Ogrzewanie

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Zamknięte i otwarte naczynie wzbiorcze - czy ich potrzebuję?

  Odpowiednio dobrane naczynie wzbiorcze, ma decydujący wpływ na charakter i wydajność systemu grzewczego w domu.

 • Tinos

  Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

  Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna zima i dyskusje na temat rosnących kosztów ogrzewania to obecnie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. Galopujące ceny węgla, jego braki w punktach sprzedaży i wiążąca się z tym reglamentacja tego surowca powodują obawy związane ze skutecznością systemu ogrzewania. I o ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą liczyć na dobre decyzje administracji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych powinni sami zadbać o skuteczne i energooszczędne rozwiązania. Jak w czasie kryzysu energetycznego zapewnić efektywne i oszczędne ogrzewanie? Na te pytania odpowiada ekspert firmy Purmo – lidera w dziedzinie kompletnych i energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia na rynku.

 • drewno opałowe, drewno do kominka,polana

  Czym palić w kominku: brykiet do kominka czy drewno? [opinie użytkowników]

  Dyskusje o tym, czy w kominku lepiej sprawdza się brykiet czy drewno, wywołują wielkie emocje. Tak naprawdę niełatwo porównać te dwa paliwa - ze względu na trudności w ocenie rzeczywistej ilości i duże zróżnicowanie jakościowe.

 • Fot.: paweł kozakiewicz

  Jaka jest kaloryczność drewna? Którym najlepiej palić?

  Nie wiesz, czym najlepiej ogrzać dom? Jak najtaniej przygotować ciepłą wodę? Które urządzenie sprawdzi się najlepiej? Przyglądamy się różnemu rodzaju drewna i jego wartości grzewczej.

 • Wysokotemperaturowa pompa ciepła

  Pompa ciepła wysokotemperaturowa - co to za sprzęt? Czy warto w niego zainwestować?

  Podczas projektowania instalacji pompy ciepła czasami zachodzi konieczność doboru urządzenia z wysoką krzywą temperaturową, np. 60/45°C. Możliwość uzyskiwania wysokich temperatur zapewnia nam pompa ciepła wysokotemperaturowa.

 • Podzielnik ciepła

  Podzielniki ciepła - jak działają? Co robić by płacić mniej za ciepło?

  Podzielnik ciepła to urządzenie, które pomaga podzielić koszt ciepła zużytego przez cały blok pomiędzy poszczególne mieszkania. W żadnym wypadku nie jest licznikiem!

 • Kiedy przyszło do wykończania wnętrz, pani Magda uparła się, że w domu musi pojawić się kuchenny piec - taki, jak był u babci.

  Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe

  Nowoczesna kuchnia wcale nie musi być miejscem przypominającym laboratorium, w którym królują sprzęty z rozbudowaną elektroniką. Wielu z nas chętnie łączy w niej tradycję z nowoczesnością. Państwo Magda i Kryspin wybudowali nowy dom w okolicach Włocławka. Zdecydowali, że w kuchni musi pojawić się tradycyjny piec kaflowy.

 • Firmy zajmujące się dystrybucją gazu płynnego mają w swojej ofercie zbiorniki o pojemności 2700, 4850 i 6400 litrów w wersji naziemnej i podziemnej.

  Ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika

  Gaz płynny to uniwersalne paliwo, które można wykorzystać do ogrzewania domu, wody do mycia i przygotowywania posiłków. Dostawcy gazu płynnego mają zwykle kilka opcji umów.

 • Ogrzewanie elektryczne

  Ogrzewanie elektryczne, czyli czy można tanio ogrzać dom prądem?

  Współcześnie możemy korzystać z wielu różnych urządzeń grzewczych. Jednymi z najpopularniejszych są te bazujące na elektryczności.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety

  Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe. Pomimo dużej popularności tego typu ogrzewania, wciąż jeszcze część inwestorów ma pewne obawy czy sprawdzi się w ich domu. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości, omawiając szereg istotnych kwestii związanych z tym systemem.

 • koza, piec kominkowy, ogrzewanie kozą

  Kozy, czyli piece wolno stojące - ile kosztuje ich zakup, montaż oraz eksploatacja?

  Kozy do ogrzewania, czyli piece wolno stojące - ile kosztuje ich zakup, montaż oraz eksploatacja? Wolno stojące piece kominkowe, zwane popularnie kozami są tańsze w zakupie i obsłudze od tradycyjnych kominków. Oczywiście ich funkcja różni się od wkładu kominkowego tym, że kozy ogrzewają wyłącznie pomieszczenie, w którym są zamontowane. Nie można rozprowadzić z nich ciepła po całym domu, tak jak to się robi z kominkami.

 • Kominek z płaszczem wodnym wymaga codziennej obsługi ? usuwania popiołu, rozpalenia, pilnowania ognia. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości paliwa i miejsca na niego.

  Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym - plusy i minusy

  Gdyby kominek był wyłącznym źródłem ciepła, nie można by wyjechać zimą na dłużej, bo groziłoby to wychłodzeniem domu i uszkodzeniem instalacji grzewczej. Ponadto, jest to urządzenie dość skomplikowane, dlatego do jego montażu trzeba zatrudnić dobrego fachowca.

 • Jak kupić węgiel?

  Jak kupić węgiel w PGG? Autoryzowane składy węgla. Cennik

  140 tysięcy klientów w jednej chwili, 400 tysięcy zapytań na sekundę – tak wygląda zakup węgla w sklepie internetowym PGG (Polskiej Grupy Górniczej S.A). Czy to gra warta świeczki? Jak widać tak, skoro zainteresowanie jest tak duże i wciąż rośnie. Jak kupić węgiel w PGG?

 • Ekogroszek

  Jak kupić ekogroszek z PGG? Cennik

  Ekogroszek to obecnie najchętniej kupowany opał w Polsce. Dlatego też na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego węgla, a wśród nich najczęściej poszukiwanym jest towar od polskich producentów. Zobaczmy, jaką ofertę ma dla nas Polska Grupa Górnicza i jak kupić ekogroszek w sklepie PGG.

 • Pompa ciepła i fotowoltaika - czy ten duet się opłaca?

  Pompa ciepła i fotowoltaika - czy ten duet się opłaca?

  Rekordowe ceny surowców energetycznych i niepewność co do tego, jak będą wyglądały w przyszłości, a z drugiej strony wymagania techniczne dotyczące ograniczenia emisyjności budynków sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki. Przedstawiamy co warto wiedzieć przed zakupem obu urządzeń i jak wygląda ich opłacalność.

 • Na grzejnikach drabinkowych zwykle wiesza się ręczniki, co ogranicza przekazywanie ciepła. Podczas zakupu warto więc wybrać model o mocy co najmniej 20% większej, niż wynika to z obliczeń - aby zapewnić w łazience odpowiedni komfort cieplny

  Dobre i złe podłączenia grzejników

  Sposób podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej decyduje nie tylko o jego sprawności, ale też o wygodzie sprzątania i estetyce pomieszczenia.

 • Pellet drzewny

  Który pellet drzewny jest najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?

  Pellet drzewny to paliwo w formie granulatu które, uznawane za ekologiczne i stosunkowo tanie, zyskuje coraz większą popularność w ostatnim czasie. Drewno, w porównaniu do innych paliw, jest mało szkodliwe w procesie spalania i emituje najmniej zanieczyszczeń powietrza. Certyfikowani producenci pelletu stosują do jego wytwarzania resztki drewna powstałe w tartakach i obróbce drewnianych mebli. Materiał drzewny jest więc w pełni wykorzystywany i nie potrzeba dodatkowej wycinki. Warto pamiętać, że ekologiczne właściwości spełnia tylko pellet drzewny dobrej jakości.

 • 22803889 https bi

  Pompa powietrzna - opinie inwestorów

  Pompa powietrzna wykorzystuje energię nagromadzoną w otaczającym nas powietrzu i chociaż wydaje się to niemożliwe, działa także zimą, ale wtedy jej sprawność spada. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych należy mieć drugie awaryjne źródło ciepła, które w tym czasie ogrzeje dom i wodę do mycia.

 • Aby kocioł zgazowujący drewno pracował z wysoką sprawnością, należy zadbać o suche paliwo, a także dostarczyć odpowiednią ilość powierza do spalania. Poza tym podczas jego eksploatacji trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu wymiennika ciepła.

  Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?

  Kotły, w których drewno jest najpierw zgazowywane są znacznie sprawniejsze niż tradycyjne urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu mniej zapłacimy za ogrzewanie domu oraz mniejszą ilość szkodliwych spalin wyemitujemy do atmosfery.

 • Ogrzewanie domu

  Jak obliczyć koszty ogrzewania domu w 2022 r.? Nowe narzędzie: symulator kosztów ogrzewania

  Platforma internetowa do obliczeń maksymalnych dotacji i doboru najbardziej optymalnych źródeł ogrzewania do Twoich potrzeb!

 • Grzejnik Zehnder Zenia

  Nowoczesne grzejniki łazienkowe, czyli idealnie dopasowane do wnętrza. Jaki grzejnik wybrać?

  Kiedyś odstraszały i były wstydliwie chowane za zasłonkami. Obecnie grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale odpowiednio dobrane stają się ozdobą mieszkania. Dziś przyglądamy się nowoczesnym grzejnikom – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

 • Maxima + zbiornik Maxi + fotowoltaika

  Elektryczne ogrzewanie domu - jakie ogrzewanie wybrać?

  Czym ogrzewać dom i wodę? Analizując zalety i wady poszczególnych paliw i urządzeń, warto stawiać na nowoczesne rozwiązania o wysokiej sprawności, zgodne z najnowszymi przepisami. Nie zapominajmy przy tym o tym, że niskie koszty ogrzewania zapewni nam także właściwa izolacja domu oraz skutecznie działająca wentylacja.

 • kocioł kondensacyjny, kotły kondensacyjne, kocioł grzewczy, kotły co, piece co

  Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?

  Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, musimy liczyć się z następującymi wydatkami: zakupem kotła z zasobnikiem ciepłej wody, dodatkowych materiałów i osprzętu, aby podłączyć taki zestaw do instalacji grzewczej oraz systemu powietrzno-spalinowego.

 • Kocioł wodorowy

  Czym jest kocioł wodorowy i co należy o nim wiedzieć?

  BDR Thermea Group od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym. Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru.

 • Elektroniczne sterowanie kominkiem

  Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem, czyli elektroniczne sterowanie

  Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.

 • Wodna pompa ciepła

  Pompa ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze

  Pompa ciepła to jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda. Co ważne - system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę ciepła może działać cały rok. Niestety, jego koszt jak i poziom skomplikowania wykonania jest niezwykle wysoki. Jak działają i czym się różnią pompy ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

 • Standardowym wyposażeniem gruntowych pomp ciepła jest automatyka pogodowa

  Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji

  Zakup gruntowej pompy ciepła najczęściej warto wziąć pod uwagę wtedy, gdy w pobliżu naszego domu nie ma sieci gazu ziemnego, a zależy nam na nowoczesnym i bezobsługowym źródle ciepła.

 • Pompa ciepła

  Pompa ciepła - poznajcie fakty i mity

  Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas sporo wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem i montażem pomp ciepła.

 • Ranking jakości ogrzewania 2021-2022

  Jak Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania oraz ile na to wydają? - podsumowanie sezonu grzewczego 2021/2022

  Na jakość ogrzewania składają się: jego rodzaj warunkujący komfort użytkowania danego systemu grzewczego oraz ponoszone koszty ogrzewania, zależne od zmiennych w ostatnim czasie cen źródeł energii cieplnej i stopnia ocieplenia budynku. Te czynniki zostały zbadane w wybranych aglomeracjach miejskich na zlecenie firmy Heat Decor, jak również zapytano Polaków jakie nowe źródła energii wybraliby dla swojego miasta.

 • Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową STIEBEL ELTRON

  Jak zwiększyć wydajność i oszczędność nieruchomości?

  Instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową pozwoli oszczędzić znaczną ilość pieniędzy, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym i automatycznemu dopasowaniu mocy grzewczej do potrzeb budynku. Utrzymanie optymalnego ciepła domu i wody o każdej porze roku będzie dużo łatwiejsze. Dlaczego pompa ciepła ze sprężarką inwerterową jest tak dobrą inwestycją?