Ogrzewanie

 • Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?

  Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?

  Nowej generacji piece zduńskie, określane jako piecokominki, mogą stanowić, jak przed wiekami, pierwsze, podstawowe i główne źródło ciepła w naszych domach. Również skutecznie współdziałają z wieloma nowoczesnymi systemami grzewczymi, w tym OZE.

 • Ekogroszek

  Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!

  Ekogroszek to nadal najchętniej kupowany opał w Polsce. Na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego węgla, ale najczęściej poszukiwanym przez nabywców jest towar od polskich producentów, ekogroszek prosto z kopalni. Czy to dobre rozwiązanie i ile kosztuje?

 • Pellet drzewny

  Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność

  Pellet to granulat wyprodukowany z surowców organicznych. Wykorzystywany jest jako paliwo stałe do różnych urządzeń, od grilli po systemy grzewcze. Ma wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z drewnem.

 • Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?

  Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?

  Nowej generacji akumulacyjne piece pokojowe z palnikiem na gaz drzewny generowany z pelletu ogrzewają dom naturalnym ciepłem z najwyższą wydajnością i bezemisyjnie. Ich atutem jest również to, że nie potrzebują zasilania elektrycznego, a rozpala się je w kilku prostych krokach.

 • Pompa ciepła typu powietrze-woda z jednostką zewnętrzną; grafika pochodzi ze strony Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V.

  Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?

  Montaż pompy ciepła stanowi obecnie jedno z najważniejszych działań, które możemy podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej i komfortu użytkowania budynku. Pompa ciepła jest bowiem zaawansowanym technologicznie urządzeniem o trzy do pięciokrotnie wyższej efektywności w przekazywaniu ciepła niż np. kocioł gazowy. To trwałe i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie, które pozwala przez wiele lat cieszyć się komfortem cieplnym i użytkowym przy znaczącym obniżeniu kosztów ogrzewania. Co więcej – korzystnie wpływa na nasze zdrowie i środowisko naturalne dzięki redukcji emisji szkodliwych substancji do otoczenia.

 • Akubet umożliwia produkcję płyt grzewczych, ceramicznych modułów kanałów akumulacyjnych oraz palenisk akumulacyjnych, z których buduje się współczesne piecokominki

  Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?

  Dawniej do ogrzania domu tradycyjnym piecem kaflowym potrzeba było nawet kilku załadunków drewna. Dziś dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i materiałów obsługa najnowszej generacji piecokominków ogranicza się do jednego lub dwóch dołożeń opału na dobę.

 • Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant

  Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant

  Historia programu Czyste Powietrze sięga września 2018 roku. To już ponad 5 lat kompleksowego wspierania transformacji energetycznej polskich budynków przez program rządowy. W tym czasie zaszło wiele różnych zmian zarówno w warunkach, jak i zasadach programu. Teraz przyszedł czas na kolejną ważną modyfikację, która przyniesie korzyści nie tylko beneficjentom, ale także organizatorowi oraz całej branży grzewczej.

 • Badanie Satysfakcji z Ogrzewania Porownanie Sezon Grzewczy 2023 2024

  Wyniki nowego ogólnopolskiego badania satysfakcji z ogrzewania

  Na satysfakcję z ogrzewania mają wpływ: miesięczny koszt ogrzewania domu, średnia temperatura w pomieszczeniach, awaryjność, hałas lub jego brak, czynności konieczne w codziennej obsłudze, poczucie bezpieczeństwa (przekonanie, że posiadane urządzenie będzie stabilnym źródłem ciepła w przyszłości) i szereg innych czynników.

 • Pompuj ciepło z głową

  Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

  Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup pompy ciepła, która zatroszczy się o komfort cieplny w naszym domu, powinniśmy zadać sobie właśnie takie pytanie. Nieodpowiednio dobrana pompa lub niefachowy jej montaż nie zapewnią efektywnej, ekonomicznej i bezpiecznej pracy danego modelu, a takiej przecież wszyscy oczekujemy.

 • Kocioł gazowy dwufunkcyjny

  Piec kondensacyjny gazowy - rodzaje

  Piec gazowy kondensacyjny to najczęściej wybierane źródło ciepła, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego z sieci. Właściwie dobrany gazowy piec kondensacyjny zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach oraz oczekiwaną przez użytkowników ilość ciepłej wody do mycia. Za jego montażem przemawia również wygoda obsługi, gdyż działanie urządzenia można w pełni zautomatyzować, a parametry pracy zmieniać nawet zdalnie.

 • Ogrzewanie podłogowe

  Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?

  Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby - szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła. Okazuje się jednak, że nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom coraz częściej pojawiają się pytania inwestorów dlaczego pomimo inwestycji koszty ogrzewania pozostają nieoczekiwanie wysokie, a komfort cieplny co najmniej odbiega od oczekiwań. O przyczyny i możliwe rozwiązania zapytaliśmy ekspertów firmy Purmo – lidera w zakresie energooszczędnych rozwiązań grzewczych na rynku polskim.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety

  Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe. Pomimo dużej popularności tego typu ogrzewania, wciąż jeszcze część inwestorów ma pewne obawy czy sprawdzi się w ich domu. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości, omawiając szereg istotnych kwestii związanych z tym systemem.

 • Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.

  Kominki dostosowane do Twoich potrzeb

  Ciepło oraz ozdoba pomieszczenia – to główne cechy, które kojarzą nam się z popularnym kominkiem.

 • Jak wykonać obróbkę komina z cegły dziurawki?

  Komin - gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

  W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy zaobserwować niepokojący trend budowania domów bez kominów. Zwolennicy tego rozwiązania przytaczają argumenty o zmniejszonych kosztach budowy, zwiększonej powierzchni na dachu, braku konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów czy po prostu lepszym wyglądzie budynku. Nie należy jednak zapominać, że komin to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa energetycznego rodzin.

 • Ogrzewanie płaszczyznowe

  Ogrzewanie płaszczyznowe – na czym polega i gdzie stosować?

  Ogrzewanie płaszczyznowe to system, w którym ciepło przekazywane jest do pomieszczeń przez całą przegrodę budowlaną. Zwykle jest to podłoga, ale równie dobrze może to być ściana lub sufit.

 • Nowoczesne grzejniki

  Nowoczesne grzejniki w wersji standardowej i dekoracyjnej

  Planując wyposażenie nowego domu czy też dokonując remontu budynku, w którym mieszkamy już wiele lat, musimy przemyśleć każdy szczegół. Chcemy bowiem, aby wnętrza były zgodne z tym, co sobie wymarzyliśmy. Dotyczy to również grzejników które - odpowiednio dobrane – zapewnią nam komfort cieplny. Na tym ich funkcja nie musi się jednak kończyć, wiele modeli może być ciekawym elementem aranżacyjnym w pomieszczeniu.

 • Pomieszczenie kotłowni z urządzeniami grzewczymi

  Dwa kotły w jednym domu

  Ogrzewanie paliwami stałymi jest pracochłonne, ale za to tanie. Ogrzewanie olejem opałowym i gazem nie wymaga obsługi, ale kosztuje znacznie więcej. Najlepiej więc mieć jedno i drugie, i używać w zależności od potrzeb oraz chwilowej zasobności portfela.

 • Choć ten piecokominek z wyglądu przypomina tradycyjny piec kaflowy, to dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym może służyć jako podstawowe źródło ciepła w domu

  Czy piec lub kominek to ekologiczne źródła ciepła?

  Planując ogrzewanie domu warto rozważyć montaż nowoczesnego piecokominka. Urządzenie to zapewnia nie tylko optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, ale również bezpieczne i niskoemisyjne spalanie biomasy.

 • „Zielone” ogrzewanie podłogowe spod znaku eko

  Ogrzewanie podłogowe zielonego formatu

  Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych wyborów inwestorów w Polsce, głównie ze względu na komfort użytkowania, efektywność i obniżone koszty eksploatacji. Jednak nie wolno zapominać, że to detale techniczne odgrywają kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Jednym z fundamentalnych elementów zapewniających jakość, trwałość i bezpieczeństwo systemu ogrzewania podłogowego jest niewidoczna rura. Firma Purmo wprowadziła na rynek nową, "zieloną" rurę Objektline PEXc, której głównym celem jest zapewnienie najwyższej jakości i trwałości, ze szczególnym naciskiem na aspekty ekologiczne i ekonomiczne.

 • Kocioł gazowy

  Gdzie zamontować pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania

  We współczesnych instalacjach centralnego stosuje się coraz sprawniejsze kotły oraz rury i grzejniki o małej pojemności. W takich warunkach grawitacja nie zapewni obiegu wody, trzeba więc wymusić go za pomocą pompy. Odpowiedź na pytanie, w którym punkcie instalacji powinna się ona znaleźć, nie jest jednak wcale prosta.

 • Czystość w obrębie kominka

  Jak prawidłowo użytkować kominek?

  Prawidłowe czyszczenie i konserwacja kominka gwarantują jego długie użytkowanie. W wielu domach kominki są centralnym elementem wystroju wnętrz i prezentują się okazale. Na równi z ich walorami estetycznymi należy zadbać o to, by były sprawne. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan kominka. Salon z kominkiem to już nie tylko synonim luksusu, ale funkcjonalność wpływająca na ogrzewanie domu.

 • Konwektor CK premium

  Bez strat energii - przyjazne środowisku opcje grzewcze bez konieczności centralnego ogrzewania

  Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, konwektory i promienniki, stanowią doskonałe rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń, które nie są wyposażone w instalację centralnego ogrzewania. Mogą one również pełnić rolę uzupełniającą lub tymczasową w chłodniejsze dni. Są one kompaktowe, łatwe w montażu i obsłudze, działają szybko i efektywnie. Co równie ważne, pomimo pozornego przeciwnego wrażenia, są oszczędne, zwłaszcza w obliczu obecnych cen energii. Wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z "zielonych" źródeł pozwala również stworzyć ekonomiczny i przyjazny środowisku system grzewczy.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Wodne ogrzewanie podłogowe . Jak je dobrać i eksploatować?

  Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewanie płaszczyznowego jest system z instalacją ułożoną w podłodze. Taki wariant sprawdza się nie tylko w łazience, gdzie często po posadzce chodzimy boso, ale także w kuchni czy salonie.

 • 19650675 https bi

  Co zrobić z popiołem z pieca

  Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. A gdzie palą drewnem i węglem, tam powstaje popiół. Co z nim robić? Odpowiedź wydaje się prosta - wyrzucić. No dobrze, tylko jak...?

 • Pompa w domu

  Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach

  Położona na wysokości 1280 m npm placówka ratowników górskich, XIX wieczny zabytkowy dom i nowoczesna 550-metrowa rezydencja, obiekty użyteczności publicznej jak hotele czy kościoły – łączy je, że wszystkie korzystają z możliwości jakie zapewnia pompa ciepła. Każdy z tych obiektów został wyposażony w ekologiczną pompę ciepła HPA-O 13 Premium przez STIEBEL ELTRON, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.

 • Ogrzewanie wodne

  Najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych. Jak ich uniknąć?

  W obecnych, niepewnych czasach, kiedy skupiamy się na efektywności energetycznej i zrównoważonych źródłach energii, budowa kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych staje się kluczowym aspektem zapewniającym efektywność i bezpieczeństwo naszych systemów grzewczych i energetycznych. Jednak ten proces niesie ze sobą wiele wyzwań oraz potencjalnych błędów, które, jeśli nie zostaną należycie uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie są najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć?

 • ogrzewanie kanałowe

  Ogrzewanie kanałowe opracowanie - gdzie się sprawdza

  Ogrzewanie kanałowe to opcja warta rozważenia, gdy w salonie lub w innym pomieszczeniu znaczną część ściany zajmują duże przeszklenia. Wówczas na tradycyjne grzejniki ścienne nie ma miejsca. A modele ukryte w specjalnym kanale nie tylko ogrzeją wnętrza, ale także je schłodzą, gdy zajdzie taka potrzeba.

 • Decydując się na ogrzewanie domu nowoczesnym piecokominkiem możemy doprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu mamy zagwarantowany komfort cieplny, który „utrzymamy” bezobsługowo przez 12-24 godziny.

  Czym najlepiej palić w piecokominku?

  Współczesne piece mieszkaniowe to dziś w zasadzie już tylko piecokominki, czyli urządzenia, które zapewniają typowy dla kominków widok palącego się ognia, zaś swoją bryłą i architekturą mogą przypominać nawet najbardziej nowoczesne kominki. I co ważne – można w nich palić najtańszym drewnem.

 • Piec

  Wymiana kotła na pompę ciepła - Jak to zrobić?

  Wielu właścicieli domów opalanych przestarzałym kotłem na paliwa stałe lub gaz decyduje się na wymianę tego urządzenia na pompę ciepła. Ale, żeby taka wymiana miała sens, trzeba spełnić szereg warunków. Nie wystarczy zamontować nowoczesne źródło ciepła, żeby koszty ogrzewania domu i wody.

 • Mimo że ogrzewanie z wykorzystaniem piecokominka zostało wyparte przez inne technologie, to jednak można zauważyć renesans tego typu urządzeń, czyli powrót do zduńskiej tradycji budowy pieców kaflowych w nowoczesnym wydaniu.

  Jak ogrzać dom piecokominkiem?

  Wybudowany z nowej generacji materiałów i w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne współczesny piec pokojowy – czyli piecokominek – może zapewnić ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu nawet przez 24 godziny bez konieczności uzupełniania opału.