Społeczność

 • Kampania #PlantHealth4Life powraca!

  Kampania #PlantHealth4Life powraca!

  Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności oraz gospodarki

 • Nowoczesne ogrodnictwo

  Nowoczesne technologie w ogrodnictwie: Wspieranie tradycyjnych ogrodów przez inteligentne rozwiązania

  Ogrodnictwo inteligentne staje się coraz bardziej popularne, ponieważ wykorzystuje nowoczesne technologie do planowania i zarządzania uprawami oraz optymalizacji wykorzystania zasobów. To podejście rewolucjonizuje tradycyjne metody uprawy, zapewniając bardziej efektywne i zrównoważone praktyki ogrodnicze. W dobie coraz większych ograniczeń zasobów naturalnych i wzrostu świadomości ekologicznej, technologia odgrywa kluczową rolę w adaptacji ogrodów do nowych realiów uprawy roślin.

 • Laureaci 40. konkursu Warszawa w kwiatach

  Ukwiecaj Warszawę! Startuje 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

  Warszawa w kwiatach to projekt popularyzujący miejskie ogrodnictwo wśród mieszkańców, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków.

 • Dzieci w ogrodzie

  Jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy z dziećmi w ogrodzie?

  Zaangażowanie dziecka w uprawę roślin przynosi wiele korzyści, zarówno dla jego rozwoju, jak i zdrowia. Kontakt z naturą i eksploracja jej zmysłami są kluczowymi elementami rozwoju dzieci, wpływającymi na ich psychikę, emocje oraz wartości społeczne i moralne. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów, wspólna praca w ogrodzie staje się niezwykle istotna, pomagając w naturalnym procesie rozwojowym.

 • Oxytree

  Drzewo tlenowe Oxytree - czym jest? uprawa, właściwości, zastosowanie

  Drzewo tlenowe, czyli Paulownia mieszańcowa Oxytree to roślinna w warunkach laboratoryjnych by zaspokoić potrzeby dzisiejszego świata, w którym jest coraz mniej miejsca na inne drzewa. Oxytree szybko rośnie, oczyszcza powietrze, wytrzymuje ekstremalne temperatury i świetnie radzi sobie na jałowych glebach. To proste drzewo tlenowe posiada certyfikaty Unii Europejskiej jednak ekolodzy są pełni obaw.

 • Choinka po Świętach

  Co dzieje się z naszymi choinkami? Z tej najbardziej znanej powstają domy

  Wieczny dylemat związany ze świętami – sztuczna czy żywa choinka? Choinka staje się przedmiotem coraz intensywniejszych debat, a oprócz kwestii estetycznych, emocjonalnych i finansowych, w ostatnich latach pojawia się także aspekt ekologiczny. Która choinka jest najbardziej przyjazna dla środowiska? Co zrobić z drzewkami po zakończeniu świąt? Jak firmy mogą wspierać postawy proekologiczne?

 • Kwiaty z biurze

  Kwiaty w biurze - co na to badania

  Obecność świeżych kwiatów w biurze wpływa korzystnie na zadowolenie pracowników, twierdzą badacze z Uniwersytetu Harvarda. Choć może to brzmieć zaskakująco, badania jednoznacznie potwierdzają, że kwiaty nie tylko zwiększają zaangażowanie pracowników, lecz również sprzyjają kreatywności i efektywnemu rozwiązywaniu problemów.

 • Bukiet z AI

  Sztuczna inteligencja stworzy spersonalizowany bukiet kwiatów

  W Polsce właśnie rozpoczęła swoją działalność pierwsza w Europie kwiaciarnia internetowa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, naukę i psychologię. Panksy, bo o niej mowa, proponuje innowacyjne podejście do tworzenia spersonalizowanych bukietów kwiatów. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, a już możemy cieszyć się pomysłem na unikalną kompozycję, którą floryści dostarczą pod wskazany adres.

 • KONKURS PTR „MÓJ RÓŻANY BALKON”

  Koknkurs PTR „Mój różany balkon”

  Polskie Towarzystwo Różane ogłasza Konkurs na utwór literacki „Mój Różany Balkon”.

 • Kampus biurowy Forest wśród najpiękniejszych ogrodów Warszawy

  Kampus biurowy Forest wśród najpiękniejszych ogrodów Warszawy

  Jury konkursu „Warszawa w kwiatach” organizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nagrodziło kampus biurowy HB Reavis w kategorii „Aranżacja zieleni”. W otulonym zielenią Forest bujna roślinność występuje na dwóch poziomach – otwartym dla pieszych dziedzińcu w parterze oraz w ogrodzie na dachu. Ogród na dachu przy Burakowskiej 14 dostępny jest bezpłatnie dla każdego i otwarty codziennie od rana do późnych godzin wieczornych.

