Jodła balsamiczna

Abies balsamea

Encyklopedia roślin: Jodla balsamiczna  Abies balsamea   Nana

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) Gatunek zimozielonego drzewa o wąsko-stożkowym pokroju i ostro zakończonym wierzchołku korony. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma białymi paskami o charakterystycznym, przyjemnym, balsamicznym zapachu. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, stojące szyszki.

Rozmiary Osiąga 15-20 m wysokości.

Odmiany 'Weeping Larry'- odmiana wąsko-stożkowata, zwarta o płaczącym pokroju, przewodnik wykręca się i odchyla od pionu, rośnie powoli, osiąga docelowo 2-3 m wysokości, igły wąskie, szarozielone. Ze względu na pokrój wymaga palikowania. 'Nana' ? odmiana karłowa, o płaskokulistym pokroju, osiąga 20-50 cm wysokości, igły krótkie i ciemnozielone. 'Piccolo' ? odmiana karłowa, o zwartym, płaskokulistym pokroju, osiąga 50-100 cm wysokości, igły ciemnozielone.

Wymagania Podłoże gliniaste, żyzne i zasobne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co można zapewnić poprzez rozpylanie wody na około jodły w czasie podlewania lub poprzez polewanie całych roślin.

Uprawa i pielęgnacja Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Wytrzymała na mrozy, ale wrażliwa na duże wahania temperatury. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyc ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie Jodła balsamiczna wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach. W krajach swojego pochodzenia (Kanada, płn-wsch. USA) jodła balsamiczna znajduje zastosowanie jako drzewko bożonarodzeniowe, natomiast na skalę przemysłową pozyskuje się z niej drewno i żywicę.

1 z 2Encyklopedia roślin: Jodla balsamiczna  Abies balsamea   Nana
2 z 2Encyklopedia roślin: Jodla balsamiczna  Abies balsamea