Społeczność

 • Co pyli w czerwcu

  Co pyli w czerwcu czyli czego powinni unikać alergicy

  Koniec wiosny, początek lata, to czas, kiedy wszystko wokół jest zatopione w bujnej zieleni i wypełnione odurzającymi aromatami ziół, drzew i kwiatów. Jednak dla osób podatnych na sezonowe alergie, to okresy, gdy szczególnie nasila się pylenie traw, bylin czy krzewów ogrodowych. Intensywność działania alergizującego na organizm ludzki zależy nie tylko od cech danej rośliny, ale także od pory kwitnienia.

 • Ogród permakulturowy

  Ekologiczny ogród permakulturowy - co warto o nim wiedzieć? Kiedy go założyć?

  Permakultura to system projektowania architektury krajobrazu, który wykorzystuje rozwiązania znalezione w naturze. Jej głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia połączonego z samowystarczalnością gospodarstwa. Sprawdźcie jak stworzyć ogród permakulturowy!

 • Różanka dla gminy

  Różanka dla gminy

  Polskie Towarzystwo Różane, skupiające miłośników i pasjonatów róż, stara się aktywnie działać na rzecz poszerzania i propagowania wiedzy o tych pięknych kwiatach oraz współtworzyć kulturę różaną w Polsce. W tym celu pragnie zachęcić wszystkie samorządy do urządzania rabat różanych  oraz podejmowania różanych  inicjatyw w swojej społeczności, zmierzających do zakładania ogrodów różanych (tzw. różanek) we własnym mieście, wsi, osiedlu. „Zaproście róże do swojego miasta i gminy” – to główne hasło akcji RÓŻANKA DLA GMINY.

 • Konkurs w moim różanym ogrodzie

  Konkurs „W moim różanym ogrodzie”

  Polskie Towarzystwo Różane ogłasza konkurs dla miłośników róż „W moim różanym ogrodzie” na przygotowanie utworu w postaci tekstu z opisem własnego ogrodu różanego. Do wygrania 3 ręczne sekatory.

 • Ogród Gaudiego inspirowany twórczością katalońskiego architekta. Ogród wypełniają roślinny śródziemnomorskie bardzo intensywnie pachnące.

  Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

  Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. W 2014 r pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.

 • Makowa Łąka

  Świętuj Światowy Dzień Pszczół z Pszczółką Mają

  20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Pszczółka Maja, najbardziej znana pszczółka, przygotowała zbiór ciekawostek na temat jej dziko żyjących przyjaciół. Poznajmy bliżej te małe stworzenia, którym nasza planeta tak wiele zawdzięcza.

 • Pszczółka Maja

  Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!

  Wiosna to czas, kiedy przyroda buzi się do życia. Chcesz razem z Pszczółką Mają przywitać owady, tworząc dla nich warunki do wymarzonego startu? Pszczółka Maja pokaże Wam, co możecie zrobić wspólnie z dziećmi dla jej dziko żyjących przyjaciół!

 • Makowa Łąka

  Pszczółka Maja po raz kolejny pomaga swoim dzikim przyjaciołom!

  Rusza kolejna edycja Makowej Łąki. Podobnie jak w ubiegłym roku, Pszczółka Maja, jako ambasadorka owadów, zachęca wszystkich do poznawania jej dzikich przyjaciół. Dzięki niej dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, jak chronić dziko występujące owady, i w jaki sposób stworzyć im przyjazne środowisko. Każdy może pomóc. Pszczółka Maja pokazuje jakie to proste. Każdy z nas może wesprzeć Maję w tej ważnej inicjatywie. Na stronie internetowej: www.pszczolkamajaochronaowadow.pl, znajdują się przydatne informacje i wskazówki, jak zrobić coś dobrego dla dziko żyjących przyjaciół Pszczółki Mai.

 • Boston, jedno z większych miast Stanów Zjednoczonych, wręcz tonie w zieleni. A za najbardziej eleganckie uchodzą dzielnice z ulicami obsadzonymi mnóstwem kwitnących drzew.

  Rośliny, które pomagają w walce ze smogiem w mieście

  Wszystkie rośliny są w mieście na wagę złota, ale najważniejsze są drzewa, które skutecznie oczyszczają powietrze. Warto je sadzić w pobliżu domów, balkonów i okien.

 • Działka

  Polacy kochają czas spędzać na działkach

  Jaki wpływ miała pandemia i będący jej konsekwencją lockdown na postrzeganie wypoczynku na działce? Czy taka forma spędzania wolnego czasu jest atrakcyjna dla Polaków i jak zmieniło się jej postrzeganie na przestrzeni lat? W przeprowadzonym na zlecenie Castoramy badaniu wyraźnie zaznacza się nowy trend – prawie 70% respondentów wyraziło chęć posiadania działki!

 • Dni bohatera domu

  Dni bohatera domu 2020

  21 dni wyjątkowych promocji, atrakcji i specjalnych ofert w sklepach Leroy Merlin. Start akcji 16 września 2020 r.

 • Róża ‘Hommage a Barbara’

  Konkurs o Złotą Różę w Kutnie 2020 – zwycięskie róże

  Jury Konkursu, które oceniało róże według skali standardów Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zgodnie z regulaminem Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2020 stwierdziło, że warunki pogodowe w tym roku były dla róż bardzo trudne, wręcz ekstremalne.

 • Festiwal Roślin

  Festiwal roślin we Wrocławiu

  Fundacja Open Mind zaprasza do CRZ Krzywy Komin na pierwszą edycję Festiwalu Roślin! To raj dla miłośników zieleni i dobrego designu. Zaczynamy w sobotnie popołudnie 3 października. Wydarzenie wzbogacą warsztaty botaniczne, florystyczne, rękodzielnicze, kosmetyczne oraz wykłady ze specjalistami na temat domowego ogrodnictwa. Na miejscu będzie możliwość zakupu zieleni w każdej formie - od roślin doniczkowych po unikalne akcesoria, dodatki, plakaty i dekoracje w roślinne motywy. W programie również Roślinny SWAP, czyli wielka wymiana kwiatów i roślin doniczkowych.

 • Święto róż

  46. Święto Róży - zakończone

  Za nami jedyny taki weekend pachnący różami! Odbyło się 46. Święto Róży. Przed Organizatorami stanęło duże wyzwanie, któremu zdecydowanie sprostali. Formuła wydarzenia, choć odchudzona przez epidemiczne ograniczenia, pełna była atrakcji. Pierwszą i najważniejszą rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie i w Parku Traugutta.

 • Stokrotki

  Wezwij Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą!

  Dla niektórych dbanie o rośliny to czarna magia. Pożółkłe liście, uschnięte kwiaty i zapuszczone krzewy nie stanowią ozdoby żadnego ogrodu. Innym zaś zwyczajnie brakuje siły na niezbędne prace pielęgnacyjne, których wymaga najmniejsza nawet hodowla. Dla nich wszystkich powołaliśmy Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą, która w  weekend 6-7 czerwca wesprze najbardziej potrzebujących w opiece nad zielenią.

 • Oxytree

  Grozi nam nowy barszcz Sosnowskiego? Za pomocą in vitro powstało Oxytree. Na pierwszy rzut oka - drzewo idealne...

  Paulownia mieszańcowa Oxytree to roślinna hybryda stworzone przez naukowców by zaspokoić potrzeby dzisiejszego świata, w którym jest coraz mniej miejsca na drzewa. Szybko rośnie, oczyszcza powietrze, wytrzymuje ekstremalne temperatury i świetnie radzi sobie na jałowych glebach. Drzewo posiada certyfikaty Unii Europejskiej jednak ekolodzy są pełni obaw.

 • Owoce na karnawał

  Egzotyczne owoce

  Egzotyczne owoce, dzięki oryginalnemu wyglądowi i smakowi, mogą być atrakcją stołu, np. w czasie karnawałowych spotkań.

 • Konopia

  Rośliny narkotyczne

  Rośliny narkotyczne - czy czeka nasz rewolucja narkotykowa? W zeszłym roku w amerykańskim stanie Kolorado pojawiły się pierwsze sklepy z marihuaną. W Kalifornii można ją kupić na receptę do celów leczniczych. Można nabyć zioło legalnie w Urugwaju. Natomiast w Polsce dzięki pracy wojewódzkich ekspertów lista zakazanych substancji zawarta w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wciąż się wydłuża. Przyjrzyjmy się bliżej roślinom narkotycznym.

 • 14.06.2008 KRAKOW , RYNEK , N/Z ANNA DYMNA , FESTIWAL ZACZAROWANEJ PIOSENKI , ZWYCIEZAC MIMO WSZYSTKO , V OGOLNOPOLSKIE DNI INTEGRACJI , FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA GAZETA

  Ogród pełen Istot czyli rozmowa z Anną Dymną o zielonej stronie życia

  Można ogrody kochać, uprawiać podziwiać. Można je mieć albo o nich marzyć. Siła, z jaką to kolorowe zjawisko przyciąga ludzi wszystkich zawodów, jest ogromna. A więc porozmawiajmy o ogrodach... Mówi aktorka Anna Dymna.

