Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Bonsai choruje. Co się stało z fikusem? [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka
Fikus benjamina uformowany jako drzewko bonsai może łatwo gubić liście - fot. windmoon shutterstock

Liście mojego drzewka bonsai, uformowanego z fikusa benjamina, nagle się odbarwiły, niektóre stały się białe. Wszystkie po kolei skręcają się, zasychają i odpadają... Pyta: Czytelniczka Emilia

Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin

Wojciech Słomka: Ten gatunek fikusa jest dość wymagający i szkodzą mu sytuacje stresujące, takie jak przesuszenie podłoża, przestawianie, nagłe zmiany temperatury i przeciągi. Roślina ta nie lubi też zbyt ciasnych doniczek i gorącego suchego powietrza z kaloryfera. "Benjamin" potrafi w ciągu kilku dni zrzucić liście, co jest jego reakcją na stres. I tak się właśnie stało z Pani fikusem, uformowanym jako bonsai. Dodatkowo okaz ten został zaatakowany przez przędziorki, które wysysają soki z liści i także powodują ich żółknięcie i opadanie.

Pomoc dla fikusa będzie przede wszystkim polegała na ustabilizowaniu warunków uprawy. Roślinę należy ustawić w miejscu, w którym czuła się najlepiej. Chronimy ją przed przeciągami (nie stawiamy w otwartym oknie), zapewniamy stałą temperaturę i podlewamy dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Nie dopuszczamy, by woda długo pozostawała na podstawce lub w osłonce.

Fikusa będącego w złym stanie nie nawozimy. Nie ścinamy też żadnych gałązek, bo można pomylić te martwe z żywymi. I czekamy do czasu pojawienia się pączków lub pierwszych listków. W tym momencie należy wykonać oprysk z wykorzystaniem preparatu niszczącego roztocza Magus 200 SC lub Ortus 05 SC. Opryskujemy zarówno roślinę, jak i podłoże. Zabieg powtarzamy po 14 dniach. Gdy warunki się ustabilizują, a na pędach rozwiną się nowe liście,  sekatorem można usunąć suche fragmenty. Nawożenie (preparatem do roślin doniczkowych zielonych) zalecam rozpocząć, kiedy pojawiające się liście nabiorą ciemnego odcienia. Początkowo stosujemy dawkę o połowę mniejszą
od tej wskazanej na opakowaniu. Zwiększamy ją do zalecanej po 1-2 miesiącach. Tak traktowana roślina powinna się zregenerować, jeśli nie zaszły w niej nieodwracalne zmiany wywołane przez stres i szkodniki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Przycinamy starą jabłoń [Ekspert radzi]
Pleśń atakuje owoce [Ekspert radzi]
Jak ratować zalany ogród [Ekspert radzi]

Skomentuj:

Bonsai choruje. Co się stało z fikusem? [Ekspert radzi]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej