Formalności budowlane

 • Niezależnie od tego, czy budujemy sami czy zlecamy prace wykonawcy, do budowy domu musimy się solidnie przygotować...

  Budowa domu tylko z umową

  Na każdym etapie prac budowlano-remontowych trzeba rozważnie wybierać i ekipę, i pracownika. I warto zadbać, aby ustalenia rodzaju prac i ich wykonanie miały odbicie nie tylko w uścisku rąk, ale przede wszystkim w umowie.

 • Kwarantanna w domu z ogrodem

  Kwarantanna w domu z ogrodem

  Pandemia koronawirusa i narodowa kwarantanna zmusiła nas do zamknięcia i samoizolacji w domach. Pierwszy, a nawet drugi tydzień był okazją do realizacji ambitnych planów czytelniczych, remontowych oraz tych bardziej prozaicznych. Nareszcie można było się wyspać i porządnie zająć się budowaniem solidnych relacji z domownikami.

 • Formalna budowa domu czasem wydaje się trudniejsza od tej, prowadzonej już na placu...

  Budowa domu - dobry start

  Budowa domu to niełatwe i kosztowne zadanie. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia, co pozwoli nam bezboleśnie przejść przez ten proces.

 • Odbiór robót budowlanych, - co warto wiedzieć?

  Odbiór robót budowlanych, - co warto wiedzieć?

  Jeśli chcą Państwo legalnie zamieszkać w swoim domu, muszą Państwo dokonać odbioru. Zakończenie budowy wymaga posiadania kilku dokumentów i ich złożenia w odpowiednich instytucjach. Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?

 • 20421341 https bi

  Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?

  Przed zakupem działki, na której chcemy postawić nasz dom, sprawdźmy czy aby na pewno ma ona status budowlanej. Dowiedzmy się także, jak zagospodarowane będą okoliczne nieruchomości, bo może się okazać, że tuż za naszym płotem zaplanowano inwestycje przemysłowe albo trasę szybkiego ruchu.

 • 20370440 https bi

  Podział nieruchomości

  Zdarza się, że atrakcyjna działka jest bardzo duża, a właściciel chciałby sprzedać całość lub część. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest podział nieruchomości.

 • RYS. ZBIGNIGNIEW KOLACZEK

  Budowa domu: czy konieczny kierownik budowy?

  Czy budując dom, musimy mieć kierownika budowy? Jak go znaleźć? Na co zwracać uwagę, kiedy go zatrudniamy? Jakie są jego obowiązki? Jak możemy go ukarać, jeśli sfuszeruje swoją robotę? Na te pytania odpowiada nasz poradnik.

 • 1049510 https bi

  Kto jest kim na budowie

  Zanim ruszysz z budową, poznaj, jakie obowiązki mają najważniejsi zatrudnieni na niej ludzie.

 • kierownik budowy, budowa domu, inspektor nadzoru budowlanego

  Kierownik budowy: jakie są jego obowiązki?

  Kierownik budowy to osoba, która przejmuje dużą część obowiązków związanych z budową domu - przede wszystkim dba o prawidłowy przebieg wszystkich prac budowlanych oraz prowadzi niezbędną dokumentację.

 • projekty domów, domy w programie MdM

  Domy w programie MdM: budowa systemem gospodarczym

  Przy budowie domu systemem gospodarczym można skorzystać ze zwrotu ze środków budżetu państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Takie uprawnienie wynika z ustawy z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z programu MdM, budując dom?

 • pozwolenie na budowę, start prac budowlanych

  Pozwolenie na budowę 2015: dokumenty, terminy, odwołania

  Do rozpoczęcia inwestycji budowlanej domu jednorodzinnego potrzebujemy uzyskania pozwolenia na budowę. Kto pominie ten "szczegół" i postawi dom "na dziko", ryzykuje dotkliwe kary finansowe i nakaz rozbiórki.

 • prawo, stary dom

  Kupujemy stary dom: rady prawnika

  Nabycie domu wybudowanego kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu to poważna decyzja. Może się bowiem okazać inwestycją życia albo - co gorsza - przyczyną wielu kłopotów i niezadowolenia. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

 • ile kosztuje rozbiórka domu

  Rozbiórka domu - niezbędne formalności

  Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych należy dopełnić wszelkich formalności. Oczywiście, najwygodniej jest przeprowadzić roboty bez podejmowania kroków administracyjnych. W większości sytuacji jest to jednak niemożliwe.

 • Budowa domu

  Organizacja placu budowy domu

  Zakres przygotowań niezbędnych do rozpoczęcia budowy w dużym stopniu zależy od formy prowadzenia robót - czy budujemy sposobem gospodarczym, czy też zlecamy firmie kompleksowe wykonawstwo. Zawsze jednak musimy zadbać o dopełnienie wymogów formalnych i - z reguły - zapewnić przynajmniej dostęp do prądu i wody.

 • Jeżeli kupiliśmy działkę na terenie gminy w której nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Bez tego nie ruszymy z budową domu

  Czy można wystąpić o nowe warunki zabudowy działki?

