Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Szkodniki roślin: pilśniowiec na orzechu włoskim

Wojciech Słomka
Pilśniowiec atakuje niemal wszystkie liście na drzewie orzecha włoskiego. Choroby roślin, szkodniki - Fot. Wiesław Gawryś

W wielu ogrodach, na liściach orzechów pojawił się biały nalot. To objawy żerowania pilśniowca orzechowego. Lepiej z nim walczyć, bo bardzo osłabia drzewo.

Na podstawie przesłanych zdjęć stwierdziłem, że drzewo zostało zaatakowane przez najpopularniejszego szkodnika-roztocza atakującego orzechy włoskie. Mamy do czynienia z pilśniowcem orzechowym nazywanym inaczej szpecielem orzechowcem (Aceria tristriatus). Dorosłe szkodniki pojawiają się wiosną w chwili pękania pąków liściowych. Dość  szybko przystępują do rozmnażania, a fragmenty zmienionych tkanek liścia, świadczą o pełni rozwoju szkodliwego pokolenia tych szkodników. Szkodniki w ciągu roku rozwijają si w kilku pokoleniach. Ich masowemu rozwojowi i intensywnemu żerowaniu sprzyja wilgotna i ciepła pogoda. Wpływ opisanych warunków atmosferycznych podobnie wpływa na inne szkodnik-roztocza, w tym na bardzo groźne przędziorki. Pilśniowce dość szybko przechową w stan spoczynku zimowego, nawet już w połowie lipca. Sygnałem do  rozpoczęcia zimowania jest tworzenie nowych pąków liściowych. Płodne samice zagnieżdżają się między łuskami okrywy pączka liściowego i tak wytrzymują do rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego. W obecnej chwili, zwalczanie tych szkodników związane jest z mechanicznym usuwaniem zaatakowanych liści ? zrywaniem ich (o ile to możliwe) i paleniem. Konieczny jest też oprysk środkiem chemicznym. Z doświadczenia wiem, że kilkukrotne i dokładne zastosowanie preparatu Magus 200 SC, na pewno ogranicza  liczebność populacji pilśniowca i to w znacznym stopniu. Minimum dwa zabiegi trzeba wykonać teraz, w odstępach 14 dniowych. Proszę dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną zalączoną do opakowania tego środka chemicznego. Magus można aplikować na rośliny w określonych warunkach pogodowych. Pozostałe akarycydy (środki do walki z roztoczami) takie jak: Omite 570 EW, Omite 30 WP, Sumo 10 EC, Zoom 110 EC potrafią być skuteczne. Proszę zastosować opryski środkami chemicznymi. Kilkuletnie, intensywne  żerowanie pilśniowca orzechowego doprowadza do osłabienia drzewa, co w rezultacie może być przyczyną śmierci pojedynczych konarów, a nawet całych drzew. Ponadto jesienią trzeba bardzo dokładnie wygrabić wszyskie liście i też je spalić. W następnym roku, regularnie w momencie pękania pąków liściowych opryskiwać drzewa, nadal, środkiem do likwidowania roztoczy. Po takiej serii zabiegów kondycja drzewa polepszy się.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kary za przewóz egzotycznych roślin i nasion. Konwencja CITES
Nawierzchnie ogrodowe czyli jaka nawierzchnia sprawdzi się w ogrodzie
Jak pozbyć się chmielu z ogrodu? [PORADA EKSPERTA]

Skomentuj:

Szkodniki roślin: pilśniowiec na orzechu włoskim

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej