Przed budową

 • Projekt budowlany

  Projekt budowlany bez tajemnic

  Kiedy zaczynamy planować cały proces budowlany, zaczynamy też szukać wiedzy i informacji. Następnie do ręki bierzemy projekt budowlany… i większość z nas jest wówczas bezsilna. Widzimy kilka egzemplarzy druku, wielkie płachty rysunku technicznego pełnego różnej grubości linii, zygzaków i liczb. I co dalej…

 • Klimat wewnętrzny to bardzo ważny element wpływający na zdrowie i jakość życia ludzi, który powinien być brany pod uwagę przy projektowaniu budynków na równi z energooszczędnością i ochroną środowiska

  Syndrom chorego budynku - jak rozpoznać i jak mu zapobiegać?

  Współczesny człowiek spędza w budynkach około 90 % czasu - pracując, ucząc się i odpoczywając. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia 30 % budynków nie zapewnia zdrowych warunków klimatycznych, a ich brak wpływa na zdrowie ludzi i może być przyczyną dolegliwości określanych mianem syndromu chorego budynku.

 • Gotowy czy na zamówienie? Takie z pytanie z pewnością zadają sobie inwestorzy, którzy planują budowę domu.

  Gotowy czy indywidualny. Wybieramy projekt domu

  Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów budowy wymarzonego domu jest wybór projektu. Mamy tu dwie możliwości – możemy skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów dostępnych na rynku lub zdecydować się na zamówienie opracowania indywidualnego u architekta.

 • Dom budujemy w zasadzie tylko raz w życiu. Zadbajmy o to, aby jak najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom

  Jaki metraż domu wybrać?

  Jedną z głównych kwestii związanych z wyborem projektu jest wielkość przyszłego domu. Niezależnie od metrażu musi on być funkcjonalny i dopasowany do stylu życia rodziny. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.

 • Dobrze przygotowany projekt pozwala trafnie oszacować wydatki na budowę domu

  Kosztorys budowy domu - jak go przygotować i po co?

  Budowa domu jest kosztownym przedsięwzięciem, a jego realizacja trwa dość długo. Czas ten najczęściej nie wynika z technologii budowania, lecz zazwyczaj z dostępności środków finansowych. To przede wszystkim od zasobności naszego portfela lub od możliwości finansowania z innych źródeł zależy to, jak szybko zbudujemy dom. Do tego potrzebny jest dobrze przygotowany kosztorys budowy domu.

 • zdrowy dom budowa domu dom jednorodzinny ekologia dom ekologiczny

  Zdrowy dom. Jak go zaprojektować?

  Zanieczyszczone powietrze, nadmierna wilgoć, hałas, niska temperatura i niewystarczająca ilość światła odbijają się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kolejny budowany dom był przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.

 • Domy z keramzytu

  Domy z keramzytu. Alternatywa dla betonu

  Domy z keramzytu to dość nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, które cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Domy z keramzytu buduje się szybko i trwale. Jakie jeszcze zalety mają? Czym są? I jaki jest koszt budowy takiego domu?

 • Dom energooszczędny

  Dom energooszczędny krok po kroku. Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?

  Dom energooszczędny ma do spełnienia wiele zadań. Dotyczą one głównie izolacyjności przegród zewnętrznych oraz instalacji i urządzeń. Duży wpływ na ograniczanie zużycia energii ma także wybór działki oraz projektu zgodnego z "oszczędnymi" zasadami. Jak zatem wygląda budowa domu energooszczędnego? Jakie są parametry takiego domu?

 • Dom na wąskiej działce.

  Projekt domu na wąską działkę

  Przeglądając katalogi projektów w poszukiwaniu domu na wąską działkę, trafiłam na projekt "dnc3" Agnieszki Janiszewskiej-Siwiak z pracowni Domnaczasie.pl. Budynek o powierzchni 180 m2 spełnia wszystkie warunki, aby wznieść go na wąskiej parceli! Wystarczy kawałek ziemi o szerokości zaledwie 15 m i powierzchni około 400 m2. Jednak i tak trzeba będzie wybierać - czy ważniejszy jest sześciometrowy podjazd i parkowanie na posesji, czy dodatkowe 2-3 metry na ogród za domem.

 • Im wcześniej narodzi się wizja wymarzonego domu, tym lepiej

  Projekt czy działka: co najpierw?

  W internecie i pismach budowlanych odnajdziemy wiele przykładów na to, że dobry dom da się wybudować nawet w bardzo trudnej lokalizacji. Dlatego odpowiedź na postawione pytanie brzmi: najpierw powinna być działka - ładna, w dobrze wybranym miejscu i najlepiej niedroga. A odpowiedni projekt możemy wybierać w tak zwanym międzyczasie.

 • Zanim zatrudnimy wykonawcę warto zapytać o to, czy zna technologię, w jakiej ma budować nam dom i czy już w niej budował

  Jak wybrać tynkarza, glazurnika, malarza...

  Tynki, posadzki, glazury, zabudowy - to tylko niektóre z prac, jakie czekają nas przy wykańczaniu domu. Od trafnych decyzji i jakości tych prac zależy to, czy dom, w którym zamieszkamy, będzie nam się podobał.