 • Wrocław West 4 Business Hub

  Nowa łąka kwietna zadba o wrocławski mikroklimat i ograniczy smog

  Łąka Kwietna, będzie troszczyć się o lokalny mikroklimat oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza. Wspólna inicjatywa Fundacji Łąka i Echo Investment zaowocowała największym obszarem miejskiej łąki kwietnej we Wrocławiu. Na obszarze o powierzchni niemal 5,5 tys. metrów kwadratowych przy ul. Na Ostatnim Groszu, już zakwitły różnokolorowe dzikie rośliny. Te rośliny nie tylko wspierają różnorodność biologiczną, ale także pomagają w ochładzaniu otoczenia podczas gorących dni, przeciwdziałają suszom oraz tzw. "wyspom ciepła".

 • Ogródek ROD

  Kary za nielegalne "abisynki"

  Działkowcy, którzy wybudowali abisynki po 1975 r. bez wymaganego pozwolenia, mogą być uznani za korzystających z wód nielegalnie i podlegać grzywnie finansowej.

 • Ogród dendrologiczny w Przelewicach

  Ogród dendrologiczny w Przelewicach

  Przelewice to miejscowość w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim. W Przelewicach znajduje się znany ogród dendrologiczny, który jest często odwiedzany przez miłośników przyrody i botaniki.

 • Dni Ogrodów

  Dni ogrodów w Zamku Królewskim w Warszawie

  W dniach 17-18 czerwca 2023r. (sobota-niedziela) Ogrody Zamkowe Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na swoje święto, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji. Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Partnerem tego wydarzenia będzie Polskie Towarzystwo Różane. Spotkajmy się w Ogrodach!

 • Ogrody na dachu

  Zielone ogrody na dachu Północnej są już otwarte. Czekają: tężnia, place zabaw i … koncerty

  Po zimowej przerwie ogrody na dachu Galerii Północnej znów są otwarte dla odwiedzających. Można w nich znaleźć m.in.  bioróżnorodną roślinność, aleje spacerowe, wystawę „sielsko.”, place zabaw, lokale gastronomiczne, a także jedyną na świecie tężnię solankową, która działa w centrum handlowym – miejsce idealne dla alergików.

 • Co pyli w czerwcu

  Co pyli w czerwcu czyli czego powinni unikać alergicy

  Koniec wiosny, początek lata, to czas, kiedy wszystko wokół jest zatopione w bujnej zieleni i wypełnione odurzającymi aromatami ziół, drzew i kwiatów. Jednak dla osób podatnych na sezonowe alergie, to okresy, gdy szczególnie nasila się pylenie traw, bylin czy krzewów ogrodowych. Intensywność działania alergizującego na organizm ludzki zależy nie tylko od cech danej rośliny, ale także od pory kwitnienia.

 • Ogród permakulturowy

  Ekologiczny ogród permakulturowy - co warto o nim wiedzieć? Kiedy go założyć?

  Permakultura to system projektowania architektury krajobrazu, który wykorzystuje rozwiązania znalezione w naturze. Jej głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia połączonego z samowystarczalnością gospodarstwa. Sprawdźcie jak stworzyć ogród permakulturowy!

 • Różanka dla gminy

  Różanka dla gminy

  Polskie Towarzystwo Różane, skupiające miłośników i pasjonatów róż, stara się aktywnie działać na rzecz poszerzania i propagowania wiedzy o tych pięknych kwiatach oraz współtworzyć kulturę różaną w Polsce. W tym celu pragnie zachęcić wszystkie samorządy do urządzania rabat różanych  oraz podejmowania różanych  inicjatyw w swojej społeczności, zmierzających do zakładania ogrodów różanych (tzw. różanek) we własnym mieście, wsi, osiedlu. „Zaproście róże do swojego miasta i gminy” – to główne hasło akcji RÓŻANKA DLA GMINY.

 • Konkurs w moim różanym ogrodzie

  Konkurs „W moim różanym ogrodzie”

  Polskie Towarzystwo Różane ogłasza konkurs dla miłośników róż „W moim różanym ogrodzie” na przygotowanie utworu w postaci tekstu z opisem własnego ogrodu różanego. Do wygrania 3 ręczne sekatory.

 • Ogród Gaudiego inspirowany twórczością katalońskiego architekta. Ogród wypełniają roślinny śródziemnomorskie bardzo intensywnie pachnące.

  Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

  Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. W 2014 r pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.

 • Makowa Łąka

  Świętuj Światowy Dzień Pszczół z Pszczółką Mają

  20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Pszczółka Maja, najbardziej znana pszczółka, przygotowała zbiór ciekawostek na temat jej dziko żyjących przyjaciół. Poznajmy bliżej te małe stworzenia, którym nasza planeta tak wiele zawdzięcza.

 • Pszczółka Maja

  Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!

  Wiosna to czas, kiedy przyroda buzi się do życia. Chcesz razem z Pszczółką Mają przywitać owady, tworząc dla nich warunki do wymarzonego startu? Pszczółka Maja pokaże Wam, co możecie zrobić wspólnie z dziećmi dla jej dziko żyjących przyjaciół!

 • Makowa Łąka

  Pszczółka Maja po raz kolejny pomaga swoim dzikim przyjaciołom!

  Rusza kolejna edycja Makowej Łąki. Podobnie jak w ubiegłym roku, Pszczółka Maja, jako ambasadorka owadów, zachęca wszystkich do poznawania jej dzikich przyjaciół. Dzięki niej dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, jak chronić dziko występujące owady, i w jaki sposób stworzyć im przyjazne środowisko. Każdy może pomóc. Pszczółka Maja pokazuje jakie to proste. Każdy z nas może wesprzeć Maję w tej ważnej inicjatywie. Na stronie internetowej: www.pszczolkamajaochronaowadow.pl, znajdują się przydatne informacje i wskazówki, jak zrobić coś dobrego dla dziko żyjących przyjaciół Pszczółki Mai.

 • Boston, jedno z większych miast Stanów Zjednoczonych, wręcz tonie w zieleni. A za najbardziej eleganckie uchodzą dzielnice z ulicami obsadzonymi mnóstwem kwitnących drzew.

  Rośliny, które pomagają w walce ze smogiem w mieście

  Wszystkie rośliny są w mieście na wagę złota, ale najważniejsze są drzewa, które skutecznie oczyszczają powietrze. Warto je sadzić w pobliżu domów, balkonów i okien.

 • Działka

  Polacy kochają czas spędzać na działkach

  Jaki wpływ miała pandemia i będący jej konsekwencją lockdown na postrzeganie wypoczynku na działce? Czy taka forma spędzania wolnego czasu jest atrakcyjna dla Polaków i jak zmieniło się jej postrzeganie na przestrzeni lat? W przeprowadzonym na zlecenie Castoramy badaniu wyraźnie zaznacza się nowy trend – prawie 70% respondentów wyraziło chęć posiadania działki!

 • Dni bohatera domu

  Dni bohatera domu 2020

  21 dni wyjątkowych promocji, atrakcji i specjalnych ofert w sklepach Leroy Merlin. Start akcji 16 września 2020 r.

 • Róża ‘Hommage a Barbara’

  Konkurs o Złotą Różę w Kutnie 2020 – zwycięskie róże

  Jury Konkursu, które oceniało róże według skali standardów Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zgodnie z regulaminem Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2020 stwierdziło, że warunki pogodowe w tym roku były dla róż bardzo trudne, wręcz ekstremalne.

 • Festiwal Roślin

  Festiwal roślin we Wrocławiu

  Fundacja Open Mind zaprasza do CRZ Krzywy Komin na pierwszą edycję Festiwalu Roślin! To raj dla miłośników zieleni i dobrego designu. Zaczynamy w sobotnie popołudnie 3 października. Wydarzenie wzbogacą warsztaty botaniczne, florystyczne, rękodzielnicze, kosmetyczne oraz wykłady ze specjalistami na temat domowego ogrodnictwa. Na miejscu będzie możliwość zakupu zieleni w każdej formie - od roślin doniczkowych po unikalne akcesoria, dodatki, plakaty i dekoracje w roślinne motywy. W programie również Roślinny SWAP, czyli wielka wymiana kwiatów i roślin doniczkowych.

 • Święto róż

  46. Święto Róży - zakończone

  Za nami jedyny taki weekend pachnący różami! Odbyło się 46. Święto Róży. Przed Organizatorami stanęło duże wyzwanie, któremu zdecydowanie sprostali. Formuła wydarzenia, choć odchudzona przez epidemiczne ograniczenia, pełna była atrakcji. Pierwszą i najważniejszą rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie i w Parku Traugutta.

 • Stokrotki

  Wezwij Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą!

  Dla niektórych dbanie o rośliny to czarna magia. Pożółkłe liście, uschnięte kwiaty i zapuszczone krzewy nie stanowią ozdoby żadnego ogrodu. Innym zaś zwyczajnie brakuje siły na niezbędne prace pielęgnacyjne, których wymaga najmniejsza nawet hodowla. Dla nich wszystkich powołaliśmy Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą, która w  weekend 6-7 czerwca wesprze najbardziej potrzebujących w opiece nad zielenią.