Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogród piękny zimą

Beata Stobiecka
s - Fot. Lilianna Sokolowska

Ogród efektowny przez cały rok - to marzenie pani Jolanty już się spełniło. Rośliny w jej ogrodzie zachwycają  o każdej porze roku. Zapraszamy do zapoznania się z ogrodem, który oprószony śniegiem wygląda jak z bajki.

s - Fot. Lilianna Sokolowska

Z bloku do domu

Przez wiele lat z okien swojego mieszkania na ósmym piętrze pani Jolanta obserwowała sad zajmujący działkę po przeciwnej stronie ulicy. Sad był przedwojenny i, pomimo zaniedbania, o każdej porze wyglądał wspaniale. Wiosna gdy kwitły drzewa, był uroczy i świeży, latem koił oczy odcieniami zieleni, a jesienią zachwycał kolorami liści. Niezwykle prezentował się też w zimie, gdy gałęzie pokrywał szron i śnieg. Gdyby udało się tam zamieszkać....- myślała pani Jolanta. Kapryśny, lecz szczęśliwy los sprawił, że po latach rzeczywiście zamieszkała w zielonym osiedlu wybudowanym własnie na miejscu tego starego sadu.

Na zdjęciu powyżej: Słoneczny zegar zdobi klomb wrzosów, dalej rozciąga się kożuszek zimozielonej irgi Dammera a pośród iglaków pyszni się wyprostowany jak struna cis 'Hicksii"

a - Fot. Lilianna Sokolowska

Nasza droga do własnego ogrodu

To była przeprowadzka na drugą stronę ulicy - wspomina - Wybudowaliśmy najpierw dom w zupełnie innej dzielnicy miasta, bardziej prestiżowej może nawet ładniejszej. Dom duży, wolno stojący otoczony rozległym ogrodem. Z czasem okazało się jednak, że jest dla nas zbyt obszerny, a ogród wymaga ciągłej pielęgnacji. Zrozumiałam wtedy, że wolę zabudowę bardziej kameralną, mniejsza działkę i bliskość przyjaznych sąsiadów. I tak powróciliśmy tutaj!

Na zdjęciu powyżej: Choina kanadyjska i karłowy świerk 'Maxwellii' pięknie prezentują się na tle ogrodowej architektury

s - Fot. Lilianna Sokołowska

Ogród przede wszytskim

Od kilkunastu lat Pani Jolanta razem z rodziną zajmuje skrajny segment w zabudowie szeregowej, otoczony z dwóch stron długim wąskim ogrodem w kształcie litery L. Przechowują w pamięci obraz sadu, którego już dawno nie ma,postanowiła stworzyć ba swoich 60m2 nową oazę zieleni. Marzyła, by odtąd jej ogród przez cały rok cieszył urodą zarówno domowników, jak i mieszkańców sąsiednich posesji oraz bloków. Wszyscy z zapałem przystąpili do realizacji tych planów.Jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych mąż pani Jolanty przekopał działkę i nawiózł kilka ciężarówek żyznej gleby. Okazało się, że na terenie sadu żyło mnóstwo kretów, które nieustannie robiły kopce utrudniające wszelkie ogrodnicze działania. Ostatecznie poradziła sobie z nimi nieżyjąca już bokserka Sonia.

Na zdjęciu powyżej: Delikatna kora brzozy kontrastuje z ciężkimi bryłami iglaków

s - Fot. Lilianna Sokolowska

Projekt

Projektowaniem ogrodu zajęły się Renata Grześkowiak-Kotowska i Elżbieta Witkowska-Makiełło, których zadaniem było stworzenie kompozycji nie tylko pięknej, ale jednocześnie nieprzysparzającej właścicielom zbyt wielu obowiązków. Niemożliwe? Projektantki udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zaprojektowany przez nie ogród rzeczywiście nie wymaga codziennej opieki, a to za sprawą umiejętnie dobranych roślin.

Na zdjęciu powyżej: Leszczyna 'Contora' o pogiętych gałązkach dobrze czuje się w towarzystwie kompaktowych iglaków

m - Fot. Lilianna Sokołowska

Drzewa, krzewy i coś jeszcze

Rosną tu głownie drzewa i krzewy, a oprócz nich trochę wrzosów i róż. A że w doborze gatunków przeważają zimozielone, można powiedzieć, że jest to miejscami galeria pięknych iglaków. Nie znaczy to rzecz jasna, że taki ogród może być pozostawiony sam sobie. Profesjonalna firma ogrodnicza do dziś sprawuje nad nim pieczę, pojawiając się dwa razy w roku, by wykonać potrzebne zabiegi.

Na zdjęciu powyżej: Po ścięciu traw ozdobnych można podziwiać urodę sosny czarnej i dywany płożących jałowców

s - Fot. Lilianna Sokołowska

Ciekawe różnice poziomów

Ogród ma bardzo dobre położenie w miejscu osłoniętym od wiatru, z południowo-zachodnią ekspozycją. Większość roślin czuje się tu świetnie. Ponieważ teren ma naturalny spadek, projektantki zadbały o zaakcentowanie różnic poziomów. Na pochyłości pojawiły się zatem tarasy i tzw. podwyższone rabaty.Ten ostatni zabieg był konieczny ze względu na psa, przed którym trzeba było chronić rosnące nisko iglaki.

Na zdjęciu powyżej: Ozdobione szadzią rośliny urzekają zima filigranowym rysunkiem bezlistnych gałązek

detal - Lilianna Sokolowska

Detal tworzy nastrój

Z kamieni zbudowane zostały murki oporowe, stopnie schodów i nawierzchnie ścieżek prowadzących przez trawniki. Efektowne głazy rozmieszczone tu i tam, niby od niechcenia, są ładnym wykończeniem kompozycji.

Na zdjęciu powyżej: Gdy śniegu niewiele, ozdoba ogrodu są piękne bryły łupanego kamienia

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pomysł na mały balkon
Jak zagospodarować podłużną działkę
Projekt małego ogrodu [Geometria]

Skomentuj:

Ogród piękny zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej