Jak oduczyć koty polować na ptaki[Ekspert radzi]
Mój kot jest, niestety, zapalonym myśliwym. Nie mogę go stale trzymać w domu, muszę jednak zniechęcić do polowania na ptaki. Jak to zrobić? Pyta: Monika Sutkowska
Kacper Kowalczyk: Nie wszystkie zwierzęta mogą żyć obok siebie - wynika to z odmiennej natury poszczególnych gatunków. Chcemy, żeby nasze ogrody zamieszkiwało jak najwięcej ptaków, a z drugiej strony lubimy koty, które chętnie polują na sikory i wróble. Na pierwszy rzut oka taka egzystencja wydaje się niemożliwa, jednak są sposoby pozwalające funkcjonować obok siebie oprawcy oraz ofierze. Jednym z nich jest np. umożliwienie ptakom szybszej ucieczki. Pamiętajmy, że mają one świetny słuch, zatem załóżmy kotu dzwoneczek na czerwonej obroży (najlepiej elastycznej, gdyż zapobiega ona uduszeniu się kota w razie zaczepienia o przeszkodę). Ptaki, słysząc jego dźwięk, zdecydowanie szybciej poderwą się do lotu. Czerwony kolor wzmocni efekt, bo ptakom kojarzy się zwykle z niebezpieczeństwem.
Natomiast zakładając budkę lęgową, pamiętajmy, żeby przymocować ją na takim drzewie, na które kotu trudno będzie wejść, oraz, aby przy otworze wlotowym nie było żadnego patyczka. Ptakom nie jest potrzebny, natomiast drapieżnikom ułatwia plądrowanie gniazd.
Jeśli jednak obawiamy się, że kot wdrapie się do gniazda na gałęzi, zainstalujmy niżej na pniu odstający "kaptur" (z tektury, plastiku), który nie pozwoli mu wejść wyżej.
Skomentuj:
Jak oduczyć koty polować na ptaki[Ekspert radzi]