Formalności budowlane

 • Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, trzeba wykonać adaptację projektu gotowego

  Adaptacja projektu

  Adaptacja projektu to proces, który pozwala dostosować istniejący projekt do zmieniających się potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, czy masz nowy dom, który chcesz dostosować do swojego stylu życia, czy też istniejący projekt wymaga pewnych modyfikacji, adaptacja może być idealnym rozwiązaniem.

 • Zmiana pokrycia dachowego

  Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy

  Dziennik budowy jest urzędowym dokumentem potwierdzającym przebieg wykonywania robót budowlanych oraz okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. To nic innego jak chronologiczny zbiór wszystkich prac związanych z inwestycją np. budową domu czy podjazdu. Dziennik budowy jest obowiązkiem każdego inwestora, który uzyskuje pozwolenie na budowę, rozbiórkę lub montaż. Co powinniśmy wiedzieć na temat dziennika budowy?

 • Dom bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?

  Formalności związane z budową domu niejednemu inwestorowi spędzają sen z powiek. Istnieją jednak inwestycje, których wybudowanie nie wymaga ich zbyt wielu. Czy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

 • Łączenie i dzielenie działek

  Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?

  Działka budowlana o regularnych kształtach, wystarczająco dużej powierzchni i za przystępną cenę to marzenie każdego, kto zamierza wybudować dom. Jak scalać działki?

 • GRAFIKA

  Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

  Mamy już działkę, projekt domu, przyszedł czas na rozpoczęcie budowy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie formalności musimy spełnić zanim przystąpimy do prac. Pozwolenie na budowę domu to decyzja administracyjna, na podstawie której można rozpocząć prace budowlane. Przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy jednak uzyskać szereg niezbędnych dokumentów. Przygotowanie tej dokumentacji wymaga dość dużo czasu, dlatego jej gromadzenie warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem.

 • 20421341 https bi

  Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?

  Przed zakupem działki, na której chcemy postawić nasz dom, sprawdźmy czy aby na pewno ma ona status budowlanej. Dowiedzmy się także, jak zagospodarowane będą okoliczne nieruchomości, bo może się okazać, że tuż za naszym płotem zaplanowano inwestycje przemysłowe albo trasę szybkiego ruchu. Poznajcie oznaczenia działek w planie zagospodarowania.

 • UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI !

  Siedlisko, czyli dom na działce rolnej

  Kiedy nie da się przekształcić działki rolnej w budowlaną, można wybudować siedlisko. Trzeba tylko odnaleźć w sobie żyłkę rolnika i zostać panem na hektarach...

 • Niezależnie od tego, czy budujemy sami czy zlecamy prace wykonawcy, do budowy domu musimy się solidnie przygotować...

  Budowa domu tylko z umową

  Na każdym etapie prac budowlano-remontowych trzeba rozważnie wybierać i ekipę, i pracownika. I warto zadbać, aby ustalenia rodzaju prac i ich wykonanie miały odbicie nie tylko w uścisku rąk, ale przede wszystkim w umowie.

 • Kwarantanna w domu z ogrodem

  Kwarantanna w domu z ogrodem

  Pandemia koronawirusa i narodowa kwarantanna zmusiła nas do zamknięcia i samoizolacji w domach. Pierwszy, a nawet drugi tydzień był okazją do realizacji ambitnych planów czytelniczych, remontowych oraz tych bardziej prozaicznych. Nareszcie można było się wyspać i porządnie zająć się budowaniem solidnych relacji z domownikami.

 • Formalna budowa domu czasem wydaje się trudniejsza od tej, prowadzonej już na placu...

  Budowa domu - dobry start

  Budowa domu to niełatwe i kosztowne zadanie. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia, co pozwoli nam bezboleśnie przejść przez ten proces.

 • Odbiór robót budowlanych, - co warto wiedzieć?

  Odbiór robót budowlanych, - co warto wiedzieć?

  Jeśli chcą Państwo legalnie zamieszkać w swoim domu, muszą Państwo dokonać odbioru. Zakończenie budowy wymaga posiadania kilku dokumentów i ich złożenia w odpowiednich instytucjach. Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?

 • 20370440 https bi

  Podział nieruchomości

  Zdarza się, że atrakcyjna działka jest bardzo duża, a właściciel chciałby sprzedać całość lub część. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest podział nieruchomości.

 • termomodernizacja, dom z cegły

  Akcja Termomodernizacja. Jak dostać dofinansowanie na termomodernizację?

  Termomodernizacja budynku to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu. By przeprowadzić ją rzetelnie, do prac trzeba się dobrze przygotować. Jej opłacalność może zwiększyć dofinansowanie z programu NFOŚiGW "Ryś".

 • RYS. ZBIGNIGNIEW KOLACZEK

  Budowa domu: czy konieczny kierownik budowy?

  Czy budując dom, musimy mieć kierownika budowy? Jak go znaleźć? Na co zwracać uwagę, kiedy go zatrudniamy? Jakie są jego obowiązki? Jak możemy go ukarać, jeśli sfuszeruje swoją robotę? Na te pytania odpowiada nasz poradnik.

 • 1049510 https bi

  Kto jest kim na budowie

  Zanim ruszysz z budową, poznaj, jakie obowiązki mają najważniejsi zatrudnieni na niej ludzie.

 • kierownik budowy, budowa domu, inspektor nadzoru budowlanego

  Kierownik budowy: jakie są jego obowiązki?

