Forum ekspertów

 • Dziś i jutro w branży budowlanej

  Dziś i jutro w branży budowlanej

  Początek roku to zawsze idealny czas na podsumowanie dotychczasowych działań i wyznaczenie sobie dalszych kierunków rozwoju. Niestety bieżąca sytuacja ekonomiczna sektora polskiego budownictwa, a także geopolityczne i społeczne uwarunkowania nie napawają zbytnim optymizmem. Widzimy wyraźny wzrost kosztów prowadzenia biznesu, niejasności legislacyjne, perturbacje w logistyce, transporcie, problemy i zakłócenia w łańcuchu dostaw oraz z dostępnością surowców do produkcji.

 • Chudy beton wykonany na dużej powierzchni, wystawiony na działanie czynników atmosferycznych (w tym przypadku słońca oraz wysokiej temperatury), jest narażony na pękanie ze względu na skurcz. Dlatego, by temu zapobiec, zbroi się go siatkami lub stosuje zbrojenie rozproszone – metalowe bądź polipropylenowe.

  „Chudziak” pod podłogą na gruncie - ekspert radzi

  Wylanie „chudziaka”, czyli wykonanie wylewki betonowej pod posadzkę na gruncie kończy stan zero budowy domu. To bardzo efektowne zakończenie etapu robót, które odbywały się w ziemi i nie były zbyt widoczne, za to dość długo trwały i niemało kosztowały.

 • jakość wykonawstwa forum ekspertów budowa domu budowanie domu dom jednorodzinny prace budowalne ekipa budowalna

  Jaka ekipa budowlana, taka jakość wykonania

  Jakość robót to w budownictwie szczególnie istotny czynnik, który przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo wznoszonych budynków. Czy da się ją zapewnić podczas budowy własnego domu?

 • forum ekspertów start budowy plan budowy organizacja budowy jak zaplanować budowę domu dobra organizacja budowy

  Organizacja budowy - dobry plan to podstawa!

  Pierwszym etapem budowy domu – w zasadzie jeszcze poprzedzającym prace – jest dokładne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Jak się do niego przygotować? Kiedy szukać wykonawców? Czy potrzebny jest architekt wnętrz?

 • blachodachówka blachodachówki blachy płaskie blacha płaska blacha na rąbek blacha modułowa blachy panelowe

  Blacha na dachy, czyli czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego

  Dostępna na rynku mnogość blaszanych pokryć dachowych może wprowadzić w konsternację. Podjęcia decyzji nie ułatwia wcale to, że wiele produktów ma bardzo zbliżone parametry. Owszem, warto przy wyborze kierować się jakością, tylko w jaki sposób ją ocenić, nie będąc fachowcem? Zaproszeni przez nas eksperci starają się w tym pomóc, odpowiadając na najważniejsze pytania.

 • Rynek budowlany w Polsce

  Rynek budowlany w Polsce – kondycja i perspektywy

  Mimo że walka z pandemią koronawirusa jeszcze się nie skończyła, to wydaje się, że gospodarka, w tym budownictwo, wraca na swoje tory. Proces ten będzie zapewne jakiś czas trwał, bo COVID-19 zmienił bardzo wiele, a kondycja oraz perspektywy rozwoju poszczególnych branż uległy mniej lub bardziej drastycznej zmianie. Pandemiczna rzeczywistość dotknęła również samych inwestorów – perturbacje na rynku budowlanym miały znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domu. Jednak – jak wspomnieliśmy – sytuacja powoli się stabilizuje. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi przedstawicieli firm z sektora budowlanego, którzy zdają się z optymizmem prognozować przyszłość i chcą – pomimo chwilowego kryzysu – na nowo zdefiniować swoją ofertę i zaangażować się w nowe projekty, nie zapominając oczywiście o sprawdzonym asortymencie produktów i urządzeń, z których już są znani.

 • Forum Ekspertów

  Jakich domów szukają Polacy?

  Dom jednorodzinny z dala od centrum miasta zawsze był o wiele lepszym rozwiązaniem niż lokal w bloku. Pandemia jedynie podkręciła naszą chęć posiadania własnego domu. Jak kształtuje się teraz rynek nieruchomości? O jakich domach marzymy?

 • OZE - jak je wykorzystać w domu?

  OZE – jak je wykorzystać w domu?

  Zgodnie z wymaganiami WT 2021 budynki – w tym domy jednorodzinne – mają zużywać mniej energii i wykorzystywać jej odnawialne źródła. Co mamy do wyboru? Które rozwiązanie warto wziąć pod uwagę?

 • Jakość istniejących domów w Polsce

  Jakość istniejących domów w Polsce

  Aż 90% czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego budynki mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jaki jest ich stan techniczny? Jakie czynniki nam zagrażają? Co możemy zrobić, aby domy przestały nam szkodzić?

 • forum ekspertów projekt gotowy czy na zamówienie jaki projekt domu który projekt wybrać projekt indywidualny projekt z katalogu

  Projekt gotowy czy indywidualny - jaki wybrać?

  Oszczędzać, kupując projekt gotowego domu z katalogu, czy zamówić indywidualny projekt u architekta? Czym się różnią te dwie możliwości? Jakie są ich zalety i wady? Która z opcji jest korzystniejsza?

 • forum ekspertów jakie domy budują Polacy budowa domu trendy budownictwo domy jednorodzinne budownictwo jednorodzinne

  Budowa domu w 2021 roku? - forum ekspertów

  Budowa domu 2021? Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia tego roku przepisami dotyczącymi efektywności energetycznej budynków nowe domy mają mieć niskie zużycie energii. Czy wszyscy uczestnicy procesu budowy – czyli inwestorzy, architekci, producenci i wykonawcy – są na to przygotowani?

 • ROBERT KLOS - wiceprezes ZWIĄZKU POLSKIE OKNA I DRZWI, wydawca miesięcznika FORUM BRANŻOWE

  Drzwi wewnętrzne - informator rynkowy - Loża ekspertów

  Zaproszeni przez redakcję ŁADNEGO DOMU specjaliści od stolarki budowlanej przedstawili swoje opinie na temat drzwi wewnętrznych. W loży zasiedli: Robert Klos - wiceprezes ZWIĄZKU POLSKIE OKNA I DRZWI, Piotr Maciejewski - product manager w sieci SKŁADY BUDOWLANE VOX oraz Marek Żarnoch - specjalista z INSTYTUTU TECHNIKI BUDOWLANEJ. Nasi eksperci reprezentowali różne punkty widzenia, wynikające z ich zawodowych doświadczeń.