Ogrzewanie

 • Pompuj ciepło z głową

  Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

  Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup pompy ciepła, która zatroszczy się o komfort cieplny w naszym domu, powinniśmy zadać sobie właśnie takie pytanie. Nieodpowiednio dobrana pompa lub niefachowy jej montaż nie zapewnią efektywnej, ekonomicznej i bezpiecznej pracy danego modelu, a takiej przecież wszyscy oczekujemy.

 • Kocioł gazowy dwufunkcyjny

  Piec kondensacyjny gazowy - rodzaje

  Piec gazowy kondensacyjny to najczęściej wybierane źródło ciepła, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego z sieci. Właściwie dobrany gazowy piec kondensacyjny zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach oraz oczekiwaną przez użytkowników ilość ciepłej wody do mycia. Za jego montażem przemawia również wygoda obsługi, gdyż działanie urządzenia można w pełni zautomatyzować, a parametry pracy zmieniać nawet zdalnie.

 • Ogrzewanie podłogowe

  Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?

  Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby - szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła. Okazuje się jednak, że nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom coraz częściej pojawiają się pytania inwestorów dlaczego pomimo inwestycji koszty ogrzewania pozostają nieoczekiwanie wysokie, a komfort cieplny co najmniej odbiega od oczekiwań. O przyczyny i możliwe rozwiązania zapytaliśmy ekspertów firmy Purmo – lidera w zakresie energooszczędnych rozwiązań grzewczych na rynku polskim.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety

  Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe. Pomimo dużej popularności tego typu ogrzewania, wciąż jeszcze część inwestorów ma pewne obawy czy sprawdzi się w ich domu. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości, omawiając szereg istotnych kwestii związanych z tym systemem.

 • Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.

  Kominki dostosowane do Twoich potrzeb

  Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.

 • Jak wykonać obróbkę komina z cegły dziurawki?

  Komin - gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

  W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy zaobserwować niepokojący trend budowania domów bez kominów. Zwolennicy tego rozwiązania przytaczają argumenty o zmniejszonych kosztach budowy, zwiększonej powierzchni na dachu, braku konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów czy po prostu lepszym wyglądzie budynku. Nie należy jednak zapominać, że komin to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa energetycznego rodzin.

 • Ogrzewanie płaszczyznowe

  Ogrzewanie płaszczyznowe – na czym polega i gdzie stosować?

  Ogrzewanie płaszczyznowe to system, w którym ciepło przekazywane jest do pomieszczeń przez całą przegrodę budowlaną. Zwykle jest to podłoga, ale równie dobrze może to być ściana lub sufit.

 • Nowoczesne grzejniki

  Nowoczesne grzejniki w wersji standardowej i dekoracyjnej

  Planując wyposażenie nowego domu czy też dokonując remontu budynku, w którym mieszkamy już wiele lat, musimy przemyśleć każdy szczegół. Chcemy bowiem, aby wnętrza były zgodne z tym, co sobie wymarzyliśmy. Dotyczy to również grzejników które - odpowiednio dobrane – zapewnią nam komfort cieplny. Na tym ich funkcja nie musi się jednak kończyć, wiele modeli może być ciekawym elementem aranżacyjnym w pomieszczeniu.

 • Pomieszczenie kotłowni z urządzeniami grzewczymi

  Dwa kotły w jednym domu

  Ogrzewanie paliwami stałymi jest pracochłonne, ale za to tanie. Ogrzewanie olejem opałowym i gazem nie wymaga obsługi, ale kosztuje znacznie więcej. Najlepiej więc mieć jedno i drugie, i używać w zależności od potrzeb oraz chwilowej zasobności portfela.

 • Choć ten piecokominek z wyglądu przypomina tradycyjny piec kaflowy, to dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym może służyć jako podstawowe źródło ciepła w domu

  Czy piec lub kominek to ekologiczne źródła ciepła ?

  Planując ogrzewanie domu warto rozważyć montaż nowoczesnego piecokominka. Urządzenie to zapewnia nie tylko optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, ale również bezpieczne i niskoemisyjne spalanie biomasy.

 • „Zielone” ogrzewanie podłogowe spod znaku eko

  Ogrzewanie podłogowe zielonego formatu

  Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych wyborów inwestorów w Polsce, głównie ze względu na komfort użytkowania, efektywność i obniżone koszty eksploatacji. Jednak nie wolno zapominać, że to detale techniczne odgrywają kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Jednym z fundamentalnych elementów zapewniających jakość, trwałość i bezpieczeństwo systemu ogrzewania podłogowego jest niewidoczna rura. Firma Purmo wprowadziła na rynek nową, "zieloną" rurę Objektline PEXc, której głównym celem jest zapewnienie najwyższej jakości i trwałości, ze szczególnym naciskiem na aspekty ekologiczne i ekonomiczne.

