Przed budową

 • Kupić mieszkanie czy wybudować dom?

  Kupić mieszkanie czy wybudować dom? Oto jest pytanie!

  Zakup własnej nieruchomości to naprawdę nie lada wyzwanie. Zwłaszcza kiedy nie wiemy, czy lepiej będzie nam się żyło w dopasowanym do indywidualnych potrzeb domu jednorodzinnym, czy może w gotowym mieszkaniu w bloku.

 • drenaż,drenaż opaskowy

  Drenaż: kiedy jest potrzebny - przykłady rozwiązań

  Drenaż opaskowy to jeden z najlepszych sposobów na suchy budynek. Szkoda jedynie, że zwykle nie robi się go przed wybudowaniem domu, tylko później - kiedy budynek tonie w wodzie.

 • Zmiana materiałów wykończeniowych

  Zmiana materiałów wykończeniowych

  Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

 • Domy z keramzytu

  Jak zbudować dom z keramzytu? Wady, cennik

  Domy z keramzytu to dość nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, które cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Domy z keramzytu buduje się szybko i trwale. Jakie jeszcze zalety mają? Czym są? I jaki jest koszt budowy takiego domu?

 • Projekt budowlany

  Projekt budowlany bez tajemnic

  Kiedy zaczynamy planować cały proces budowlany, zaczynamy też szukać wiedzy i informacji. Następnie do ręki bierzemy projekt budowlany… i większość z nas jest wówczas bezsilna. Widzimy kilka egzemplarzy druku, wielkie płachty rysunku technicznego pełnego różnej grubości linii, zygzaków i liczb. I co dalej…

 • Klimat wewnętrzny to bardzo ważny element wpływający na zdrowie i jakość życia ludzi, który powinien być brany pod uwagę przy projektowaniu budynków na równi z energooszczędnością i ochroną środowiska

  Syndrom chorego budynku - jak rozpoznać i jak mu zapobiegać?

  Współczesny człowiek spędza w budynkach około 90 % czasu - pracując, ucząc się i odpoczywając. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia 30 % budynków nie zapewnia zdrowych warunków klimatycznych, a ich brak wpływa na zdrowie ludzi i może być przyczyną dolegliwości określanych mianem syndromu chorego budynku.

 • Gotowy czy na zamówienie? Takie z pytanie z pewnością zadają sobie inwestorzy, którzy planują budowę domu.

  Gotowy czy indywidualny. Wybieramy projekt domu

  Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów budowy wymarzonego domu jest wybór projektu. Mamy tu dwie możliwości – możemy skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów dostępnych na rynku lub zdecydować się na zamówienie opracowania indywidualnego u architekta.

 • Dom budujemy w zasadzie tylko raz w życiu. Zadbajmy o to, aby jak najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom

  Jaki metraż domu wybrać?

  Jedną z głównych kwestii związanych z wyborem projektu jest wielkość przyszłego domu. Niezależnie od metrażu musi on być funkcjonalny i dopasowany do stylu życia rodziny. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.

 • Dobrze przygotowany projekt pozwala trafnie oszacować wydatki na budowę domu

  Kosztorys budowy domu - jak go przygotować i po co?

  Budowa domu jest kosztownym przedsięwzięciem, a jego realizacja trwa dość długo. Czas ten najczęściej nie wynika z technologii budowania, lecz zazwyczaj z dostępności środków finansowych. To przede wszystkim od zasobności naszego portfela lub od możliwości finansowania z innych źródeł zależy to, jak szybko zbudujemy dom. Do tego potrzebny jest dobrze przygotowany kosztorys budowy domu.

 • zdrowy dom budowa domu dom jednorodzinny ekologia dom ekologiczny

  Zdrowy dom. Jak go zaprojektować?

  Zanieczyszczone powietrze, nadmierna wilgoć, hałas, niska temperatura i niewystarczająca ilość światła odbijają się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kolejny budowany dom był przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.

 • Dom energooszczędny

  Dom energooszczędny krok po kroku. Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?

  Dom energooszczędny ma do spełnienia wiele zadań. Dotyczą one głównie izolacyjności przegród zewnętrznych oraz instalacji i urządzeń. Duży wpływ na ograniczanie zużycia energii ma także wybór działki oraz projektu zgodnego z "oszczędnymi" zasadami. Jak zatem wygląda budowa domu energooszczędnego? Jakie są parametry takiego domu?

 • Dom na wąskiej działce.

  Projekt domu na wąską działkę

  Przeglądając katalogi projektów w poszukiwaniu domu na wąską działkę, trafiłam na projekt "dnc3" Agnieszki Janiszewskiej-Siwiak z pracowni Domnaczasie.pl. Budynek o powierzchni 180 m2 spełnia wszystkie warunki, aby wznieść go na wąskiej parceli! Wystarczy kawałek ziemi o szerokości zaledwie 15 m i powierzchni około 400 m2. Jednak i tak trzeba będzie wybierać - czy ważniejszy jest sześciometrowy podjazd i parkowanie na posesji, czy dodatkowe 2-3 metry na ogród za domem.

 • Im wcześniej narodzi się wizja wymarzonego domu, tym lepiej

  Projekt czy działka: co najpierw?

  W internecie i pismach budowlanych odnajdziemy wiele przykładów na to, że dobry dom da się wybudować nawet w bardzo trudnej lokalizacji. Dlatego odpowiedź na postawione pytanie brzmi: najpierw powinna być działka - ładna, w dobrze wybranym miejscu i najlepiej niedroga. A odpowiedni projekt możemy wybierać w tak zwanym międzyczasie.

