Ogrzewanie

 • Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?

  Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?

  Domy szkieletowe dają inwestorom dowolność przy zastosowaniu ogrzewania. Możesz zdecydować się m.in. na instalację gazową, olej opałowy lub prąd. Warto również pomyśleć o wzbogaceniu obiektu o nowoczesne, ekologiczne technologie, takie jak panele solarne czy pompy ciepła, które zagwarantują ekologiczne i korzystne ekonomiczne ogrzewanie domu.

 • Kocioł gazowy

  Gdzie zamontować pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania

  We współczesnych instalacjach centralnego stosuje się coraz sprawniejsze kotły oraz rury i grzejniki o małej pojemności. W takich warunkach grawitacja nie zapewni obiegu wody, trzeba więc wymusić go za pomocą pompy. Odpowiedź na pytanie, w którym punkcie instalacji powinna się ona znaleźć, nie jest jednak wcale prosta.

 • Kocioł wodorowy

  Kotły wodorowe

  BDR Thermea Group od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym. Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru.

 • kocioł kondensacyjny, kotły kondensacyjne, kocioł grzewczy, kotły co, piece co

  Montaż pieca gazowego - cena

  Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, musimy liczyć się z następującymi wydatkami: zakupem kotła z zasobnikiem ciepłej wody, dodatkowych materiałów i osprzętu, aby podłączyć taki zestaw do instalacji grzewczej oraz systemu powietrzno-spalinowego.

 • Pompa ciepła geoTHERM perform i zasobnik

  Ogrzewanie dużych powierzchni z wykorzystaniem pompy ciepła – dlaczego warto?

  Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów dostępnych na rynku. Najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia grzewczego uzyskamy, jeśli odpowiednio dobierzemy jednostkę dla danej inwestycji. Na jaki model pompy ciepła postawić więc przy ogrzewaniu dużych powierzchni? Podpowiadamy!

 • Elektroniczne sterowanie kominkiem

  Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem czyli elektroniczne sterowanie

  Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.

 • Pomieszczenie, w którym planujemy montaż kondensacyjnego kotła na gaz, musi mieć kubaturę co najmniej 6,5 m³ i wysokość 2,1 m

  Piec kondensacyjny gazowy - montaż i instalacja

  Jeśli zdecydujemy się na piec dwufunkcyjny najlepiej go umieścić w pobliżu punktów poboru ciepłej wody. Z tego względu zwykle montuje się go w kuchni lub łazience, szczególnie jeśli te pomieszczenia sąsiadują ze sobą.

 • Ten system ogrzewania polecany jest jedynie do domów bardzo dobrze ocieplonych

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne ten system grzewczy jest stosowany jako podstawowy zwykle wtedy, gdy nie mamy dostępu do innych źródeł ciepła. To rozwiązanie może być jednak opłacalne ekonomicznie, pod warunkiem, że będziemy mieć bardzo ciepły dom i możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej.

 • płyty z betonu na kominku

  Kominki w nowoczesnych wnętrzach – płyty z betonu architektonicznego od Luxum®

  Kominek to nieodłączna część każdego nowoczesnego salonu. Stanowi nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale jest także prawdziwą ozdobą wnętrza i przyczynia się do kreowania w nim przyjemnej, domowej atmosfery. Kominek to element, który wyraźnie wyróżnia się z całości aranżacji i szybko przyciąga spojrzenia, dlatego tak ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad wyborem materiałów na jego obudowę. Dekorując kominek możemy swobodnie manewrować wyglądem naszego salonu, podkreślając panujący w nim styl architektoniczny albo łamiąc go i wprowadzając do aranżacji kolorystyczny lub kompozycyjny kontrast. Odpowiednio dopasowany materiał, a także jego kolor i struktura, pozwolą Ci na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, która długo pozostanie w pamięci każdego, kto przekroczy próg Twojego domu.

 • Wodna pompa ciepła

  Pompa ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

  Pompa ciepła to jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda. Co ważne - system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę ciepła może działać cały rok. Niestety, jego koszt jak i poziom skomplikowania wykonania jest niezwykle wysoki. Jak działają i czym się różnią pompy ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

 • Kocioł gazowy dwufunkcyjny

  Piec kondensacyjny gazowy - rodzaje

  To najczęściej wybierane źródło ciepła, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego z sieci. Właściwie dobrany gazowy piec kondensacyjny zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach oraz oczekiwaną przez użytkowników ilość ciepłej wody do mycia. Za jego montażem przemawia również wygoda obsługi, gdyż działanie urządzenia można w pełni zautomatyzować, a parametry pracy zmieniać nawet zdalnie.

 • Defro Home Intra XSM C G

  Kominek jako główne źródło ogrzewania? To możliwe! Poznaj jego zalety!

  Kominek w domu kojarzy się przede wszystkim z przytulną atmosferą, ciepłem domowego ogniska i poczuciem bezpieczeństwa. Często jednak zapominamy o tym, że kominek jest przede wszystkim źródłem ciepła. Co więcej - nie zawsze dodatkowym, ale w wielu przypadkach głównym i jedynym! Dlaczego warto zainstalować kominek?

 • Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

  Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

  Komfort użytkowania sprawia, że ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz większą popularność. Kocioł elektryczny może być zasilany dzięki fotowoltaice, co sprawia, że tego typu rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Wpływ na efektywność takiej instalacji ma odpowiedni dobór zbiornika wody. Właściwie dopasowany zasobnik c.w.u oraz zbiornik buforowy sprawia, użytkowanie kotła elektrycznego jest oszczędne, a on sama pracuje wydajnie. Jaki zbiornik wody wybrać do kotła elektrycznego? Czym jest zbiornik kombinowany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • W ramach konserwacji kotła kondensacyjnego fachowiec kontroluje stan połączeń elektrycznych i automatyki

  Piec elektryczny - jaki wybrać do ogrzewania domu?

  Stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu każdy chce wybrać tę najlepszą opcję. Jedni skupiają się na tym, aby było ekonomicznie, inni na tym aby było ekologicznie, jeszcze inni cenią sobie nowoczesne rozwiązania. Jak w tym zestawieniu wypada piec elektryczny?

 • Kominek w domu pasywnym

  Kominek w domu pasywnym lub modułowym

  Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

 • Rury grzejne wodnego ogrzewania podłogowego mocowane do maty systemowej klipsami za pomocą specjalnego przyrządu

  Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty

  Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe.

 • Ciepły dom to taki, w którym zamontowano m.in. nowoczesne, energoszczędne i wyokiej klasy urządzenia grzewcze

  Piec na pellet - z podajnikiem, z płaszczem wodnym

  Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Podobnie rzecz się ma, gdy decydujemy się na termomodernizację budynku. Jednym z rozwiązań, które warto jest wziąć pod uwagę to montaż instalacji z kotłem na pellet.

 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Przewody i maty grzejne

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe z nowoczesnymi systemami, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przewody i maty grzejne, z których składa się system, nie wymagają corocznych przeglądów technicznych ani prac konserwacyjnych.

 • Ogrzewacz ogrodowy Patio

  Ogień w ogrodzie. W roli głównej: ogrzewacze gazowe

  Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych sprawiają, że pięknem ogrodów, tarasów i patio można się cieszyć nawet w chłodne wiosenne wieczory. Marka Kratki, polski producent ogrzewaczy gazowych, zaprasza do bajkowego świata ognia. Panuje w nim ciepła atmosfera i niecodzienny klimat.

 • Grzejnik łazienkowy Meteor 11 kolor czarny mat, odpływ liniowy Stilio

  Grzejniki łazienkowe Excellent - klasyka zawsze w modzie

  Są estetyczne i niezawodne. Grzejniki Excellent dopasują się do każdej łazienki, doskonale komponując się z pozostałymi elementami wyposażenia. Mają przy tym aż 8-letnią gwarancję na szczelność oraz powłokę.

 • Zamiast tradycyjnego kominka - elegancja...koza? Zobacz propozycję Defro Home

  Zamiast tradycyjnego kominka - elegancka... koza? Zobacz propozycję Defro Home

  Mimo, że projekty wnętrz coraz bardziej zaskakują cały czas obowiązującym must have salonu jest ogień zamknięty w najróżniejszych formach. Kominek to nieodłączny element wyposażenia domu. Ciekawy pomysł proponuje firma Defro w serii Defro Home - to piecyki wolno-stojące kiedyś popularnie zwane "kozami".

 • Promiennik na podczerwień

  Promiennik na podczerwień

  Promienniki na podczerwień coraz częściej można znaleźć w domach prywatnych jako jedną z nowoczesnych alternatyw ogrzewania. Uważa się je za wygodne, zdrowe i ekologiczne. Warto wiedzieć, na czym polega ta metoda ogrzewania i kiedy korzystne jest jej wykorzystanie.

 • Ogrzewanie podłogowe, - co warto wiedzieć?

  Ogrzewanie podłogowe, - co warto wiedzieć?

  Ogrzewanie podłogowe to jedna z modniejszych metod ogrzewania w przypadku budowania nowych domów. Najczęściej ogrzewanie podłogowe wykonuje się w holu, kuchni, salonie cz też łazience. Bez większego zastanowienia należy rzec, że nie ma chyba osoby, która nie była by zadowolona z posiadanego ogrzewania podłogowego.

 • Ogrzewanie ścienne

  Ogrzewanie ścienne

  Podczas budowy nowych domów coraz częściej stawia się na energooszczędne źródła ciepła tj. kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Wspomniane urządzenia pozwalają osiągnąć korzyści na najwyższym poziomie, pod warunkiem, że współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Temperatura nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza. Do takich instalacji idealnie sprawdza się, więc ogrzewanie powierzchniowe tj. podłogowe i ścienne. Jak zaprojektować ścianę grzejną?

 • Panele fotowoltaiczne razem z pompą świetlną - sięgnij po korzyści

  Panele fotowoltaiczne razem z pompą cieplną - sięgnij po korzyści

  W nowoczesnym budownictwie wyraźnie zaznacza się trend, w którym dąży się do osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej budynków. Przykładem może być zastosowanie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła w jednym połączeniu.

 • Grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe. Co wybrać?

  Grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe. Co wybrać?

  Systemy ogrzewania w domu opierają się przede wszystkim na tradycyjnych grzejnikach oraz na ogrzewaniu podłogowym. Warto wiedzieć, który sposób ogrzewania wybrać pod warunki danego domu, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Nowoczesna "podłogówka", czy tradycyjne kaloryfery?

 • Grzejniki ścienne - jakie wybrać?

  Grzejniki ścienne - jakie wybrać?

  Nieestetycznie wyglądające grzejniki przeszły już do zapomnienia. Obecna oferta grzejników jest na tyle bogata i atrakcyjna, że mogą już pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale stać się elementem dekoracyjnym. Warto jednak poznać kilka zasad, o których należy pamiętać podczas ich wyboru.

 • Wielkość pomieszczenia a dobór grzejnika

  Wielkość pomieszczenia a dobór grzejnika

  Uznaje się, że zapotrzebowanie na ciepło w domu jednorodzinnym wynosi od 60 do 200 W/m2. W domach dobrze izolowanych zapotrzebowanie to wynosi 60 W/m2 w domach piętrowych z poddaszem lub 70 W/m2 dla domów parterowych.

 • Ogrzewanie podtynkowe

  Ogrzewanie podtynkowe

  Ogrzewanie podtynkowe należy do jednego z kilku rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Instalacja umieszczana jest w ścianie tj. pod tynkiem. Jest to ogrzewanie niezawodne, energooszczędne, ale też niezwykle komfortowe. Pozwala nie tylko zapewnić odpowiednie ciepło, ale i mikroklimat, zapewniający komfortowe mieszkanie.

 • Kotłownia zgodna z prawem budowlanym

  Kotłownia zgodna z prawem budowlanym

  Zgodnie z prawem budowlany kocioł na olej bądź paliwo stałe powinien zostać zamontowany w osobnym pomieszczeniu. Piece gazowe niekoniecznie muszą być umieszczane w osobnych pomieszczeniach - tutaj decyzja zależna jest od konkretnego przypadku. Przepisy określają także, jakie wymiary powinna mieć kotłownia, gdzie powinna być zlokalizowana a także, jaka wentylacja powinna zostać zastosowana.