Instalacje elektryczne

  • Blackout

    Blackout w Polsce - czym jest te zjawisko? Jak się do niego przygotować? Sprawdź nasze wskazówki!

    W ostatnim czasie wiele mówi się o możliwości wystąpienia zjawiska – Blackout. Oznacza to, że jednocześnie zostaną wstrzymane dostawy energii elektrycznej. Możliwości wystąpienia przerw w dostawie prądu potwierdzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

  • Osprzęt elektroinstalacyjny

    Osprzęt elektryczny do domu: gniazda i wyłączniki

    Osprzęt elektroinstalacyjny już dawno wyszedł z cienia. Niezbędny w każdym domu, spełnia coraz więcej funkcji użytkowych i zaskakuje wyglądem. Dopasujemy go zatem i do naszych potrzeb, i do stylu wnętrza. Przeczytaj zanim kupisz osprzęt elektryczny.

  • Zasilanie awaryjne

    Czy warto inwestować w zasilanie awaryjne domu? Kiedy jest pomocne?

    Przerwy w dostawie prądu są często wynikiem trudnych warunków pogodowych, które powodują zerwanie napowietrznych linii elektroenergetycznych. Nawet jeśli przerwy są planowane, w niektórych przypadkach może upłynąć kilka godzin, zanim zasilanie zostanie przywrócone. Rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest posiadanie zasilania awaryjnego, niezbędnego do zasilania urządzeń, narzędzi lub grzejników podczas przerwy w dostawie zasilania. Tym bardziej, że zasilanie awaryjne to nie tylko kwestia wygody, ale często także bezpieczeństwa i ochrony.

  • Stacja ładowania samochodu elektrycznego

    Przydomowa stacja ładowania auta elektrycznego

    Parlament europejski na początku czerwca opowiedział się za ograniczeniem emisji o 100% w nowych autach do 2035 roku. W praktyce oznacza to, że już za 13 lat nie kupimy w Europie nowego samochodu z silnikiem spalinowym, tylko z elektrycznym. Dlatego warto już teraz zastanowić się, jak przygotować się na użytkownie auta „elektryka”

  • Jak podłączyć różnicówkę?

    Jak podłączyć różnicówkę? Poradnik

    Wyłącznik różnicowoprądowy, najczęściej zwany potocznie różnicówką, pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z instalacją elektryczną zasilającą różnego rodzaju urządzenia, m.in. w naszych domach. Warto więc zrozumieć zasadę jego działania i dowiedzieć się jak podłączyć różnicówkę?

  • Letnie burze - jak zabezpieczyć sprzęt elektryczny

    Wakacyjne burze – jak zabezpieczyć sprzęt przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

    Jedni je kochają i wyczekują, inni traktują jak coś normalnego, a wielu panicznie się ich boi. O czym mowa? BURZE! Sezon wyładowań atmosferycznych powoli się zaczyna. Średnia liczba dni burzowych w naszym kraju, w zależności od obszaru, waha się od 15 do nawet ponad 30 w ciągu roku. Zdarzały się jednak lata, gdy na południu Polski liczba dni burzowych sięgała 40-45 rocznie! Najbardziej burzowym miesiącem według pomiarów meteorologów jest lipiec, a sezonem burzowym określa się okres od maja do sierpnia, to wtedy odnotowuje się 90% dni z wyładowaniami atmosferycznymi.[2] Skutkiem burz są niejednokrotnie uszkodzenia sprzętów domowych. Podpowiadamy co zrobić, by się przed tym uchronić.

  • Oświetlenie zewnętrzne domu

    Oświetlenie zewnętrzne domu

    Decydując się na budowę domu najczęściej skupiamy się na wykonaniu elewacji oraz wyposażeniu wnętrza. Myślimy oczywiście o oświetleniu, ale wewnętrznym. Zapominamy jak ważną rolę odgrywa oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko pozwoli spędzić miło czas podczas letnich wieczorów, ale też uzupełni styl domu. Jakie lampy wybrać?

