Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak samodzielnie zbudować altanę ogrodową z drewna. Poradnik krok po kroku

Katarzyna Jodłowska

Budowa altany ogrodowej nie jest tak trudna jak się nam wydaje. Wystarczy trochę samozaparcia i wolnego czasu. Najlepiej zaplanować jej budowę przed urządzeniem ogrodu, wtedy będziemy mieć jasność, gdzie poprowadzić ścieżki, zasiać trawę i posadzić rośliny.

Własnoręcznie wykonana altana to prawdziwa duma dla właściciela
Własnoręcznie wykonana altana to prawdziwa duma dla właściciela
Fot. Marcin Oporski

Zanim zaczniecie budowę altany ogrodowej warto zapoznać się z przepisami

Budowa altany, wiaty, budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w ogrodach przydomowych nie wymaga pozwolenia budowlanego, lecz zgłoszenia. Obiektów takich nie może być jednak więcej niż dwa na każde 500 m2.

Na działkach pracowniczych pozwolenia nie wymaga budowa altany i obiektów gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach, a do 35 m2 - poza granicami miast. Ich wysokość nie może przekraczać 5 m, jeśli mają stromy dwuspadowy dach, lub 4 m, gdy jest on płaski. Zadaszonego tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, jednak jego powierzchnia nie może przekraczać 6 m2 w ogródkach miejskich lub 9 m2 w ogródkach podmiejskich.

Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 m. Za zgodą sąsiada można ją jednak zmniejszyć.

Do budowania altany można przystąpić po upływie 30 dni od momentu złożenia wniosku do urzędu, jeżeli w tym czasie starosta (lub prezydent miasta) nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji (tak zwana zasada milczącej zgody)

Fundamenty pod altanę ogrodową

Każda altana, nawet ta ze sklepu, musi stać stabilnie i oprzeć się naporowi wiatru. Konieczne jest więc wykonanie betonowego fundamentu i przytwierdzenie do niego budowli za pomocą stalowych kotew. Pod ogrodowe pawilony wystarczają fundamenty punktowe, na których opiera się słupy konstrukcji nośnej. W wyznaczonych miejscach kopie się doły o głębokości 60--80 cm i szerokości przynajmniej trzykrotnie większej od grubości słupa. Ich dno zasypuje się gruzem i zalewa betonem. Zanim masa stężeje, zagłębiamy w niej stalowe kotwy, do których później zamocujemy słupy.

Projekt tarasu z altanką>>>

Pokrycie dachu altany drewnianej

Drewniane altany mają lekką konstrukcję, dlatego także pokrycie dachu nie może zbyt dużo ważyć. Ciekawie wygląda dach kryty gontem lub wiórem osikowym - deseczki, zachodzące na siebie niczym dachówki, przybija się gwoździami do deskowania dachu. Coraz popularniejsza jest strzecha, świetnie izolująca przed nagrzewaniem.

Najprościej pokryć dach blachą, przybijając odpowiednio przycięte arkusze do drewnianych łat. Jeśli jednak dach altany chcemy pokryć gontem bitumicznym (jest on imitacją dachówki w różnych kolorach) lub zwykłą papą, dach musi mieć pełne deskowanie.

Zabezpieczanie konstrukcji drewnianej altany ogrodowej

Jeśli po altanie mają się wspinać pnącza, drewno najlepiej zaimpregnować głęboko penetrującymi preparatami na bazie oleju lnianego lub żywic (Vidaron Pokost Lniany, Sadolin Hardwood Oil) lub na bazie wody (na przykład Wood Preserver 2732). By rośliny mogły łatwo się przyczepiać, powierzchnia powinna być szorstka, dlatego unikajmy lakierowania. Elementy, które mają się znaleźć w ziemi, powlekamy substancją bitumiczną. Można też tradycyjnym sposobem zwęglić ich powierzchnię opalarką lub w ognisku

 

Jak zbudować samodzielnie altanę ogrodową?
Jak zbudować samodzielnie altanę ogrodową?
Fot. Marcin Oporski
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak samodzielnie zbudować altanę ogrodową z drewna. Poradnik krok po kroku