 • 20909167 https bi

  Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 2]

  Kiedyś o materiale, z którego powstawały budynki i ich elewacje, decydowała dostępność budulca i miejscowa tradycja z tą dostępnością w naturalny sposób związana. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na odstępstwa. Dziś mamy swobodę, jedynie czasem ograniczaną przez lokalne przepisy. Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie... na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - Żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

 • Wygląd budynku

  Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 1]

  Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie. Na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

 • Dom prefabrykowany można budować bez względu na pogodę - konstrukcja jest stawiana na wykonanej wcześniej płycie fundamentowej

  Dom prefabrykowany Agnieszki i Piotra. Budowa domu w 4 dni

  Po znalezieniu działki i jej odkupieniu od kilkunastu (!) właścicieli Agnieszka i Piotr postanowili wznieść swój dom szybko, bez narażania się na kosztowne budowlane pomyłki, ze sprawną ekipą i w nowoczesnej technologii, zapewniającej wysokie parametry energooszczędności. Wybór padł na prefabrykowany dom drewniany.

 • szkło spienione

  Szkło spienione: zastosowanie i ceny

  Nie zawsze najlepsze będą sprawdzone rozwiązania i technologie. Niektórym nowym rozwiązaniem warto się przyjrzeć - dlatego sprawdzamy, gdzie jako materiał izolacyjny warto stosować szkło spienione i ile będzie to kosztować.

 • wstępne krycie dachu, membrana dachowa, budowa domu

  Koszt budowy domu: ile kosztuje wstępne krycie dachu

  Do wstępnego krycia dachu stosuje się z membranę dachową lub papę na deskowaniu. To, które z tych rozwiązań będziemy mogli wybrać, nie zależy tylko od ceny. Przede wszystkim należy je bowiem dostosować do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.

 • projekty domów, domy w programie MdM

  Projekty domów spełniających warunki programu MdM

  Program MdM - Mieszkanie dla Młodych - skierowany jest m.in. do osób, które budują swój dom systemem gospodarczym. Podstawowe ograniczenie dotyczy powierzchni budynku - nie może być większa niż 100 m2 (lub 110 m2 dla większych rodzin). Jakie są inne warunki? Ile można zyskać i jaki projekt wybrać? Zapraszamy do naszego podsumowania i przeglądu projektów domów

 • wanna czy prysznic, projektowanie łazienki

  Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?

  Wanna czy prysznic? To pytanie znane jest wszystkim urządzającym dom i przymierzającym się do zaprojektowania łazienki. Idealnie byłoby mieć i jedno, i drugie. Niestety częściej trzeba wybierać, bo zarezerwowany na łazienkę metraż nie pozwala na luksus posiadania wanny oraz prysznica jednocześnie.

 • 9319963 https bi

  Co to jest kota? Czytamy plany architektoniczne

  Ważne decyzje dotyczące przyszłego domu warto podejmować na podstawie rzutów i przekrojów. Trzeba tylko wiedzieć jak na nie patrzeć. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne! Spróbujmy!

 • dom jednorodzinny

  Dom w liczbach

  Kiedy myślimy o własnym domu, zwykle stają nam przed oczami... rzędy cyferek, czyli ile będziemy musieli wydać na jego budowę i wykończenie. My tym razem postanowiliśmy spojrzeć na dom z nieco innej - ciekawszej strony...

 • Fachowcy. Jak wybrać wykonawcę stanu surowego domu

  Dobrzy wykonawcy to podstawa udanej budowy. Prowadzonej w terminie, bez dodatkowych wydatków, a przede wszystkim - bez stresu inwestora.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM MUROWANY PARTEROWY Z UZYTKOWYM PODDASZEM BEZ GARAZU FOT. LILIANA JAMPOLSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 1 (111) - 1 2008

  Dom na emeryturę - poznaj opinie właścicieli domów

  Własny dom na jesień życia w cichej i spokojnej okolicy to jeden ze sposobów na uczucie odstawienia na boczny tor. Decydując się na zmianę warunków życia  mamy szansę na pasjonującą przygodę! Oto, co o tym mówili czytelnicy miesięcznika Ładny Dom - właściciele prezentowanych w czasopiśmie domów.

 • 9142407 https bi

  Na forum

  Kupić dom do remontu czy budować nowy?

 • Widok z przodu - projekt domu Z119

  Na forum: Jaki projekt domu wybrać?

  Podzielcie się swoim doświadczeniem.

 • Dom z zadaszonym tarasem - widok od ogrodu

  Z forum: Jaki projekt wybrać - gotowy czy indywidualny?

  Zamówić projekt indywidualny u architekta czy wybrać coś gotowego z katalogu?

 • 8688385 https bi

  Na forum: Porada dla młodego inwestora

  Podziel się swoją wiedzą

 • 8650869 https bi

  Na forum: Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym wykonawcą?

  Ustną umowę z fachowcem, mimo że jest ważna, trudno wyegzekwować i udowodnić.

 • Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia

  Na forum: Ile kosztuje dom o powierzchni 100 m2 ?

  Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami? Ile może kosztować taki dom?

 • Jeśli inwestorzy dysponują dostatecznie dużą działką, dobrym pomysłem na rozbudowę może być uzupełnienie głównej bryły budynku dodatkowymi zabudowaniami, które przejmą część funkcji domu. W ogrodzie może powstać wiata na samochód, letnia kuchnia, a nawet pokój gościnny w oddzielnym domku. Taka rozbudowa pomoże zagospodarować działkę i nie zdezorganizuje życia domowników

  Rozbudowa domu - jak ją zaplanować

  Przestronny dom z dużą strefą reprezentacyjną i miejscem dla każdego nie musi powstać od razu. W niektórych sytuacjach warto rozważyć rozłożenie budowy rodzinnej posiadłości na kilka etapów.

 • Sposoby na domową rekreację

  Współczesne technologie umożliwiają dziś stworzenie w domu niemal pełnego centrum rozrywkowo-relaksacyjnego. Czemu więc z tego nie skorzystać? Sauna, basen czy stół bilardowy mają jednak swoje wymagania.