 • Zanim zatrudnimy wykonawcę warto zapytać o to, czy zna technologię, w jakiej ma budować nam dom i czy już w niej budował

  Jak wybrać tynkarza, glazurnika, malarza...

  Tynki, posadzki, glazury, zabudowy - to tylko niektóre z prac, jakie czekają nas przy wykańczaniu domu. Od trafnych decyzji i jakości tych prac zależy to, czy dom, w którym zamieszkamy, będzie nam się podobał.

 • 20909167 https bi

  Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 2]

  Kiedyś o materiale, z którego powstawały budynki i ich elewacje, decydowała dostępność budulca i miejscowa tradycja z tą dostępnością w naturalny sposób związana. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na odstępstwa. Dziś mamy swobodę, jedynie czasem ograniczaną przez lokalne przepisy. Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie... na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - Żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

 • Wygląd budynku

  Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 1]

  Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie. Na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

 • Dom prefabrykowany można budować bez względu na pogodę - konstrukcja jest stawiana na wykonanej wcześniej płycie fundamentowej

  Dom prefabrykowany Agnieszki i Piotra. Budowa domu w 4 dni

  Po znalezieniu działki i jej odkupieniu od kilkunastu (!) właścicieli Agnieszka i Piotr postanowili wznieść swój dom szybko, bez narażania się na kosztowne budowlane pomyłki, ze sprawną ekipą i w nowoczesnej technologii, zapewniającej wysokie parametry energooszczędności. Wybór padł na prefabrykowany dom drewniany.

 • szkło spienione

  Szkło spienione: zastosowanie i ceny

  Nie zawsze najlepsze będą sprawdzone rozwiązania i technologie. Niektórym nowym rozwiązaniem warto się przyjrzeć - dlatego sprawdzamy, gdzie jako materiał izolacyjny warto stosować szkło spienione i ile będzie to kosztować.

 • wstępne krycie dachu, membrana dachowa, budowa domu

  Koszt budowy domu: ile kosztuje wstępne krycie dachu

  Do wstępnego krycia dachu stosuje się z membranę dachową lub papę na deskowaniu. To, które z tych rozwiązań będziemy mogli wybrać, nie zależy tylko od ceny. Przede wszystkim należy je bowiem dostosować do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.

 • projekty domów, domy w programie MdM

  Projekty domów spełniających warunki programu MdM

  Program MdM - Mieszkanie dla Młodych - skierowany jest m.in. do osób, które budują swój dom systemem gospodarczym. Podstawowe ograniczenie dotyczy powierzchni budynku - nie może być większa niż 100 m2 (lub 110 m2 dla większych rodzin). Jakie są inne warunki? Ile można zyskać i jaki projekt wybrać? Zapraszamy do naszego podsumowania i przeglądu projektów domów

 • wanna czy prysznic, projektowanie łazienki

  Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?

  Wanna czy prysznic? To pytanie znane jest wszystkim urządzającym dom i przymierzającym się do zaprojektowania łazienki. Idealnie byłoby mieć i jedno, i drugie. Niestety częściej trzeba wybierać, bo zarezerwowany na łazienkę metraż nie pozwala na luksus posiadania wanny oraz prysznica jednocześnie.

 • 9319963 https bi

  Co to jest kota? Czytamy plany architektoniczne

  Ważne decyzje dotyczące przyszłego domu warto podejmować na podstawie rzutów i przekrojów. Trzeba tylko wiedzieć jak na nie patrzeć. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne! Spróbujmy!

 • dom jednorodzinny

  Dom w liczbach

  Kiedy myślimy o własnym domu, zwykle stają nam przed oczami... rzędy cyferek, czyli ile będziemy musieli wydać na jego budowę i wykończenie. My tym razem postanowiliśmy spojrzeć na dom z nieco innej - ciekawszej strony...

 • Fachowcy. Jak wybrać wykonawcę stanu surowego domu

  Dobrzy wykonawcy to podstawa udanej budowy. Prowadzonej w terminie, bez dodatkowych wydatków, a przede wszystkim - bez stresu inwestora.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM MUROWANY PARTEROWY Z UZYTKOWYM PODDASZEM BEZ GARAZU FOT. LILIANA JAMPOLSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 1 (111) - 1 2008

  Dom na emeryturę - poznaj opinie właścicieli domów

  Własny dom na jesień życia w cichej i spokojnej okolicy to jeden ze sposobów na uczucie odstawienia na boczny tor. Decydując się na zmianę warunków życia  mamy szansę na pasjonującą przygodę! Oto, co o tym mówili czytelnicy miesięcznika Ładny Dom - właściciele prezentowanych w czasopiśmie domów.

 • 9142407 https bi

  Na forum

  Kupić dom do remontu czy budować nowy?

 • Widok z przodu - projekt domu Z119

  Na forum: Jaki projekt domu wybrać?

  Podzielcie się swoim doświadczeniem.

 • Dom z zadaszonym tarasem - widok od ogrodu

  Z forum: Jaki projekt wybrać - gotowy czy indywidualny?

  Zamówić projekt indywidualny u architekta czy wybrać coś gotowego z katalogu?

 • 8688385 https bi

  Na forum: Porada dla młodego inwestora

  Podziel się swoją wiedzą

 • 8650869 https bi

  Na forum: Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym wykonawcą?

  Ustną umowę z fachowcem, mimo że jest ważna, trudno wyegzekwować i udowodnić.