  • J06.01.2008 RADOM RACHUNEK PIENIADZEFOT. KAROL PIETEK / AGENCJA GAZETA

    Media w domu: prąd

    Przyłączem elektrycznym nazywamy ten odcinek sieci, który łączy najbliższy istniejący punkt w linii elektroenergetycznej z miejscem dostarczania energii (posesja inwestora). Przepisy nie regulują szczegółowo, w którym miejscu wykonywane jest tzw. złącze kablowo-pomiarowe (szafka z bezpiecznikami oraz miejscem na licznik energii elektrycznej). Najczęściej ustawiane jest ono na granicy nieruchomości w linii ogrodzenia. Złącze kablowo-pomiarowe jest miejscem rozgraniczenia własności - od linii energetycznej do tego punktu prace wykonuje operator, od złącza do domu - inwestor.

  • 21250664 https bi

    Podłączenie prądu

    Jeszcze dwa lata temu do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba było dołączyć warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Teraz nie jest to warunkiem rozpoczęcia prac, ale o podłączenie i tak występuje się jeszcze przed startem budowy.

  • Osobnych obwodów elektrycznych wymagają pompy do wody (hydrofor) oraz urządzenia grzewcze, np. termy

    Instalacja elektryczna

    Wykonanie instalacji w budynku i ogrodzie to obowiązek inwestora. Dopiero gdy jest gotowa i odebrana do użytkowania, można podpisać stałą umowę na pobór prądu.

  • Agregat prądotwórczy

    Problemy z prądem

    Prąd to nie tylko życiowa kwestia dla mieszkańców domu, ale też źródło potencjalnych problemów - od przerw w zasilaniu, przez zagrożenia zdrowia i życia, po kłopoty z siecią elektryczną.

  • 20615372 https bi

    Zdalne sterowanie oświetleniem

    Nowoczesne oświetlenie można nie tylko włączać i wyłączać za pomocą pilota. Bardziej skomplikowane urządzenia i systemy pozwalają na wykorzystywanie funkcji automatycznych, programowanie, a także zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie.

  • 19849960 https bi

    Ile kosztują gniazda i łączniki?

    Odpowiedź jest prosta - tyle, ile kosztuje biżuteria. Otóż - zależy jaka. Osprzęt jest, co prawda, częścią instalacji elektrycznej - musi więc być odpowiednio dobrany i bezpieczny - ale też należy do wyposażenia wnętrz. Przy wyborze serii kierujemy się estetyką. A za tym idą koszty...

  • remont starego domu, dom z cegły, wymiana instalacji elektrycznej

    Remont starego domu: wymiana instalacji elektrycznej

    Mocne fundamenty, ściany i dach nie wystarczą, aby mieszkać komfortowo. Potrzebne są jeszcze sprawne instalacje, w tym elektryczna. Bez niej nie oświetlimy wnętrz i budynku, ani nie będą działały urządzenia domowe.

  • oświetlenie LED

    Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?

    Oświetlenie LED to obecnie najoszczędniejsze źródło światła, jakie możemy zastosować w domu. Diody wykorzystuje się zarówno do oświetlania punktowego, jak i ogólnego pomieszczeń.

  • Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

    Montaż paneli fotowoltaicznych - krok po kroku

    Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

  • Montaż paneli i wykonanie instalacji wewnątrz domu należy powierzyć doświadczonym fachowcom

    Panele fotowoltaiczne - jak wygląda instalacja wewnątrz domu

    Poza bateriami słonecznymi i konstrukcją z profili pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej znajdują się w domu. Najważniejsze z nich to inwerter i zabezpieczenia.

  • tablica elektryczna,rozdzielnica

    Tablica elektryczna

    Tablica elektryczna fachowo zwana jest rozdzielnicą, niekiedy też skrzynką rozdzielczą. Jest centralnym punktem instalacji elektrycznej.

  • ściemniacz,osprzęt elektryczny

    Ściemniacze - oświetlenie z regulacją

    Delikatna poświata albo pełna jasność - taki efekt można uzyskać z prawie każdej oprawy uruchamianej przy użyciu kontaktu z regulacją natężenia światła. To jednak nie wszystko, co mogą regulowane łączniki, zwane popularnie ściemniaczami.

  • Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF i UHF

    Instalacja antenowa

    Jeśli chcemy oglądać telewizję czy słuchać muzyki, instalacja antenowa jest w domu po prostu niezbędna. Ma też inne zadania.

  • Przydomowa elektrownia wiatrowa

    Przydomowa elektrownia wiatrowa

    Choć to wciąż dla wielu z nas nowość, to warto się zastanowić nad tym dodatkowym źródłem energii.

  • Przepięcia są groźne - mogą np. uszkodzić izolacje urządzeń i aparatów elektrycznych powodując ich zniszczenie

    Ochrona przepięciowa

    Chroni instalację elektryczną i podłączony do niej sprzęt przed przepięciem, czyli działaniem prądu udarowego o dużym natężeniu, powstającego w wyniku wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci.

  • instalacja elektryczna

    Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?

    Kiedyś w budynkach jednorodzinnych układano od 3 do 6 obwodów elektrycznych. Obecnie w każdym domu znajduje się wiele sprzętów i urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Dlatego, aby awaria jednego nie powodowała odłączenia od zasilania pozostałych, wykonuje się znacznie więcej oddzielnych obwodów. W praktyce na jednym obwodzie wtyczkowym nie montuje się więcej niż 6-8 gniazd, a w oświetleniowym - 10-15 opraw.

  • automatyka

    Domowy alarm z wysokim IQ

    Podstawowe elementy systemu alarmowego to czujki rozmieszczone w domu i poza nim, centrala sterująca, klawiatura manipulatora i sygnalizator na zewnątrz budynku. To wystarczy do wykrywania i sygnalizowania potencjalnie groźnych zdarzeń, ale możliwości systemu alarmowego są większe.

  • Okno ze sterowaniem ma siłownik i klamkę. Gdy obrócimy ją o 90º, okno można będzie obsługiwać ręcznie

    Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe

    System inteligentnego budynku, który pozwala zautomatyzować pracę niemal wszystkich domowych urządzeń i instalacji to bardzo kosztowna inwestycja, na którą stać niewielu. Jednak i bez takiej instalacji możemy zdalnie sterować i programować pracę wielu sprzętów.

  • oświetlenie, oszczędność energii

    Pożegnanie z żarówkami o mocy poniżej 40 W

    Zgodnie z unijnymi przepisami 1 września 2012 zakazem produkcji i importu objęte zostają wszystkie żarówki o mocy poniżej 40 W. Docelowo mieszkańcy krajów Unii mają używać tylko energooszczędnych źródeł światła.

  • Żarówka halogenowa z trzonkiem E14

    Żarówki halogenowe

    Żarówki halogenowe stosuje się najczęściej do oświetlenia punktowego.

  • Nowoczesne świetlówki energooszczędne

    Świetlówki energooszczędne

    Świetlówki są niskoprężnymi lampami wyładowczymi.

  • Uruchamianie agregatu za pomocą rozrusznika

    Agregaty prądotwórcze dobre na przerwy w dopływie energii

    W mojej okolicy często zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie energii. Jest to szczególnie uciążliwe późną jesienią i w zimie, gdy z powodu braku prądu nie tylko nie mam oświetlenia, ale nie działa też ogrzewanie. Jak można sobie z tym poradzić? Witold Z., Walendów

  • Oświetlenie zewnętrzne: wejście po zmroku

    Późnym wieczorem furtka, wejście do domu i brama garażowa stają się niewidoczne. Oświetlenie tych miejsc zaprasza gości i domowników, a odstrasza intruzów.