Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie dekoracje wybrać do małego i dużego ogrodu?

Martyna Trębacz

Aranżacja ogrodu to prawdziwe wyzwanie. To od nas zależy, czy będziemy mieć ogród w stylu romantycznym, prowansalskim czy japońskim. O ile aranżując ogród zwracamy uwagę na dobór odpowiednich gatunków roślin, oraz niezbędne elementy wyposażenia to często zapominamy o dekoracjach. A to właśnie ozdoby ogrodowe tworzą klimat miejsca i sprawiają, że czujemy się w nim komfortowo i przytulnie. Należy pamiętać, że wybór konkretnych ozdób powinien być zależny nie tylko od naszych upodobań, ale także od wielkości ogrodu. Jak wybrać dekoracje ogrodowe, by wyglądały naprawdę dobrze? Podpowiadamy!

Dekoracja ogrodu
Dekoracja ogrodu
Fot. Pixabay

Dekoracje do ogrodu - kup, albo... zrób sam!

Przede wszystkim należy z góry określić, w jakim stylu chcemy urządzić ogród. Warto przejrzeć magazyny i serwisy internetowe - znajdziemy w nich mnóstwo inspiracji ciekawych dekoracji do ogrodu! Urządzając wymarzony ogród, można skorzystać z gotowych produktów, albo zdecydować się na własnoręcznie wykonane ozdoby. Bardzo modne są ostatnio meble z palet - wbrew pozorom zrobienie stolika czy ławy jest bardzo proste! Można też pokusić się o własnoręczną budowę murka czy oczka wodnego. Najważniejsze, by dekoracje i ozdoby pasowały do stylu i wielkości ogrodu.

Lampiony ogrodowe
fot. Oltre

Dekoracje do małego ogrodu

Urządzenie małego ogrodu to nie lada wyzwanie. Mała przestrzeń wymaga umiejętnej aranżacji - łatwo przesadzić z ilością dodatków. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast przytulnego kącika, ogród będzie sprawiał wrażenie chaotycznego i "przeładowanego". W małym ogródku świetnie sprawdzą się lampiony, girlandy świetlne i latarnie ogrodowe. Wybór jest naprawdę szeroki: w zależności od potrzeb i upodobań można zdecydować się lampy wykonane z drewna lub metalu w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Można także zamontować oświetlenie solarne w postaci łańcuchów oraz lamp i reflektorów wbijanych w ziemię. Tego typu oświetlenie z powodzeniem można zamontować pod zadaszeniem tarasu lub altanki. Coraz modniejsze stają się także pochodnie ogrodowe, które idealnie oświetlą ogród po zmroku. Ich zaletą jest ciepłe, przytulne światło, które sprawia, że w ogrodzie zapanuje wyjątkowy klimat. Oświetlenie to jednak nie jedyny sposób na udekorowanie przydomowego ogródka. Nawet w niewielkim ogrodzie warto pomyśleć o karmniku dla ptaków, dekoracyjnych donicach, czy murku ogrodowym, który nie tylko wspaniale ozdobi ogródek, ale także optycznie go powiększy. Co ważne, można go także wykorzystać jako siedzisko lub kwietnik.

Czym udekorować duży ogród?

Nie da się ukryć, że aranżacja dużego ogrodu pozwala na większą dowolność. W dużym ogrodzie z powodzeniem można pozwolić sobie na wszelkiego rodzaju ozdoby ogrodowe , nie martwiąc się, że dodatki zajmą zbyt wiele miejsca. Duży ogród pozwala na stworzenie strefy relaksu w której może znaleźć się zarówno hamak, jak i stolik, krzesła czy fotele ogrodowe. Znakomicie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju lampiony, które sprawią, że ogród będzie wyjątkowo przytulny i klimatyczny.

Mając duży ogród można pozwolić sobie także na oczko wodne, które bez wątpienia jest marzeniem wielu ogrodników. Z pewnością ma ono szanse stać się centralnym punktem ogrodu oraz jego główną dekoracją. Oczko wodne można uzupełnić dekoracyjnym mostkiem lub specjalnym oświetleniem, dzięki któremu będzie ono widoczne także po zmroku. Piękną ozdobą ogrodu mogą być również zadbane rabaty kwiatowe, czy okazały skalniak. Jeśli po ogrodzie biegają dzieci, warto urządzić im kącik zabaw - postawić huśtawki lub... zbudować domek na drzewie!

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie dekoracje wybrać do małego i dużego ogrodu?