 • Kocioł gazowy

  Gdzie zamontować pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania

  We współczesnych instalacjach centralnego stosuje się coraz sprawniejsze kotły oraz rury i grzejniki o małej pojemności. W takich warunkach grawitacja nie zapewni obiegu wody, trzeba więc wymusić go za pomocą pompy. Odpowiedź na pytanie, w którym punkcie instalacji powinna się ona znaleźć, nie jest jednak wcale prosta.

 • Czystość w obrębie kominka

  Jak prawidłowo użytkować kominek?

  Prawidłowe czyszczenie i konserwacja kominka gwarantują jego długie użytkowanie. W wielu domach kominki są centralnym elementem wystroju wnętrz i prezentują się okazale. Na równi z ich walorami estetycznymi należy zadbać o to, by były sprawne. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan kominka. Salon z kominkiem to już nie tylko synonim luksusu, ale funkcjonalność wpływająca na ogrzewanie domu.

 • Konwektor CK premium

  Bez strat energii - przyjazne środowisku opcje grzewcze bez konieczności centralnego ogrzewania

  Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, konwektory i promienniki, stanowią doskonałe rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń, które nie są wyposażone w instalację centralnego ogrzewania. Mogą one również pełnić rolę uzupełniającą lub tymczasową w chłodniejsze dni. Są one kompaktowe, łatwe w montażu i obsłudze, działają szybko i efektywnie. Co równie ważne, pomimo pozornego przeciwnego wrażenia, są oszczędne, zwłaszcza w obliczu obecnych cen energii. Wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z "zielonych" źródeł pozwala również stworzyć ekonomiczny i przyjazny środowisku system grzewczy.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Wodne ogrzewanie podłogowe . Jak je dobrać i eksploatować?

  Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewanie płaszczyznowego jest system z instalacją ułożoną w podłodze. Taki wariant sprawdza się nie tylko w łazience, gdzie często po posadzce chodzimy boso, ale także w kuchni czy salonie.

 • 19650675 https bi

  Co zrobić z popiołem z pieca

  Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. A gdzie palą drewnem i węglem, tam powstaje popiół. Co z nim robić? Odpowiedź wydaje się prosta - wyrzucić. No dobrze, tylko jak...?

 • Pompa w domu

  Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach

  Położona na wysokości 1280 m npm placówka ratowników górskich, XIX wieczny zabytkowy dom i nowoczesna 550-metrowa rezydencja, obiekty użyteczności publicznej jak hotele czy kościoły – łączy je, że wszystkie korzystają z możliwości jakie zapewnia pompa ciepła. Każdy z tych obiektów został wyposażony w ekologiczną pompę ciepła HPA-O 13 Premium przez STIEBEL ELTRON, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.

 • Ogrzewanie wodne

  Najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych. Jak ich uniknąć?

  W obecnych, niepewnych czasach, kiedy skupiamy się na efektywności energetycznej i zrównoważonych źródłach energii, budowa kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych staje się kluczowym aspektem zapewniającym efektywność i bezpieczeństwo naszych systemów grzewczych i energetycznych. Jednak ten proces niesie ze sobą wiele wyzwań oraz potencjalnych błędów, które, jeśli nie zostaną należycie uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie są najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć?

 • ogrzewanie kanałowe

  Ogrzewanie kanałowe opracowanie - gdzie się sprawdza

  Ogrzewanie kanałowe to opcja warta rozważenia, gdy w salonie lub w innym pomieszczeniu znaczną część ściany zajmują duże przeszklenia. Wówczas na tradycyjne grzejniki ścienne nie ma miejsca. A modele ukryte w specjalnym kanale nie tylko ogrzeją wnętrza, ale także je schłodzą, gdy zajdzie taka potrzeba.

 • Decydując się na ogrzewanie domu nowoczesnym piecokominkiem możemy doprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu mamy zagwarantowany komfort cieplny, który „utrzymamy” bezobsługowo przez 12-24 godziny.

  Czym najlepiej palić w piecokominku?

  Współczesne piece mieszkaniowe to dziś w zasadzie już tylko piecokominki, czyli urządzenia, które zapewniają typowy dla kominków widok palącego się ognia, zaś swoją bryłą i architekturą mogą przypominać nawet najbardziej nowoczesne kominki. I co ważne – można w nich palić najtańszym drewnem.

 • Piec

  Wymiana kotła na pompę ciepła - Jak to zrobić?

  Wielu właścicieli domów opalanych przestarzałym kotłem na paliwa stałe lub gaz decyduje się na wymianę tego urządzenia na pompę ciepła. Ale, żeby taka wymiana miała sens, trzeba spełnić szereg warunków. Nie wystarczy zamontować nowoczesne źródło ciepła, żeby koszty ogrzewania domu i wody.

 • Mimo że ogrzewanie z wykorzystaniem piecokominka zostało wyparte przez inne technologie, to jednak można zauważyć renesans tego typu urządzeń, czyli powrót do zduńskiej tradycji budowy pieców kaflowych w nowoczesnym wydaniu.

  Jak ogrzać dom piecokominkiem?

  Wybudowany z nowej generacji materiałów i w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne współczesny piec pokojowy – czyli piecokominek – może zapewnić ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu nawet przez 24 godziny bez konieczności uzupełniania opału.

 • Rekuperacja

  Jak zredukować wydatki w domowym budżecie?

  Chociaż lato w pełni, to warto już teraz myśleć o sezonie grzewczym. Wzrastające ceny prądu i energii cieplnej, wraz z prognozami kolejnych podwyżek, mogą zniechęcać. Dlatego coraz większa liczba osób sięga po energooszczędne rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty na długie lata. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 • Czy współczesny piecokominek zapewni podstawowe ogrzewanie domu?

  Czy współczesny piecokominek zapewni podstawowe ogrzewanie domu?

  To dziś coraz częściej zadawane pytanie – i to z kilku powodów. Takie rozwiązanie bierzemy pod uwagę, gdy szukamy zarówno możliwości obniżenia kosztów ogrzewania, jak i niezależnego systemu grzewczego, czyli takiego, który będzie działał nawet wtedy, gdy zabraknie prądu w sieci.

 • Kocił grzewczy

  Jak sprawdzić klasę kotła grzewczego?

  Kotły grzewcze to nieodłączny element większości domów w Polsce. Są one wykorzystywane do ogrzewania domów, mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej. Wraz z rozwojem technologii oraz wymogów dotyczących ochrony środowiska, pojawiły się klasy kotłów, które pozwalają na określenie, jakie kotły są bardziej ekologiczne, a jakie mniej. W tym artykule omówimy, jak sprawdzić klasę kotła grzewczego oraz co warto wiedzieć o klasyfikacji kotłów.

 • Koszty pomp ciepła

  Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego zależy zużycie energii? Odpowiadamy!

  Ilość zużywanego prądu przez pompę ciepła zależy głównie od jej mocy i efektywności, a także od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia oraz zapotrzebowanie na ciepło w danej chwili. Innymi słowy, im większa moc pompy ciepła i im większa różnica między temperaturą zewnętrzną a pożądaną temperaturą wewnątrz budynku, tym wyższe będzie zużycie energii.

 • fot. Grzegorz Otwinowski tel. 0501 259 288 e-mail: fot2@tlen.pl

  Centralne ogrzewanie - paliwo i koszty

  Centralne ogrzewanie to jedna z droższych instalacji w domu i to od niej zależą w dużej mierze późniejsze koszty jego utrzymania. Warto więc jej projekt, a później wykonanie powierzyć doświadczonym fachowcom.

 • Airmi Rotenso

  5 powodów, dla których warto zdecydować się na pompę ciepła Rotenso

  Niezwykle wydajne, energooszczędne i całkowicie bezobsługowe. Pompy ciepła Rotenso to skuteczne rozwiązanie zarówno do nowych jak i już powstałych budynków. Ze względu na niskie koszty eksploatacji i efektywne wykorzystywanie energii odnawialnej, z roku na rok ich popularność wciąż rośnie. Dlaczego? Poznajcie 5 powodów, dla których warto postawić na pompę ciepła Rotenso!

 • Kocioł gazowy nie może znajdować się w tym samym pomieszczeniu co węglowy

  Dostawiamy kocioł gazowy do węglowego

  Jeżeli mamy dosyć codziennego rozpalania w kotle węglowym, uzupełniania paliwa co kilka godzin i ciągłego wynoszenia popiołu, warto coś z tym zrobić. Jedna z możliwości to dostawienie - jako drugiego - kotła gazowego.

 • Termomodernizacja - czy to się opłaca

  Termomodernizacja – czy to się opłaca?

  Według 35 proc. Polaków termomodernizacja pozwala rocznie zaoszczędzić na ogrzewaniu od tysiąca do trzech tysięcy złotych.  W niektórych przypadkach kwota może wynieść nawet 10 000 zł. To dane z najnowszego raportu Grupy Atlas pt. „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?” zrealizowanego w kwietniu tego roku. Rosnące koszty energii, świadomość ekologiczna, rządowe programy czy w końcu środek sezonu sprawiają, że Polacy coraz częściej myślą o termomodernizacji.  Wiemy, ile na nią wydali i jakie płyną z niej korzyści.