Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Które rośliny szkodzą psom?

Alicja Gawryś
Substancje zawarte w nasionach jabłek mogą zaszkodzić psu. - Fot. Shutterstock

Czy jakieś rośliny mogą być trujące dla psów? Szczeniak mojego sąsiada obgryzał pędy ostrokrzewu, po czym poważnie chorował. Damian Gawroński

Starsze psy raczej instynktownie unikają zjadania roślin, które mogłyby im zaszkodzić. Zdarza się jednak, że zestresowane osobniki obgryzają różne rzeczy w domu lub w ogrodzie. I tu powinniśmy być czujni, bo na przykład owoce kasztanowca, zwane kasztanami, są dla psów zdecydowanie szkodliwe. Jeżeli nasz pupil pożera opadłe owoce (takie jak jabłka, wiśnie, brzoskwinie), nie cieszmy się, że je witaminy, w ich nasionach bowiem zawarty jest cyjanek - substancja toksyczna dla wszystkich ssaków. Gdy pies lubi kopać dołki w ogródku, uważajmy, by nie wykopał i nie zjadł krokusów, narcyzów bądź cyklamenów. Wszystkie te rośliny mogą mu poważnie zaszkodzić. Niebezpieczne dla psów są również owoce bzu czarnego.

Jeśli w naszym ogrodzie jest sporo groźnych gatunków, a pies lubi obgryzać co popadnie, może warto pomyśleć o odgrodzeniu terenu, na którym przebywa, od rabat ze szkodliwymi roślinami. Musi tam mieć sporo miejsca do biegania.

Warto też wiedzieć, że niektóre rośliny wpływają korzystnie na samopoczucie psa. Posłanie wypchane lawendą (bądź poduszeczka z jej suszonymi pędami wszyta do materaca) działają uspokajająco. Posiekana mięta dodana do potraw ułatwia trawienie, a kwiaty wrotyczu, wcierane w sierść na karku, odstraszają owady (w tym pchły).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pies w ogrodzie
Dom dla psa czyli doniczka na kwiaty
Kot w ogrodzie

Skomentuj:

Które rośliny szkodzą psom?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej