Trawnik. 12 sposobów na piękny trawnik

mapind, Katarzyna Jodłowska

Trawnik bez regularnego koszenia nie będzie rósł. Tylko trawa właściwie koszona stworzy gęsty, zielony dywan. Koszenie bowiem nie tylko pobudza źdźbła do wzrostu, ale też blokuje rozwój chwastów. Oto 12 sposobów na piękny trawnik w Twoim ogrodzie.

Koszenie trawnika
Koszenie trawnika
Fot. Stihl

Trawnik. Wybierz odpowiedni gatunek trawy

Trawniki z mieszanki rekreacyjnej (uniwersalnej) dobrze znoszą deptanie, słońce i półcień - są więc idealne na działki użytkowe. Z kolei mieszanki dywanowe tworzą trawniki ozdobne. Dobrze rosną w miejscach jasnych, ale muszą być starannie pielęgnowane. Mieszanki parkowe nie lubią deptania, mogą za to rosnąć w cieniu. Te trawniki kosi się też rzadziej. Najbardziej wytrzymałe są mieszanki sportowe, jednak wymagają fachowej pielęgnacji. Do dużych ogrodów w stylu wiejskim najlepsze są mieszanki łąkowe - oprócz traw zawierają nasiona roślin kwitnących (chabrów, krwawników, lucerny, łubinów, koniczyn, maków).

Trawnik.
Trawnik.
fot. Ruud Morijn Photographer/Shutterstock

Jak dbać o trawnik? Zainwestuj w dobrą kosiarkę

Urządzenie powinno być łatwe w obsłudze i niezawodne. Niezależnie, czy będzie to kosiarka spalinowa, elektryczna czy ręczna, musi być bezpieczna, a taką gwarancję dają urządzenia markowe. Takie kosiarki, choć droższe, będą służyć latami. Jest to tym bardziej istotne, że jak oceniają ogrodnicy, w ciągu roku korzysta się z niech średnio 30 razy.

Piękny trawnik doskonale odżywiony

Kosiarka elektryczna
Kosiarka elektryczna
Fot. Stihl

Przed każdym sezonem sprawdź stan kosiarki

Dokładne czyszczenie zapobiega powstaniu korozji – rdza może pojawić się w wyniku działania kwasu powstającego z rozkładających się resztek pokosu. Skontroluj stan noża, w razie potrzeby oddaj kosiarkę do serwisu. Tępy nóż nie tnie, ale rozrywa trawę, czego oznaką są białe końcówki, które z czasem brązowieją.

Trawnik latem. Najczęstsze problemy z trawnikiem

S ubern der Gartenwerkzeuge vor dem Winter - Ein Mann reinigt das M hwerk eines Rasenm hers mit einer groben B´rste SLOWA KLUCZOWE: Abschaben alte T´re B^cke B´rste Garten Gartenarbeit Gartenger t Gartenpraxis Gartenwerkzeug Ger t Herbst Holzverschlag Kratzen M hwerk Mann People Putzen Putzmittel Rasen Rasenm her Rasenschnitt Reinigen Reinigung Reinigungsmittel Reste Saubermachen s ubern Schneidwerk Spachtel <berwinterung Werkzeug winterfest Querformat
kosiarka
Fot. Flora Press

Pielęgnacja trawnika. Pierwsze wiosenne koszenie wykonuj, gdy źdźbła mają 8-10 cm

Nóż ustaw na wysokość 5-6 cm. Później koś, gdy trawa urośnie o 4-6 cm. Zawsze skracaj ją o 1/3. Ten zabieg spowoduje, że trawnik będzie zdrowy i mocny.

Pierwsze wiosenne koszenie
Pierwsze wiosenne koszenie
Fot. Stihl

Gdy trawa ma już kilka sezonów, pierwsze koszenie wiosenne przeprowadź na przełomie marca i kwietnia

Dla wielu ogrodników wyznacznikiem jest kwitnienie forsycji. Koszenie kończy się zazwyczaj w połowie października. Na zimę pozostaw źdźbła o wysokości około 4 cm. Gdy są krótsze, mogą przemarznąć im korzenie, a wyższe będą się łamać i gnić pod śniegiem.

