Instalacje elektryczne

 • Nowoczesna instalacja elektryczna

  Nowoczesna instalacja elektryczna

  Jakie zapotrzebowanie na moc zgłosić do zakładu elektrycznego? W jakie zabezpieczenia powinna być wyposażona rozdzielnica? Co jeszcze wziąć pod uwagę, planując montaż instalacji elektrycznej? Wyjaśniamy te wszystkie zagadnienia i jeszcze wiele innych związanych z montażem instalacji elektrycznej.

 • podłączanie przyłącza elektrycznego

  Nowe przyłącze elektryczne — ile kosztuje? Formalności

  Przyłącze energetyczne to jeden z elementów instalacji, na który zdecydowanie większość inwestorów oczekuje z niecierpliwością. Aby móc podłączyć budynek do sieci elektroenergetycznej konieczne jest wykonanie wielu kroków i dopełnienie licznych formalności, na które składają się m.in. wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci czy zawarcie umowy sprzedaży energii elektrycznej. Wykonanie przyłącza energetycznego zajmuje zwykle elektrowni co najmniej kilkanaście miesięcy, dlatego warto zaplanować poszczególne prace w odniesieniu do szacunkowego okresu oczekiwania na wykonanie przyłącza energetycznego.

 • Agregat pradotworczy Honda EM5500CXS

  Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?

  Rynek agregatów prądotwórczych pełen jest różnorodnych produktów, co sprawia, że odróżnienie podróbek od oryginałów może być wyzwaniem. Istnieje jednak kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę, aby zidentyfikować autentyczne agregaty prądotwórcze i uniknąć potencjalnych oszustw. Warto przyjrzeć się dokładnie specyfikacjom technicznym, markowym elementom oraz skonsultować się z profesjonalistami branżowymi przed zakupem, aby mieć pewność, że otrzymuje się sprawdzony i bezpieczny sprzęt.

 • Instalacja elektryczna

  Poradnik inwestora - prąd elektryczny

  Instalacja elektryczna musi być nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Dlatego jej wykonanie powinno się powierzyć doświadczonemu fachowcowi z odpowiednimi uprawnieniami.

 • W rozdzielnicy powinno zostać wolne miejsce na zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń w przyszłości

  Rozdzielnica elektryczna - co powinna zawierać

  W rozdzielnicy popularnie nazywanej skrzynką elektryczną powinny się znaleźć odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i chroniące przed porażeniem.

 • Inteligentne gniazdko

  Jak wybrać inteligentne gniazdko?

  Nowoczesne rozwiązania dla inteligentnych domów są teraz dostępne dla każdego dzięki niewielkim dodatkom. Jednym z nich są inteligentne gniazdka, które można zdalnie kontrolować za pomocą sieci WiFi i aplikacji lub pilota. Dowiedz się, jakie możliwości oferują te urządzenia i jak wybrać gniazdko inteligentne odpowiednie dla swoich potrzeb.

 • Instalacje elektryczne

  Instalacja elektryczna - jakich wymaga zabezpieczeń?

  Nie jest możliwe funkcjonowanie domu w dzisiejszych czasach bez dostępu do prądu. Lodówka, pralka, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny, telewizor, router wifi, komputer, alarm, kocioł, pompa obiegu wody, stacja ładowania auta elektrycznego, pompa ciepła… te wszystkie urządzenia wymagają zasilania. Dlatego, tak istotne jest, aby instalacja elektryczna była sprawna i bezpieczna.

 • Thermalint

  ThermaLint i Tracingset od Thermaflex - czyli kable grzewcze zapobiegające zamarzaniu systemów rurowych

  Thermaflex opracowało innowacyjne przewody grzejne, ThermaLint i Tracingset, mające na celu skuteczne zabezpieczenie instalacji rurowych przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Tracingset, uniwersalny przewód grzejny z zewnętrznym termostatem, oraz w pełni automatyczne kable grzewcze ThermaLint z wbudowanym termostatem, są nie tylko łatwe w instalacji, ale także w połączeniu z izolacją rur Thermaflex stanowią efektywne rozwiązanie dla problemu zamarzających rur.

 • Blackout

  Blackout w Polsce - czym jest te zjawisko? Jak się do niego przygotować? Sprawdź nasze wskazówki!

  W ostatnim czasie wiele mówi się o możliwości wystąpienia zjawiska – Blackout. Oznacza to, że jednocześnie zostaną wstrzymane dostawy energii elektrycznej. Możliwości wystąpienia przerw w dostawie prądu potwierdzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

 • Osprzęt elektroinstalacyjny

  Osprzęt elektryczny do domu: gniazda i wyłączniki

  Osprzęt elektroinstalacyjny już dawno wyszedł z cienia. Niezbędny w każdym domu, spełnia coraz więcej funkcji użytkowych i zaskakuje wyglądem. Dopasujemy go zatem i do naszych potrzeb, i do stylu wnętrza. Przeczytaj zanim kupisz osprzęt elektryczny.

 • Zasilanie awaryjne

  Czy warto inwestować w zasilanie awaryjne domu? Kiedy jest pomocne?

  Przerwy w dostawie prądu są często wynikiem trudnych warunków pogodowych, które powodują zerwanie napowietrznych linii elektroenergetycznych. Nawet jeśli przerwy są planowane, w niektórych przypadkach może upłynąć kilka godzin, zanim zasilanie zostanie przywrócone. Rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest posiadanie zasilania awaryjnego, niezbędnego do zasilania urządzeń, narzędzi lub grzejników podczas przerwy w dostawie zasilania. Tym bardziej, że zasilanie awaryjne to nie tylko kwestia wygody, ale często także bezpieczeństwa i ochrony.

 • Stacja ładowania samochodu elektrycznego

  Przydomowa stacja ładowania auta elektrycznego

  Parlament europejski na początku czerwca opowiedział się za ograniczeniem emisji o 100% w nowych autach do 2035 roku. W praktyce oznacza to, że już za 13 lat nie kupimy w Europie nowego samochodu z silnikiem spalinowym, tylko z elektrycznym. Dlatego warto już teraz zastanowić się, jak przygotować się na użytkownie auta „elektryka”

 • Jak podłączyć różnicówkę?

  Jak podłączyć różnicówkę? Poradnik

  Wyłącznik różnicowoprądowy, najczęściej zwany potocznie różnicówką, pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z instalacją elektryczną zasilającą różnego rodzaju urządzenia, m.in. w naszych domach. Warto więc zrozumieć zasadę jego działania i dowiedzieć się jak podłączyć różnicówkę?

 • Letnie burze - jak zabezpieczyć sprzęt elektryczny

  Wakacyjne burze – jak zabezpieczyć sprzęt przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

  Jedni je kochają i wyczekują, inni traktują jak coś normalnego, a wielu panicznie się ich boi. O czym mowa? BURZE! Sezon wyładowań atmosferycznych powoli się zaczyna. Średnia liczba dni burzowych w naszym kraju, w zależności od obszaru, waha się od 15 do nawet ponad 30 w ciągu roku. Zdarzały się jednak lata, gdy na południu Polski liczba dni burzowych sięgała 40-45 rocznie! Najbardziej burzowym miesiącem według pomiarów meteorologów jest lipiec, a sezonem burzowym określa się okres od maja do sierpnia, to wtedy odnotowuje się 90% dni z wyładowaniami atmosferycznymi.[2] Skutkiem burz są niejednokrotnie uszkodzenia sprzętów domowych. Podpowiadamy co zrobić, by się przed tym uchronić.

 • Oświetlenie zewnętrzne domu

  Oświetlenie zewnętrzne domu

  Decydując się na budowę domu najczęściej skupiamy się na wykonaniu elewacji oraz wyposażeniu wnętrza. Myślimy oczywiście o oświetleniu, ale wewnętrznym. Zapominamy jak ważną rolę odgrywa oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko pozwoli spędzić miło czas podczas letnich wieczorów, ale też uzupełni styl domu. Jakie lampy wybrać?

 • J06.01.2008 RADOM RACHUNEK PIENIADZEFOT. KAROL PIETEK / AGENCJA GAZETA

  Media w domu: prąd

  Przyłączem elektrycznym nazywamy ten odcinek sieci, który łączy najbliższy istniejący punkt w linii elektroenergetycznej z miejscem dostarczania energii (posesja inwestora). Przepisy nie regulują szczegółowo, w którym miejscu wykonywane jest tzw. złącze kablowo-pomiarowe (szafka z bezpiecznikami oraz miejscem na licznik energii elektrycznej). Najczęściej ustawiane jest ono na granicy nieruchomości w linii ogrodzenia. Złącze kablowo-pomiarowe jest miejscem rozgraniczenia własności - od linii energetycznej do tego punktu prace wykonuje operator, od złącza do domu - inwestor.

 • 21250664 https bi

  Podłączenie prądu

  Jeszcze dwa lata temu do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba było dołączyć warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Teraz nie jest to warunkiem rozpoczęcia prac, ale o podłączenie i tak występuje się jeszcze przed startem budowy.

 • Osobnych obwodów elektrycznych wymagają pompy do wody (hydrofor) oraz urządzenia grzewcze, np. termy

  Instalacja elektryczna

  Wykonanie instalacji w budynku i ogrodzie to obowiązek inwestora. Dopiero gdy jest gotowa i odebrana do użytkowania, można podpisać stałą umowę na pobór prądu.

 • Agregat prądotwórczy

  Problemy z prądem

  Prąd to nie tylko życiowa kwestia dla mieszkańców domu, ale też źródło potencjalnych problemów - od przerw w zasilaniu, przez zagrożenia zdrowia i życia, po kłopoty z siecią elektryczną.

 • 20615372 https bi

  Zdalne sterowanie oświetleniem

  Nowoczesne oświetlenie można nie tylko włączać i wyłączać za pomocą pilota. Bardziej skomplikowane urządzenia i systemy pozwalają na wykorzystywanie funkcji automatycznych, programowanie, a także zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie.

 • 19849960 https bi

  Ile kosztują gniazda i łączniki?

  Odpowiedź jest prosta - tyle, ile kosztuje biżuteria. Otóż - zależy jaka. Osprzęt jest, co prawda, częścią instalacji elektrycznej - musi więc być odpowiednio dobrany i bezpieczny - ale też należy do wyposażenia wnętrz. Przy wyborze serii kierujemy się estetyką. A za tym idą koszty...

 • remont starego domu, dom z cegły, wymiana instalacji elektrycznej

  Remont starego domu: wymiana instalacji elektrycznej

  Mocne fundamenty, ściany i dach nie wystarczą, aby mieszkać komfortowo. Potrzebne są jeszcze sprawne instalacje, w tym elektryczna. Bez niej nie oświetlimy wnętrz i budynku, ani nie będą działały urządzenia domowe.

 • oświetlenie LED

  Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?

  Oświetlenie LED to obecnie najoszczędniejsze źródło światła, jakie możemy zastosować w domu. Diody wykorzystuje się zarówno do oświetlania punktowego, jak i ogólnego pomieszczeń.

 • Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

  Montaż paneli fotowoltaicznych - krok po kroku

  Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

 • Montaż paneli i wykonanie instalacji wewnątrz domu należy powierzyć doświadczonym fachowcom

  Panele fotowoltaiczne - jak wygląda instalacja wewnątrz domu

  Poza bateriami słonecznymi i konstrukcją z profili pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej znajdują się w domu. Najważniejsze z nich to inwerter i zabezpieczenia.

 • tablica elektryczna,rozdzielnica

  Tablica elektryczna

  Tablica elektryczna fachowo zwana jest rozdzielnicą, niekiedy też skrzynką rozdzielczą. Jest centralnym punktem instalacji elektrycznej.

 • ściemniacz,osprzęt elektryczny

  Ściemniacze - oświetlenie z regulacją

  Delikatna poświata albo pełna jasność - taki efekt można uzyskać z prawie każdej oprawy uruchamianej przy użyciu kontaktu z regulacją natężenia światła. To jednak nie wszystko, co mogą regulowane łączniki, zwane popularnie ściemniaczami.

 • Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF i UHF

  Instalacja antenowa

  Jeśli chcemy oglądać telewizję czy słuchać muzyki, instalacja antenowa jest w domu po prostu niezbędna. Ma też inne zadania.

 • Przydomowa elektrownia wiatrowa

  Przydomowa elektrownia wiatrowa

  Choć to wciąż dla wielu z nas nowość, to warto się zastanowić nad tym dodatkowym źródłem energii.

 • Przepięcia są groźne - mogą np. uszkodzić izolacje urządzeń i aparatów elektrycznych powodując ich zniszczenie

  Ochrona przepięciowa

  Chroni instalację elektryczną i podłączony do niej sprzęt przed przepięciem, czyli działaniem prądu udarowego o dużym natężeniu, powstającego w wyniku wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci.