Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie tarasu

Małgorzata Łączyńska

Oświetlenie tarasu? Nie ważne jak duży mamy taras - nawet najmniejszy można przecież ładnie i funkcjonalnie urządzić. Prócz roślin, nawierzchni i mebli, do wystroju tarasu przyda się oświetlenie. Oświetlenie energooszczędne!

Oświetlenie tarasu
Oświetlenie tarasu
Fot. Shutterstock/Ekaterina Lin

Oświetlenie tarasu

Taras jest krainą pomiędzy domem, a ogrodem. Oświetlony i otoczony zielenią, stanowi bezpieczną przestrzeń. Tu po prostu toczy się życie. Na tarasach nie tylko pija się poranną kawę. Można tu odpoczywać patrząc na rośliny, czytać, pracować z laptopem, czy przyjmować gości. Niezależnie od pory roku taras pozostaje miejscem ważnym, a dyskretnie oświetlony, bywa prawdziwą ozdobą domu.

Lampy na taras [46 propozycji]

Aranżacje świetlne

Ogólnie wiadomo, że światło przyciąga uwagę i potrafi budować nastrój. Gdy strumień światła  podkreśla piękne, czy ważne miejsca tarasu i ogrodu, fragmenty mniej ciekawe znikają w cieniu. Oświetleniem tarasu można sterować jak w teatrze. Służą temu specjalnie programowane sterowniki zmierzchowe, godzinowe, czy czujniki ruchu. Trzeba jednak dobrze się zastanowić o jaki efekt chodzi. Generalna zasada, to dyskretne podkreślanie światłem zielonego otoczenia i niezależnie włączane, mocniejsze oświetlenie w miejscu centralnym, np. nad stołem.

Oświetlenie ogrodowe i tarasowe - magia światła

Jak na tarasie rozmieścić oświetlenie?

Zawsze warto zaznaczyć na nim wszelkie różnice wysokości, stopnie czy schodki. Przydają się tu tzw. świetlne oczka ogrodowe o małej mocy (np. 3W), montowane w podłodze lub na ścianie oporowej schodów. Wszelkie dekoracje, a więc rzeźby, mini-kaskady czy baseny z roślinami wodnymi, też warto wydobyć z mroku. Gdy taras jest niewielki, wystarczy nawet pojedyncza lampa, kinkiet na ścianie, czy kilka ulokowanych pośród roślin punktów świetlnych. Zawsze warto tak zaplanować instalację oświetlenia tarasu, by można było ją modyfikować. „Codzienne” minimalne i dyskretne, oraz jaśniejsze na uroczystości i święta. Pod gołym niebem lepiej unikać zbyt jaskrawego światła, szczególnie tego o zimnym, niebieskawym widmie. Trzeba myśleć także o sąsiadach. Feeria mocnych świateł na naszym tarasie, może być dla innych irytująca. Miło jest też czasem wyłączywszy oświetlenie tarasu, spędzić romantyczny wieczór, obserwując letni zmierzch. Pamiętajmy także o tzw. smogu świetlnym. Lepiej się śpi ludziom i zwierzętom, gdy za oknem jest ciemno.

Oświetlenie tarasu Castorama, Leroy Merlin, OBI czy Allegro

Po sprzęt i inspiracje zawsze warto zajrzeć do takich sklepów jak Leroy Merlin, Obi, czy Castorama. Można też zaopatrzyć się w sprzęt przez internet, chociażby na Allegro. Oferta oświetleniowa na tarasy, jest tam przebogata. Możemy wybierać spomiędzy dziesiątków ogrodowych lamp stojących, wiszących, kinkietów i tzw. systemów oświetleniowych. Są reflektory, słupki, girlandy świetlne (poszukiwane nie tylko w okresie świątecznym) i oczka do montowania w nawierzchni. Są modele lokowane na stałe i lampy wielofunkcyjne, przenośne. Wykonane z różnych materiałów, stali nierdzewnej, aluminium, tworzyw i utrzymane w dyskretnych kolorach, za dnia nie stanowią konkurencji dla roślin. Stylistyka oświetleń tarasowych oscyluje od stylu retro po formy designerskie, oszczędne, pasujące do nowoczesnej architektury.

Oświetlenie tarasu LED

Ponieważ czym więcej luksów i watów, tym wyższy rachunek, oświetlenie zewnętrzne bazuje dziś na energooszczędnych żarówkach lub źródłach światła w technologii LED. Systemy lampek LED (nawet po kilkaset sztuk) poszukiwane są nie tylko w okresie świątecznym. Znajdziemy więc zestawy sopli, meteorów, kurtyn świetlnych czy wiszących kul, którymi można ozdobić i oświetlić taras, czy rosnące przy nim drzewo. Łańcuchy świetlne można wydłużać, spinając hermetycznymi złączkami. Zaś specjalne sterowniki pozwalają programować czas i rodzaj świecenia. Automatyczny, inteligentny wyłącznik czasowy uruchomi oświetlenie tarasu o zmierzchu i wyłączy je automatycznie np. po 8 godzinach.

Nastrojowe oświetlenie ogrodu

Oświetlenie tarasu solarne

Coraz lepsza i ciekawsza staje się też oferta lamp solarnych. To oświetleniowa dekoracja tarasu, ładowana za dnia energią słońca, a nawet światłem rozproszonym. Słupki solarne, lampy, pochodnie i girlandy w ogóle nie potrzebują instalacji elektrycznej. Można też przemieszczać je dowolnie i oświetlić taras przy domu w kompletnej głuszy. Oświetlenie solarne nie jest tak jasne jak tradycyjne, jednak nikłe solarne ogniki pośród zieleni wyglądają bardzo nastrojowo. Najnowsze rozwiązania oświetleń, np. łańcuchy świetlne LED miewają podwójny system zasilania. Panel solarny kumuluje energię w akumulatorze, a dodatkowe jej źródło stanowią baterie AA, włączające się automatycznie, gdy wydajność ładowanego słońcem akumulatora spada do poziomu 10%.

Na co zwracać uwagę wybierając sprzęt do oświetlenia tarasu?

Należy zawsze sprawdzić na opakowaniu, czy lampy, których chcemy użyć do oświetlenia tarasu są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wszelkie reflektorki, kinkiety, lampy stojące i wiszące, girlandy czy tzw. oczka montowane w nawierzchni, muszą być przystosowane do warunków zewnętrznych. Oznacza to, że muszą być szczelne, odporne na zmiany temperatury, korozję i wiatr. Producenci oznaczają stopień ochrony znakiem IP. Zazwyczaj urządzenia zewnętrzne mają IP44. Montowane w nawierzchniach oświetlenie tarasowe tzw. oczka miewają IP 65 albo IP67. Większość dostępnych w handlu opraw określa się II klasą bezpieczeństwa. Szczególnym przypadkiem są lampy podwodne. Jeśli mamy na tarasie mini-fontannę czy rośliny wodne i zamierzamy je podświetlić, szukajmy urządzeń specjalnych, III klasy bezpieczeństwa.

 

 

Skomentuj:

Oświetlenie tarasu