Należy dobrać odpowiednią kosiarkę do potrzeb swojego trawnika
Należy dobrać odpowiednią kosiarkę do potrzeb swojego trawnika
Fot. Stihl

Trawnik należy kosić raz w tygodniu

Rzadziej można to robić na początku wiosny, bo wówczas trawa rośnie wolniej. Gdy trawnik rośnie błyskawicznie, należy kosić go nawet co 2-3 dni. Ważne, aby skracać źdźbła o 1/3. Gdy z jakichś powodów trawa nadmiernie wyrosła, jej koszenie rozłóż na kilka dni, aby nie ścinać za jednym razem więcej niż 1/3.

Trawniki w cieniu wymagają rzadszego koszenia niż rosnące w pełnym słońcu

Trawniki użytkowe i sportowe mają przeważnie 2,5 -3,5 cm wysokości. Rekreacyjne mogą być nieco wyższe - do 5 cm, a parkowe i łąkowe – 10-15 cm.

Trawnik najlepiej kosić rano lub wieczorem

Trawa powinna być jędrna, ale sucha. Zrezygnuj więc z pracy w deszczowy dzień, bo przyniesie to trawnikowi więcej szkody niż pożytku. Poza tym gdy trawnik jest mokry, noże kosiarki będą się blokować. W czasie suszy koś rzadziej niż zwykle, albo nawet wcale.

Trawnik. Ważna jest technika cięcia

Nie koś w jednym kierunku, bo trawnik będzie w pasy. Za każdym razem zmieniaj linię cięcia o 90 st. Najbardziej popularną metodą jest koszenie równoległe – kosisz najpierw jeden pas, a wracasz w kierunku przeciwnym pasem równoległym. Możesz również kosić, poruszając się po planie kwadratu, w kierunku do jego środka. Koszenie zaczynaj zawsze od brzegów trawnika.

Technika koszenia
Technika koszenia
Fot. Stihl

Do trudno dostępnych miejscach – wokół drzew, na skarpach, w załomach murów używaj podkaszarki

Warto też przycinać krawędź trawnika ostrym nożem lub specjalnym półokrągłym szpadlem. W pobliżu murków, wysokich krawężników i pni drzew można użyć ręcznych lub akumulatorowych nożyc do trawy. Ten zabieg poprawi wygląd trawnika.

Podkaszarka elektryczna - lekka i cicha, ok. 300 zł, Stihl.
Podkaszarka elektryczna - lekka i cicha, ok. 300 zł, Stihl.
fot. producent

Trawnik podlewanie. Po każdym cięciu trawnik powinien być podlany

Najlepiej robić to intensywnie, strumieniem rozproszonym. Woda powinna wsiąkać stopniowo, najlepiej do głębokości 15 cm.

q79Z]l0yB!6[];k@i3_c7l~KcGze8k#F{:avuq]jdo.m@9\~u.S4{+{Hk@kxsH{OgTS@K0s
Podlewanie ogrodu
Fot. gratisography.com

Regularnie cięte trawniki wymagają nawożenia

Dobre efekty daje zasilanie ich dwa razy w sezonie 1-2 centymetrową warstwą kompostu. Można też użyć nawozu wieloskładnikowego, najlepiej specjalistycznego do trawników.

Przy nawożeniu ręcznym preparat rozrzucamy szeroko, podobnie jak nasiona trawy podczas wysiewania./Fot.: Tomek Ciesielski
Przy nawożeniu ręcznym preparat rozrzucamy szeroko, podobnie jak nasiona trawy podczas wysiewania.
Przy nawożeniu ręcznym preparat rozrzucamy szeroko, podobnie jak nasiona trawy podczas wysiewania./Fot.: Tomek Ciesielski

Skomentuj:

Trawnik. 12 sposobów na piękny trawnik