  Kierownik budowy to osoba, która przejmuje dużą część obowiązków związanych z budową domu - przede wszystkim dba o prawidłowy przebieg wszystkich prac budowlanych oraz prowadzi niezbędną dokumentację.

 • projekty domów, domy w programie MdM

  Domy w programie MdM: budowa systemem gospodarczym

  Przy budowie domu systemem gospodarczym można skorzystać ze zwrotu ze środków budżetu państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Takie uprawnienie wynika z ustawy z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z programu MdM, budując dom?

 • pozwolenie na budowę, start prac budowlanych

  Pozwolenie na budowę 2015: dokumenty, terminy, odwołania

  Do rozpoczęcia inwestycji budowlanej domu jednorodzinnego potrzebujemy uzyskania pozwolenia na budowę. Kto pominie ten "szczegół" i postawi dom "na dziko", ryzykuje dotkliwe kary finansowe i nakaz rozbiórki.

 • prawo, stary dom

  Kupujemy stary dom: rady prawnika

  Nabycie domu wybudowanego kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu to poważna decyzja. Może się bowiem okazać inwestycją życia albo - co gorsza - przyczyną wielu kłopotów i niezadowolenia. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

 • ile kosztuje rozbiórka domu

  Rozbiórka domu - niezbędne formalności

  Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych należy dopełnić wszelkich formalności. Oczywiście, najwygodniej jest przeprowadzić roboty bez podejmowania kroków administracyjnych. W większości sytuacji jest to jednak niemożliwe.

 • Budowa domu

  Organizacja placu budowy domu

  Zakres przygotowań niezbędnych do rozpoczęcia budowy w dużym stopniu zależy od formy prowadzenia robót - czy budujemy sposobem gospodarczym, czy też zlecamy firmie kompleksowe wykonawstwo. Zawsze jednak musimy zadbać o dopełnienie wymogów formalnych i - z reguły - zapewnić przynajmniej dostęp do prądu i wody.

 • Jeżeli kupiliśmy działkę na terenie gminy w której nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Bez tego nie ruszymy z budową domu

  Czy można wystąpić o nowe warunki zabudowy działki?

  Właścicielka działki otrzymała warunki zabudowy na jeden budynek na działce o powierzchni 3200 m2, ale postanowiła ją sprzedać. Kupiłem tę działkę z drugą osobą na współwłasność. Czy jako nowi właściciele możemy wystąpić o nowe warunki zabudowy na dwa budynki? Janusz Z.

 • <Digimax S500 / Kenox S500 / Digimax Cyber 530>

  Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny

  Mam budynek składający się w połowie z części mieszkalnej, a w drugiej połowie z części gospodarczej (stara stajnia, komórka). Na strychu nad nimi chciałbym zrobić część mieszkalną o powierzchni 120 m2. Czy muszę mieć na taka adaptację pomieszczenia pozwolenie, a jeśli tak to jakie i gdzie je załatwić. Tomasz.S

 • Jeśli gmina, na terenie której zamierzamy kupić nieruchomość, nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

  Decyzja o warunkach zabudowy

  Chcę kupić działkę, ale na tym obszarze nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Wiem, że muszę wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czy najpierw powinienem kupić działkę, żeby taką decyzję uzyskać, czy mogę wystąpić o warunki przed jej zakupem? Antoni O.

 • Umowa na projekt domu będzie dobra, gdy obie strony będą wiedziały, czego się od nich oczekuje

  Dobra umowa z architektem

  Współpracę architekta z klientem powinna cechować zasada wzajemnego zaufania, podobnie jak ma to miejsce w kontaktach z prawnikiem czy lekarzem. Bez tego nie ma co zaczynać projektu. Bo przy braku zaufania żadna pisemna umowa nie pomoże.

 • BUDOWA - TABLICA INFORMACYJNA FOT. KATARZYNA WANGIN PUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (68) - 6.2004 SLOWA KLUCZOWE: BUDOWNICTWO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (68) - CZASOPISMA

  Tablica informacyjna na budowie

  Często widzimy na prowadzonej właśnie budowie tablicę. Czy zawsze jest ona konieczna? Kto ma zadbać o jej ustawienie?

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PAWEL WLAD KOWALSKI - ARCHITEKT FOT. ARCHIWUM PRACOWNI W.M. PRACOWNIA PROJEKTOWANIA MIASTA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 9 (71) - 9.2004

  Jak zawrzeć dobrą umowę na projekt domu

  Projekt domu zamawia się zwykle tylko raz w życiu. Mało który z inwestorów ma więc doświadczenie we współpracy z projektantem. Warto się do tego przygotować i zapisać w umowie najważniejsze zasady współpracy

 • gotowy projekt domu jednorodzinnego, dom jednorodzinny

  Co zawiera gotowy projekt domu jednorodzinnego?

  Gotowy projekt domu jednorodzinnego to część projektu budowlanego, który trzeba złożyć do starostwa powiatowego razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Zawiera różne rysunki, wykazy, opisy i dokumenty.

 • budowa

  Czy płacić architektowi za nadzór na budowie domu jednorodzinnego - zobacz, co o tym sądzą specjaliści i inwestorzy

  Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że sprawowany przez nich  nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.

 • Każda nieruchomośc powinna mieć zgodnie z prawem dostęp do drogi dojazdowej.

  Działka bez drogi

  10 lat temu z dużej działki zostało wydzielonych 11 mniejszych działek budowlanych i droga. Jej właściciel sprzedawał działki raz ze służebnością gruntową drogi, a raz - bez tej służebności.