  Właścicielka działki otrzymała warunki zabudowy na jeden budynek na działce o powierzchni 3200 m2, ale postanowiła ją sprzedać. Kupiłem tę działkę z drugą osobą na współwłasność. Czy jako nowi właściciele możemy wystąpić o nowe warunki zabudowy na dwa budynki? Janusz Z.

 • <Digimax S500 / Kenox S500 / Digimax Cyber 530>

  Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny

  Mam budynek składający się w połowie z części mieszkalnej, a w drugiej połowie z części gospodarczej (stara stajnia, komórka). Na strychu nad nimi chciałbym zrobić część mieszkalną o powierzchni 120 m2. Czy muszę mieć na taka adaptację pomieszczenia pozwolenie, a jeśli tak to jakie i gdzie je załatwić. Tomasz.S

 • Jeśli gmina, na terenie której zamierzamy kupić nieruchomość, nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

  Decyzja o warunkach zabudowy

  Chcę kupić działkę, ale na tym obszarze nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Wiem, że muszę wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czy najpierw powinienem kupić działkę, żeby taką decyzję uzyskać, czy mogę wystąpić o warunki przed jej zakupem? Antoni O.

 • Umowa na projekt domu będzie dobra, gdy obie strony będą wiedziały, czego się od nich oczekuje

  Dobra umowa z architektem

  Współpracę architekta z klientem powinna cechować zasada wzajemnego zaufania, podobnie jak ma to miejsce w kontaktach z prawnikiem czy lekarzem. Bez tego nie ma co zaczynać projektu. Bo przy braku zaufania żadna pisemna umowa nie pomoże.

 • BUDOWA - TABLICA INFORMACYJNA FOT. KATARZYNA WANGIN PUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (68) - 6.2004 SLOWA KLUCZOWE: BUDOWNICTWO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (68) - CZASOPISMA

  Tablica informacyjna na budowie

  Często widzimy na prowadzonej właśnie budowie tablicę. Czy zawsze jest ona konieczna? Kto ma zadbać o jej ustawienie?

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PAWEL WLAD KOWALSKI - ARCHITEKT FOT. ARCHIWUM PRACOWNI W.M. PRACOWNIA PROJEKTOWANIA MIASTA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 9 (71) - 9.2004

  Jak zawrzeć dobrą umowę na projekt domu

  Projekt domu zamawia się zwykle tylko raz w życiu. Mało który z inwestorów ma więc doświadczenie we współpracy z projektantem. Warto się do tego przygotować i zapisać w umowie najważniejsze zasady współpracy

 • Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, trzeba wykonać adaptację projektu gotowego

  Adaptacja projektu - z projektu gotowego do budowlanego

  Aby projekt gotowy stał się projektem budowlanym, niezbędna jest jego adaptacja do warunków lokalnych, wykonana przez uprawnionego projektanta.

 • gotowy projekt domu jednorodzinnego, dom jednorodzinny

  Co zawiera gotowy projekt domu jednorodzinnego?

  Gotowy projekt domu jednorodzinnego to część projektu budowlanego, który trzeba złożyć do starostwa powiatowego razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Zawiera różne rysunki, wykazy, opisy i dokumenty.

 • budowa

  Czy płacić architektowi za nadzór na budowie domu jednorodzinnego - zobacz, co o tym sądzą specjaliści i inwestorzy

  Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że sprawowany przez nich  nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.

 • UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI !

  Siedlisko, czyli dom na działce rolnej

  Kiedy nie da się przekształcić działki rolnej w budowlaną, można wybudować siedlisko. Trzeba tylko odnaleźć w sobie żyłkę rolnika i zostać panem na hektarach...

 • Każda nieruchomośc powinna mieć zgodnie z prawem dostęp do drogi dojazdowej.

  Działka bez drogi

  10 lat temu z dużej działki zostało wydzielonych 11 mniejszych działek budowlanych i droga. Jej właściciel sprzedawał działki raz ze służebnością gruntową drogi, a raz - bez tej służebności.

 • UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI !

  Siedlisko w świetle prawa

  Co robić, gdy nie ma szans na przekształcenie działki rolnej w budowlaną? Można dokupić ziemię i wybudować siedlisko! To się może opłacić!

 • 8381263 https bi

  Zamieszkać zgodnie z prawem

  Żeby zamieszkać legalnie we własnym domu, nie wystarczy go wznieść zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Trzeba go jeszcze zgłosić do użytkowania.

 • Jak wybrać dobrego dewelopera?

  Nie masz czasu i chęci na budowę, ale chciałbyś zamieszkać we własnym domu? Poszukaj dobrego przedsiębiorcy, który sprzeda ci gotowy dom.

 • 2580960 https bi

  Żony to dom czy męża?

  Mąż i żona wspólnie budują dom na działce, która jest własnością jednego z nich. Co powinni zrobić, by dom należał do obojga?

 • Zmiana dowodów osobistych

  Każda zmiana miejsca stałego zamieszkania, potwierdzona zameldowaniem się w nowym miejscu, rodzi obowiązek zmiany dowodu osobistego, niezależnie od wieku jego posiadacza.