Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogród piękny zimą

Beata Stobiecka
ZIMOZIELONA RABATA z kosówkami, jałowcami i berberysem wspaniale kontrastuje z delikatnymi gałązkami modrzewia. - Fot. Llilianna Sokołowska

Sztuką jest tak zaprojektować ogród, by po sezonie nie straszył żałosną pustką, lecz zapraszał do długich spacerów w rześkim, zimowym powietrzu.

ZIMOZIELONA RABATA z kosówkami, jałowcami i berberysem wspaniale kontrastuje z delikatnymi gałązkami modrzewia. - Fot. Llilianna Sokołowska

Ogrodowe plany

Przed kilkunastu laty planowaliśmy przebudowę domu. Z sześciennej, "gierkowskiej" kostki miała powstać nowoczesna, otwarta na ogród willa. Miejsca na rozbudowę było dużo, bo nasza działka ma 25 arów, a budynek usytuowany jest na jej obrzeżu. Ogród, w dużej części zajęty przez stary owocowy sad, lokował się na drugim miejscu w tzw. kolejce do remontu - opowiada właścicielka ogrodu, pani Barbara. Wszelkie plany z czasem podlegają zmianom. Tutaj rozbudowa domu nie doczekała się na razie realizacji, za to od blisko dziesięciu lat gospodarze z nieustającą pasją cyzelują przestrzeń swojego ogrodu.

Na zdjęciu powyżej: Zimozielona rabata z kosówkami, jałowcami i berberysem wspaniale kontrastuje z delikatnymi gałązkami modrzewia.

GŁADKI WYPIELĘGNOWANY TRAWNIK to dobre tło dla roślinnych brył rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu. - Fot. Llilianna Sokołowska

Ukształtowanie terenu

O pomoc w projektowaniu i urządzaniu otoczenia poprosili znajomego architekta krajobrazu. Pod jego fachowym okiem ogród przeżył prawdziwy renesans, zmieniając się nie do poznania. Wymodelowano teren; dotąd płaski i monotonny, przybrał postać interesującej krainy ze skarpami, pagórkiem i dużym oczkiem wodnym. - Zmieniliśmy nasz mały krajobraz na falujący i wybudowaliśmy wymarzoną sadzawkę z kaskadą, gdzie woda spływa ze skarpy po dużych głazach - mówi właścicielka.

Na zdjęciu powyżej: Gładki wypielęgnowany trawnik to dobre tło dla roślinnych brył rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu

MASYWNE STRZYŻONE bukszpany i cisy kontrastują z delikatnymi konstrukcjami roślin liściastych. - Fot. Llilianna Sokołowska

Ogród zimą

Opisana rewolucja dokonała się przed kilkunastu laty. Popatrzmy, jak projekt wytrzymuje próbę czasu. Egzaminem bywa zazwyczaj okres mniej zielonych pór roku, przede wszystkim zimy. W grudniu nie działa przecież kaskada, woda w jeziorku zamarza, a efektowne drzewa - katalpa i paulownia - zgubiły już swoje duże liście. Jednak ogród nie traci uroku. O jego nastroju decydują okazałe zimozielone drzewa, ulokowane na zakończeniach osi widokowych i skupiska dużych krzewów. Niektóre okazy liczą sobie nawet ponad 20 lat. Jest między nimi wielka sosna żółta (Pinus ponderosa), ubierana na Boże Narodzenie w lampki świąteczne, oraz 28-letni krzew jałowca od lat formowany cięciem ŕ la bonsai. Równie sędziwe są jabłonie będące pozostałością sadu i okalający ogród strzyżony żywopłot z tui.

Na zdjęciu powyżej: Masywne strzyżone bukszpany i cisy kontrastują z delikatnymi konstrukcjami roślin liściastych

ZAMARZNIĘTE LUSTRO WODY pięknie rozjaśnia ogród ujęty w ramy ciemnego żywopłotu. - Fot. Llilianna Sokołowska

Iglaki, derenie, berberysy

Są dni, kiedy zima potrafi zaczarować ogród. Pokazuje on swoje nowe oblicze, gdy rośliny ogołocone z kolorowych kwiatów i jesiennych liści pokryje srebrna szadź. Wszystko zmienia się wtedy w pełną wdzięku grafikę. Ale nie tylko tutejsze iglaki, sosny, cyprysiki, jałowce czy tuje ładnie wyglądają pokryte mroźnymi nalotami. W delikatne koronki przeobrażają się także liściaste krzewy - perukowce, berberysy, pigwowce, forsycje czy zwykłe ligustry, a podkreślone szronem, powyginane fantazyjnie gałązki wierzby mandżurskiej albo kolorowe pędy dereni zdumiewają urodą. Nawet wypełniający ogród trawnik, który dotąd wydawał się tylko neutralnym zielonym tłem dla roślinnych brył, pokryty teraz szronem staje się srebrzystozielonym dywanem... A zakochani w swoim ogrodzie właściciele rozważają teraz inną przebudowę domu. Chcieliby postawić przytuloną do niego oranżerię. - W ten sposób będę miała przez cały rok ogród w salonie, sypialni i kuchni - mówi pani Barbara. Zieleń we wnętrzu będzie kontrastowała z zimowym krajobrazem za oknem.

Na zdjęciu powyżej: Zamarznięte lustro wody pięknie rozjaśnia ogród ujęty w ramy ciemnego żywopłotu

SOSNY ŻÓŁTE pokryte szronem zwracają uwagę urodą długich igieł. - Fot. Lilianna Sokołowska

Azalie japońskie, bukszpany i runianka

W naszym ogrodzie nie jest nudno nawet zimą - mówią właściciele. Dodają mu wtedy wdzięku drzewa i krzewy iglaste, które pięknie wyglądają, zwłaszcza przyprószone śniegiem lub szronem. Niezastąpione są także inne rośliny zimozielone - liściaste krzewy i krzewinki. W naszym ogrodzie sprawdzają się również zimozielone berberysy (pod Wrocławiem panuje dość łagody klimat) i azalie japońskie, bukszpany, runianka japońska (Pachysandra terminalis). Zimą podziwiamy pokroje drzew, ale widać też błędy popełnione przy formowaniu roślin. To czas, kiedy najlepiej można ocenić kompozycję całości i przemyśleć ewentualne poprawki.

Na zdjęciu powyżej: Sosny żółte pokryte szronem zwracają uwagę urodą długich igieł

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród łatwy w utrzymaniu
Ogród piękny jesienią
Jak powiększyć ogród

Skomentuj:

Ogród piękny zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej