Elektryczność

 • Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV

  Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV

  Od ponad 20 lat etykieta energetyczna wspiera konsumentów w dokonywaniu świadomych zakupów i wybieraniu energooszczędnych urządzeń. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych etykiet europejskich. Mówi o ważnych parametrach danego urządzenia, takich jak zużycie energii czy wody, a co za tym idzie, jakie są koszty jego użytkowania.

 • Oświetlenie zewnętrzne domu

  Oświetlenie zewnętrzne domu

  Decydując się na budowę domu najczęściej skupiamy się na wykonaniu elewacji oraz wyposażeniu wnętrza. Myślimy oczywiście o oświetleniu, ale wewnętrznym. Zapominamy jak ważną rolę odgrywa oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko pozwoli spędzić miło czas podczas letnich wieczorów, ale też uzupełni styl domu. Jakie lampy wybrać?

 • J06.01.2008 RADOM RACHUNEK PIENIADZEFOT. KAROL PIETEK / AGENCJA GAZETA

  Media w domu: prąd

  Przyłączem elektrycznym nazywamy ten odcinek sieci, który łączy najbliższy istniejący punkt w linii elektroenergetycznej z miejscem dostarczania energii (posesja inwestora). Przepisy nie regulują szczegółowo, w którym miejscu wykonywane jest tzw. złącze kablowo-pomiarowe (szafka z bezpiecznikami oraz miejscem na licznik energii elektrycznej). Najczęściej ustawiane jest ono na granicy nieruchomości w linii ogrodzenia. Złącze kablowo-pomiarowe jest miejscem rozgraniczenia własności - od linii energetycznej do tego punktu prace wykonuje operator, od złącza do domu - inwestor.

 • 21250664 https bi

  Podłączenie prądu

  Jeszcze dwa lata temu do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba było dołączyć warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Teraz nie jest to warunkiem rozpoczęcia prac, ale o podłączenie i tak występuje się jeszcze przed startem budowy.

 • Osobnych obwodów elektrycznych wymagają pompy do wody (hydrofor) oraz urządzenia grzewcze, np. termy

  Instalacja elektryczna

  Wykonanie instalacji w budynku i ogrodzie to obowiązek inwestora. Dopiero gdy jest gotowa i odebrana do użytkowania, można podpisać stałą umowę na pobór prądu.

 • Agregat prądotwórczy

  Problemy z prądem

  Prąd to nie tylko życiowa kwestia dla mieszkańców domu, ale też źródło potencjalnych problemów - od przerw w zasilaniu, przez zagrożenia zdrowia i życia, po kłopoty z siecią elektryczną.

 • 20615372 https bi

  Zdalne sterowanie oświetleniem

  Nowoczesne oświetlenie można nie tylko włączać i wyłączać za pomocą pilota. Bardziej skomplikowane urządzenia i systemy pozwalają na wykorzystywanie funkcji automatycznych, programowanie, a także zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie.

 • 19849960 https bi

  Ile kosztują gniazda i łączniki?

  Odpowiedź jest prosta - tyle, ile kosztuje biżuteria. Otóż - zależy jaka. Osprzęt jest, co prawda, częścią instalacji elektrycznej - musi więc być odpowiednio dobrany i bezpieczny - ale też należy do wyposażenia wnętrz. Przy wyborze serii kierujemy się estetyką. A za tym idą koszty...

 • remont starego domu, dom z cegły, wymiana instalacji elektrycznej

  Remont starego domu: wymiana instalacji elektrycznej

  Mocne fundamenty, ściany i dach nie wystarczą, aby mieszkać komfortowo. Potrzebne są jeszcze sprawne instalacje, w tym elektryczna. Bez niej nie oświetlimy wnętrz i budynku, ani nie będą działały urządzenia domowe.

 • oświetlenie LED

  Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?

  Oświetlenie LED to obecnie najoszczędniejsze źródło światła, jakie możemy zastosować w domu. Diody wykorzystuje się zarówno do oświetlania punktowego, jak i ogólnego pomieszczeń.

 • Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

  Montaż paneli fotowoltaicznych - krok po kroku

  Panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym układa się na aluminiowych profilach. Przytwierdzone są one do konstrukcji dachu, w zależności od rodzaju pokrycia, odpowiednimi hakami mocującymi. Poniżej pokazujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką ceramiczną. Ten rodzaj materiału jest bowiem jednym z częściej wybieranych przez inwestorów.

 • Montaż paneli i wykonanie instalacji wewnątrz domu należy powierzyć doświadczonym fachowcom

  Panele fotowoltaiczne - jak wygląda instalacja wewnątrz domu

  Poza bateriami słonecznymi i konstrukcją z profili pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej znajdują się w domu. Najważniejsze z nich to inwerter i zabezpieczenia.

 • tablica elektryczna,rozdzielnica

  Tablica elektryczna

  Tablica elektryczna fachowo zwana jest rozdzielnicą, niekiedy też skrzynką rozdzielczą. Jest centralnym punktem instalacji elektrycznej.

 • ściemniacz,osprzęt elektryczny

  Ściemniacze - oświetlenie z regulacją

  Delikatna poświata albo pełna jasność - taki efekt można uzyskać z prawie każdej oprawy uruchamianej przy użyciu kontaktu z regulacją natężenia światła. To jednak nie wszystko, co mogą regulowane łączniki, zwane popularnie ściemniaczami.

 • Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF i UHF

  Instalacja antenowa

  Jeśli chcemy oglądać telewizję czy słuchać muzyki, instalacja antenowa jest w domu po prostu niezbędna. Ma też inne zadania.

 • Przydomowa elektrownia wiatrowa

  Przydomowa elektrownia wiatrowa

  Choć to wciąż dla wielu z nas nowość, to warto się zastanowić nad tym dodatkowym źródłem energii.

 • Przepięcia są groźne - mogą np. uszkodzić izolacje urządzeń i aparatów elektrycznych powodując ich zniszczenie

  Ochrona przepięciowa

  Chroni instalację elektryczną i podłączony do niej sprzęt przed przepięciem, czyli działaniem prądu udarowego o dużym natężeniu, powstającego w wyniku wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci.

 • instalacja elektryczna

  Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?

  Kiedyś w budynkach jednorodzinnych układano od 3 do 6 obwodów elektrycznych. Obecnie w każdym domu znajduje się wiele sprzętów i urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Dlatego, aby awaria jednego nie powodowała odłączenia od zasilania pozostałych, wykonuje się znacznie więcej oddzielnych obwodów. W praktyce na jednym obwodzie wtyczkowym nie montuje się więcej niż 6-8 gniazd, a w oświetleniowym - 10-15 opraw.

 • automatyka

  Domowy alarm z wysokim IQ

  Podstawowe elementy systemu alarmowego to czujki rozmieszczone w domu i poza nim, centrala sterująca, klawiatura manipulatora i sygnalizator na zewnątrz budynku. To wystarczy do wykrywania i sygnalizowania potencjalnie groźnych zdarzeń, ale możliwości systemu alarmowego są większe.

 • Okno ze sterowaniem ma siłownik i klamkę. Gdy obrócimy ją o 90º, okno można będzie obsługiwać ręcznie

  Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe

  System inteligentnego budynku, który pozwala zautomatyzować pracę niemal wszystkich domowych urządzeń i instalacji to bardzo kosztowna inwestycja, na którą stać niewielu. Jednak i bez takiej instalacji możemy zdalnie sterować i programować pracę wielu sprzętów.

 • oświetlenie, oszczędność energii

  Pożegnanie z żarówkami o mocy poniżej 40 W

  Zgodnie z unijnymi przepisami 1 września 2012 zakazem produkcji i importu objęte zostają wszystkie żarówki o mocy poniżej 40 W. Docelowo mieszkańcy krajów Unii mają używać tylko energooszczędnych źródeł światła.

 • Żarówka halogenowa z trzonkiem E14

  Żarówki halogenowe

  Żarówki halogenowe stosuje się najczęściej do oświetlenia punktowego.

 • Nowoczesne świetlówki energooszczędne

  Świetlówki energooszczędne

  Świetlówki są niskoprężnymi lampami wyładowczymi.

 • Uruchamianie agregatu za pomocą rozrusznika

  Agregaty prądotwórcze dobre na przerwy w dopływie energii

  W mojej okolicy często zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie energii. Jest to szczególnie uciążliwe późną jesienią i w zimie, gdy z powodu braku prądu nie tylko nie mam oświetlenia, ale nie działa też ogrzewanie. Jak można sobie z tym poradzić? Witold Z., Walendów

 • Oświetlenie zewnętrzne: wejście po zmroku

  Późnym wieczorem furtka, wejście do domu i brama garażowa stają się niewidoczne. Oświetlenie tych miejsc zaprasza gości i domowników, a odstrasza intruzów.

 • Agregaty prądotwórcze - gdy zabraknie energii

  Gdy dłuższe przerwy w dostawie prądu zdarzają się w naszej okolicy kilka razy w roku, wyposażmy dom w agregat prądotwórczy.

 • Szukam dobrego elektryka

  Z prądem nie ma żartów. Dobry elektryk to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale też codziennie dostrzeganej wygody przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych.

 • WNETRZE , OSWIETLENIE MIEJSCOWE DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 10 (60) - 10.2003 PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - TWOJ ZDROWY DOM 2/2004 - 10.2004

  Instalacja elektryczna - encyklopedia budowlana

  Bez nich nie tylko byłoby ciemno i nie działałby żaden sprzęt RTV i AGD. Brak prądu mógłby oznaczać także brak wody, a w zimie brak ogrzewania.

 • QS_TBWA_groenhoven_SV 029

  Osprzęt elektryczny: gniazda i wyłączniki

  Przeczytaj zanim kupisz osprzęt elektryczny.

 • inteligentny dom

  Inteligentny dom - przyjaciel, czy wróg ?

  Jeszcze niedawno o inteligentnym domu mówiło się jako o budynku, w którym będziemy mieszkali w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nazwa ta kojarzyła się raczej z budynkami użyteczności publicznej, przede wszystkim biurowcami.