 • Ogród na rozstajach

  Turystyka ogrodowa w południowo-wschodniej Polsce

  Turystyka ogrodowa to trend coraz bardziej popularny. Jak grzyby po deszczu powstają ogrody pokazowe, a prywatne coraz szerzej otwierają swe podwoje dla publiczności. W naszym kraju jest też wiele wartych zobaczenia, ale wciąż mało znanych ogrodów publicznych. Chcemy zaprezentować je jako propozycje na wakacyjne wycieczki. Zaczynamy od ogrodów południowo-wschodniej Polski.

 • Sycylia. W miejskim parku można się poczuć jak na egzotycznej wyspie w palmowym gaju.

  Sycylia - Zielone Palermo

  W ruchliwej, zatłoczonej stolicy Sycylii nie brak miejsc, gdzie można zapomnieć o zgiełku wielkiego miasta.

 • Domek dla owadów

  Jak zbudować domek dla owadów?

  Domki budujemy i stawiamy zwłaszcza na wiosnę kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie. Z kolei jesienią owady mogą w nich przezimować.

 • 21780235 https bi

  Kalendarz pylenia. Jak sobie radzić z alergią

  Kichanie, podrażnienie spojówek czy nieżyt nosa nie zawsze są efektem przeziębienia. Gdy objawy te pojawiają się w słoneczne dni, podczas pobytu w plenerze, a zanikają w czasie ulewy lub po powrocie do domu, winowajcą mogą być. rośliny.

 • 'Adoptuj pszczołę'

  Pszczoły nie są nam obojętne. Akcja "Adoptuj pszczołę" nominowana w konkursie. Sam wybierz dobroczyńcę roku!

  Dzięki zaangażowaniu naszych czytelników akcja "Adoptuj pszczołę", którą organizowaliśmy razem z Greenpeace Polska, została nominowana w konkursie "Dobroczyńca Roku 2018". Głosowanie trwa do 23 kwietnia.

 • Miracle Garden w Dubaju został otwarty w Walentynki 2013 roku

  Miracle Garden - największy ogród świata?

  Powstał zaledwie w 2013 roku, a już trafił do księgi rekordów Guinnessa. Na razie zdobył tytuł za najdłuższą ścianę z kwiatów, ale jest też uznawany za największy kwiatowy ogród na świecie. Piękny park czy kicz? Oceńcie sami!

 • Bunte Dosen als Vasen, Stepfoto vorhanden SLOWA KLUCZOWE: Blume Blumenvasendosen Chrysantheme Chrysanthemum Deko-Idee Dekoration Dose Farbe f rben floral Florales gef rbt Getr nkedose Idee Kreativ Kreatives Kreativ-Idee Lackspray modern poppig Recycling Selbermachen selbst gemacht Hochformat

  Wazon na kwiaty z recyklingu

  Butelki, kartony, a nawet puszki po napojach mogą się jeszcze przydać. Nie wyrzucajmy ich więc, lecz oddajmy we władanie kwiatom.

 • Afrodyzjaki

  Roślinne afrodyzjaki

  Czy istnieją rośliny, które rozpalają namiętność i poprawiają sprawność w sztuce miłowania? W dawnych wiekach w to wierzono, ale tylko niektóre z tych roślin pomyślnie przeszły weryfikację w tej dziedzinie.

 • Busem przez polskie ogrody

  Busem przez polskie ogrody

  W ramach przedsięwzięcia jeden z polskich blogerów ogrodniczych Tomasz Szostak objedzie busem całą Polskę w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej inspirujących ogrodów.

 • chaber blawatek

  Roślinne symbole miłości

  Trzydzieści lat temu w siermiężnym PRL-u nikt o walentynkach nie słyszał. Między Odrą a Bugiem pojawiły się wraz z wolnością. Roślinnych symboli gorących uczuć nie brakuje. A skoro walentynki tuż-tuż, przyjrzyjmy się im bliżej.

 • Powojnik. To niepoprawny marzyciel i bałaganiarz, który non-stop wynajduje dla siebie nowe wyzwania. Często też odnosi sukcesy, niezależnie od dziedziny, jaką się zajmuje. Sympatyczny i uczuciowy nie rozpamiętuje przeszłości, łatwo się zakochuje. Wśród 'clematisów' bywają oczywiście konserwatyści, lecz większość z nich za nic ma wszelkie konwenanse.Tu szczególną grupę stanowią artyści odwołujący się do absurdu i patrzący na świat z przymrużeniem oka.

  Noworoczny psychotest: Co Twój ulubiony kwiat mówi o Tobie

  Miłośnicy roślin bywają tak różni, jak różni są ich ogrodowi podopieczni. Spójrz na kwiatową galerię przedstawioną poniżej i poszukaj swojej ulubionej rośliny. Pomyśl też, które chętnie byś zaprosił do swojego ogrodu - a one opowiedzą coś i o Tobie. Miłej zabawy!