Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz cięcia drzew i krzewów od kwietnia do grudnia

Red.
Fot. Shutterstock/welcomia

Pielęgnacja roślin oznacza także ich regularne przycinanie. Czas na cięcie i formowanie krzewów w ogrodzie. Strzyc je, czy też tylko lekko skrócić im pędy. A może poprzestać na wycięciu uschniętych gałązek? Oto sprawdzone rady.

Fot. Shutterstock/Vastram

Kwiecień

Tniemy ozdobne krzewy zimozielone oraz róże. Niektóre gatunki krzewów, takie jak forsycja, tawuła wczesna i pigwowiec, już przekwitły. Zanim w maju wypuszczą młode przyrosty, te stare z zaschniętymi kwiatami trzeba skrócić o 1/2 lub 1/3 i nadać krzewom regularny pokrój. Dzięki temu rozkrzewią się i na młodych przyrostach zawiążą pąki na przyszły rok.

Fot. Shutterstock/Khanov Ilnar

Maj

Przycinamy krzewy ozdobne wcześnie kwitnące. Krzewy i drzewa tworzące żywopłoty mają pod koniec maja już spore przyrosty. Skracamy je na równej wysokości za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Pozostawiamy tylko 1-5 cm najmłodszych pędów, które wyrosły tej wiosny.

Fot. Shutterstock/OlgaPonomarenko

Czerwiec

Tniemy ozdobne krzewy zrzucające na zimę liście, takie jak lilak (bez) i tamaryszek. Przycinamy też pędy róż powtarzających kwitnienie (2 oczka poniżej kwiatostanu) aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia. Usuwamy przekwitłe kwiatostany wielkokwiatowych rododendronów. Można je po prostu odgiąć i wyłamać, starając się nie uszkodzić tworzących się pod nimi pąków. W drugiej połowie miesiąca przycinamy także żywopłoty liściaste i iglaste. Tegoroczne przyrosty pędów skracamy mniej więcej o 2/3 długości.

Fot. Shutterstock/Krisana Antharith

Lipiec

Prześwietlamy jabłonie - usuwamy drobne zewnętrzne gałęzie zacieniające dojrzewające owoce. Skracamy przekwitłe gałęzie jaśminowców. Jeśli chcemy, by krzewy nie były zbyt wysokie, warto też przyciąć ich zbyt długie młode pędy, które jeszcze nie kwitły. Skracamy pędy glicynii, tnąc je przy podstawie, tuż za 5.-6. węzłem. Przycinamy żywopłoty liściaste (z bukszpanu, ligustru itd.).

Fot. Shutterstock/Radovan1

Sierpień

Przycinamy żywopłoty z roślin iglastych. Tniemy maliny, porzeczki i agrest, skracamy pędy boczne jeżyn. Ścinamy przekwitłe łodygi róż nad pierwszym górnym pięciolistkowym liściem. Dzięki temu szybciej zawiążą się nowe pąki i zmniejszymy ryzyko porażenia pędów szarą pleśnią.

Fot. Shutterstock/adriaticfoto

Wrzesień

Krzewom dajemy spokój. Najwyżej usuwamy chore lub połamane gałęzie. Pod koniec lata możemy ciąć drzewa ozdobne takie jak brzozy, klony, kasztanowce i wiązy. Jest to też odpowiednia pora na przycięcie orzechów włoskich.

Róże - fot. Robert Przybysz/Shutterstock

Październik

Nie przycinamy już gałęzi, aby nie pobudzać roślin do wypuszczenia pędów. Ich delikatne tkanki nie zdążyłyby zdrewnieć przed zimą i z pewnością zostałyby uszkodzone przez mróz. Możemy nieco skrócić pędy róż.

Fot. Shutterstock/Manfred Ruckszio

Listopad

Pod koniec listopada powinniśmy przyciąć powojniki (z wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja).

Fot. Shutterstock/LianeM

Grudzień

W czasie odwilży można podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw.

Dobra rada!
Przez użyciem nie zapomnijmy zawsze naostrzyć i zdezynfekować sekatorów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Przyjęcie na świeżym powietrzu – porady i inspiracje
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przepisy na grilla od uczestnika programu Masterchef

Skomentuj:

Kalendarz cięcia drzew i krzewów od kwietnia do grudnia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej