Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tablica manipulacyjna: oryginalna zabawka edukacyjna

Redakcja

Tablica manipulacyjna to doskonały prezent dla każdego dziecka, ponieważ oferuje połączenie dobrej zabawy z nauką. Jest szczególnie polecana dzieciom w wieku przedszkolnym, między innymi jako wsparcie rozwoju zdolności manualnych. W sklepach znajdziemy wiele różnych odmian tej nietuzinkowej zabawki, ale możemy ją też wykonać samodzielnie - tablica manipulacyjna jest bowiem zbiorem niewielkich przedmiotów codziennego użytku umieszczonych na kawałku płyty. Jeśli nie chcemy kupować gotowej zabawki, wystarczy opracować własny projekt, zebrać potrzebne akcesoria i zamocować je na podkładzie. Jak powinna wyglądać tablica manipulacyjna?

tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock

Tablica manipulacyjna dla dzieci

Nazwa tego przedmiotu bynajmniej nie kojarzy się z przeznaczeniem do zabawy dla dzieci, tymczasem tablica manipulacyjna stała się jedną z najbardziej lubianych przez maluchy zabawek. To dobry pomysł na prezent ze względu na oferowane walory edukacyjne. Małe dziecięce rączki mogą ćwiczyć na niej zwinność i umiejętność wykonywania prostych czynności, które potem zaowocują szybszym przyswojeniem bardziej skomplikowanych zadań, jak na przykład sznurowanie butów. Tablica manipulacyjna składa się z kawałka płyty (przeważnie drewnianej, meblowej lub sklejki) i przymocowanych do niej elementów, jak: zachodzące na siebie koła zębate, przyciski z literkami i cyferkami, sznurki, zamek-zasuwa do drzwi, tarcza zegara ze wskazówkami, zamek błyskawiczny, dzwonek i wiele innych.

Najważniejszą zasadą jest to, aby umieścić na niej takie przedmioty, które "zmuszą" dziecko do wysiłku intelektualnego oraz rozwijania zdolności manualnych. Możemy pokazać maluchowi, w jaki sposób otworzyć zamek czy zawiązać sznurek, ale potem ma to już robić samodzielnie - i doskonalić umiejętności. Tablica manipulacyjna ma jeszcze tę dużą zaletę, że jest całkowicie bezpieczna - dziecko nie zrobi sobie krzywdy w trakcie zabawy ani nie połknie żadnego elementu - co mogłoby mieć miejsce w przypadku kontaktu z tymi przedmiotami w wersji "luzem".

Pokój dziecięcy: porady, aranżacje, inspiracje >>

Tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock

Tablica manipulacyjna DIY

Zabawki dostępne w sprzedaży nie zawsze spełniają oczekiwania dzieci. Tablica manipulacyjna wyróżnia się na tym tle - od razu budzi zainteresowanie, ponieważ zawiera elementy zachęcające do "rozpracowania". W sklepach, głównie internetowych, znajdziemy bogactwo wzorów i kolorów - niektóre tablice bywają mniej, inne bardziej skomplikowane, dzięki czemu możemy lepiej dopasować zakup do wieku dziecka. Tablica manipulacyjna może się okazać prawdziwym ratunkiem w czasie podróży, kiedy maluch się niecierpliwi - a także świetnym urozmaiceniem zabaw w domu. Można nawet pomyśleć o zamocowaniu jej na stałe na ścianie, na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka.

Tablica manipulacyjna: zrób to sam

Warto pamiętać, że taką edukacyjną zabawkę możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Nie potrzeba do tego celu wyjątkowych umiejętności ani profesjonalnych narządzi - tablica manipulacyjna wymaga w zasadzie użycia dobrego kleju i kawałka deski (niektóre detale mogą wymagać przykręcenia śrubkami), której wycięcie możemy zamówić w markecie budowlanym. Zamiennie sprawdzi się też tablica korkowa. Przed umieszczeniem na niej elementów, możemy pomalować ją na wybrany kolor, który będzie pasował do aranżacji pokoju dziecka - do tego celu najlepsza będzie farba akrylowa do drewna. Następnie zbieramy drobiazgi, które mają w sobie potencjał do ciekawej zabawy dla dziecka - dzwonek od roweru, zamek ubraniowy, stary kalkulator, guziki, stary telefon ze słuchawką na kablu, miniaturowe cymbałki czy koraliki na sznurku. Tablica manipulacyjna może przybrać dowolny kształt, rozmiar i charakter - wszystko zależy od tego, jak daleko sięga nasza wyobraźnia.

DIY - tablica na notatki >>

tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock

Tablica manipulacyjna: inspiracje

Jaka tablica manipulacyjna będzie najlepsza dla naszego dziecka? Maluchy w wieku 1-2 lat często nie będą jeszcze miały ulubionych bajek i postaci z książek, ale starszym warto zaproponować tablicę nawiązującą do ich pasji. Samym kształtem może ona przypominać na przykład domek, samochód, książkę czy zwierzę (misia, sowę, liska, itp.). Jeśli nie mamy w domu przedmiotów, które moglibyśmy wykorzystać do stworzenia tej edukacyjnej zabawki, możemy kupić poszczególne elementy w sklepach (przede wszystkim internetowych). W ten sposób dobierzemy dokładnie takie drobiazgi, jakie uznamy za najciekawsze.

Tablica manipulacyjna występuje w różnych rozmiarach - może być niewielka - wtedy przechowujemy ją na półce, obok gier i książek; stojącej nie musimy chować, jeśli tylko w pokoju dziecka jest wystarczająco dużo miejsca, najbardziej rozbudowana opcja to z kolei stolik manipulacyjny, do którego dodatkowo jest potrzebne małe krzesełko. Jeśli planujemy przygotować tablicę samodzielnie, możemy nadać jej formę nakładki na stolik, którą w każdej chwili można zdjąć - w ten sposób po skończonej zabawie stolik "odzyska" swoją pierwotną funkcję.

Aranżacja pokoju dziecięcego – jak stworzyć przestrzeń stymulującą rozwój dziecka? >>

Tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock
Tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock

Tablica manipulacyjna Ikea

Szwedzka marka ma w swojej ofercie wiele ciekawych zabawek, zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób liczy na to, że tablica manipulacyjna również się w niej znajduje. Okazuje się jednak, że Ikea ich nie produkuje - w sklepach tej sieci kupimy za to coś, co można wykorzystać do projektu w stylu "zrób to sam". Chodzi o tablicę perforowaną SKÅDIS, która jest dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. Duża liczba otworów na jej powierzchni umożliwia zamocowanie drobnych przedmiotów - za pomocą śrubek lub sznurków, które wcześniej trzeba przykleić do poszczególnych elementów. Taka samodzielnie przygotowana tablica manipulacyjna Ikea może stać się nietuzinkową dekoracją ściany - wystarczy zamocować obok siebie na ścianie kilka tablic, każdą w innym kolorze i o odmiennej zawartości.

Niecodzienne zastosowania produktów IKEA. Zainspiruj się! >>

tablica manipulacyjna ikea
Tablica perforowana SKÅDIS - różne kolory
Ikea
Tablica manipulacyjna
Tablica manipulacyjna
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Tablica manipulacyjna: oryginalna zabawka edukacyjna