najpiękniejszych warszawskich ogrodów i balkonów. Podczas uroczystej gali w Służewskim Domu Kultury nagrodzono 31 laureatów w 11 kategoriach. Przedstawiamy warszawiaków, którzy w tym roku zachwycili swoją pomysłowością i zaangażowaniem w tworzenie ukwieconego miasta.

 • Eko piknik

  Wymień śmieci na rośliny czyli Ekopiknik na Bemowie w Warszawie

  Już wkrótce mieszkańcy Bemowa będą mieli okazję do wzbogacenia własnego ogrodu o efektowną zieleń. Jak co roku, w każdą trzecią sobotę września (w tym roku będzie to 21września), Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo organizuje Sprzątanie Świata, w trakcie którego prowadzone będą działania promujące selektywną zbiórkę surowców wtórnych (papier, plastik, opakowania szklane, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).

 • Konferencja

  V Konferencja Różana w ramach 45. Święta Róży w Kutnie 2019

  7 września w ramach 45. Święta Róży w Kutnie odbędzie się V Konferencja Różana w Kutnowskim Domu Kultury. Rozpoczęcie imprezy o 11:30. Zapraszamy

 • Zielony dach

  Zielone dachy przystanków dla pszczół

  Holandia powinna być dla nas wzorem do naśladowania jeśli chodzi o ekologię. Tym razem w Utrechcie dachy wiat 316 przystanków przekształcono w miniogródki dla pszczół i zapylaczy.

 • Program Złap Deszcz

  Program beczka plus czyli jak oszczędzać deszczówkę. Złap deszcz

  Miasto Wrocław przygotowało pilotażowy program dotacyjny - Złap Deszcz. Od 2 sierpnia można składać wnioski. Zobaczcie na czym polega program.

 • Święto Róż w Kutnie

  Kutno miasto róż

  Niewiele jest w Polsce miast (a kto wie czy i nie na świecie), gdzie jest tak długa i piękna tradycja różana jak w Kutnie. Zachęcamy do lektury o niezwykłym miejscu pełnym róż, ludziach o olbrzymiej pasji i o jednej z najdłużej istniejących różanych imprez w Polsce.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  400 ogrodów zgłoszono do konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni

  Niemal 400 warszawskich ogrodów, ogródków, balkonów, ukwieconych okien i przestrzeni zielonych zostało zgłoszonych do tegorocznej, 36. edycji najbardziej zielonego konkursu w Polsce, "Warszawa w kwiatach i zieleni". W ramach promocji konkursu rozdano pół tysiąca sadzonek i tysiące nasion, a kolorowy rower dotarł w różne rejony Warszawy. W specjalnych Punktach Porad Ogrodniczych odbyły się warsztaty poświęcone hodowli roślin. Letni czas pełen ogrodniczych aktywności zwieńczy gala wręczenia nagród, która odbędzie się 14 września w Służewskim Domu Kultury.

 • Miejskie ogródki

  Miejskie ogródki w Gdańsku

  W trzecim tygodniu lipca pasjonaci podróży i miłośnicy roślin znajdą coś dla siebie podczas spotkań organizowanych w salonie Empik Galeria Bałtycka. 20 lipca, odbędzie się wydarzenie z cyklu "Tworzymy. HALO warsztaty bez plastiku", na których Dorota Dombrowska i Magda Dębna zainspirują uczestników do stworzenia małych domowych ogródków.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  Dwa bezpłatne warsztaty w ramach konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni" już 22 czerwca

  Już w ten weekend kolejne warsztaty z cyklu Punkt Porad Ogrodniczych w ramach konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni". 22 czerwca na Placu Małachowskiego 3 przed Zachętą - Narodową Galerią Sztuki zapraszamy na dwa wydarzenia dla małych i dużych ogrodników. To idealna okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z hodowlą roślin, pogłębić wiedzę, czy zgłosić się do konkursu.

 • Akademia Dzikiej Ochoty

  Warszawa jest nie tylko naszym domem, to także #ichmiasto!

  Akademia Dzikiej Ochoty we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy startuje z cyklem przyrodniczym ICH MIASTO. To pierwszy tak duży projekt promujący przyrodę warszawskich parków, na który złożą się spacery, wycieczki rowerowe, poranne słuchanie ptaków, współpraca ze szkołami, konkurs i wystawa fotograficzna, materiały video, a na koniec Wielka Niespodzianka. Inauguracyjny spacer już 18 czerwca!

 • Rowerowe Rozdanie Roślin

  Największy w Polsce festiwal ekologii nadchodzi - startuje "Warszawa w kwiatach i zieleni"

  Przez lata "Warszawa w kwiatach i zieleni" ewoluowała, żeby stać się największym i najładniejszym festiwalem w Polsce. Jedno się nie zmieniło - cały czas kluczowy jest konkurs, do którego każdy może zgłosić swój ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno.

 • Bratki na balkonie

  Pierwsze rośliny kwitnące na balkonie wiosną [Miejscy ogrodnicy]

  Czujesz wiosnę, ale nocą jeszcze zdarzają się przymrozki? Są rośliny, które już teraz możecie posadzić i cieszyć się kwitnącymi kwiatami na balkonie.

 • Choinka po świętach - Jak się jej pozbyć?

  Jak pozbyć się choinki po świętach?

  Wydawało by się że odpowiedź jest prosta. Wyrzucić do śmietnika i tyle. Jednak jest z tym pewien problem.

 • WINOROSL VITIS MERECHAL FOCH WINOGRONA WINOGRONO PNACZE FOT. ROMAN MYSLIWIEC ODBITKA PUBLIKACJA OGRODY NR 10 (78) - 10.2005 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OWOCE

  Rośliny z biblijnym rodowodem

  Czy może być coś bardziej nobilitującego dla rośliny niż zagościć na kartach Biblii? Okazuje się, że to wcale nie takie rzadkie. I to nie tylko w Nowym Testamencie, gdzie Jezus chętnie przywoływał rośliny w przypowieściach.

 • Choinka za śmieci

  Choinka za śmieci

  W sobotę, 9 grudnia warszawiacy, którzy odwiedzą w godz. 10.00 - 14.00 stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie lub odpady surowcowe, otrzymają choinki w doniczkach. Będzie to również okazja do włączenia się w akcję charytatywną.

 • glony

  Glony zwiększają masę trzy, czterokrotnie w ciągu doby. Można z nich zrobić paliwo

  Każdy z nas widział na własne oczy, jak szybko rozmnażają się glony w basenie, jeziorze czy morzu. Właśnie tę ich zdolność docenili naukowcy poszukujący alternatywnych biopaliw.

 • Klon japoński

  Jesienne kontrasty. Jak wygląda krajobraz wiosną i jesienią

  Każdego roku szelest pod butami i pojawiające się w krajobrazie odcienie żółci pomarańczu i czerwieni informują nas o tym że nadeszła już jesień. Zobaczcie jak wyglądały te same krajobrazy wiosną. Niesamowite zdjęcia.

 • Polówka wiazkowa zaszczepiona na drewnie

  Nie musisz już wstawać o świcie na grzybobranie. Możesz grzyby wyhodować na własnym balkonie

  Wiele osób lubi zbierać grzyby, ale na wypad do lasu trzeba mieć czas. Najbardziej zdeterminowani grzybiarze mogą spróbować uprawy swoich ulubionych kapeluszowych gatunków na balkonie. Podpowiadamy jak!