Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Sposób na podmokłe miejsca [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka
w zagłębieniu terenu położono czarną agrowłókninę i usypano na niej kamienie. Taką 'rynną' nadmiar wody spływa z trawnika. - Fot.: Arina P Habich shutterstock

Mam w ogrodzie nieco obniżone miejsce, w którym po roztopach i po większym deszczu długo zalega woda. Wszelki próby uprawy kończą się tym, że rośliny gniją. Czy jest na to rada? Pyta: Milena Kacperska

Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin

Wojciech Słomka: Nadmiar wody w ogrodzie zawsze rodzi problemy. W takim miejscu silnie rozwijają się szkodniki i choroby roślin. Jak temu zaradzić? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odwodnienia. Jego rodzaj zależy głównie od typu gruntu. Na glebach piaszczystych można się bez niego obyć, ale na ciężkich (ilastych i gliniastych), gdzie woda przesącza się powoli - odwodnienie jest konieczne. Podobnie zresztą jak w przypadku, gdy poziom wód gruntowych i podskórnych jest wysoki. Wtedy odwodnienie decyduje o uregulowaniu stosunków wodno-powietrznych w glebie.

W ogrodach o dość dużej, stałej wilgotności podłoża oraz podatnych na zalewanie odwodnienie należy instalować przy powierzchniach utwardzonych, takich jak ścieżki i podjazdy. Chroni ono również fundamenty budynków przed wilgocią.
Rodzaje odwodnień zostały podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to odwodnienie powierzchniowe stosowane w małych ogrodach, które tworzy system rynien wykopanych zgodnie ze spadkiem terenu. Dno wyściela się geowłókniną i zasypuje żwirem aż do poziomu powierzchni gleby. Woda po deszczu spływa do rynien, a następnie do podłoża lub do głównego odbiornika. Takie rozwiązanie techniczne można zamaskować od góry warstwą geowłókniny, na której rozsypuje się ziemię i wysiewa trawę.

Fot.: Sutichak shutterstock

Drugą kategorię są odwodnienia podziemne, stosowane na dużych powierzchniach, gdzie teren jest bardzo wilgotny. Wśród nich wyróżniamy m.in. odwodnienia punktowe, zalecane do miejscowego odsączania wody z gleby lub stanowiące sieć równomiernie rozmieszczonych i połączonych ze sobą studni odsączających. Przestrzeń w studzienkach wypełniona jest żwirem lub gruboziarnistym piaskiem. Zmagazynowana woda wsiąka w podłoże lub jest odprowadzana systemem rur do głównego zbiornika.
Z kolei odwodnienia liniowe to systemy sączków i rur drenarskich umieszczonych w zagłębieniach wypełnionych żwirem i piaskiem. Tworzą one pod ziemią instalację zbierającą nadmiar wody i odprowadza ją poza ogród, np. do rowów melioracyjnych.

Na to potrzebne jest jednak pozwolenie, wydawane przez gminę lub zakład komunalny. Natomiast o pozwolenie na odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego należy się zwrócić do wiejskiej lub gminnej spółki melioracyjnej bądź wojewódzkiego zarządu melioracji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co robić z opakowaniami? [Ekspert radzi]
Które rośliny lubią błoto [Ekspert radzi]
Jak uratować pęknięty orzech [Ekspert radzi]

Skomentuj:

Sposób na podmokłe miejsca [Ekspert radzi]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej